Постанова
Іменем України
16 грудня 2020 року
м. Київ
справа № 640/14873/19
провадження № 61-6649св20
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Синельникова Є. В. (суддя-доповідач),
суддів: Осіяна О. М., Сакари Н. Ю., Хопти С. Ф., Шиповича В. В.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 ,
відповідачі: ОСОБА_2, публічне акціонерне товариство "Комерційний банк "Надра",
треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Департамент реєстрації Харківської міської ради, приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Толочко Яна Миколаївна,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_1, в особі представника ОСОБА_3, на рішення Київського районного суду м. Харкова, у складі судді Губської Я. В., від 02 грудня 2019 року та постанову Харківського апеляційного суду, у складі колегії суддів: Коваленко І. П., Овсяннікової А. І., Сащенка І. С., від 12 березня 2020 року.
Короткий зміст позовних вимог
У липні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом
до ОСОБА_2, публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Надра" (далі - ПАТ "КБ "Надра"), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Департамент реєстрації Харківської міської ради, приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Толочко Я. М., про визнання недійсними договору про відступлення права вимоги за кредитним договором та за іпотечним договором, скасування державної реєстрації права власності, усунення перешкод у здійсненні права власності, позбавлення права користування, виселення.
Свої вимоги позивач мотивував тим, що 26 березня 2008 року між ним та ВАТ КБ "Надра" (правонаступником якого є ПАТ "КБ "Надра") було укладено кредитний договір № 6/4/2008/840-К/305, згідно умов якого він отримав грошові кошти у розмірі 172 163, 23 дол. США строком до 09 березня 2018 року з метою проведення розрахунків по договору купівлі-продажу № 1153 від 26 березня 2008 року, згідно якого він придбав у власність нерухоме майно: двокімнатну квартиру АДРЕСА_1 .
З метою забезпечення виконання зобов`язань за вказаним кредитним договором, цього ж дня між ним та ВАТ КБ "Надра" було укладено договір іпотеки № 6/4/2008/980-І/306, посвідчений приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Івановою І. В., згідно умов якого він передав в іпотеку банку вищевказану квартиру.
06 лютого 2015 року в ПАТ "КБ "Надра" на виконання рішення виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 05 лютого 2015 року № 26 було запроваджено тимчасову адміністрацію. З 05 червня 2015 року розпочато процедуру ліквідації банку ПАТ "КБ "Надра".
01 жовтня 2018 року ПАТ "КБ "Надра" в особі Фонду гарантування вкладів фізичних осіб право вимоги за кредитним договором № 6/4/2008/840-К/305 від 26 березня 2008 року було виставлено на продаж.
24 січня 2019 року ПАТ "КБ "Надра" через Фонд гарантування вкладів фізичних осіб було продано право вимоги за кредитним договором № 6/4/2008/840-К/305 від 26 березня 2008 року шляхом проведення відкритих торгів з продажу активів банків.
Позивач зазначав, що 18 лютого 2019 року між ПАТ "КБ "Надра" та фізичною особою ОСОБА_2 було укладено договір про відступлення права вимоги за кредитним договором № 6/4/2008/840-К/305 від 26 березня 2008 року та договір про відступлення прав за іпотечним договором, серія та номер 184, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Толочко Я. М. При цьому, право вимоги за кредитним договором № 6/4/2008/840-К/305 від 26 березня 2008 року та право вимоги за договором іпотеки в незаконний спосіб було продано фізичній особі ОСОБА_2, який не наділений правами надавати фінансові послуги. Про відступлення права вимоги за кредитним договором та за іпотечним договором на користь ОСОБА_2 йому повідомлено не було.
Також зазначав, що 17 квітня 2019 року на підставі договору іпотеки, серія та номер 1156 від 26 березня 2008 року, посвідченого приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Івановою О. Є., та рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 46629767 від 24 квітня 2019 року, прийнятого державним реєстратором департаменту реєстрації Харківської міської ради Шеховцовою М. Є., до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та Державного реєстру іпотек було внесено відомості про нового іпотекодержателя предмета іпотеки: квартири АДРЕСА_1, - ОСОБА_2 .
Разом з тим, у порушення вимог частини першої статті 35 Закону України "Про іпотеку" та пункту 61 Постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1127 "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" письмової вимоги про усунення порушень іпотекодержатель ОСОБА_2 не надсилав, та він, як іпотекодавець, такої письмової вимоги про усунення порушень не отримував.
17 квітня 2019 року на підставі договору про відступлення прав за іпотечним договором від 18 лютого 2019 року, відповідно до застереження про задоволення вимог іпотекодержателя, передбаченого пунктами 5.1, 5.3 договору іпотеки № 6/4/2008/980-1/306 від 26 березня 2008 року, та на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 46629767 від 24 квітня 2019 року, прийнятого державним реєстратором Департаменту реєстрації Харківської міської ради Шеховцовою М. Є., за відповідачем ОСОБА_2 було зареєстровано право власності на квартиру АДРЕСА_1 .
Позивач стверджував, що 17 травня 2019 року ОСОБА_2, діючи самоправно, всупереч встановленому законом порядку, зрізав двері вказаної квартири, змінивши замки, та таким чином здійснив виселення осіб, які проживали у вказаній квартирі, проти їх волі, вивіз усі належні вказаним особам речі, які знаходились у квартирі, вселився до квартири та на даний час намагається продати цю квартиру.
