1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду




Постанова

Іменем України

21 грудня 2020 року

м. Київ

справа № 354/914/13-ц

провадження № 61-3424св20

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду: Воробйової І. А. (суддя-доповідач), Лідовця Р. А.,

Черняк Ю. В.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1, правонаступником якої є ОСОБА_2,

представник ОСОБА_2 - адвокат Гайтанюк Мар`яна Миколаївна,

відповідач - ОСОБА_3,

третя особа- приватний нотаріус Яремчанського міського нотаріального округу Питлюк Василь Іванович,

розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_2, яка є правонаступником ОСОБА_1, в інтересах якої діє адвокат Гайтанюк Мар`яна Миколаївна, на заочне рішення Яремчанського міського суду Івано-Франківської області від 08 листопада 2019 року у складі судді Польської М. В. та постанову Івано-Франківського апеляційного суду

від 23 січня 2020 року у складі колегії суддів: Горейко М. Д.,

Василишин Л. В., Максюти І. О.,

ВСТАНОВИВ:

1. Описова частина

Короткий зміст позовних вимог

У вересні 2013 року ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до

ОСОБА_3 про визнання договору дарування недійсним.

Позовна заява мотивована тим, що вона є власником квартири

АДРЕСА_1 . Зазначала, що в цій квартирі зареєстрований ОСОБА_3, який є її онуком. Маючи похилий вік і мінімальну пенсію, вона сподівалася, що відповідач буде її доглядати та надавати матеріальну допомогу, однак своїх обіцянок по догляду за нею він не виконував.

Звернувшись до суду з позовом про визнання відповідача таким, що втратив право користування житловим приміщенням, та зняття його

з реєстрації, у квітні 2013 року їй стало відомо про договір дарування вказаної квартири, укладений між нею та ОСОБА_3 .

Зазначала, що договору дарування вона не підписували.

У позовній заяві, датованій 16 вересня 2013 року, позивач указувала про те, що підписуючи договір дарування, вважала, що підписує заповіт,

а в позовній заяві, датованій 07 жовтня 2013 року, вказувала про те, що підписуючи оскаржуваний договір, думала, що підписує договір довічного утримання.

Указувала, що їй не було роз`яснено суть та наслідки договору, а через поганий зір, похилий вік та стан здоров`я вона не могла прочитати те, що підписує.

Вважала, що ОСОБА_3 ввів її навмисно в оману, замовчавши суть правочину.

Ураховуючи зазначене, посилаючись на вимоги статтей 203, 2015, 230 ЦК України, ОСОБА_1 просила суд визнати недійсним договір дарування квартири АДРЕСА_1, від 01 листопада 2008 року, укладений між нею та ОСОБА_3, посвідчений приватним нотаріусом Яремчанського міського нотаріального округу Питлюком В. І., зареєстрований у реєстрі за № 3915.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 померла.

Ухвалою Яремчанського міського суду Івано-Франківської області

від 20 квітня 2015 року до участі у справі залучено правонаступника

ОСОБА_1 - ОСОБА_2 .

У червні 2015 року ОСОБА_2 звернулася до суду із уточненою позовною заявою до ОСОБА_3 про визнання договору дарування недійсним.

Уточнена позовна заява мотивована тим, що у липні 2008 року її мати ОСОБА_1 отримала перелом ноги та потребувала сторонньої допомоги.

01 листопада 2008 року між матір`ю та ОСОБА_3 був укладений договір дарування спірної квартири, посвідчений приватним нотаріусом Яремчанського міського нотаріального округу Питлюком В. І. вдома

у ОСОБА_1, зареєстрований у реєстрі за № 3915. Нотаріус у вказаному договорі дарування зробила відмітку про хворобу ніг дарувальника, що пояснює причину засвідчення вказаного правочину дома у ОСОБА_1 .

Вказувала, що її мати, укладаючи договір дарування мала намір і вважала, що підписує договір довічного утримання. Іншого житла вона не мала

і потребувала сторонньої допомоги.

Всі подальші дії відповідача свідчили про те, що він здійснює догляд та утримання як за договором довічного утримання.

У 2011 році відповідач перестав здійснювати належний догляд за

ОСОБА_1 .

Вказувала, що була змушена забрати матір до себе без документів, оскільки паспорт матері перебував у відповідача.

Зазначала, що після переїзду до неї, мати звернулася до суду з позовом до ОСОБА_3 про визнання останнього таким, що втратив право користування житловим приміщенням, та зняття його з реєстрації.

Тоді матері й стало відомо про те, що 01 листопада 2008 року між матір`ю та відповідачем, укладено не договір довічного утримання, який вона мала на увазі, підписуючи вказаний договір, а договір дарування квартири

АДРЕСА_1 .

Ураховуючи зазначене, ОСОБА_2 просила суд визнати недійсним договір дарування квартири АДРЕСА_1 від 01 листопада 2008 року, укладений між нею та ОСОБА_3, посвідчений приватним нотаріусом Яремчанського міського нотаріального округу Питлюком В. І., зареєстрований у реєстрі за № 3915.

Ухвалою Яремчанського міського суду від 22 червня 2015 року до участі

у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача залучено приватного нотаріуса Яремчанського міського нотаріального округу Питлюка В. І.

Короткий зміст судових рішень

Справа розглядалася судами неодноразово.

Рішенням Яремчанського міського суду Івано-Франківської області

від 20 січня 2014 року позов ОСОБА_1 задоволено.

