1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



13 січня 2021 року

м. Київ

Справа № 902/330/17



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Огородніка К.М.- головуючого, Жукова С.В., Ткаченко Н.Г.,



за участю секретаря судового засідання - Ксензової Г.Є.;



за участю представників:

ТОВ "Іллінецьке" - Гребенюка О.В. (керівник), Гончара О.І. (ордер ВН № 136876),

ліквідатора КСП "Іллінецьке" арбітражного керуючого Носань Н.С. (особисто),



розглянув у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Іллінецьке"

на ухвалу Північно-західного апеляційного господарського суду від 17.09.2020

у справі №902/330/17

за заявою Колективного сільськогосподарського підприємства "Іллінецьке"

про банкрутство,-



ВСТАНОВИВ:

В провадженні Господарського суду Вінницької області перебуває справа №902/330/17 за заявою КСП "Іллінецьке" про визнання банкрутом.

Постановою Господарського суду Вінницької області від 02.03.2020 КСП "Іллінецьке" визнано банкрутом; відкрито ліквідаційну процедуру; ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Носань Н.С.

Арбітражний керуючий Носань Н.С. звернулася до суду з клопотанням № 02-36/924 від 29.05.2020 про зобов`язання Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Вінницькій області направити на адресу суду постанови про закриття виконавчих проваджень відносно КСП "Іллінецьке", скасування арештів, накладених на рухома та нерухоме майно банкрута, на кошти КСП "Іллінецьке" згідно постанов державних виконавців (вказано перелік постанов).

Вказане клопотання мотивоване тим, що наявність арештів, накладених на кошти боржника та на його рухоме та нерухоме майно, а також наявність заборон на його продаж унеможливлює переоформлення права підпису ліквідатора на рахунках банкрута, перерахування залишку коштів на ліквідаційний рахунок і їх закриття; здійснення продажу майна в ліквідаційній процедурі, оформлення нотаріального посвідченого договору купівлі-продажу та інші дії, які ліквідатор зобов`язаний вжити в ліквідаційній процедурі відповідно до вимог Кодексу України з процедур банкрутства.

Ухвалою Господарського суду Вінницької області від 15.06.2020 клопотання арбітражного керуючого Носань Н.С. задоволено частково; скасовано арешт, накладений старшим державним виконавцем ВДВС Іллінецького РУЮ Бондарем О.В. у виконавчому провадженні №39569098, згідно постанови від 30.08.2013, на все нерухоме майно КСП "Іллінецьке"; скасовано арешт, накладений державним виконавцем ВПВР УДВС ГУЮ у Вінницькій області Білокінь Р.П. у виконавчому провадженні № 39818932, згідно постанови від 07.07.2015, на все рухоме майно КСП "Іллінецьке"; скасовано арешти накладені на кошти КСП "Іллінецьке" на рахунках (перелічені в ухвалі суду); скасовано арешти на кошти та майно КСП "Іллінецьке", накладені постановами, переліченими в ухвалі; в решті вимог клопотання відмовлено.

Не погодившись із ухвалою Господарського суду Вінницької області від 15.96.2020, Товариство з обмеженою відповідальністю "Іллінецьке" (далі - ТОВ "Іллінецьке") звернулося з апеляційною скаргою, в якій просило скасувати ухвалу суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні вимоги ліквідатора банкрута, прийняти нове рішення, яким задовольнити вимогу ліквідатора КСП "Іллінецьке", викладену у клопотанні № 02-36/924 від 29.05.2020, про зобов`язання Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Вінницькій області направити на адресу суду постанови про закриття виконавчих проваджень стосовно КСП "Іллінецьке". В іншій частині ухвалу залишити без змін.

Поряд з цим, скаржником при поданні апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції було заявлено клопотання про поновлення строку на його апеляційне оскарження.

Короткий зміст ухвал суду апеляційної інстанції

Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 02.09.2020 апеляційну скаргу ТОВ "Іллінецьке" на ухвалу Господарського суду Вінницької області від 15.06.2020 у справі № 902/330/17 залишено без руху. Зобов`язано скаржника усунути встановлені при поданні апеляційної скарги недоліки, а саме: подати докази надсилання копії скарги всім учасникам провадження у справі про банкрутство листом з описом вкладення протягом 5 днів із дня вручення ухвали про залишення апеляційної скарги без руху.

11.09.2020 на адресу Північно-західного апеляційного господарського суду від скаржника надійшла заява (клопотання) про усунення недоліків апеляційної скарги з доказами надіслання копії скарги всім учасникам провадження у справі про банкрутство листом з описом вкладення.

Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 17.09.2020 у справі №902/330/17 відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою ТОВ "Іллінецьке" на ухвалу Господарського суду Вінницької області від 15.06.2020.

Ухвала мотивована тим, що доводи, якими скаржник обґрунтовує поважність причин пропуску строку на апеляційне оскарження ухвали суду першої інстанції, не підтверджено жодними допустимими доказами, а відтак, можливість вчасного подання апеляційної скарги залежала виключно від волевиявлення самого скаржника, тобто має суб`єктивний характер, якою (можливістю) він вчасно не скористався, а наведені ним у відповідному клопотання підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження не можуть бути визнані поважними.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

ТОВ "Іллінецьке" (скаржник) подало до Верховного Суду касаційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу Північно-західного апеляційного господарського суду від 17.09.2020 та передати справу на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.

Аргументуючи свої вимоги скаржник зазначає, що при постановленні оскаржуваної ухвали судом апеляційної інстанції неправильно застосовано норми процесуального права, оскільки поза увагою апеляційного суду залишилися доводи щодо неотримання ним ухвали суду першої інстанції та триваючі карантинні обмеження, що й призвело до пропуску строку на її апеляційне оскарження.

Скаржник зазначає, що відмова у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою ТОВ "Іллінецьке" на ухвалу Господарського суду Вінницької області від 15.06.2020 в частині відмови у задоволенні вимоги ліквідатора банкрута про зобов`язання Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Вінницькій області направити на адресу суду постанови про закриття виконавчих проваджень відносно КСП "Іллінецьке", перешкоджає провадженню у справі про банкрутство КСП "Іллінецьке".

Доводи інших учасників справи



У відзиві на касаційну скаргу ліквідатор КСП "Іллінецьке" підтримує вимоги ТОВ "Іллінецьке", вважає, що ухвала Північно-західного апеляційного господарського суду від 17.09.2020 підлягає скасуванню як така, що прийнята без урахування обставин, які унеможливлювали своєчасне подання ТОВ "Іллінецьке" апеляційної скарги на ухвалу Господарського суду Вінницької області від 15.06.2020.

Касаційне провадження

Автоматизованою системою документообігу суду для розгляду справи №902/330/17 визначено колегію суддів Верховного Суду у складі Катеринчук Л.Й. - головуючої, Банаська О.О., Пєскова В.Г., що підтверджується витягом з протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 09.11.2020.

У зв`язку з перебуванням судді Банаська О.О. на лікарняному автоматизованою системою документообігу суду для розгляду справи №902/330/17 визначено колегію суддів у складі Катеринчук Л.Й. - головуючої, Білоуса В.В., Пєскова В.Г., що підтверджується витягом з протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 23.11.2020.

Ухвалою Верховного Суду від 24.11.2020 поновлено ТОВ "Іллінецьке" строк на касаційне оскарження ухвали Північно-західного апеляційного господарського суду від 17.09.2020 у справі №902/330/17. Відкрито касаційне провадження у справі №902/330/17 Господарського суду Вінницької області за касаційною скаргою ТОВ "Іллінецьке" на ухвалу Північно-західного апеляційного господарського суду від 17.09.2020. Призначено розгляд касаційної скарги ТОВ "Іллінецьке" на 10.12.2020.

