1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



19 січня 2021 року

м. Київ



Справа № 910/12791/19



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Губенко Н.М. - головуючий, Кролевець О.А., Студенець В.І.,



за участю секретаря судового засідання - Охоти В.Б.,



представників учасників справи:

позивача - Пінчук О.Г.,

відповідача-1 - Гончаренко С.М.,

відповідача-2 - не з`явився,



розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал Інвестмент Солюшн"



на рішення Господарського суду міста Києва

у складі судді Смирнової Ю. М.

від 08.01.2020 та

на постанову Північного апеляційного господарського суду

у складі колегії суддів: Владимиренко С.В., Демидова А.М., Ходаківська І.П.

від 29.09.2020



за позовом ОСОБА_1

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал Інвестмент Солюшн", ОСОБА_2

про визнання недійсними рішень загальних зборів, визнання недійсним договору купівлі-продажу частки в статутному капіталі та відновлення інформації про учасника.



ІСТОРІЯ СПРАВИ

1. Короткий зміст позовних вимог



ОСОБА_1 звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал Інвестмент Солюшн" та ОСОБА_2 про: визнання недійсним рішення загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал Спорт Інвест", прийнятих 26.01.2018 по другому та третьому питанню порядку денного щодо відчуження частки ОСОБА_1 та зміни складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал Спорт Інвест", оформлених протоколом загальних зборів учасників № 1/18; визнання недійсним договору купівлі-продажу частки в розмірі 50% в статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал Спорт Інвест", укладений 26.01.2018 між ОСОБА_1, в інтересах якого діяла ОСОБА_3, та ОСОБА_2 ; відновлення в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань інформації про учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал Спорт Інвест", назву якого було змінено на Товариство з обмеженою відповідальністю "Глобал Інвестмент Солюшн" станом на 26.01.2018 шляхом скасування реєстраційної дії №16731050007007744 від 30.01.2018, проведеної реєстратором виконавчого комітету Хмельницької міської ради Хмельницької області Самчук Оленою Андріївною, пов`язаною із реєстрацією змін до установчих документів юридичної особи (зміна складу або інформації про засновників).



Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оспорюваний договір та спірні рішення, прийняті по другому та третьому питаннях порядку денного загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал Спорт Інвест", оформлені протоколом від 26.01.2018, зокрема, про продаж та передачу частки учасника товариства ОСОБА_1 у статутному капіталі товариства у розмірі 50% статутного капіталу товариства, суперечать змісту повноважень, визначених довіреністю, посвідченою приватним нотаріусом 30.11.2017, не відповідають волевиявленню ОСОБА_1 та є такими, що порушують корпоративні права останнього. Позивач зазначає, що намірів щодо відчуження ОСОБА_2 своєї частки у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал Спорт Інвест" не мав і повноваженнями на вчинення дій з відчуження своїх корпоративних прав ОСОБА_2 не наділяв.



2. Стислий виклад обставин справи, встановлених судами першої та апеляційної інстанцій



23 лютого 2015 року між ОСОБА_1 (надалі - Сторона-2) та ОСОБА_2 (надалі - Сторона-1) укладено угоду про партнерство (надалі - Угода), в якій сторони, враховуючи тривалий досвід співпраці та спільне підприємство, проекти, бізнес в Україні та оскільки правовий статус, такий як володіння частками в компаніях, їх розмір, право власності на нерухомість, станом на дату укладення Угоди не завжди відображають реальну частку платежів сторін, а також розподіл ризику та зобов`язань між ними, сторони погодилися зробити свій внесок у вигляді офісу, вказаного в п.1.1 цієї Угоди (квартира АДРЕСА_1, загальна площа 260,3 кв.м, житлова площа 177,7 кв. м, реєстраційний номер нерухомого майна 394853980382 (офіс); машино-місце (підвал І), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, гараж, реєстраційний номер нерухомого майна: 276097980000, загальна площа 14,4 кв. м (машино-місце) до статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал Спорт Інвест", ідентифікаційний номер 37557455, зареєстрованого в Україні. Право власності та контроль за діяльністю Компанії "Глобал Спорт Інвест" здійснюється сторонами в рівних частинах (50/50). Сторона-1 призначається директором Компанії і несе відповідальність за належне управління нею.



