ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 грудня 2020 року
м. Київ
справа № 359/8843/16-а
адміністративне провадження № К/9901/23368/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н. В., суддів: Бевзенка В. М., Берназюка Я. О., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини А2215, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії, за касаційною скаргою військової частини А2215 на постанову Бориспільського міськрайонного суду Київської області у складі судді Борця Є. О. від 12 травня 2017 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Епель О. В., Кобаля М. І., Кучми А. Ю. від 5 липня 2017 року,
УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до військової частини А2215, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії, у якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність військової частини А2215 щодо ненадання ОСОБА_1 довідки про додаткові види грошового забезпечення, які він отримував протягом останніх 24-х місяців перед звільненням з військової служби, яка містить щомісячну додаткову грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразову грошову допомогу при звільненні;
- зобов`язати військову частину А2215 скласти та надати ОСОБА_1 довідку про додаткові види грошового забезпечення за формою, передбаченою листом Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 17 серпня 2008 року № 248/6/С/468-а, з інформацією про щомісячну додаткову грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразову грошову допомогу при звільненні, які були позивач отримував протягом останніх 24-х місяців перед звільненням з військової служби.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Постановою Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 12 травня 2017 року позовні вимоги ОСОБА_1 було задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність військової частини А2215, що полягає в ухиленні від надання ОСОБА_1 довідки про додаткові види його грошового забезпечення з інформацією про щомісячну додаткову грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та одноразову грошову допомогу при звільненні, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем його звільнення з військової служби.
Зобов`язано військову частину А2215 скласти та видати ОСОБА_1 довідку про додаткові види його грошового забезпечення за формою, передбаченою листом Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 17 серпня 2008 року № 248/6/С/468-а, з інформацією про щомісячну додаткову грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та одноразову грошову допомогу при звільненні, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем його звільнення з військової служби.
3. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив із того, що з копії наказу командира військової частини А2215 від 24 жовтня 2013 року № 235, а також копії розрахункової книжки серії ББ № 043283 убачається, що перед звільненням з військової служби ОСОБА_1 отримував щомісячну додаткову грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для ви-рішення соціально-побутових питань, індексацію та одноразову грошову допомогу при звільненні. Ці обставини свідчать про те, що позивач має право на отримання інформації про перелічені вище додаткові види грошового утримання. Вжиття цього заходу необхідно для того, щоб ОСОБА_1 реалізував право на перерахунок розміру пенсії за вислугу років.
4. Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 5 липня 2017 року постанову Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 12 травня 2017 року в частині задоволення позовних вимог про зобов`язання військової частини А2215 скласти та надати ОСОБА_1 довідку про додаткові види грошового забезпечення за формою, передбаченою листом Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 17 серпня 2008 року № 248/6/С/468-а, з інформацією про щомісячну додаткову грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразову грошову допомогу при звільненні, які позивач отримував протягом останніх 24-х місяців перед звільненням з військової служби - скасовано та ухвалено в цій частині позовних вимог нове рішення.
Зобов`язано військову частину А2215 розглянути заяву ОСОБА_1 про видачу довідки про додаткові види грошового забезпечення, які він отримував протягом останніх 24-х місяців перед звільненням з військової служби, яка містить щомісячну додаткову грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразову грошову допомогу при звільненні, з урахуванням висновків суду.
В задоволенні іншої частини зазначених позовних вимог відмовлено.
В іншій частині постанову Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 12 травня 2017 року залишено без змін.
5. Змінюючи рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції виходив з того, що матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова допомога на оздоровлення, індексація, одноразова грошова допомога при звільненні з військової служби, щомісячна додаткова грошова винагорода, які позивач отримував під час проходження служби, мають бути включені до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.
На стадії виниклих правовідносин відповідачем фактично не було вирішено питання щодо надання позивачу вищевказаної довідки і жодного рішення з цього приводу не прийнято, а отже, його дискреційні повноваження не реалізовані і позовні вимоги про зобов`язання відповідача надати позивачу таку довідку наразі є передчасними.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
6. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, військова частина А2215 звернулась із касаційною скаргою, у якій просить скасувати постанову Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 12 травня 2017 року та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 5 липня 2017 року та ухвалити нову постанову, якою відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
7. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу у військовій частині А2215. Наказом командувача Повітряних Сил Збройних Сил України від 21 жовтня 2013 року № 519 ОСОБА_1 був звільнений з військової служби у запас.
Перед звільненням з військової служби позивач отримував щомісячну додаткову грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та одноразову грошову допомогу при звільненні.
25 жовтня 2013 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Київській області ОСОБА_1 було призначено пенсію за вислугу років.
28 жовтня 2013 року військова частина А2215 видала позивачу довідку про додаткові види грошового забезпечення № 86/ФС без зазначення відомостей про щомісячну додаткову грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та одноразову грошову допомогу при звільненні, які позивач отримував перед звільненням з військової служби.
11 жовтня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до військової частини А2215 із заявою, в якій просив скласти та видати довідку про додаткові види грошового забезпечення із зазначенням в ній відомостей про щомісячну додаткову грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та одноразову грошову допомогу при звільненні, які позивач отримував перед звільненням з військової служби.
8. Військова частина А2215 листом від 31 жовтня 2016 року № 350/133/30/677/ПС повідомила позивача про те, що питання з приводу видачі нової довідки про додаткові види грошового забезпечення потребує опрацювання.
9. Вважаючи бездіяльність відповідача протиправною, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
10. Касаційна скарга обґрунтована тим, що суди першої та апеляційної інстанцій не врахували при прийнятті рішень, що відповідно до даних журналу реєстрації пропозицій, заяв і скарг громадян, який ведеться у військовій частині А2215 ОСОБА_1 звертався із заявами до військової частини А2215 про видачу довідки про виплати щомісячної додаткової грошової винагороди 25 листопада 2013 року, 25 грудня 2013 року, 25 квітня 2014 року, 25 лютого 2014 року, на які командуванням військової частини А2215 була надана відповідь 23 грудня 2013 року, 21 квітня 2014 року, 4 березня 2014 року.
11. Згідно пункту 2.4 наказу Міністерства оборони України від 28 грудня 2016 року № 735 "Про затвердження Інструкції про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України" (чинному на момент першого звернення) не розглядаються й повторні звернення одним і тим самим органом від одного й того самого громадянина з одного й того самого питання, якщо перше вирішене по суті, а також ті скарги, які подані з порушенням термінів, передбачених статтею 17 Закону України "Про звернення громадян", та звернення осіб, визнаних судом недієздатними.
12. Враховуючи вищевикладене, вимога про зобов`язання військову частину А2215 розглянути заяву ОСОБА_1 про видачу довідки про додаткові види грошового забезпечення, які він отримував протягом останніх 24-х місяців перед звільненням з військової служби, яка містить щомісячну додаткову грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразову грошову допомогу при звільненні, з урахуванням висновків суду задоволенню не підлягають.
13. Представником позивача Острицьким А.О. подано заперечення на касаційну скаргу військової частини А2215 на постанову Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 12 травня 2017 року та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 5 липня 2017 року, в яких він просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а рішення суду апеляційної інстанції - без змін.
14. Відзиву на касаційну скаргу військової частини А2215 на постанову Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 12 травня 2017 року та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 5 липня 2017 року Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області не подано.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
15. Відповідно до частини першої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
16. Згідно з частинами другою, третьою статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
17. Частиною першою статті 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
18. Згідно із частиною третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
19. Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанцій
20. Аналіз статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" дає підстави для висновку про те, що до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: посадовий оклад; оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.
21. Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
22. Частиною третьою статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
23. Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.