1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду




Постанова

Іменем України

23 грудня 2020 року

м. Київ

справа № 639/7253/18

провадження № 61-1287св20

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого -

Ступак О. В.,

суддів:

Гулейкова І. Ю. (суддя-доповідач), Усика Г. І.,

Погрібного С. О., Яремка В. В.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідачі: ОСОБА_2, Державне підприємство "Сетам", приватний виконавець виконавчого округу Харківської області Семендяєв Олександр Сергійович,

третя особа - Публічне акціонерне товариство "Укрсоцбанк",

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Жовтневого районного суду м. Харкова від 09 серпня 2019 року у складі судді Єрмоленко В. Б. та постанову Харківського апеляційного суду від 10 грудня 2019 року у складі колегії суддів: Сащенко І. С., Коваленко І. П., Овсяннікової А. І.,

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог і рішень судів

У серпні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2, Державного підприємства "Сетам" (далі - ДП "Сетам"), приватного виконавця виконавчого округу Харківської області Семендяєва О. С., третя особа - Публічне акціонерне товариство "Укрсоцбанк" (далі - ПАТ "Укрсоцбанк"), про визнання електронних торгів з продажу автомобіля Nissan X-Trail, 2.5 CVT SE SG, 2008 року випуску, легковий універсал-В, двигун № НОМЕР_1 , номер кузова № НОМЕР_2, сірого кольору, державний номерний знак НОМЕР_3, протоколу проведення електронних торгів від 28 грудня 2017 року № 308111, виданого ОСОБА_2, акта від 04 січня 2018 року про проведення електронних торгів, складеного приватним виконавцем виконавчого округу Харківської області Семендяєвим О. С., свідоцтва про право власності на ім`я ОСОБА_2, виданого на підставі акта про проведення електронних торгів, недійсними, витребування автомобіля з чужого незаконного володіння ОСОБА_2 .

Позовна заява мотивована тим, що на підставі виконавчого напису № 11638, виданого 20 червня 2017 року приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Чуловським В. А. про звернення стягнення на належний йому транспортний засіб, приватний виконавець виконавчого округу Харківської області Семендяєв О. С. відкрив виконавче провадження. У грудні 2017 року у позивача вилучено автомобіль, 28 грудня 2017 року ДП "Сетам" провело електронні торги з реалізації транспортного засобу і переможцем оголошено відповідача ОСОБА_2, яким сплачено 272 400,00 грн.

Позивач вважав, що електронні торги у виконавчому проваджені з реалізації належного йому на праві власності автомобіля відбулися з порушенням встановлених законодавством правил та процедури проведення торгів, у зв`язку з тим, що рішенням Ленінського районного суду м. Харкова від 25 жовтня 2018 року у справі № 642/6377/17 виконавчий напис, яким звернуто стягнення на належний йому транспортний засіб, визнано таким, що не підлягає виконанню. Крім того, позивач посилався на те, що ухвалою Ленінського районного суду м. Харкова від 10 січня 2018 року накладено арешт на транспортний засіб шляхом заборони вчиняти будь-які дії з автомобілем, і на теперішній час ОСОБА_1 залишається власником транспортного засобу.

Рішенням Жовтневого районного суду м. Харкова від 09 серпня 2019 року в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено. Скасовано заходи забезпечення позову у вигляді заборони відчуження автомобіля марки "Nissan" моделі "Х-Trail 2.5 CVT SE SG", 2008 року випуску, двигун № НОМЕР_1, кузов № НОМЕР_4, державний номерний знак НОМЕР_3, та заборони державної перереєстрації автомобіля "Nissan" моделі " Х-Trail 2.5 CVT SE SG", 2008 року випуску, легковий універсал-В, державний номерний знак НОМЕР_3, накладені ухвалою Жовтневого районного суду м. Харкова від 14 січня 2019 року і постановою Харківського апеляційного суду від 26 березня 2019 року.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що проведення оспорюваних електронних торгів з реалізації автомобіля Nissan X-Trail 2008 року випуску, відбулися з дотриманням процедури їх проведення та без порушенням норм Закону України "Про виконавче провадження", тому підстав для визнання недійсними електронних торгів, протоколу електронних торгів та іншого немає.

Також суд першої інстанції дійшов висновку про те, що визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню, не є підставою для визнання оспорюваних електронних торгів недійсними, оскільки на час їх проведення такий виконавчий напис був чинним.

Постановою Харківського апеляційного суду від 10 грудня 2019 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а рішення Жовтневого районного суду м. Харкова від 09 серпня 2019 року - без змін.