Відповідно до пунктів 1.3.5, 1.3.6 Угоди сторони домовилися, що управління офісом та машино-місцем за адресою: АДРЕСА_1, Україна, буде здійснюватися Стороною-1 у якості директора Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал Спорт Інвест". Сторона-1 не має права укладати будь-які угоди щодо офісів без письмової згоди Сторони-2. Така згода може бути надана в порядку, визначеному в статуті Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал Спорт Інвест". У випадку, якщо одна із сторін вирішить продати свою частку в офісах чи машино-місці, вона спочатку повинна запропонувати другій стороні придбати їх за ціною, запропонованою потенційним покупцем, або якщо інша сторона не погодиться за ринковою ціною. Продаж офісів та/або машино-місця однією стороною іншій стороні або третій стороні може розглядатися як передача акцій в Товаристві з обмеженою відповідальністю "Глобал Спорт Інвест" або як продаж від імені Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал Спорт Інвест".



Згідно з пунктом 3.2 Угоди у випадку, якщо будь-яка cторона хотіла б продати свою частку, частину нерухомості, інший актив, що є предметом цієї угоди про партнерство (надалі - актив), вона спочатку повинна запропонувати другій стороні придбати їх за ціною, запропонованою третьою стороною (переважне право покупки). Процедура відмови або прийняття та надання оцінки у разі незгоди є наступною: якщо протягом одного календарного місяця сторона не оскаржила запропоновану ціну і не прийняла пропозицію придбати актив за запропонованою ціною, вважається, що сторона, якій запропоновано актив, відмовляється купувати його, і угода може бути укладена стороною, яка пропонує актив, з третьою стороною; якщо сторона, якій запропоновано актив, не погоджується з тим, шо ціна є справедливою, і має намір купити актив за ринковою ціною, вона має право зробити оцінку у порядку визначення ринкової ціни, визначеному вище. Таку оцінку слід проводити не пізніше календарного місяця з моменту отримання пропозиції від іншої сторони. Після оцінки однією із сторін інша сторона має один календарний місяць з дати отримання результатів оцінки для відповіді. Стосовно цього: а) якщо сторона, якій запропоновано актив, не надала відповідь, вважається, що сторона, яка пропонує актив, може укласти угоду з третьою стороною; б) якщо сторона, яка пропонує актив, не надала відповідь стосовно оцінки, вважається, що сторона, яка пропонує актив, погодилася з оцінкою, наданою стороною, якій запропоновано актив, і повинна укласти угоду зі стороною, якій запропоновано актив за ринковою ціною, визначеною оцінкою; с) у разі, якщо сторона, якій запропоновано актив, уникає укладання угоди протягом одного календарного місяця після відповіді сторони, яка пропонує актив (або закінчився термін, на який ця відповідь буде надана), сторона, яка пропонує актив, може укласти угоду з третьою стороною за ціною, запропонованою такою третьою стороною.



Відповідно до пункту 3.4 Угоди Сторона-1 повинна повідомити Сторону-2 про всі види діяльності та істотні факти (тобто ті, які можуть якимось чином вплинути на бізнес чи право власності на майно) стосовно офісу, квартир та проекту альтернативної енергетики. Сторона-1 повинна направляти Стороні-2 звіт кожного календарного місяця (або частіше у випадку виникнення непередбачених обставин) електронною поштою. Звіт повинен містити копії квитанцій, інші платіжні документи (особливо, що стосується платежів за квартири), копії укладених суттєвих правочинів.



07 квітня 2015 року проведено державну реєстрацію нової редакції статуту Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал Спорт Інвест" (ідентифікаційний код 37557455), затвердженої протоколом загальних зборів учасників товариства №3 від 08.12.2014 (надалі - Статут), відповідно до пунктів 1.2, 4.2, 4.2.3, 4.2.4 якого учасниками є ОСОБА_2 та ОСОБА_1, учасники товариства мають право в порядку, встановленому даним статутом та законодавством України, зокрема, відступити (здійснити відчуження) своєї частки (її частини) в статутному капіталі товариства іншому учаснику товариства або за згодою інших учасників - третій особі, переважного придбання частки (її частини) учасника в статутному капіталі, який її відступив, пропорційно до розміру своєї частки в статутному капіталі товариства або в іншому погодженому між учасниками розмірі.



