ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 грудня 2020 року
м. Київ
справа № 804/3714/16
адміністративне провадження № К/9901/13160/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Васильєвої І.А.,
суддів: Пасічник С.С., Юрченко В.П.,
розглянувши у порядку письмового провадження
касаційну скаргу Дніпропетровської митниці ДФС
на постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 05.10.2016 (головуючий суддя Іванов С.М., судді: Панченко О.М., Чередниченко В.Є.)
у справі № 804/3714/16
за позовом Публічного акціонерного товариства "Дніпровський металургійний комбінат ім. Ф.Е. Дзержинського"
до Дніпропетровської митниці ДФС
про визнання недійсним та скасування рішення про коригування митної вартості товарів, скасування картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення,
УСТАНОВИВ:
У червні 2016 року Публічне акціонерне товариство "Дніпровський металургійний комбінат ім. Ф.Е. Дзержинського" (далі - ПАТ "ДМКД", позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Дніпропетровської митниці ДФС (далі - відповідач) про визнання недійсним та скасування рішення Дніпропетровської митниці ДФС про коригування митної вартості товарів № 110010000/2015/600566/1 від 09.12.2015, скасування картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №110010000/2015/20108 від 09.12.2015.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.07.2016 у справі № 804/3714/16 у задоволенні вищевказаного адміністративного позову відмовлено.
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 05.10.2016 задоволено апеляційну скаргу позивача, постанову суду першої інстанції скасовано та прийнято нову постанову про задоволення адміністративного позову.
Не погоджуючись із рішенням суду апеляційної інстанції, відповідач звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, з посиланням на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального права, просив скасувати постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 05.10.2016 та залишити в силі постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.07.2016 у справі №804/3714/16.
Обґрунтовуючи касаційну скаргу, відповідач зазначає, що товар імпортовано за непрямим контрактом, тобто укладеним не з виробником, а з посередником, договору з третіми особами не надано. На час подачі митної декларації до митного оформлення оплата за товар уже мала бути здійснена, проте декларантом банківські платіжні та бухгалтерські документи до митниці не надано, що унеможливило підтвердження заявленої митної вартості як ціни, що фактично сплачена, з урахуванням положень частини четвертої статті 58 Митного кодексу України. Судом апеляційної інстанції не враховано, що надані до митного оформлення містять розбіжності та певні дефекти, так, рахунки виробника товару не містять умов поставки, не завірені печаткою підприємства та не підписані відповідною особою. Рахунки контрактоутримувача і рахунки виробника не містять печаток та штампів прикордонних служб, станцій та митниць, отже є вірогідність, що до митного оформлення декларантом надано інші документи ніж ті, що стали підставою для митного оформлення товару на експорт. Митницею правомірно застосовано другорядний (резервний) метод визначення митної вартості, розраховано вартість імпортованого товару з урахуванням вартості виробника, сформованої для продажу товару на території України, тобто за зовнішньоекономічною операцією.
Позивач надав заперечення на касаційну скаргу, у яких вказав, що оскаржувана постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 05.10.2016 у справі №804/3714/16 прийнята на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 31.01.2018 касаційну скаргу разом з матеріалами справи було передано судді-доповідачу Васильєвій І.А. та визначено склад колегії суддів, до якої також входять судді: Пасічник С.С. та Юрченко В.П.
Відповідно до частини 1 статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин перевіряє правильність застосування судом першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та доводи касаційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджується, що 29.04.2015 між ПАТ "ДМКД" (Покупець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Русская горно-металургическая компанія" (Продавець) укладено контракт № 15-0835-12, відповідно до якого Продавець зобов`язується передати Покупцю, а Покупець прийняти та своєчасно оплатити Товар, найменування, кількість, вартість та умови і строки поставки якого визначаються даним Контрактом, Додатками (Специфікаціями) і Додатковими угодами до нього, що є невід`ємною частиною Контракту.
