ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 січня 2021 року
м. Київ
справа № 242/3360/17
адміністративне провадження № К/9901/38239/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Шарапи В.М.,
суддів - Желєзного І.В., Чиркіна С.М.,
розглянув у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Селидівського міського суду Донецької області від 27 листопада 2017 року у складі судді Владимирської І.М. та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 6 лютого 2018 року у складі колегії суддів: Компанієць І.Д. (головуючий), суддів: Гайдара А.В., Ястребової Л.В. у справі за його позовом до Селидівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій
1. У серпні 2017 року звернувся до суду з позовом у якому просив:
1.1 визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії за статтею 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ "Про державну службу" (далі - Закон №3723-ХІІ; у редакції, чинній на час призначення пенсії);
1.2 скасувати рішення відповідача №1212 від 6 липня 2017 року про відмову в перерахунку пенсії;
1.3 зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 26 травня 2017 року в розмірі 83% розрахунку пенсії від заробітку за період з 1 грудня 2005 року по 26 травня 2017 року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації відповідно до довідок.
2. Селидівський міський суд Донецької області постановою від 27 листопада 2017 року, залишеною без змін постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 6 лютого 2018 року, у задоволенні позову відмовив.
2.1 Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суди попередніх інстанцій виходили із того, що відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі статті 37-1 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ "Про державну службу" і Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (далі - постанова КМУ №865) у редакціях, чинних на момент призначення їй пенсії, у спірних відносинах відповідач здійснював свої повноваження в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
3. Судами попередніх інстанцій встановлено що:
3.1 ОСОБА_1 перебуває на обліку в Селидівському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області та отримує пенсію з 11 січня 2000 року, з 13 вересня 2001 року на підставі статті 37 Закону №3723-ХІІ в розмірі 83% від сум заробітної плати.
3.2 23 червня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця в порядку передбаченому статтею 37 Закону №3723-ХІІ.
3.3 При цьому позивач надав довідки про заробітну плату №06-59б від 23 червня 2017 року та №06-60б від 23 червня 2017 року, видані виконкомом Української міської ради.
3.4 Також надав довідки про складові заробітної плати.
3.5 Рішенням Селидівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області №1212 від 6 липня 2017 року ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії по заробітку в порядку передбаченому статтею 37 Закону №3723-ХІІ з посиланням на те, що з 1 травня 2016 року вищевказаний Закон втратив чинність у його попередній редакції, а нова редакція передбачає, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у якому відсутні спеціальні норми щодо перерахунку пенсії державних службовців.
Встановлені обставини підтверджені матеріалами справи і не є спірними.
3.6 Спірним у справі є правомірність дій відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії згідно положень статті 37-1 Закону №3723-XII на підставі довідок про заробітну плату, що подаються для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.
Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:
4. Не погоджуючись із рішеннями судів попередніх інстанцій, ОСОБА_1 звернувся із касаційною скаргою, у якій просить їх скасувати та направити справу на новий розгляд.
4.1 На обґрунтування касаційної скарги скаржник з посиланням на положення статі 22 Конституції України, вказує на те, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи. З цих підстав, зазначає про те, що право на перерахунок пенсії йому надано з моменту призначення пенсії і на підставі діючого на той час законодавства, а тому не може бути обмежене або скасоване при прийнятті нових законів чи інших нормативно-правових актів.
5. Відповідач відзив на касаційну скаргу не подав .
Висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги:
6. Суд касаційної інстанції наголошує на тому, що перевірка законності судових рішень судів першої та апеляційної інстанції, згідно зі статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), здійснюється виключно у частині застосування норм матеріального та процесуального права.
Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
7. Вирішуючи питання про обґрунтованість поданої касаційної скарги, Верховний Суд виходить з наступного.
8. Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
9. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
10. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
11. Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 1 травня 2016 року визначалися Законом №3723-XII. Зокрема, відповідно до статті 37 цього Закону позивачу у цій справі призначено пенсію.
12. Частина перша статті 37-1 зазначеного Закону (у редакції, чинній до 1 січня 2015 року), передбачала, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв`язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
13. 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (далі - Закон №76-VIII), яким, зокрема, статтю 37-1 Закону №3723-ХІІ викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
14. Таким чином, законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям після 1 січня 2015 року делегував Уряду.
15. Правове регулювання Урядом зазначеного питання у період з 1 січня по 1 грудня 2015 року знайшло своє відображення у пунктах 4, 5 постанови КМУ №865, за змістом яких підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця було передумовою для перерахунку пенсії.
16. Так, за правилами пункту 4 постанови КМУ №865 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом №3723-ХІІ, визначається в такому порядку: