ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 грудня 2020 року
м. Київ
справа № 353/894/16-а
провадження № К/9901/34550/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Бевзенка В.М., Берназюка Я.О., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Тлумацького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про часткове скасування рішення, визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити дії, за касаційною скаргою Тлумацького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на постанову Тлумацького районного суду Івано-Франківської області у складі судді Луковкіної У.Ю. від 23 березня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Большакової О.О., Глушка І.В., Макарика В.Я. від 18 травня 2017 року,
УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Тлумацького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про часткове скасування рішення, визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити дії, в якому, з урахуванням уточнень, просив:
- визнати частково неправомірним та скасувати рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 7 вересня 2016 року № 148, в частині відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до пільгового стажу періодів його роботи у приватного підприємця ОСОБА_2 з 24 червня 2005 року по 28 березня 2012 року включно та з 29 березня 2012 року по 16 листопада 2012 року включно на посаді коваля ручного кування;
- визнати неправомірними дії Тлумацького об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1 у відповідності до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення";
- зобов`язати Тлумацьке об`єднане управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1, починаючи з 15 червня 2016 року, пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 1, відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", зарахувавши до пільгового трудового стажу періоди його роботи у приватного підприємця ОСОБА_2 з 24 червня 2005 року по 28 березня 2012 року включно та з 29 березня 2012 року по 16 листопада 2012 року включно на посаді коваля ручного кування.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Постановою Тлумацького районного суду Івано-Франківської області від 23 березня 2017 року позовні вимоги ОСОБА_1 було задоволено.
Визнано частково неправомірним та скасовано рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області за № 148 від 7 вересня 2016 року, в частині відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до пільгового стажу періодів його роботи у приватного підприємця ОСОБА_2 з 24 червня 2005 року по 28 березня 2012 року включно та з 29 березня 2012 року по 16 листопада 2012 року включно на посаді коваля ручного кування.
Визнано неправомірними дії Тлумацького об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1 у відповідності до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Зобов`язано Тлумацьке об`єднане управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1, починаючи з 15 червня 2016 року, пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 1, відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", зарахувавши до пільгового трудового стажу періоди його роботи у приватного підприємця ОСОБА_2 з 24 червня 2005 року по 28 березня 2012 року включно та з 29 березня 2012 року по 16 листопада 2012 року включно на посаді коваля ручного кування.
3. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що первинна атестація робочих місць ПП ОСОБА_2 за посадою коваля ручного кування була проведена 30 квітня 2009 року, відтак, в силу положень пункту 4.4 Порядку № 383, позивачу підлягає зарахування до пільгового стажу п`ятирічний період роботи до дати видання наказу про результати проведення атестації, а також період роботи впродовж наступних п`яти після затвердження її результатів наказом № 2 від 30 квітня 2009 року. Оскільки згідно з Порядком № 383 до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року, та період роботи до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 року, впродовж наступних 5 років, а позивач виконував роботу у ПП ОСОБА_2, яка передбачена списком № 1 у особливо шкідливих умовах праці у період з 24 червня 2005 року по 28 березня 2012 року, та з 29 березня 2012 року по 16 листопада 2012 року, атестація робочого місця якого вперше відбулась 30 квітня 2009 року, підстави для неврахування зазначеного періоду його роботи у ПП ОСОБА_2 до пільгового стажу відсутні.