Відповідно до пунктів 5.1, 5.2, 5.3 Статуту учасник має право продати, передати або іншим чином відступити всю або частину своєї частки у статутному капіталі товариства одному або кільком учасникам чи третім особам, учасники товариства користуються переважним правом купівлі частки (її частини) учасника пропорційно до розмірів своїх часток, купівля здійснюється за ціною та на інших умовах, на яких частка (її частина) пропонувалась для продажу третім особам, перед будь-яким відчуженням частки (її частини) учасник, який відчужує частку (її частину), повинен письмово повідомити про таке кожного з учасників (якщо на момент такого повідомлення кількість учасників товариства складає дві особи і більше) та товариство не пізніше, ніж за 1 (один) місяць до запланованого відчуження, зазначаючи ціну, запропонованого покупця за наявності такого) й інші умови відчуження частки (її частини).



Згідно з пунктами 9.1, 9.2, 9.2.1 Статуту для забезпечення діяльності товариства створено статутний капітал, який складається з вкладів учасників і становить 21 501 000,00 грн, що дорівнює 1 120 259,00 євро. ОСОБА_2 володіє часткою вартістю 10 750 500,00 грн, що дорівнює 560 129,50 євро, що становить 50% від загального розміру статутного капіталу товариства; ОСОБА_1 володіє часткою вартістю 10 750 500,00 грн, що дорівнює 560 129,50 євро, що становить 50% від загального розміру статутного капіталу товариства (надалі кожен окремо іменується вклад, а разом вклади). Статутний капітал сформований наступними внесками: машиномісце (підвал І), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 276097980000, загальною площею 14,4 кв.м. Загальна вартість машиномісця складає 2 000 000,00 грн, що дорівнює 104 205,29 євро, квартира, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 260,3 кв. м, житловою площею 177,7 кв. м, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 394853980382. Загальна вартість квартири складає 19 500 000,00 грн, що дорівнює 1 016 001,60 євро.



Відповідно до пункту 10.8 Статуту позачергові загальні збори скликаються Виконавчим органом Товариства за його ініціативою, на вимогу контрольного органу Товариства, а також на вимогу учасника або Учасників, які володіють у сукупності не менше ніж 10 (десятьма) відсотками. Якщо протягом 25 (двадцяти п`яти) днів з моменту одержання письмової вимоги про скликання Загальних зборів Виконавчий орган Товариства не виконає зазначеної вимоги, Загальні збори можуть бути скликані контрольним органом або Учасниками, які вимагали скликання Загальних зборів.



Відповідно до пунктів 10.1.2, 10.2 Статуту учасник товариства вправі передавати свої повноваження на загальних зборах іншому учаснику або представникові іншого учасника товариства в порядку, передбаченому законодавством України. Учасники мають кількість голосів, пропорційно розміру їх часток у статутному капіталі.



Згідно з пунктами 10.4.2, 10.4.9 Статуту до виключної компетенції загальних зборів належить, зокрема, внесення змін до статуту товариства, в тому числі зміна розміру його статутного капіталу, укладання договорів (угод) щодо придбання або відчуження цінних паперів, часток, корпоративних прав.



Відповідно до пунктів 10.9, 10.10, 10.14, 10.17 Статуту орган або учасники, які скликають загальні збори, повинні забезпечити надіслання всім учасникам письмового повідомлення про проведення загальних зборів у порядку, передбаченому п.17.7 даного Статуту за рахунок товариства, не пізніше, ніж за 30 (тридцять) днів до дня проведення загальних зборів. Будь-яке повідомлення про загальні збори повинно містити дату, час та місце проведення загальних зборів, а також запропонований порядок денний. Про проведення загальних зборів учасники повідомляються персонально рекомендованим листом або кур`єрською поштою. Загальні збори, які скликані з порушенням порядку, встановленого даним Статутом та/або законодавством України, вважаються скликаними належним чином, якщо на таких загальних зборах присутні всі учасники товариства. Загальні збори вважаються повноважними, якщо в них беруть участь учасник або учасники (представники учасників), які володіють у сукупності більше ніж 60 (шістдесятьма) відсотками голосів (далі- "кворум"). Кворум на загальних зборах визначається за результатами реєстрації учасників, які прибули для участі у загальних зборах, або за результатами підрахунку голосів учасників, які взяли участь в опитуванні. Рішення загальних зборів оформлюються протоколами загальних зборів.



Відповідачами не надано належних та допустимих доказів письмового повідомлення позивача про проведення загальних зборів із зазначенням дати, часу та місця проведення загальних зборів 26.01.2018, а також запропонований порядок денний у порядку, передбаченому пунктом 17.7 Статуту.