Залишаючи без змін рішення суду першої інстанції, апеляційний суд виходив з того, що судом першої інстанції повно і всебічно з`ясовані всі обставини справи, дана належна правова оцінка доказам, висновки суду першої інстанції відповідають фактичним обставинам справи, а ухвалене рішення відповідає вимогам матеріального і процесуального права, тому підстави для його скасування відсутні.

Короткий зміст та узагальнюючі доводи касаційної скарги, позиції інших учасників справи

У січні 2020 року ОСОБА_1 засобами поштового зв`язку звернувся до Верховного Суду із касаційною скаргою на рішення Жовтневого районного суду м. Харкова від 09 серпня 2019 року та постанову Харківського апеляційного суду від 10 грудня 2019 року, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати зазначені судові рішення та ухвалити нове рішення, яким задовольнити його позовні вимоги. До касаційної скарги заявник додав клопотання про зупинення виконання оскаржуваних судових рішень.

Касаційна скарга мотивована тим, що суди першої та апеляційної інстанцій:

- не звернули увагу на те, що позивача не було повідомлено про відкриття виконавчого провадження, оголошення в розшук, арешт та проведення оцінки його автомобіля "Nissan" моделі "Х-Trail 2.5 CVT SE SG", 2008 року випуску, легковий універсал-В, державний номерний знак НОМЕР_3 ;

- не врахували наявність преюдиційного рішення Ленінського районного суду м. Харкова від 25 жовтня 2018 року у справі № 642/6377/17, яке набрало законної сили, про визнання виконавчого напису № 11638, вчиненого 20 червня 2017 року приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Чуловським В. А., таким, що не підлягає виконання з моменту його вчинення;

- не звернули увагу на те, що на момент виникнення спірних правовідносин у статті 26 Закону України "Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень" не було передбачено такого позасудового способу звернення стягнення на предмет забезпечувального обтяження, як реалізація заставленого майна на підставі виконавчого напису нотаріуса;

- не надали належної оцінки тому, що на час проведення оспорюваних електронних торгів у провадженні Ленінського районного суду м. Харкова вже знаходилась позовна заява про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню, із клопотанням про забезпечення позову;

- проігнорували те, що оскільки оспорювані електронні торги проведені 28 грудня 2017 року на підставі виконавчого напису нотаріуса, який в подальшому визнано таким, що не підлягає виконанню з моменту його вчинення, то вони в силу статей 203, 215 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) підлягають визнанню їх недійсними.

У березні 2020 року від ДП "Сетам" із застосуванням засобів поштового зв`язку подало до Верховного Суду відзив на касаційну скаргу ОСОБА_1, в якому заявник, не погоджуючись з доводами касаційної скарги, просить залишити її без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.

Також у відзиві ДП "Сетам" навело попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які воно очікує понести в зв`язку із розглядом справи (8 000,00 грн), та вказало на те, що докази на підтвердження розміру витрат на надання професійної правничої допомоги будуть надані протягом п`яти днів після винесення постанови суду касаційної інстанції.

Рух справи у суді касаційної інстанції

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17 січня 2020 року касаційну скаргу ОСОБА_1 нарішення Жовтневого районного суду м. Харкова від 09 серпня 2019 року та постанову Харківського апеляційного суду від 10 грудня 2019 року передано на розгляд судді-доповідачу Гулейкову І. Ю.

Ухвалою Верховного Суду від 24 лютого 2020 року (після усунення недоліків касаційної скарги) відкрито касаційне провадження у справі за касаційною скаргою ОСОБА_1 , витребувано матеріали справи № 639/7253/18 із суду першої інстанції, встановлено учасникам справи строк для подачі відзиву на касаційну скаргу. Цією ж ухвалою відмовлено у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про зупинення дії рішення Жовтневого районного суду м. Харкова від 09 серпня 2019 року та постанови Харківського апеляційного суду від 10 грудня 2019 року.

У березні 2020 року матеріали справи № 639/7253/18 надійшли до Верховного Суду.

Ухвалою Верховного Суду від 14 грудня 2020 року справу № 639/7253/18 призначено до судового розгляду колегією у складі п`яти суддів у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Позиція Верховного Суду

Згідно з частиною третьою статті 3 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

08 лютого 2020 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" (далі - Закон № 460-ІХ).

Згідно з пунктом 2 Розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 460-ІХ касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Оскільки касаційна скарга ОСОБА_1 подана до Верховного Суду усічні 2020 року, то вона підлягає розгляду у порядку визначеному в ЦПК України в редакції до 08 лютого 2020 року.

