ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 грудня 2020 року
м. Київ
справа № 812/972/18
адміністративне провадження № К/9901/68801/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючий - Стародуб О.П.,
судді - Берназюк Я.О., Кравчук В.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Державної служби геології та надр України на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 01.08.2018 (суддя - Секірська А.Г.) та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 20.11.2018 (судді - Ястребова Л.В., Геращенко І.ІВ., Компанієць І.Д.) у справі за позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фішгер" про анулювання спеціального дозволу на користування надрами,
встановив:
У квітні 2018 року Державна служба геології та надр України звернулась до суду з позовом, в якому просила припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 06.07.2012 №5597, наданого ТОВ "Фішгер".
Судами попередніх інстанцій встановлено, що за даними витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 05.04.2018 №1003834773 ТОВ "Фішгер", ідентифікаційний код 37287997, зареєстроване як юридична особа з 12.10.2010 за №13821020000017821, у стані припинення не перебуває, місцезнаходження юридичної особи: 94500, Луганська область, м. Хрустальний, вул. Л.Літвяк, буд. 5.
Відповідачу надано спеціальний дозвіл на користування надрами №5597 від 06.07.2012 з метою видобування кам`яного вугілля - антрациту у шахтоділянці по пласту h8-1, виділеної у межах ділянки Краснодонська Південна № 1, площею 0,21 км2. Дозвіл виданий строком на 20 років.
Невід`ємною частиною спеціального дозволу є Угода про умови користування надрами від 06.07.2012 №5597, укладена між Державною службою геології та надр України та ТОВ "Фішгер".
Сторони угоди визнали, що ця Угода є невід`ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами, яка регулює і конкретизує передбачені чинним законодавством України та дозволом технічні, технологічні, організаційні, фінансові, економічні, соціальні, екологічні аспекти користування надрами.
Згідно з пунктом 7.2 Угоди надрокористувач зобов`язаний у встановленому порядку подавати до ДНВП "Геоінформ України" щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр.
Згідно листа Державного науково-виробничого підприємства "Державний інформаційний геологічний фонд України" № 02/302-0972 від 07.04.2015 надано перелік надрокористувачів, які не звітували до ДНВП "Геоінформ України" щодо руху запасів (ф-5гр) за 2014 рік. Серед вищевказаного переліку є ТОВ "Фішгер".
Наказом №122 від 19.05.2015 Держгеонадра України відповідно до пункту 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615, у зв`язку з невиконанням особливих умов спеціальних дозволів на користування надрами, а саме щорічного звітування перед ДНВП "Геоінформ України" щодо руху запасів за формами №5-гр за 2014 рік, зупинила дію спеціального дозволу на користування надрами згідно з переліком, наведеним у додатку до цього наказу, до якого за №133 включено відповідача, та надано 30 календарних днів для усунення порушень.
Згідно листа Державного науково-виробничого підприємства "Державний інформаційний геологічний фонд України" №02/302-1493 від 26.04.2016 надано перелік надрокористувачів, які не відзвітували до ДНВП "Геоінформ України" за формами 5-гр за 2015 рік. Серед вищевказаного переліку є ТОВ "Фішгер".
Наказом Держгеонадра від 16.08.2016 №257, від 10.01.2017 №1 встановлені терміни для усунення порушень законодавства про надра з боку відповідача - 10 календарних днів; до 01.03.2017.
Наказом Держгеонадра від 19.04.2017 №179 встановлено термін на усунення порушень 60 календарних днів та подано оголошення до офіційного вісника "Урядовий кур`єр" №88 від 16.05.2017.
Згідно листа ДНВП "Геоінформ України" №03/303-0696 від 17.02.2017 надано перелік надрокористувачів, які відзвітували про щорічну статистичну звітність за формами 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2015 рік. Серед вищевказаного переліку ТОВ "Фішгер" відсутнє.
Позивачем подано оголошення до офіційного вісника "Урядовий кур`єр" №237 від 15.12.2017 з проханням надати до Держгеонадр України у 15-денний строк, з моменту опублікування оголошення, власну позицію (згоду/не згоду) на припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами у зв`язку з порушення вимог передбачених спеціальним дозволом.
Враховуючи те, що будь-якої інформації про усунення відповідачем порушення законодавства про надра до нього не надходило, так само, як згоди/незгоди щодо анулювання спеціального дозволу, позивач звернувся до суду з даним позовом.
В обґрунтування позовних вимог посилався на те, що надрокористувачем в порушення вимог Угоди про умови користування надрами, яка є невід`ємною частиною дозволу на спеціальне користування надрами, та статті 24 Кодексу України про надра не подано до Державного науково-виробничого підприємства "Державний інформаційний геологічний фонд України" (далі - ДНВП "Геоінформ України") щорічні звіти відповідної форми статистичної звітності, як підтвердження експлуатації корисних копалин за 2014, 2015 роки, у зв`язку з чим наявні підстави для анулювання дозволу у судовому порядку згідно із вимогами статті 26 Кодексу України про надра та пункту 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615 (далі - Порядок №615).
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 01.08.2018, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 20.11.2018, у задоволенні позову відмовлено.
Ухвалюючи рішення про відмову у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що в ході судового розгляду справи відповідачем усунуто порушення Угоди про умови користування надрами, зокрема подано до державного науково-виробничого підприємства "Державний інформаційний геологічний фонд України" щорічні звіти форми 5-гр за 2014-2017 роки, а ДНВП "Державний інформаційний геологічний фонд України" такі прийняті (вх. №3706) про що свідчать відповідні штампи підприємства на екземплярі звіту, який надано відповідачу.
Враховуючи викладене, суди дійшли висновку, що станом на час розгляду та вирішення справи по суті ТОВ "Фішгер" виконало обов`язок щодо подання звітів відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр за 2014-2017 роки, а тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
З рішеннями судів попередніх інстанцій не погодився позивач, звернувся з касаційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просив їх скасувати та ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
В обгрунтування касаційної скарги посилався на те, що судами неповно з`ясовано фактичні обставини справи, що мають значення для правильного вирішення спору.
Посилався на те, що надрокористувач наділений не правом, а обов`язком вчасно усунути виявлені порушення, а не усунення у встановлений строк порушень, враховуючи що такий був достатнім, є виключною відповідальністю відповідача. Враховуючи, що неподання звітності, передбаченою Угодою, є порушенням вимог передбачених спеціальним дозволом та Законами України, наявні підстави для анулювання ТОВ "Фішгер" спеціального дозволу на користування надрами.
Відзиву на касаційну скаргу до суду не надходило.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах доводів касаційної скарги на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права суд приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Повноваження Держгеонадра України у спірних правовідносинах визначаються, зокрема, Кодексом України про надра, Положенням про Державну службу геології та надр України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 №1174 (далі - Положення №1174), Порядком №615.