Відповідно до Додатку № 11 від 29.10.2015 до Контракту від 29.04.2015 № 15-0835-12 Продавець постачає на митну територію України на умовах DAP - ст.Соловей/Тополі згідно Інкотермс 2010 товар, а саме залізорудний концентрат в кількості 60000 тон за базовою ціною 2092,35 рублів РФ за одну тону при вмісті Fe 66%. Надбавка чи знижка до базової ціни товару складає 25,98 рублів РФ/т за 1 % Fe. Виробником товару є ВАТ "Стойленський ГЗК", Росія. Умови оплати: 100% оплата протягом 10 банківських днів з дати здачі товару Продавцем першому перевізнику, обумовлена датою штемпеля станції відправлення в залізничній квитанції про прийняття товару до перевезення. Товаровідправник: ВАТ "Стойленський ГЗК", Росія, 309500, Білгородська область, м. Старий Оскол, південно-західний район, площадка Фабрична, проїзд - 4.
09.12.2015 позивачем була подана митна декларація №110010000/2015/023017, відповідно до якої постачався "Залізорудний концентрат. Концентрат залізорудний агломераційний, з вмістом FE203-66,1%, 66,2%, 66,5%, 66,5%, 66,7%, SiO2 - 6,6%, 6,7 %, 6,8%, 7,1%, 7,3%, волога - 9,95%, 9,97%, 9,98%, 9,99%, 10,0%; одержаний методом магнітної сепарації. СТО №00186826-026-2015. Застосовується при виробництві агломератів у агломераційному цеху. Використовується у металургійному виробництві для власних потреб". За декларацією позивачем було подано документи щодо митного оформлення вантажу на суму 55 485 905,52 руб., вага нетто 26 371 200 кг.
Разом з митною декларацією до митного оформлення ПАТ "ДМКД" було подано контракт від 29.04.2015 № 15-0835-12, Додаток № 11 від 29.10.2015 до Контракту, рахунки-фактури (інвойси) №БЕЛ00447 від 11.11.2015, №БЕЛ00467 від 14.11.2015, №БЕЛ00502 від 21.11.2015, №БЕЛ00506 від 23.11.2015, №БЕЛ00527 від 28.11.2015, №БЕЛ00528 від 29.11.2015 разом із додатками до них, залізничні накладні, рахунки від виробника, висновок ДП "Укрпромзовнішекпертиза" № 3814 від 08.12.2015, сертифікати походження товару, відомість про відстань перевезення від 02.10.2015, сертифікати якості, листи ПАТ "ДМКД", копія митної декларації країни відправлення №10101100/301015/0001384 від 30.10.2015.
За поданою МД від 09.12.2015 № 110010000/2015/023017 сформовано форму ризиків 105-2 "Можливе заниження митної вартості товару. Здійснити перевірку правильності визначення митної вартості. Звернути увагу на митну вартість ідентичних або подібних (аналогічних) товарів. Провести перевірку відомостей, що містяться в документах, які підтверджують митну вартість товарів. У випадках, передбачених частинами 3-4 ст. 53 Митного кодексу, здійснити запит додаткових документів. У випадках, передбачених ч. 6 ст. 54 Митного кодексу, прийняти рішення про коригування митної вартості Товар № 1. Витребувати у декларанта заявлені у гр.44 митної декларації документи, що підтверджують митну вартість товарів".
В результаті здійснення посадовими особами митниці контролю наявності в підтверджуючих документах усіх відомостей в кількісному виразі, використаних при обчисленні митної вартості відповідно до п.4.1. ст. 54 Митного кодексу України встановлено, що документи, які підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості, містять розбіжності. Декларанту було запропоновано подати додаткові документи відповідно до п. 2, п. 3 ст. 53 Митного кодексу України.
Листом від 09.12.2015 р. № 062Д/3436, надісланим у складі електронного повідомлення, позивачем проінформовано митницю про неможливість надання додаткових документів, зазначених у вимогах митного органу, в термін визначений п.3 ст. 53 МК України та повідомлено, що зазначені документи будуть надані в установлений законом термін відповідно п.8 ст.55 МК України.
Відповідно до п. 4 ст. 57 Митного кодексу з декларантом було проведено процедуру консультації з приводу обрання методу визначення митної вартості.
У зв`язку з відсутністю інформації щодо вартості ідентичних та подібних товарів, митне оформлення яких вже здійснено, відсутністю даних для застосування методів на основі додавання та віднімання вартості, було застосовано другорядний метод визначення митної вартості - 2ґ - резервний за ст. 64 Митного кодексу України, митну вартість розраховано на рівні 2917,0 руб. РФ/т.
Листом від 09.12.2015 № 062Д/3436, надісланим у складі електронного повідомлення, позивачем проінформовано митницю про неможливість надання додаткових документів, зазначених у вимогах митного органу, в термін визначений п.3 ст. 53 МК України та повідомлено, що зазначені документи будуть надані в установлений законом термін відповідно п.8 ст.55 МК України.
Дніпропетровською митницею ДФС прийнято рішення про коригування митної вартості товарів від 09.12.2015 № 110010000/2015/600566/1, видано картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 09.12.2015 №110010000/2015/20108.
Декларант позивача скористався правом, передбаченим ч.7 ст. 55 МК України, здійснив митне оформлення за МД від 10.12.2015 № 110010000/2015/023023.
Позивач листом від 16.02.2016 № 062Д/252 звернувся до Дніпропетровської митниці ДФС з проханням розглянути питання щодо відкликання спірного Рішення про коригування митної вартості, проте за результатами опрацювання зазначеного листа відповідач листом від 22.02.2016 № 437/10/04-50-25-2 повідомив про відсутність правових підстав для визнання заявленої декларантом митної вартості та скасування Рішення про коригування митної вартості від 09.12.2015 №110010000/2015/600566/1.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що з огляду на наявність розбіжностей у поданих до митного оформлення документах в частині ціни товару у рахунках залежно від вмісту Fe та вартості транспортування, митним органом правомірно було витребувано додаткові документи. Використання митним органом саме резервного методу визначення митної вартості є обґрунтованим.
Натомість суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірності своїх дій щодо відмови у визначенні митної вартості товару за ціною договору, а встановлені судом обставини свідчать про надання позивачем достатнього обсягу документів, необхідних для визначення митної вартості за основним методом. При цьому відповідачем не доведено обґрунтованість виникнення сумніву у заявленій позивачем митній вартості товару.
Розглядаючи справу по суті, суди попередніх інстанцій керувалися наступними нормами права.
Відповідно до ч. 1 ст. 52 МК України заявлення митної вартості товарів здійснюється декларантом або уповноваженою ним особою під час декларування товарів у порядку, встановленому розділом VIII цього Кодексу та цією главою.
За нормами ч. 2 ст.52 МК України декларант або уповноважена ним особа, які заявляють митну вартість товару, зобов`язані подавати митному органу достовірні відомості про визначення митної вартості, які повинні базуватися на об`єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню.
Відповідно до ч. 2 ст. 53 МК України документами, які підтверджують митну вартість товарів, є: 1) декларація митної вартості, що подається у випадках, визначених у частинах п`ятій і шостій статті 52 цього Кодексу, та документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості; 2) зовнішньоекономічний договір (контракт) або документ, який його замінює, та додатки до нього у разі їх наявності; 3) рахунок-фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є об`єктом купівлі-продажу); 4) якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару; 5) за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару; 6) транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів; 7) копія імпортної ліцензії, якщо імпорт товару підлягає ліцензуванню; 8) якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування.
Згідно з ч. 3 ст. 53 МК України у разі якщо документи, зазначені у частині другій цієї статті, містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу митного органу зобов`язані протягом 10 календарних днів надати (за наявності) такі додаткові документи: 1) договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов`язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається; 2) рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом); 3) рахунки про сплату комісійних, посередницьких послуг, пов`язаних із виконанням умов договору (угоди, контракту); 4) виписку з бухгалтерської документації; 5) ліцензійний чи авторський договір покупця, що стосується оцінюваних товарів та є умовою продажу оцінюваних товарів; 6) каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару; 7) копію митної декларації країни відправлення; 8) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини.