ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 грудня 2020 року
м. Київ
справа № 2140/1580/18
провадження № К/9901/11940/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Желєзного І.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Іванівської селищної ради Херсонської області, треті особи - Трохимівський навчально-виховний комплекс "Початкова школа-заклад дошкільної освіти" Іванівської селищної ради Херсонської області, Нововасилівський навчально-виховний комплекс "Початкова школа-заклад дошкільної освіти" Іванівської селищної ради Херсонської області, про визнання протиправним та скасування рішення від 5 липня 2018 року № 269, за касаційною скаргою Іванівської селищної ради Херсонської області на рішення Херсонського окружного адміністративного суду у складі судді Попова В.Ф. від 5 листопада 2018 року та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Джабурія О.В., Вербицької Н.В., Кравченка К.В. від 25 березня 2019 року,
УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 звернулись до суду із позовом до Іванівської селищної ради Херсонської області, треті особи - Трохимівський навчально-виховний комплекс "Початкова школа-заклад дошкільної освіти" Іванівської селищної ради Херсонської області, Нововасилівський навчально-виховний комплекс "Початкова школа-заклад дошкільної освіти" Іванівської селищної ради Херсонської області, про визнання протиправним та скасування рішення від 5 липня 2018 року № 269, у якому просили:
- визнати протиправним та скасувати рішення X сесії VII скликання (друге пленарне засідання) Іванівської селищної ради Херсонської області від 5 липня 2018 року № 269 "Про зміну типів та назв закладів загальної середньої освіти Іванівської селищної ради" в частині зміни типу та назви на Трохимівський навчально-виховний комплекс "Початкова школа-заклад дошкільної освіти" Іванівської селищної ради Херсонської області.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 5 листопада 2018 року, залишеним без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 25 березня 2019 року, позовні вимоги ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 було задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення X сесії VII скликання (друге пленарне засідання) Іванівської селищної ради Херсонської області від 5 липня 2018 року № 269 "Про зміну типів та назв закладів загальної середньої освіти Іванівської селищної ради" в частині зміни типу та назви Трохимівського навчально-виховного комплексу "Загальноосвітня школа I-III ступенів - дошкільний навчальний заклад" Іванівського району Херсонської області на Трохимівський навчально-виховний комплекс "Початкова школа-заклад дошкільної освіти" Іванівської селищної ради Херсонської області та Нововасилівського навчально-виховного комплексу "Загальноосвітня школа I-III ступенів - дошкільний навчальний заклад" Іванівського району Херсонської області на Нововасилівський навчально-виховний комплекс "Початкова школа-заклад дошкільної освіти" Іванівської селищної ради Херсонської області.
3. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив із того, що оскаржуване рішення ухвалене із порушенням встановленого регламентом Іванівської селищної ради порядку та порушенням права територіальних громад на участь у його ухваленні.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
4. Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Іванівська селищна рада Херсонської області звернулась із касаційною скаргою, у якій просить скасувати рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 5 листопада 2018 року та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 25 березня 2019 року, а справу направити на новий розгляд.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, УСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
5. Судами попередніх інстанцій установлено, що ОСОБА_4 є матір`ю ОСОБА_5 , ОСОБА_2 - матір`ю ОСОБА_6, ОСОБА_3 - матір`ю ОСОБА_7
6. ОСОБА_5 та ОСОБА_6 у 2017/2018 навчальному році були ученицями комунального закладу Трохимівського навчально-виховного комплексу "Загальноосвітня школа І - ІІІ ступенів-дошкільний навчальний заклад" Іванівського району Херсонської області, ОСОБА_7 - ученицею Нововасилівського навчально-виховного комплексу "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-дошкільний навчальний заклад" Іванівського району Херсонської області.
7. 5 липня 2018 року на X сесії VII скликання Іванівською селищною радою ухвалено рішення № 269 про зміну типів та назв закладів загальної середньої освіти у зв`язку із приведенням у відповідність до норм статті 13 Закону України "Про освіту", статті 9 Закону України "Про загальну середню освіту" та дефіцитом бюджету на утримання освітянської галузі.
8. Рішенням X сесії VII скликання Іванівської селищної ради від 5 липня 2018 року № 269, зокрема, було здійснено зміну типу та назви Нововасилівського навчально-виховного комплексу "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-дошкільний навчальний заклад" Іванівського району Херсонської області на Нововасилівський навчально-виховний комплекс "Початкова школа-заклад дошкільної освіти2 Іванівської селищної ради Херсонської області та комунального закладу Трохимівського навчально-виховного комплексу "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-дошкільний навчальний заклад" Іванівського району Херсонської області на Трохимівський навчально-виховний комплекс "початкова школа-заклад дошкільної освіти" Іванівської селищної ради Херсонської області.
9. Вважаючи рішення відповідача протиправним, ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 звернулись до суду з позовом.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
10. Касаційна скарга обґрунтована тим, що оскаржуване позивачами рішення Іванівської селищної ради є актом індивідуальної дії, а отже, обов`язковості проведення консультацій з громадськістю не потребує.
11. Відповідно до пункту 3 Порядку проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 996 від 3 листопада 2010 року, консультації з громадськістю проводяться з питань, що стосуються суспільно-економічного розвитку держави, реалізації та захисту прав і свобод громадян, задоволення їх політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів.
12. Рішення Іванівської селищної ради є актом індивідуальної дії, оскільки його дія стосується прав та інтересів визначеного у ньому кола осіб, воно не розраховане на довгострокове та неодноразове застосування, а дія вичерпується його виконанням.
13. До того ж не передбачають необхідності отримання згоди територіальної громади стосовно реорганізації загальноосвітніх навчальних закладів, так само як і необхідності обговорення вказаного питання з громадськістю і норми статті 11 Закону України "Про загальну середню освіту".
14. Відповідно до вимог частин першої - третьої статті 13 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", на які вказують суди першої та апеляційної інстанцій, територіальна громада має право проводити громадські слухання -зустрічатись із депутатами відповідної ради та посадовими особами місцевого самоврядування, під час яких члени територіальної громади можуть заслуховувати їх, порушувати питання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування.
Проте цей закон не зобов`язує орган місцевого самоврядування до проведення таких зборів територіальних громад, а лише встановлює право територіальної громади на їх проведення.
15. Крім того, питання щодо реорганізації навчальних закладів попередньо обговорювалися на зустрічах селищного голови та спеціалістів Іванівської селищної ради з представниками громадськості, батьківського та педагогічного колективів с. Трохимівка та с. Нововасилівка.
16. Відділом освіти, культури, молоді та спорту Іванівської селищної ради надавалися відповіді на запити жителів с. Трохимівка та с. Нововасилівка щодо обґрунтування зміни типу та назви закладу, зокрема, на Херсонську обласну державну адміністрацію, Департамент освіти, науки Херсонської обласної державної адміністрації, а також проводилися колективні консультації з жителями цих населених пунктів.
17. Представником ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 адвокатом Салівонським О.М. подано відзив на касаційну скаргу Іванівської селищної ради Херсонської області на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 5 листопада 2018 року та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 25 березня 2019 року, у якому він просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані рішення - без змін.
18. Відзиву на касаційну скаргу Іванівської селищної ради Херсонської області на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 5 листопада 2018 року та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 25 березня 2019 року Трохимівським навчально-виховним комплексом "Початкова школа-заклад дошкільної освіти" Іванівської селищної ради Херсонської області, Нововасилівським навчально-виховним комплексом "Початкова школа-заклад дошкільної освіти" Іванівської селищної ради Херсонської області не подано.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
19. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
20. Згідно із частиною першою статті 3 Закону України "Про освіту" Кожен має право на якісну та доступну освіту. Право на освіту включає право здобувати освіту впродовж усього життя, право на доступність освіти, право на безоплатну освіту у випадках і порядку, визначених Конституцією та законами України.