Постанова
Іменем України
13 січня 2021 року
м. Київ
справа № 326/1012/16-ц
провадження № 61-21132 св 19
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Синельникова Є. В.,
суддів: Білоконь О. В., Осіяна О. М. (суддя-доповідач), Сакари Н. Ю., Шиповича В. В.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 ;
представник позивача - ОСОБА_2 ;
відповідачі: міський голова м. Приморськ Божкової Олени Анатоліївни, Приморської міської ради Приморського району Запорізької області, виконавчий комітет Приморської міської ради Приморського району Запорізької області, комунальне підприємство "Чисте місто Приморськ" Приморської міської ради Приморського району Запорізької області; представники міського голови м. Приморська Запорізької області: Бунчук Валентина Федорівна, Бунчук В`ячеслав Валерійович ;
представник Приморської міської ради Приморського району Запорізької області, виконавчого комітету Приморської міської ради Приморського району Запорізької області - Візірський Іван Володимирович;
представник комунального підприємства "Чисте місто Приморськ" Тупозлєєв Віктор Вікторович;
третя особа - ОСОБА_4 ;
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу Приморської міської ради Приморського району Запорізької області на постанову Запорізького апеляційного суду від 16 жовтня 2019 року у складі колегії суддів: Подліянової Г. С., Кочеткової І. В., Гончар М.С.,
ВСТАНОВИВ:
1. Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У липні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовомдо міського голови м. Приморськ Божкової О. А., Приморської міської ради Приморського району Запорізької області, виконавчого комітету Приморської міської ради Приморського району Запорізької області, комунального підприємства "Чисте місто Приморськ" Приморської міської ради Приморського району Запорізької області (далі - КП "Чисте місто Приморськ"), третя особа - ОСОБА_4, про визнання розпорядження незаконним та його скасування, скасування наказу, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу.
Позовна заява мотивована тим, що розпорядженням міського голови м. Приморськ Запорізької області від 01 квітня 2013 року № 12/1 його призначено на посаду директора КП "Чисте місто Приморськ".
02 квітня 2013 року між ним та Приморською міською радою Приморського району Запорізької області в особі міського голови було укладено контракт терміном на один рік.
03 квітня 2014 року між ними укладено новий контракт, згідно з преамбулою та пунктом 25 якого він укладений на п`ять років, тобто до 03 квітня 2019 року.
29 червня 2016 року міський голова м. Приморська Приморського району Запорізької області Божкова О. А. видала розпорядження № 26/1, яким достроково розірвала контракт від 03 квітня 2014 року на підставі пункту 21 контракту та звільнила його з посади директора КП "Чисте місто Приморськ" на підставі пункту 8 частини першої статті 36 КЗпП України.
Вважав вказане розпорядження незаконним, а своє звільнення неправомірним, так як Божкова О. А. не мала повноважень звільнити його з посади, оскільки згідно з умовами контракту у випадку порушення його умов звільнити директора з посади може виключно Приморська міська рада Приморського району Запорізької області.
Питання його звільнення депутати Приморської міської радим Приморського району Запорізької області розглядали на сесії 24 червня 2016 року і дійшли висновку про надання можливості допрацювати до грудня 2016 року і відзвітувати про наслідки роботи.
Вказував, що порушень умов контракту або вимог чинного законодавства не допускав, переконливих доказів понесення КП "Чисте місто Приморськ" збитків у зв`язку з його управлінськими рішеннями міський голова м. Приморська Приморського району Запорізької області Божкова О. А. не подала.
Він не працює, не отримує суми по безробіттю та інших сум.
Згідно з пунктом 15 контракту керівникові нараховується заробітна плата, виходячи з посадового окладу в розмірі 3,5 мінімальних посадових окладів (ставок) працівника 1 розряду основної професії відпрацьованого часу, та премія згідно з колективним договором КП "Чисте місто Приморськ". Тому на підставі частин першої, другої статті 235 КЗпП України з відповідача на його користь підлягає стягненню середній заробіток за весь час вимушеного прогулу у розмірі 5 075 грн.