Відповідно до довіреності, посвідченої приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Рубльовою К.О. 30.11.2017 та зареєстрованої в реєстрі за №№2396, 2397 ОСОБА_1 добровільно цією довіреністю уповноважив ОСОБА_2 представляти його інтереси в якості учасника Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал Спорт Інвест" юридична адреса: Україна, 29015, Хмельницька обл., м.Хмельницький, Старокостянтинівське шосе, буд.1/1, кв.50, код ЄДРПОУ 37557455 (надалі за текстом - ТОВ "Глобал Спорт Інвест") і здійснити всі необхідні дії щодо внесення змін до установчих документів ТОВ "Глобал Спорт Інвест" або необхідні для здійснення господарської діяльності ТОВ "Глобал Спорт Інвест", від імені довірителя.



За змістом вказаної довіреності довіритель уповноважує представника представляти інтереси довірителя на загальних зборах учасників ТОВ "Глобал Спорт Інвест", брати участь в голосуванні, від імені довірителя підписувати наступні документи: протоколи загальних зборів учасників ТОВ "Глобал Спорт Інвест", статути ТОВ "Глобал Спорт Інвест", зміни до статутів ТОВ "Глобал Спорт Інвест" та статути ТОВ "Глобал Спорт Інвест" в новій редакції, договори купівлі-продажу корпоративних прав, представляти довірителя у всіх органах державної влади та місцевого самоврядування України, в нотаріальних конторах та у приватних нотаріусів, державних реєстраторів, податкових органів та органів державної статистики, в будь-яких державних, громадських, господарських та інших підприємствах, установах, організаціях, незалежно від їх підпорядкування, форм власності та галузевої належності, перед усіма фізичними і юридичними особами тощо, з усіх питань, що стосуються реєстрації змін до установчих документів ТОВ "Глобал Спорт Інвест".



Для цього представнику надається право від імені довірителя знайомитися з будь-якими документами та матеріалами; приймати участь у загальних зборах учасників ТОВ "Глобал Спорт Інвест" з правом голосування по всім питанням порядку денного; ставити та вирішувати питання, що випливають із участі довірителя як учасника у роботі ТОВ "Глобал Спорт Інвест"; вести від імені довірителя переговори, попередньо узгоджувати всі процедурні питання; розписуватися, в тому числі підписувати будь-які заяви та документи, протоколи загальних зборів учасників ТОВ "Глобал Спорт Інвест"; підготовлювати, підписувати, належним чином оформляти, подавати та отримувати будь-які заяви, клопотання, скарги, довідки, документи, кореспонденцію та/або інформацію, що стосуються виконання цієї довіреності; одержувати рішення, протоколи, висновки, довідки, та/або інші документи та/або витяги з цих та інших документів, знімати копії з будь-яких документів; вчиняти інші дії, що стосуватимуться прав та законних інтересів довірителя для виконання повноважень за цією довіреністю; сплачувати за довірителя мито та інші платежі, необхідні для виконання цієї довіреності та виконувати всі інші юридичні та фактичні дії в межах та в обсязі, передбачених чинним законодавством України для такого роду повноважень.



Ця довіреність видана з правом передоручення повноважень третім особам та дійсна до 01.02.2018.



Відповідно до довіреності, посвідченої приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Соболєвою В.Л. 26.01.2018 та зареєстрованої в реєстрі за №188, ОСОБА_2 уповноважив ОСОБА_3 представляти інтереси ОСОБА_1 в якості учасника Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал Спорт Інвест" юридична адреса: Україна, 29015, Хмельницька обл., м.Хмельницький, Старокостянтинівське шосе, буд.1/1, кв.50, код ЄДРПОУ 37557455 (надалі за текстом - ТОВ "Глобал Спорт Інвест") і здійснити всі необхідні дії щодо внесення змін до установчих документів ТОВ "Глобал Спорт Інвест" або необхідні для здійснення господарської діяльності ТОВ "Глобал Спорт Інвест", від імені ОСОБА_1.