Відповідно до вимог частин першої і другої статті 400 ЦПК України (в редакції, чинній на час подання касаційної скарги) під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.

Згідно з частиною першою статті 402 ЦПК України у суді касаційної інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи з урахуванням статті 400 цього Кодексу.

Вивчивши матеріали справи, перевіривши доводи касаційної скарги, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду дійшов висновку, що касаційна скарга ОСОБА_1 підлягає задоволенню із таких підстав.

Фактичні обставини справи

Судами попередніх інстанцій встановлено, що 06 серпня 2008 року між Акціонерно-комерційним банком соціального розвитку "Укрсоцбанк" (правонаступником якого є ПАТ "Укрсоцбанк") та ОСОБА_1 укладено кредитний договір № 820/2-27/21/03/8-252, відповідно до умов якого банком надано ОСОБА_1 кредит у розмірі 34 952,00 дол. США для придбання автомобіля Nissan X-Trail, 2008 року випуску.

У якості забезпечення виконання зобов`язань укладено договір застави вказаного автомобіля від 06 серпня 2008 року № 820/3-27/21/03/8-311, посвідчений приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Кошель Т. В., № 3323.

В порушення умов договору відповідач зобов`язання за вищевказаним договором не виконав, у зв`язку з чим станом на 14 лютого 2017 року ОСОБА_1 мав заборгованість в сумі 56 789,39 дол. США.

Заочним рішенням Ленінського районного суду м. Харкова від 02 серпня 2017 року у справі № 642/1463/17 позовні вимоги ПАТ "Укрсоцбанк" задоволено. Стягнуто солідарно з ОСОБА_1, ОСОБА_3 на користь ПАТ "Укрсоцбанк" заборгованість за кредитним договором в розмірі 56 789,39 дол. США, з яких: сума заборгованості за кредитом - 30 107,29 дол. США, сума заборгованості за відсотками - 26 682,10 дол. США, а також судові витрати зі сплати судового збору у сумі 22 909,89 грн.

Постановою Апеляційного суду Харківської області від 21 грудня 2017 року заочне рішення Ленінського районного суду м. Харкова від 02 серпня 2017 року у справі № 642/1463/17 в частині солідарного стягнення з ОСОБА_3 на користь ПАТ "Укрсоцбанк" заборгованості в розмірі 56 789,39 дол. США скасовано, у позові в цій частині відмовлено. Також заочне рішення суду першої інстанції в частині солідарного стягнення з ОСОБА_3 на користь ПАТ "Укрсоцбанк" витрат зі сплати судового збору у сумі 22 909,89 грн скасовано. Стягнуто з ПАТ "Укрсоцбанк", ОСОБА_1 на користь ОСОБА_3 витрати, понесені ним зі плати судового збору у сумі 8 100,00 грн. У іншій частині заочне рішення суду першої інстанції залишено без змін.

20 червня 2017 року приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Чуловським В. А. на підставі заяви представника ПАТ "Укрсоцбанк" від 20 червня 2017 року вчинено виконавчий напис № 11638, яким запропоновано звернути стягнення на предмет застави - автомобіль марки "Nissan" моделі "Х-тrail", 2008 року випуску, сірого кольору, власником якого є ОСОБА_1, та за рахунок коштів, отриманих від реалізації заставного майна, задовольнити вимоги ПАТ "Укрсоцбанк" щодо стягнення заборгованості за період з 11 липня 2014 року по 14 лютого 2017 року, а саме: заборгованості за кредитом - 30 107,29 дол. США, заборгованості за відсотками за користування кредитом - 26 682,10 дол. США; загальна сума заборгованості становить 56 789,39 дол. США, а також сума сплати, що здійснена стягувачем за вчинення виконавчого напису.

21 листопада 2017 року приватним виконавцем виконавчого округу Харківської області Семендяєвим О. С. відкрито виконавче провадження № 55219960 на підставі виконавчого напису від 20 червня 2017 року № 11638, здійсненого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Чуловського В. А., про звернення стягнення на транспортний засіб марки "Nissan" моделі "Х-тrail", 2008 року випуску, номер шасі (кузов, рама, коляска) № НОМЕР_4, легковий універсал, сірого кольору, державний номерний знак НОМЕР_3 . Також 21 листопада 2017 року приватним виконавцем винесено постанови про розшук майна боржника ОСОБА_1 та про накладення арешту на зазначений транспортний засіб.

