ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 грудня 2020 року
м. Київ
справа № 804/2638/17
адміністративне провадження № К/9901/22709/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Калашнікової О.В.,
суддів: Губської О.А., Мельник-Томенко Ж.М.,
розглянувши у письмовому провадженні як суд касаційної інстанції справу за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, провадження у якій відкрито за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 червня 2017 року (суд у складі головуючого судді - Конєвої С.О.) та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 27 липня 2017 року (колегія суддів у складі головуючого судді - Юрко І.В., суддів: Гімона М.М., Чумака С.Ю.)
I. СУТЬ СПОРУ
1. У квітні 2017 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Територіального управління Державної судової адміністрації в Дніпропетровській області (далі-відповідач, ТУ ДСА в Дніпропетровській області), в якому просив:
- визнати протиправними дії ТУ ДСА в Дніпропетровській області щодо надання йому невірної довідки про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання №Б-с-136 від 31 січня 2017 року;
- зобов`язати відповідача надати йому довідку про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання, виходячи з мінімальної заробітної плати в розмірі 3200 грн., встановленої Законом України "Про Державний бюджет на 2017 рік".
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
2. ОСОБА_1 з квітня 1990 року по 31 грудня 2010 року працював на посаді судді та голови Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська.
3. У зв`язку з виходом у відставку позивачу було призначено щомісячне довічне грошове утримання у розмірі, встановленому частиною третьою статті 138 Закону України від 07 липня 2010 року № N 2453-VI "Про судоустрій і статус суддів", що відповідає 90 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, розмір якого залежав від розміру мінімальної заробітної плати посадового окладу працюючого судді місцевого суду. На грудень 2016 року грошове утримання працюючого судді дорівнювало 16000 грн.
4. 04 січня 2017 року позивач звернувся до ТУ ДСА у Дніпропетровській області із заявою про надання йому довідки про розмір заробітної плати працюючого судді Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська на січень 2017 року з метою перерахунку розміру щомісячного довічного грошового утримання у зв`язку із встановленням Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 року" з 01 січня 2017 року мінімальної заробітної плати на рівні 3200 грн.
5. ТУ ДСА у Дніпропетровській області видало позивачу довідку №Б-с-136 від 31 січня 2017 року, згідно з якою посадовий оклад судді Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська станом на 01 січня 2017 року визначений у розмірі 16000 грн.
6. Позивач не погодився з таким розміром заробітної плати для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, та оскаржив дії відповідача до суду.
ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
7. Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 червня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 27 липня 2017 року, в задоволенні позовних вимог відмовлено.
7.1. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов висновку про правомірність надання відповідачем ОСОБА_1 довідки про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, в якій посадовий оклад судді визначено у розмірі 16000 грн., оскільки, враховуючи вимоги пункту 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 6 грудня 2016 року N 1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", який набрав чинності з 01 січня 2017 року, передбачено, що до внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини, вона застосовується у розмірі 1600 грн.
IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ ТА ВІДЗИВУ (ЗАПЕРЕЧЕНЬ)
8. Не погодившись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанції, позивач звернувся із касаційною скаргою до суду касаційної інстанції, в якій просив скасувати оскаржувані судові рішення, прийняти нове судове рішення про задоволення позовних вимог.
9. У касаційній скарзі позивач вказав, що відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" мінімальна заробітна плата на 2017 рік встановлена в розмірі 3200 грн в місяць, отже, його довічне грошове утримання з 1 січня 2017 року повинно бути перераховано, виходячи з мінімальної заробітної плати у розмірі 3200 грн.
10. На думку позивача, Законом України від 6 грудня 2016 року N 1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" не внесено змін до законодавчих актів в частині регулювання розміру суддівської винагороди суддів, які не пройшли кваліфікаційне оцінювання, а також в частині регулювання розміру довічного грошового утримання суддів у відставці, тобто відсутні законодавчі підстави враховувати пункт 3 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 6 грудня 2016 року N 1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
11. Позивач наголосив, що відповідач, без будь-яких правових підстав, перебравши на себе функції законодавчого органу, зазначив, що мінімальна заробітна плата повинна застосовуватись в розмірі 1600 грн, а не встановлена Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" в розмірі 3200 грн. в місяць як це зазначено в Законі України "Про судоустрій і статус суддів", що порушує гарантоване державою право позивача на належне матеріальне забезпечення судді у відставці.