За вказаною довіреністю довіритель уповноважує представника представляти інтереси ОСОБА_1 на загальних зборах учасників ТОВ "Глобал Спорт Інвест", брати участь в голосуванні, від імені ОСОБА_1 підписувати наступні документи: протоколи загальних зборів учасників ТОВ "Глобал Спорт Інвест", статути ТОВ "Глобал Спорт Інвест", зміни до статутів ТОВ "Глобал Спорт Інвест" та статути ТОВ "Глобал Спорт Інвест" в новій редакції, договори купівлі-продажу корпоративних прав, представляти ОСОБА_1 у всіх органах державної влади та місцевого самоврядування України, в нотаріальних конторах та у приватних нотаріусів, державних реєстраторів, податкових органів та органів державної статистики, в будь-яких державних, громадських, господарських та інших підприємствах, установах, організаціях, незалежно від їх підпорядкування, форм власності та галузевої належності, перед усіма фізичними і юридичними особами тощо, з усіх питань, що стосуються реєстрації змін до установчих документів ТОВ "Глобал Спорт Інвест".



Для цього представнику надається право від імені ОСОБА_1 знайомитися з будь-якими документами та матеріалами; приймати участь у загальних зборах учасників ТОВ "Глобал Спорт Інвест" з правом голосування по всім питанням порядку денного; ставити та вирішувати питання, що випливають із участі ОСОБА_1 як учасника у роботі ТОВ "Глобал Спорт Інвест"; вести від імені ОСОБА_1 переговори, попередньо узгоджувати всі процедурні питання; розписуватися, в тому числі підписувати будь-які заяви та документи, протоколи загальних зборів учасників ТОВ "Глобал Спорт Інвест"; підготовлювати, підписувати, належним чином оформляти, подавати та отримувати будь-які заяви, клопотання, скарги, довідки, документи, кореспонденцію та/або інформацію, що стосуються виконання цієї довіреності; одержувати рішення, протоколи, висновки, довідки, та/або інші документи та/або витяги з цих та інших документів, знімати копії з будь-яких документів; вчиняти інші дії, що стосуватимуться прав та законних інтересів ОСОБА_1 для виконання повноважень за цією довіреністю; сплачувати за ОСОБА_1 мито та інші платежі, необхідні для виконання цієї довіреності та виконувати всі інші юридичні та фактичні дії в межах та в обсязі, передбачених чинним законодавством України для такого роду уповноважень.



Довіреність видана без права передоручення повноважень третім особам та дійсна до 01.02.2018.



26 січня 2018 року загальними зборами учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал Спорт Інвест", у складі ОСОБА_2 та представника ОСОБА_1 - ОСОБА_3, яка діяла на підставі довіреності, посвідченої приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Соболєвою В.Л. 26.01.2018 та зареєстрованої в реєстрі за №188, були прийняті рішення, оформлені протоколом №1/18, зокрема: з питання № 2 порядку денного про продаж та передачу частки учасника товариства ОСОБА_1, що складає 50% від загального розміру статутного капіталу товариства, на користь ОСОБА_2, та з питання № 3 порядку денного про збільшення частки ОСОБА_2 у статутному капіталі товариства та внесення змін до статуту товариства.



По другому питанню виступила ОСОБА_3, яка повідомила про продаж та передачу частки учасника товариства ОСОБА_1 у статутному капіталі товариства у розмірі 50% статутного капіталу товариства, що дорівнює 10 750 500,00 грн ОСОБА_2, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1, виданий Хмельницьким МУ УМВС України в Хмельницькій обл. 24 березня 1998 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_2, внаслідок чого присутні на зборах одностайно вирішили здійснити продаж та передачу частки учасника товариства ОСОБА_1 у статутному капіталі товариства у розмірі 50% статутного капіталу товариства, що дорівнює 10 750 500,00 грн ОСОБА_2, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, паспорт серії НОМЕР_1, виданий Хмельницьким МУ УМВС України в Хмельницькій обл. 24 березня 1998 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 .



Щодо питання № 3 порядку денного виступав ОСОБА_2, який повідомив, що після отримання (набуття) ОСОБА_2 частки учасника товариства ОСОБА_1 у статутному капіталі товариства у розмірі 50% статутного капіталу товариства, ОСОБА_2 збільшує свою частку у статутному капіталі товариства до 100% статутного капіталу товариства, що дорівнює 21 501 000,00 грн. Пропонував виключити зі статуту пункт щодо місцезнаходження товариства, а також у зв`язку зі зміною адреси реєстрації ОСОБА_2 з АДРЕСА_6 на АДРЕСА_1 ; внести відповідні зміни до державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; додати повне та скорочене найменування товариства російською мовою, внаслідок чого присутні на зборах одностайно вирішили, що після отримання (набуття) ОСОБА_2 частки учасника товариства ОСОБА_1 у статутному капіталі товариства у розмірі 50% статутного капіталу товариства, ОСОБА_2 збільшує свою частку у статутному капіталі товариства до 100% статутного капіталу товариства, що дорівнює 21 501 000,00 грн; визначили такий розподіл часток у статутному капіталі товариства: ОСОБА_2, розмір вкладу 21 500 000,00 грн - 100%; виключили зі статуту положення щодо місцезнаходження товариства, а також у зв`язку зі зміною адреси реєстрації ОСОБА_2 з: АДРЕСА_6 на АДРЕСА_1 вирішили внести відповідні зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних - підприємців та громадських формувань; додати повне та скорочене найменування товариства російською мовою; внести відповідні зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.



Вказаний протокол підписаний особисто ОСОБА_2 та представником ОСОБА_1 - ОСОБА_3 на підставі довіреності, посвідченої приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Соболєвою В.Л. 26.01.2018 та зареєстрованої в реєстрі за № № 190,191.



26 січня 2018 року між ОСОБА_1 в особі ОСОБА_3, яка діяла на підставі довіреності (надалі - Продавець) та ОСОБА_2 (надалі - Покупець) було укладено договір купівлі-продажу частки у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал Спорт Інвест" (код ЄДРПОУ 37557455) (надалі - Договір), відповідно до умов якого Продавець передає у власність Покупцю, а Покупець приймає у власність частку в статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал Спорт Інвест", скорочене найменування ТОВ "Глобал Спорт Інвест", місцезнаходження якого: АДРЕСА_6, код ЄДРПОУ 37557455 (далі - товариство), статутний капітал якого складає 21 501 000,00 грн та зобов`язується сплатити за нього належну грошову суму згідно з умовами даного договору; частка, що відчужується Продавцем, становить 50% статутного капіталу товариства, розмір якої становить 10 750 500,00 грн. Частка, що відчужується, сплачена Продавцем повністю та належить йому на праві власності, на підставі статуту Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал Спорт Інвест"; продаж частки в статутному капіталі товариства за цим договором здійснюється за ціною 1 000,00 грн.



Іншими умовами Договору також визначено, що сторони також погодили, що сума, вказана у п. 3 цього договору, сплачується готівкою покупцем на користь продавця в момент підписання цього договору його сторонами; продавець гарантує, що на день укладення цього договору повідомив покупцю усі істотні обставини, які стосуються частки, що відчужується та можуть вплинути на волю покупця стосовно укладення цього договору. Частка, що відчужується в заставі чи під арештом не перебуває; щодо частки, що відчужується та товариства відсутні судові спори; у зв`язку з укладенням цього договору не буде порушено прав та інтересів третіх осіб; відступлення частки, що відчужується відповідає інтересам та волевиявленню продавця і не вчиняється під примусом або в наслідок збігу тяжких обставин; на момент укладання цього договору не існує інших зобов`язань товариства, крім тих, які зафіксовані у бухгалтерських документах; підписанням цього договору покупець підтверджує, що був повідомлений про всі істотні обставини, які стосуються частки, що відчужується та можуть вплинути на волю покупця стосовно укладення цього договору; сторони підтверджують, що вони не визнані судом недієздатними чи обмежено дієздатними; укладання договору відповідає їхнім інтересам; волевиявлення є вільним і усвідомленим і відповідає їхній внутрішній волі; умови договору їм зрозумілі і відповідають реальній домовленості сторін; договір не приховує іншого правочину і спрямований на реальне настання наслідків, які обумовлені у ньому; даний договір набуває чинності з моменту його підписання і діє до повного виконання сторонами своїх зобов`язань по цьому договору. Після укладення даного договору до установчих документів товариства повинні бути внесені відповідні зміни, оформлені у встановленому законодавством України порядку, право власності на частку в статутному капіталі товариства, що відчужується, виникає з моменту підписання цього договору; підписання сторонами даного договору буде свідчити про те, що передача-приймання відчужуваної частки товариства відбулась та не вимагає додаткового підписання сторонами будь-яких актів; всі спори, розбіжності чи вимоги, які виникають із цього договору або у зв`язку з ним, зокрема, щодо його тлумачення, виконання, порушення, припинення чи недійсності підлягають вирішенню згідно чинного законодавства України.



Оспорюваний правочин підписаний ОСОБА_3, яка діяла на підставі довіреності, як представник ОСОБА_1, та ОСОБА_2 .



У продавця - ОСОБА_1 не було дійсного волевиявлення на відчуження своїх корпоративних прав у Товаристві з обмеженою відповідальністю "Глобал Спорт Інвест" відповідачу ОСОБА_2, подальшого схвалення цього правочину зі сторони позивача не відбулося.