Ураховуючи викладене, уточнивши позовні вимоги, ОСОБА_1 просив суд визнати незаконним та скасувати розпорядження міського голови м. Приморськ Запорізької області Божкової O. A. від 29 червня 2016 року № 26/1; скасувати наказ КП "Чисте місто Приморськ" від 29 червня 2016 року № 73к "З особового складу"; поновити його на посаді директора КП "Чисте місто Приморськ" Приморської міської ради Приморського району Запорізької області з 29 червня 2016 року; стягнути з КП "Чисте місто Приморськ" Приморської міської ради Приморського району Запорізької області на його користь середній заробіток за весь час вимушеного прогулу у сумі 5 075 грн.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Приморського районного суду Запорізької області від 28 грудня 2016 року у складі судді Стріжакової Т. В. у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що звільнення ОСОБА_1 відбулося з дотриманням визначеної трудовим законодавством процедури уповноваженою на прийняття відповідного рішення особою та за наявності достатніх правових підстав.
Короткий зміст судових рішень апеляційної та касаційної інстанцій
Ухвалою апеляційного суду Запорізької області від 09 лютого 2017 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 відхилено, рішення суду першої інстанції залишено без змін.
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 10 липня 2019 року касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено. Ухвалу апеляційного суду Запорізької області від 09 лютого 2017 року скасовано, справу передано на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.
Постановою Запорізького апеляційного суду від 16 жовтня 2019 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Рішення Приморського районного суду Запорізької області від 28 грудня 2016 року скасовано та ухвалено нове судове рішення, яким позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано незаконним та скасовано розпорядження міського голови м. Приморськ Божкової O. А. від 29 червня 2016 року № 26/1, яким достроково, з 29 червня 2016 року, розірвано контракт від 03 квітня 2014 року та звільнено ОСОБА_1 з посади директора Комунальне підприємство "Чисте місто Приморськ" Приморської міської ради Приморського району Запорізької області.
Визнано незаконним наказ комунального підприємства "Чисте місто Приморськ" від 29 червня 2016 року № 73к "З особового складу", яким було звільнено з 29 червня 2016 року ОСОБА_1 з посади директора комунального підприємства "Чисте місто Приморськ" Приморської міської ради Приморського району Запорізької області на підставі пункту 8 статті 36 КЗпП України.
Стягнуто з комунального підприємства "Чисте місто Приморськ" Приморської міської ради Приморського району Запорізької області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу в розмірі 205 489 грн 40 коп., що включає в себе обов`язкові податки та збори.
У задоволені позову ОСОБА_1 про поновлення на посаді директора комунального підприємства "Чисте місто Приморськ" Приморської міської ради Приморського району Запорізької області відмовлено. Змінено формулювання звільнення ОСОБА_1 з посади директора комунального підприємства "Чисте місто Приморськ" Приморської міської ради Приморського району Запорізької області з 03 квітня 2019 року у зв`язку з закінченням дії трудового контракту відповідно до пункту 2 частини першої статті 36 КЗпП України. Вирішено питання розподілу судових витрат.
Постанова апеляційного суду мотивована тим, що міська рада, прийнявши відповідно до своїх виключних повноважень рішення про створення КП "Чисте місто Приморськ" та затверджуючи його Статут, у порядку перерозподілу повноважень віднесла до своєї компетенції прийняття рішень щодо призначення та звільнення з посади керівника. Оцінюючи подані сторонами докази: порядок денний засідання десятої сесії сьомого скликання Приморської міської ради Приморського району Запорізької області від 24 червня 2016 року, рішення міської ради від 24 червня 2016 року № 32 та витяг з протоколу сесії пленарних засідань депутатів від 24 червня 2016 року № 1 (обговорення пункту 32 порядку денного), апеляційний суд дійшов висновку, що депутати не обговорювали питання дострокового розірвання трудового договору із ОСОБА_1 та на засіданні сесії 24 червня 2016 року депутати міської ради не приймали рішення про дострокове розірвання контракту, а дійшли висновку про усунення недоліків, вказаних у звіті, до 31 грудня 2016 року. Тобто, фактично надали позивачу можливість працювати до кінця 2016 року і відзвітувати за результатами своєї діяльності.