12. ТУ ДСА в Дніпропетровській області подано заперечення на касаційну скаргу позивача, в яких відповідач просив у задоволенні скарги відмовити, а оскаржувані судові рішення залишити без змін.
13. Відповідач наголосив, що отримання нових розмірів суддівської винагороди суддям буде здійснюватися лише після успішного проходження ними кваліфікаційного оцінювання, яке позивач не проходив.
V. ДЖЕРЕЛА ПРАВА
14 Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
15 Відповідно до статті 130 Конституції України держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів. У Державному бюджеті України окремо визначаються видатки на утримання судів з урахуванням пропозицій Вищої ради правосуддя. Розмір винагороди судді встановлюється законом про судоустрій.
16 . Відповідно до частини четвертої статті 142 Закону України від 02 червня 2016 року № 1402-VIII "Про судоустрій і статус суддів" (далі - Закон 1402-VIII) у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.
17 Надання довідки про суддівську винагороду для обчислення (перерахунку) щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці передбачене Розділом III. "Документи, необхідні для призначення (перерахунку) щомісячного довічного утримання" Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25 січня 2008 року № 3-1.
18 Частинами першою, другою, третьою статті 135 Закон №1402-VIII (в редакції до 01 січня 2017 року) визначено, що суддівська винагорода регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.
Суддівська винагорода виплачується судді з дня зарахування його до штату відповідного суду, якщо інше не встановлено цим Законом. Суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за: 1) вислугу років; 2) перебування на адміністративній посаді в суді; 3) науковий ступінь; 4) роботу, що передбачає доступ до державної таємниці.
Базовий розмір посадового окладу судді становить: 1) 30 мінімальних заробітних плат - судді місцевого суду; 2) 50 мінімальних заробітних плат - судді апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду; 3) 75 мінімальних заробітних плат - судді Верховного Суду.
19 . Законом №1774-VIII, який набрав чинності з 01 січня 2017 року, зокрема, частину третю статті 135 Закону №1402-VIIІ було викладено в такій редакції: базовий розмір посадового окладу судді становить: 1) судді місцевого суду - 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 01 січня календарного року; 2) судді апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду - 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 01 січня календарного року; 3) судді Верховного Суду - 75 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 01 січня календарного року".
20 . Відповідно до статей 7, 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи з 01 січня 2017 року становив 1600 грн, а розмір мінімальної заробітної плати - 3200 грн.
21 Пунктом 22 розділу ХІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №1402-VIII (положення якого діяли на час існування спірних правовідносин) було передбачено, що право на отримання суддівської винагороди у розмірах, визначених цим Законом (тобто Законом №1402-VIII), мають судді, які за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердили відповідність займаній посаді (здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді) або призначені на посаду за результатами конкурсу, проведеного після набрання чинності цим Законом. Судді, які на день набрання чинності цим Законом пройшли кваліфікаційне оцінювання та підтвердили свою здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді, до 1 січня 2017 року отримують суддівську винагороду, визначену відповідно до положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (Відомості Верховної Ради України, 2010 рік, № 41-45, сторінка 529; 2015 рік, № 18-20, сторінка 132 з наступними змінами).
22.Пункт 23 розділу ХІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №1402-VIII передбачав, що до проходження кваліфікаційного оцінювання суддя отримує суддівську винагороду, визначену відповідно до положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (Відомості Верховної Ради України, 2010 рік, № 41-45, сторінка 529; 2015 рік, № 18-20, сторінка 132 з наступними змінами).
23 . Згідно з частиною першою статті 133 Закону №2453-VI (у редакції Закону №192-VIII) суддівська винагорода регулюється цим Законом, Законом України "Про Конституційний Суд України" та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.
24 . Як зазначалось раніше, частиною третьою статті 133 Закону №2453-VI у редакції Закону №192-VIІІ було визначено, що посадовий оклад судді місцевого суду встановлюється в розмірі 10 мінімальних заробітних плат.
25 . 06 грудня 2016 року був прийнятий Закон №1774-VIII, що набрав чинності 1 січня 2017 року.
26 . Пунктом 3 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №1774-VIII установлено, що мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів і заробітної плати працівників та інших виплат. До внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини вона застосовується у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня календарного року, починаючи з 01 січня 2017 року.
27 . Згідно з пунктом 9 розділу ХІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №1774-VIII до приведення законодавчих актів у відповідність із цим Законом вони застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.