На час звернення з заявою до відповідача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1 позивач досяг 51 року, його загальний трудовий стаж перевищував 25 років, пільговий стаж становив не менше 9 років, що підтверджується записами в трудовій книжці, матеріалами справи, в т.ч. проведеними атестаціями робочого місця позивача та іншими документами, суди дійшли висновку, що відповідачі помилково вважають відсутнім у позивача права на призначення пенсії на пільгових умовах.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Тлумацьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області звернулось із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Тлумацького районного суду Івано-Франківської області від 23 березня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 18 травня 2017 року та ухвалити нову постанову, якою відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що згідно записів в трудових книжках ОСОБА_1 у період з 1 вересня 1980 року по 20 липня 1983 року навчався в Стрийському середньому професійно-технічному училищі № 35; з 21 липня 1983 року по 10 серпня 1983 року працював слюсарем КІПіА ремонтно-прокатного цеху 4 розряду; з 2 вересня 1983 року по 29 червня 1990 року працював в Коломийському заводі комплектно-розподільчих устаткувань на посаді слюсара, заливщика компаунда, електромонтером; з 7 липня 1990 року по 24 серпня 2004 року працював ковалем в колгоспі "Шлях Ілліча" (14 березня 1991 рок у перейменовано на СП "Дністер", 5 січня 1996 року перейменовано на ЗАТ "Дністер", 3 травня 1999 року перейменовано на ССВ "Дністер", 21 лютого 2000 року перейменовано на ПА "Дністер"); з 16 вересня 2004 року по 21 червня 2005 працював ковалем у ТзОВ "Юлія ЛТД"; з 24 червня 2005 року по 28 березня 2012 року та з 29 березня 2012 по 16 листопада 2012 року працював ковалем ручної ковки в підприємця ОСОБА_3 ; з 27 листопада 2012 року по 24 серпня 2013 року перебував на обліку в Тлумацькому РЦЗ Івано-Франківської області; з 1 липня 2015 рок працює на посаді коваля ТзОВ "Юлія ЛТД".
6. 15 червня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Тлумацького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області із заявою та відповідними документами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1. Оскільки на момент звернення позивача до Тлумацького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області з вказаною заявою ОСОБА_2 припинила підприємницьку діяльність, це позбавило позивача можливості надати до Тлумацького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області додаткові документи на підтвердження його трудового стажу та зайнятості протягом повного робочого дня.
7. Рішенням Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 7 вересня 2016 року № 148 позивачу було відмовлено у підтвердженні пільгового стажу з 22 серпня 1992 року по 15 грудня 1999 року, у зв`язку з відсутністю матеріалів про результати атестації робочих місць за умовами праці, які б відповідали нормам чинного законодавства, та з 24 червня 2005 року по 28 березня 2012 року, з 29 березня 2012 року по 16 листопада 2012 року, оскільки підтверджуються договірні відносини між заявником та суб`єктом підприємницької діяльності, а не зайнятість протягом повного робочого дня в підприємстві чи організації.
8. Вказаним рішенням підтверджено лише стаж роботи позивача на пільгових умовах за період роботи ковалем ручного кування з 15 липня 1990 року по 21 серпня 1992 року.
9. Тлумацьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області листом від 20 вересня 2016 року № 3355/03 повідомило ОСОБА_1 про відмову у призначенні пенсії на пільгових умовах.
10. Вважаючи рішення відповідача про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах незаконним, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
11. Касаційна скарга обґрунтована тим, що згідно із пунктами 6, 7 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442, атестація робочих місць передбачає:
установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці;
санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці;
комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідальність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам;
установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією;
обґрунтування віднесення робочого місця до категорії із шкідливими (особливо шкідливими), важкими особливо важкими) умовами праці;
визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах;
складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників;
аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
Санітарно-гігієнічні дослідження факторів виробничого середовища і трудового процесу проводяться санітарними лабораторіями підприємств і організацій, атестованих органами Держстандарту і МОЗ за списками, що узгоджуються з органами Державної експертизи умов праці, а також на договірній основі лабораторіями територіальних санітарно-епідеміологічних станцій.
Скаржник зазначає, що визначити умови праці ОСОБА_1 під час судового розгляду неможливо.
12. Відзиву на касаційну скаргу Тлумацького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на постанову Тлумацького районного суду Івано-Франківської області від 23 березня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 18 травня 2017 року ОСОБА_1 та Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області не подано.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
13. Підпунктом 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".
14. Відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, зокрема, працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування": чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.
15. Згідно із статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
16. Питання призначення пенсій на пільгових умовах деталізоване у Порядку застосування списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383.
17. Відповідно до пункту 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
18. Згідно із пунктом 4.2 Порядку № 383 результати атестації (як уперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, упродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінились докорінні умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
19. Пунктом 4.4 Порядку № 383 встановлено, що якщо атестація була вперше проведена після 21 серпня 1997 року, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21 серпня 1992, 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
20. Пунктом 10 Порядку № 383 визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.
21. Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
22. За пунктом 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).