Водночас, відповідно до пункту 25 трудового він укладений на строк по 03 квітня 2019 року. Відповідно до пункту 20 (а) контракту цей контракт припиняється після закінчення терміну дії контракту.
Ураховуючи, що на момент прийняття рішення судом апеляційної інстанції строк дії трудового контракту відповідача з позивачем закінчився, а докази його поновлення в матеріалах справи відсутні, трудові відносини фактично не тривали після цього, що не заперечувалося сторонами в суді апеляційної інстанції, підстави для поновлення позивача на його посаді відсутні з причин закінчення трудового контракту. Розмір середнього заробітком визначено судом відповідно до статті 27 Закону України "Про оплату праці" за правилами, передбаченими Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08 лютого 1995 року № 100.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У листопаді 2019 року Приморська міська рада Приморського району Запорізької області подаладо Верховного Суду касаційну скаргу, в якій просила оскаржуване судове рішення апеляційного суду скасувати, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, й залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду у складі судді Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 27 січня 2020 року відкрито касаційне провадження в указаній справі і витребувано цивільну справу № 326/1012/16-ц із Приморського районного суду Запорізької області.
У лютому 2020 року справа надійшла до Верховного Суду.
Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 07 грудня 2020 року справу призначено до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Касаційна скарга мотивована тим, що відповідно до пункту 10 частини четвертої статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" міський голова призначає на посади та звільняє з посад керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, крім керівників дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів.
Крім того, як зазначив суд першої інстанції при дослідженні Статуту КП "Чисте місто Приморськ" (затверджено рішенням Приморської міської ради від 24 вересня 2013 року № 6) в редакції, що діяла на момент звільнення ОСОБА_1, засновником підприємства є Приморська міська рада Запорізької області (пункт 1.2 Статуту); Органом управління підприємства є виконавчий комітет Приморської міської ради (пункт 1.3 Статуту). Відповідно до пункту 6.4 Статуту директор може бути звільнений з посади достроково на підставах, передбачених контрактом та відповідно до вимог чинного законодавства.
Враховуючи зазначене, вважала помилковим висновок суду апеляційної інстанції щодо органу, якого наділено повноваженнями на звільнення директора. Відповідно до пункту 21 контракту від 03 квітня 2014 року керівник може бути звільнений з посади, а цей контракт розірваний з ініціативи Органу управління майном, у тому числі за пропозицією місцевого органу державної виконавчої влади, до закінчення терміну його дії.
Міською радою рішенням від 29 січня 2019 року № 35 затверджено Положення про виконавчий комітет Приморської міської ради, відповідно до пункту 3.5 якого у період між засіданнями виконавчого комітету міський голова в межах своїх повноважень видає розпорядження з питань діяльності виконавчого комітету або його апарату. Зазначала, що на день прийняття розпорядження міським головою про звільнення ОСОБА_1 29 червня 2016 року засідання виконавчого комітету не проводилось.
29 червня 2016 року міський голова в межах повноважень, наданих йому законом, видав розпорядження № 26/1 "Про звільнення ОСОБА_1 ", яким достроково з 29 червня 2016 року розірвано контракт з позивачем від 03 квітня 2014 року та звільнено з посади директора КП "Чисте місто Приморськ".
Доводи особи, яка подала відзив на касаційну скаргу
У березні 2020 року ОСОБА_1 подав відзив на касаційну скаргу, в якому зазначив, що оскаржуване судове рішення апеляційного суду є законним та обґрунтованим. Вважав висновки суду такими, що відповідають вимогам закону та обставинам справи.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
КП "Чисте місто Приморськ" є комунальним підприємством, утвореним на підставі рішення Приморської міської ради Приморського району Запорізької області, яка є його засновником.
Органом управління підприємства є виконавчий комітет Приморської міської ради Приморського району Запорізької області (пункту 1.3 Статуту).