Відчуження належної позивачу частки у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал Спорт Інвест" не входило до змісту представницьких функцій ОСОБА_2 . Відповідного права не виникло і у ОСОБА_3 згідно виданої їй ОСОБА_2 довіреності в порядку передоручення.



ОСОБА_2 не надано належних та допустимих доказів повідомлення ОСОБА_1, інтереси якого він представляв за довіреністю, посвідченою приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Рубльовою К.О. від 30.11.2017 про передачу своїх повноважень за вказаною довіреністю в порядку передоручення іншій особі - ОСОБА_3 довіреністю, посвідченою приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Соболєвою В.Л. від 26.01.2018 та надання позивачу необхідних відомостей про особу, якій передані відповідні повноваження (замісника).



Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №1005656187 від 15.08.2019, 30.01.2018 реєстратором виконавчого комітету Хмельницької міської ради Хмельницької області Самчук Оленою Андріївною проведена реєстраційна дія №16731050007007744, пов`язана із державною реєстрацією змін до установчих документів юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал Спорт Інвест" (зміна скороченого найменування, інші зміни, зміна складу або інформації про засновників). 01.08.2018 реєстратором виконавчого комітету Хмельницької міської ради Хмельницької області Знаковською Іриною Михайлівною проведена реєстраційна дія №16731050008007744, пов`язана із державною реєстрацією змін до установчих документів юридичної особи, зокрема, зміни найменування Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал Спорт Інвест" на Товариство з обмеженою відповідальністю "Глобал Інвестмент Солюшн".



3. Короткий зміст рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції



Рішенням Господарського суду міста Києва від 08.01.2020 у справі № 910/12791/19, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 29.09.2020, позов задоволено частково. Визнано недійсними рішення загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал Спорт Інвест", прийнятих 26.01.2018 по другому та третьому питаннях порядку денного щодо відчуження частки ОСОБА_1 та зміни складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал Спорт Інвест", оформлених протоколом загальних зборів учасників № 1/18; визнано недійсним договір купівлі-продажу частки в розмірі 50% в статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал Спорт Інвест", укладений 26.01.2018 між ОСОБА_1, в інтересах якого діяла ОСОБА_3, та ОСОБА_2 ; скасовано реєстраційну дію № 16731050007007744 від 30.01.2018, проведену реєстратором Виконавчого комітету Хмельницької міської ради Хмельницької області Самчук Оленою Андріївною, пов`язану із реєстрацією змін до установчих документів юридичної особи (зміна складу або інформації про засновників). В іншій частині позову відмовлено.



Рішення судів першої та апеляційної інстанцій мотивовані тим, що:



- довіреність, посвідчена приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Рубльовою К.О. 30.11.2017 та зареєстрована в реєстрі за №№2396, 2397 у сукупності зі змістом Угоди та положень Статуту, повноваженнями щодо відчуження частки позивача у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал Спорт Інвест" ОСОБА_2 не наділяє;



- прийняття 26.01.2018 загальними зборами учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал Спорт Інвест" рішень, зокрема, по другому та третьому питаннях порядку денному, відбулось за відсутності кворуму для проведення загальних зборів учасників та прийняття рішень на них, оскільки ОСОБА_3, яка діяла в порядку передоручення на підставі довіреності, посвідченої приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Соболєвою В.Л. 26.01.2018 та зареєстрованої в реєстрі за №188, від імені ОСОБА_1 в якості учасника Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал Спорт Інвест" не була уповноважена на прийняття відповідних рішень, оформлених протоколом №1/18;



- відчуження належної ОСОБА_1 частки у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал Спорт Інвест" не входило до змісту представницьких функцій ОСОБА_2, відповідно, такого права не виникло і у ОСОБА_3 згідно виданої їй ОСОБА_2 довіреності в порядку передоручення;



- у продавця - ОСОБА_1 не було дійсного волевиявлення на відчуження своїх корпоративних прав у Товаристві з обмеженою відповідальністю "Глобал Спорт Інвест" ОСОБА_2 і подальшого схвалення цього правочину зі сторони позивача не відбулося;



- оспорюваний договір направлений на реалізацію інтересів виключно однієї особи - відповідача ОСОБА_2, що суперечить положенням частини 3 статті 238 Цивільного кодексу України,



- належним способом захисту права або інтересу позивача у даному випадку є скасування запису про проведену реєстраційну дію.



4. Короткий зміст вимог касаційної скарги



У касаційній скарзі скаржник просить скасувати рішення Господарського суду міста Києва від 08.01.2020 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 29.09.2020 у даній справі та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.



АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

5. Доводи особи, яка подала касаційну скаргу



Касаційна скарга мотивована тим, що:



- суд апеляційної інстанції застосував приписи статей 237 та 244 Цивільного кодексу України без урахування висновку щодо їх застосування у подібних відносинах, викладеному в постанові Верховного Суду від 26.02.2020 у справі № 910/8091/17;



- відсутній висновок Верховного Суду щодо застосування частини 3 статті 238 Цивільного кодексу України у правовідносинах, де договір купівлі-продажу корпоративних прав з однієї сторони підписаний особисто учасником Товариства-1, а з іншої - представником учасника Товариства-2, який діяв в порядку передоручення на підставі довіреності, виданій учасником Товариства-1;



- суд апеляційної інстанції не дослідив зібрані у справі докази та необґрунтовано відхилив клопотання відповідача про приєднання доказів до матеріалів справи.



6. Доводи інших учасників справи



Позивач подав відзив на касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал Інвестмент Солюшн", в якому просив залишити її без задоволення, а оскаржувані судові рішення залишити без змін, як такі, що прийняті з дотриманням норм матеріального і процесуального права.



7. Позиція Верховного Суду



Переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази (частини 1 та 2 статті 300 Господарського процесуального кодексу України).



Касаційне провадження у справі відкрито, зокрема, згідно з пунктами 1, 3, 4 частини 2 статті 287 Господарського процесуального кодексу України, які визначають, що підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пунктах 1, 4 частини 1 цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно в таких випадках: якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку; якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах; якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами першою, третьою статті 310 цього Кодексу, а саме суд необґрунтовано відхилив клопотання про витребування, дослідження або огляд доказів або інше клопотання (заяву) учасника справи щодо встановлення обставин, які мають значення для правильного вирішення справи (пункт 3 частини 3 статті 310 Господарського процесуального кодексу України).



Відповідно до положень пункту 1 частини 2 статті 287 Господарського процесуального кодексу України касаційний перегляд з указаних підстав може відбутися за наявності таких складових: (1) суд апеляційної інстанції застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права, викладеного у постанові Верховного Суду; (2) спірні питання виникли у подібних правовідносинах.



Щодо визначення подібності правовідносин Верховний Суд звертається до правових висновків, викладених у судових рішеннях Великої Палати Верховного Суду та об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду.



Так, об`єднана палата Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду в ухвалі від 27.03.2020 у справі № 910/4450/19 зазначила, що подібність правовідносин в іншій аналогічній справі визначається за такими критеріями: суб`єктний склад сторін спору, зміст правовідносин (права та обов`язки сторін спору) та об`єкт (предмет).



Велика Палата Верховного Суду виходить з того, що подібність правовідносин означає тотожність суб`єктного складу учасників відносин, об`єкта та предмета правового регулювання, а також умов застосування правових норм (зокрема, часу, місця, підстав виникнення, припинення та зміни відповідних правовідносин). При цьому, зміст правовідносин з метою з`ясування їх подібності визначається обставинами кожної конкретної справи (пункт 32 постанови від 27.03.2018 № 910/17999/16, пункт 38 постанови від 25.04.2018 №925/3/17, пункт 40 постанови від 25.04.2018 № 910/24257/16). Такі ж висновки були викладені і в постановах Верховного Суду України від 21.12.2016 у справі №910/8956/15 та від 13.09.2017 у справі № 923/682/16.



При цьому, під судовими рішеннями в подібних правовідносинах необхідно розуміти такі рішення, де подібними (тотожними, аналогічними) є предмети спору, підстави позову, зміст позовних вимог і встановлені судом фактичні обставини, а також наявне однакове матеріально-правове регулювання спірних правовідносин (пункт 6.30 постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.05.2020 у справі № 910/719/19, пункт 5.5 постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.06.2018 у справі № 922/2383/16; пункт 8.2 постанови Великої Палати Верховного Суду від 16.05.2018 у справі № 910/5394/15-г; постанова Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018 у справі № 2-3007/11; постанова Великої Палати Верховного Суду від 16.01.2019 у справі №757/31606/15-ц).


................
Перейти до повного тексту