Ухвалою Верховного Суду від 01.12.2020 клопотання ліквідатора КСП "Іллінецьке" арбітражного керуючого Носань Н.С. про проведення судового засідання в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів у справі №902/330/17 задоволено. Постановлено проведення судового засідання в режимі відеоконференції здійснити за допомогою системи відеоконференцзв`язку "EаsyCon" (https://easycon.com.ua/). Здійснити розгляд справи у судовому засіданні в режимі відеоконференції 10.12.2020.

Розпорядженням заступника керівника апарату - керівника секретаріату Касаційного господарського суду від 08.12.2020 призначено повторний автоматизований розподіл судової справи №902/330/17 у зв`язку з обранням судді Катеринчук Л.Й. до складу Великої Палати Верховного Суду (рішення зборів суддів від 30.11.2020 №13) та відповідно до протоколу передачі судової справи (касаційної скарги, апеляційної скарги, заяви) раніше визначеному складу суду, визначено колегію суддів у складі: Огороднік К.М. (головуючий), Жуков С.В., Ткаченко Н.Г.

Ухвалою Верховного Суду від 18.12.2020 у зазначеному складі суду прийнято до свого провадження справу №902/330/17 за касаційною скаргою ТОВ "Іллінецьке" на ухвалу Північно-західного апеляційного господарського суду від 17.09.2020. Призначено до розгляду касаційну скаргу у відкритому судовому засіданні на 13.01.2021 в режимі відеоконференції за допомогою системи відеоконференцзв`язку "EаsyCon" (https://easycon.com.ua/).



ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ



Щодо меж розгляду справи судом касаційної інстанції



Відповідно до статті 300 ГПК України переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.

У суді касаційної інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції. Зміна предмета та підстав позову у суді касаційної інстанції не допускається.

Суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, передбачені пунктами 1, 3, 4, 8 частини першої статті 310, частиною другою статті 313 цього Кодексу, а також у разі необхідності врахування висновку щодо застосування норм права, викладеного у постанові Верховного Суду після подання касаційної скарги.

Оцінка аргументів учасників справи і висновків суду апеляційної інстанцій з посиланням на норми права



Згідно з пунктом 8 частини 1 статті 129 Конституції України однією з основних засад судочинства є забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.

За приписами частини 1 статті 256 ГПК України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, а на ухвалу суду - протягом десяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до частини 2 статті 256 ГПК України учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду; 2) ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 261 цього Кодексу (частина 3 статті 256 ГПК України).

Водночас, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 30.03.2020 №540-IX (який набрав чинності 02.04.2020) розділ X "Прикінцеві положення" ГПК України доповнено пунктом 4 такого змісту: під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 46, 157, 195, 229, 256, 260, 288, 295, 306, 321, 341, 346, 349, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, апеляційного оскарження, залишення апеляційної скарги без руху, повернення апеляційної скарги, подання заяви про скасування судового наказу, розгляду справи по суті, строки, на які зупиняється провадження, подання заяви про перегляд судових рішень за нововиявленими або виключними обставинами, звернення зі скаргою, оскарження рішення третейського суду, судового розгляду справи, касаційного оскарження, подання відзиву продовжуються на строк дії такого карантину.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" від 11.03.2020 №211 (із подальшими змінами та доповненнями) з 12 березня 2020 року на усій території України встановлено карантин. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 №641 "Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" продовжено дію карантину до 31.08.2020.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26.08.2020 №760 "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України", якою, зокрема внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 641 "Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2". Згідно із зазначеною постановою карантин продовжено до 31 жовтня 2020 року.

Слід відзначити і те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.05.2020 №343 внесено зміни до постанови від 11.03.2020 № 211, а саме, розширено перелік дозволених під час карантину видів господарської діяльності та, зокрема дозволено роботу/діяльність нотаріусів, адвокатів та аудиторів з 11.05.2020.

Згідно з пунктом 1 Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 18.06.2020 № 731-ІХ пункт 4 розділу X "Прикінцеві положення" Господарського процесуального кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2017 р., № 48, ст. 436) викладено в такій редакції: " 4. Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином". Даний Закон набрав чинності 17.07.2020.


................
Перейти до повного тексту