У пунктах 4.5.1, 4.5.2 Статуту визначено, що основним показником фінансових результатів господарської діяльності підприємства є прибуток. Підприємство утворює за рахунок прибутку (доходу) спеціальні фонди, призначені для покриття витрат, пов`язаних з його діяльністю, які використовуються відповідно до річних фінансових планів, у тому числі фонд споживання (оплати праці). Призначення, розміри, принципи та джерела їх утворення, порядок використання, розподілу виручки та обчислення прибутку визначається директором.
Відповідно до пунктів 4.5.3, 4.5.9, 5.2, 6.3 Статуту підприємство самостійно планує свою діяльність, встановлює форми, системи і розміри оплати праці, а також інші виплати працівників згідно з діючим законодавством. Майно підприємства перебуває у комунальній власності Приморської міської ради Приморського району Запорізької області і закріплюється за підприємством на праві господарського відання; підприємство здійснює право власності з урахуванням обмежень, визначених законодавством України та Статутом. Орган управління здійснює контроль за фінансово-економічними результатами діяльності підприємства, погоджує та контролює виконання його фінансових планів.
Згідно з пунктами 6.5.1, 6.5.13, 7.1 Статуту директор здійснює поточне управління підприємством, самостійно вирішує питання діяльності підприємства за винятком питань, віднесених до компетенції засновника та органу управління, несе відповідальність за формування та виконання фінансових планів, організацію податкового бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення усіх господарських операцій. Підприємство самостійно здійснює свою господарську діяльність на принципах господарського розрахунку.
Директор підприємства призначається на посаду та звільняється з посади засновником (Приморська міська рада Приморського району Запорізької області) за поданням органу управління (виконавчий комітет Приморської міської ради Приморського району Запорізької області) на контрактній основі (пункт 6.3 Статуту).
Пунктом 6.4 Статуту визначено, що засновник за рішенням сесії міської ради укладає контракт з директором, у якому визначаються строк найму, права, обов`язки і відповідальність керівника, умови його матеріального забезпечення, умови звільнення з посади та інші умови. Директор підприємства є підзвітним органу управління. Директор може бути звільнений з посади достроково на підставах, передбачених контрактом, та відповідно до вимог чинного законодавства.
Розпорядженням міського голови м. Приморська Приморського району Запорізької області від 01 квітня 2013 року № 12/1 призначено ОСОБА_1 з 02 квітня 2013 року на посаду директора КП "Чисте місто Приморськ" з посадовим окладом та на строк згідно з контрактом.
02 квітня 2013 року між Приморською міською радою Приморського району Запорізької області в особі міського голови Шаповала Г. М. та ОСОБА_1 укладено контракт строком на 1 рік з 02 квітня 2013 року по 02 квітня 2014 року.
03 квітня 2014 року Приморська міська рада Приморського району Запорізької області в особі міського голови Шаповала Г. М. і ОСОБА_1 уклали новий контракт, згідно з яким ОСОБА_1 призначено на посаду директора КП "Чисте місто Приморськ" строком на 5 років з 03 квітня 2014 року по 03 квітня 2019 року.
Відповідно до положень контракту керівник зобов`язався здійснювати поточне управління (керівництво) підприємством, забезпечувати його високоприбуткову діяльність, ефективне використання і збереження його майна, а орган управління майном зобов`язався створювати належні умови для матеріального забезпечення і організації праці керівника.
Пунктами 6-1, 7, 8 контракту передбачено, що керівник забезпечує складання в установленому порядку річного фінансового плану підприємства та подання його на затвердження органу управління майном; подає органу управління майном квартальну та річну фінансову звітність підприємства; забезпечує виконання показників ефективності використання державного майна і прибутку, майнового стану підприємства; щокварталу подає за встановленою формою звіт про результати виконання показників, передбачених контрактом, а у разі їх невиконання - пояснення щодо причин невиконання.
Відповідно до пункту 9 контракту орган управління майном має право вимагати від керівника достроковий звіт, якщо останній допустив неналежне виконання чи невиконання своїх обов`язків щодо управління підприємством та розпорядження його майном.
Згідно з пунктом 10 контракту до повноважень органу управління майном відноситься звільнення керівника у разі закінчення контракту, достроково за його вимогою, а також у випадку порушень законодавства та умов контракту.
У підпункті "б" пункті 21 контракту сторони погодили, що керівник може бути звільнений з посади, а контракт розірваний з ініціативи органу управління майном, у тому числі за пропозицією місцевого органу державної виконавчої влади, до закінчення терміну його дії, зокрема, у разі одноразового грубого порушення керівником законодавства чи обов`язків, передбачених контрактом, в результаті чого для підприємства настали значні негативні наслідки (понесені збитки, виплачено штрафи тощо).
У 2015-2016 роках Приморська міська рада Приморського району Запорізької області неодноразово зверталася до директора КП "Чисте місто Приморськ" з листами щодо надання інформації та роз`яснень з питань поточної діяльності КП "Чисте місто Приморськ".
Так, згідно із записами у журналі обліку вхідної кореспонденції КП "Чисте місто Приморськ" у жовтні 2015 року міська рада звернулася до ОСОБА_1 з вимогою надати фінансову звітність за 2015 рік та пояснити причини утворення дебіторської і кредиторської заборгованості; у січні 2016 року - з повторною вимогою надати фінансову звітність за 2015 рік у строк до 19 лютого 2016 року, пояснити причини відхилення показників за фінансовими результатами на початок звітного року від аналогічних показників на кінець звітного періоду, а також надати на затвердження фінансовий план на 2016 рік; у березні 2016 року - з вимогою надати фінансову звітність за 2015 рік та фінансовий план на 2016 рік у строк до 10 березня 2016 року, пояснити причини відхилення показників за фінансовими результатами на початок звітного року від аналогічних показників на кінець звітного періоду, а також повідомлено про необхідність відзвітувати на черговому засіданні сесії у березні поточного року; 21 березня 2016 року ОСОБА_1 повідомлено, що з 21 березня приступила до роботи комісія з підготовки співдоповіді на сесію з питання звітування підприємства та зазначено про необхідність подати пояснювальну записку до фінансової звітності за 2015 рік, а також додаткові роз`яснення за окремими питаннями звітності; у червні 2016 року рада звернулася до позивача з вимогою про надання інформації щодо фінансових показників діяльності підприємства у сфері надання послуг з утримання багатоквартирних житлових будинків та прибудинкових територій у строк до 23 червня 2016 року; 21 червня 2016 року позивачу направлено вимогу пояснити причини нездійснення реєстрації змін до установчих документів.
Оцінивши лист комунального підприємства "Облводоканал" Запорізької області від 01 квітня 2016 року, суди встановили, що станом на 01 січня 2016 року заборгованість за спожиту воду КП "Чисте місто Приморськ" складала 546 826 грн 65 коп.; між підприємствами укладений договір № 4 від 14 січня 2016 року про реструктуризацію заборгованості, який КП "Чисте місто Приморськ" не виконувала, поточні щомісячні платежі не сплачувала, тому заборгованість зростала.
З акта звіряння взаємних розрахунків судами встановлено, що станом на 01 червня 2016 року сальдо розрахунків за водопостачання між підприємствами становить 525 029 грн 84 коп. на користь КП "Облводоканал" Запорізької області.
Також судами встановлено, що Управлінням праці та соціального захисту населення Приморської міської ради Приморського району Запорізької області 26 липня 2013 року зареєстровано колективний договір між адміністрацією КП "Чисте місто Приморськ" та трудовим колективом КП "Чисте місто Приморськ" на 2013 рік.
У зазначеному договорі визначені зобов`язання сторін у виробничих, трудових та соціально-економічних сферах, що направлені на створення умов праці, реалізацію встановлених законодавством та додатково введених у порівнянні з діючим законодавством гарантій і соціально-побутових пільг.
Пунктом 2.14 даного договору передбачено, що при порушенні термінів виплати заробітної плати підприємство компенсує працівникам втрачену частину заробітної плати відповідно до встановленого законодавством порядку.