04 грудня 2017 року транспортний засіб марки "Nissan" моделі "Х-тrail", 2008 року випуску, номер шасі (кузов, рама, коляска) № НОМЕР_4, легковий універсал, сірого кольору, державний номерний знак НОМЕР_3, розшукано та тимчасово затримано, що підтверджується актом від 05 грудня 2017 року.

Постановою приватного виконавця виконавчого округу Харківської області Семендяєва О. С. від 07 грудня 2017 року призначено суб`єкта оціночної діяльності-суб`єкта господарювання Товариство з обмеженою відповідальністю "Альянс", який має сертифікат суб`єкта оціночної діяльності, і 08 грудня 2017 року надійшов висновок, яким визначена початкова вартість автомобіля, що належить ОСОБА_1, для реалізації на публічних торгах ( аукціоні) в сумі 272 400,00 грн.

З наданих приватним виконавцем матеріалів виконавчого провадження № 55219960 вбачається, що 12 грудня 2017 року ОСОБА_1 разом з представником ознайомився з матеріалами виконавчого провадження. Крім того, при затриманні автомобіля 04 грудня 2017 року йому повідомлена причина вилучення майна.

Протоколом проведення електронних торгів № 308111 підтверджено, що торги відбулися 28 грудня 2017 року, переможцем торгів визнано ОСОБА_2, який у визначений строк перерахував кошти на депозитний рахунок приватного виконавця у сумі 258 780,00 грн.

04 січня 2018 року приватним виконавцем виконавчого округу Харківської області Семендяєвим О. С. складено акт № 55219960 про проведення електронних торгів. Платіжним дорученням від 04 січня 2018 року № 31 ПАТ "Укрсоцбанк" перерахована стягнута сума боргу за виконавчим написом у розмірі 229 594,50 грн. Транспортний засіб передано ОСОБА_2 .

Постановою приватного виконавця виконавчого округу Харківської області Семендяєва О. С. від 05 січня 2018 року закінчено виконавче провадження № 55219960 на підставі пункту 9 частини першої статті 39, статті 40 Закону України "Про виконавче провадження", у зв`язку з виконанням виконавчого документа.

Рішенням Ленінського районного суду м. Харкова від 25 жовтня 2018 року, залишеним без змін постановою Харківського апеляційного суду від 05 лютого 2019 року, у справі № 642/6377/17 визнано виконавчий напис, вчинений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Чуловським В. А., зареєстрований в реєстрі за № 11638 від 20 червня 2017 року, про стягнення з ОСОБА_1 на користь ПАТ "Укрсоцбанк" заборгованості у розмірі 56 789,39 дол. США та суми сплати за вчинення виконавчого напису, таким, що не підлягає виконанню.

Звертаючись до суду із цим позовом, ОСОБА_1 зазначав, що, оскільки електронні торги проведені 28 грудня 2017 року на підставі виконавчого напису нотаріуса, який визнано таким, що не підлягає виконанню з моменту його вчинення, тому в силу статей 203, 215 ЦПК України електронні торги і видані на підставі них протокол проведення торгів, акт, свідоцтво про право власності підлягають визнанню недійсними та такими, що проведені із порушенням процедури реалізації належного позивачу автомобіля.

Відмовляючи у задоволенні позову ОСОБА_1, суд першої інстанції, з висновками якого погодився й апеляційний суд, виходив з того, що проведення оспорюваних електронних торгів з реалізації автомобіля Nissan X-Trail, 2008 року випуску, відбулися з дотриманням процедури їх проведення та без порушенням норм Закону України "Про виконавче провадження", тому підстав для визнання недійсними електронних торгів, протоколу електронних торгів та іншого немає.

Також суд першої інстанції дійшов висновку про те, що визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню, не є підставою для визнання оспорюваних електронних торгів недійсними, оскільки на час їх проведення такий виконавчий напис був чинним.

Верховний Суд не погоджується з такими висновками судів першої та апеляційної інстанцій з огляду на таке.

Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та їх нормативно-правове обґрунтування

Щодо позовних вимог про визнання недійсними електронних торгів, протоколу, акта та свідоцтва

Згідно з частиною першою статті 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до частини першої статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Частиною першою статті 15 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) встановлено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

З урахуванням цих норм правом на звернення до суду за захистом наділена особа у разі порушення (можливого порушення), невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів, а також у разі звернення до суду органів і осіб, яким законом надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб або державні та суспільні інтереси.


................
Перейти до повного тексту