Визнано недійсним договір дарування квартири від 01 листопада 2008 року, укладений між ОСОБА_1 та ОСОБА_3, посвідчений нотаріусом Яремчанського міського нотаріального округу, зареєстрований в реєстрі за

3915.

Вирішено питання щодо розподілу судових витрат.

Ухвалою Апеляційного суду Івано-Франківської області від 11 листопада

2014 року апеляційну скаргу ОСОБА_3 відхилено.

Рішення Яремчанського міського суду від 20 січня 2014 року залишено без змін.

Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних

і кримінальних справ від 18 лютого 2015 року касаційну скаргу ОСОБА_3 задоволено.

Рішення Яремчанського міського суду Івано-Франківської області

від 20 січня 2014 року та ухвалу Апеляційного суду Івано-Франківської області від 11 листопада 2014 року скасовано, справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції (провадження № 6-45612св14).

Рішенням Яремчанського міського суду Івано-Франківської області

від 10 липня 2015 рокув позові ОСОБА_2 до ОСОБА_3, третя особа - приватний нотаріус Яремчанського міського нотаріального округу

Питлюк В. І., про визнання недійсним договору дарування квартири

АДРЕСА_1 від 01 листопада 2008 року, укладеного між ОСОБА_1 та ОСОБА_3, посвідченого приватним нотаріусом Яремчанського міського нотаріального округу Питлюком В. І., відмовлено.

Ухвалою Апеляційного суду Івано-Франківської області від 15 вересня

2015 року апеляційну скаргу ОСОБА_2 відхилено.

Рішення Яремчанського міського суду Івано-Франківської області

від 10 липня 2015 року залишено без змін.

Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних

і кримінальних справ від 13 квітня 2016 року касаційну скаргу ОСОБА_2 задоволено частково.

Рішення Яремчанського міського суду Івано-Франківської області

від 10 липня 2015 року та ухвалу апеляційного суду Івано-Франківської області від 15 вересня 2015 року скасовано, справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції (провадження № 6-30365св15).

Останнім заочним рішенням Яремчанського міського суду від 08 листопада 2019 року у задоволенні позову ОСОБА_1, правонаступник якої

є ОСОБА_2 до ОСОБА_3, третя особа - приватний нотаріус Яремчанського міського нотаріального округу Питлюк В. І., про поновлення строку, визнання недійсним договору дарування квартири АДРЕСА_1, що посвідчений приватним нотаріусом Яремчанського міського нотаріального округу Питлюком В. І. 01 листопада 2008 року за реєстраційним № 3915, відмовлено.

Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що позовні вимоги

є недоведеними, оскільки не встановлено ні наявності помилки зі сторони дарувальника, ні відсутності волевиявлення ОСОБА_1 на укладення саме такого правочину, як договір дарування. Факт подальшого проживання дарувальника у подарованій квартирі після укладення договору дарування не є підставою для задоволення позову.

Постановою Івано-Франківського апеляційного суду від 23 січня 2020 року апеляційну скаргу ОСОБА_2, подану її представником Гайтанюк М. М., залишено без задоволення, заочне рішення Яремчанського міського суду

від 08 листопада 2019 року без змін.

Постанова апеляційного суду мотивована тим, що суд першої інстанції на підставі належним чином оцінених доказів, поданих сторонами, дійшов обґрунтованого висновку про відмову в задоволенні заявлених позовних вимог із огляду на те, що позивачем та її правонаступником не надано доказів, що оскаржуваний договір дарування вчинявся під помилкою та що ОСОБА_1 неправильно сприймалися фактичні обставини правочину, що вплинуло на її волевиявлення, тобто позивач та її правонаступник не довели обставин, на які посилались як на підставу позовних вимог.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

У касаційній скарзі, поданій у лютому 2020 року до Верховного Суду,

ОСОБА_2 , яка є правонаступником ОСОБА_1, в інтересах якої діє адвокат Гайтанюк М. М.,посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить оскаржувані судові рішення скасувати та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції

Ухвалою судді Верховного Суду від 06 березня 2020 року відкрито касаційне провадження у вказаній справі.

У березні 2020 року справа надійшла до Верховного Суду.

Аргументи учасників справи

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

Касаційна скарга мотивована тим, що суди попередніх інстанцій належним чином не встановили фактичні обставини справи, не прийняли до уваги вік ОСОБА_1, її стан здоров`я та потребу у зв`язку із цим у догляді та сторонній допомозі, наявність у неї спірного житла як єдиного та продовження проживати у спірній квартирі після укладання договору дарування.

Зазначає, що ОСОБА_1 не правильно сприймала фактичні обставини правочину, його правову природу, права та обов`язки сторін, його істотні умови, вважала, що укладає договір довічного утримання.

Відзив на касаційну скаргу учасники справи до суду не подали.

2. Мотивувальна частина

Позиція Верховного Суду

Частиною третьою статті 3 ЦПК України передбачено, що провадження

у цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Згідно з частиною другою статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Касаційна скарга ОСОБА_2, яка є правонаступником ОСОБА_1,

в інтересах якої діє адвокат Гайтанюк М. М., задоволенню не підлягає.

Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права

Частинами першою та другою статті 400 ЦПК України визначено, що під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.

Частиною першою статті 402 ЦПК України встановлено, що у суді касаційної інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи з урахуванням статті 400 цього Кодексу.


................
Перейти до повного тексту