Внаслідок укладення в порушення вимог закону договору про відступлення права вимоги та в подальшому винесенням незаконного рішення про державну реєстрацію права власності позивач був позбавлений своєї власності, його права як власника майна були порушені.
Із урахуванням викладеного, позивач просив визнати недійсними зазначені договори про відступлення права вимоги за кредитним договором та за іпотечним договором, визнати незаконним та скасувати державну реєстрацію права власності на спірну квартиру, усунути йому перешкоди у здійсненні права власності, позбавити відповідача ОСОБА_2 права користування та виселити його з займаного житлового приміщення.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Київського районного суду м. Харкова від 02 грудня 2019 року у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що укладений 18 лютого 2019 року між ПАТ КБ "Надра" та ОСОБА_2 договір відступлення права вимоги не є договором факторингу, а тому ОСОБА_2 мав право, як фізична особа, брати участь в електронних торгах із продажу права вимоги за кредитним договором, у зв`язку з чим позовні вимоги про визнання недійсними договорів про відступлення права вимоги задоволенню не підлягають. Звернення стягнення на предмет іпотеки проведено з дотриманням вимог Закону України "Про іпотеку", доказів незаконності проведеної державної реєстрації права позивачем не надано.
Оскільки підстави для скасування державної реєстрації права власності за відповідачем на спірну квартиру відсутні, позовні вимоги про усунення перешкод у користуванні майном також задоволенню не підлягають.
Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції
Постановою Харківського апеляційного суду від 12 березня 2020 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а рішення Київського районного суду м. Харкова від 02 грудня 2019 року - без змін.
Постанова апеляційного суду мотивована тим, що районний суд дійшов обґрунтованого висновку про відсутність підстав для визнання спірних договорів недійсними, оскільки останні є договорами відступлення права вимоги, укладеними на результатами проведення електронних торгів, а не договорами факторингу.
Продаж майнових прав ПАТ КБ "Надра" на відкритих електронних торгах був здійснений виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб згідно рішення "Про затвердження умов продажу активів ПАТ КБ "Надра". Укладання 18 лютого 2019 року договорів купівлі-продажу (відступлення) прав вимоги за кредитним договором та відступлення прав за іпотечним договором на підставі результатів проведення електронних торгів від 24 січня 2019 року щодо реалізації майнових активів банку в процесі його ліквідації відбулося у відповідності до приписів пункту 4 Положення щодо організації продажу активів (майна) банків, що ліквідуються, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 24 березня 2016 року № 388, статей 48, 51 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".
Що стосується відступлення права вимоги за іпотечним договором, то згідно вимог частини першої статті 24 Закону України "Про іпотеку" таке відступлення здійснюється без необхідності отримання згоди іпотекодавця, якщо інше не встановлено іпотечним договором, і за умови, що одночасно здійснюється відступлення права вимоги за основним зобов`язанням.
Звернення стягнення на предмет іпотеки у позасудовому порядку проведено з дотриманням вимог Закону України "Про іпотеку", зокрема іпотекодержателю було направлено письмову вимогу про усунення порушень. Подвійного стягнення не відбулось.
Що стосується вимоги про усунення перешкод у здійсненні права власності на квартиру та позбавлення ОСОБА_2 права користування квартирою, виселення ОСОБА_2 зі спірної квартири, то зазначені вимоги визнанні безпідставними та необґрунтованими, оскільки підстави для скасування державної реєстрації права власності за відповідачем відсутні.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та її доводи
У касаційній скарзі ОСОБА_1, в особі представника ОСОБА_3, просить скасувати рішення Київського районного суду м. Харкова від 02 грудня 2019 року та постанову Харківського апеляційного суду від 12 березня 2020 року і ухвалити нове судове рішення про задоволення його позову.
Підставами касаційного оскарження вказаних судових рішень заявник зазначив порушення судами норм матеріального і процесуального права, вказавши, що суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновків щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладених у постановах Великої Палати Верховного Суду від 13 березня 2019 року у справі № 202/30/17, від 31 жовтня 2018 року у справі № 465/646/11, у постанові Верховного Суду від 08 серпня 2018 року у справі № 711/4423/16-ц (пункт 1 частини другої статті 389 ЦПК України), а також не дослідив належним чином зібрані у справі докази, необґрунтовано відхилив клопотання про витребування доказів (пункт 4 частини другої статті 389 ЦПК України).
Заявник стверджує, що у позовній заяві позивач як на підставу позову посилався на те, що законодавство України не передбачає повторного звернення стягнення на одне і те саме майно - предмет іпотеки з одних і тих самих підстав. Вказує, що судовим рішенням було звернуто стягнення на предмет іпотеки, а після цього повторно звернуто стягнення на предмет іпотеки ОСОБА_2 в позасудовому порядку згідно з договором про задоволення вимог іпотекодержателя. Подвійне стягнення на предмет іпотеки двома різними особами прямо суперечить умовам укладеного сторонами договору іпотеки. ОСОБА_2 мав право згідно з положеннями частин першої-третьої статті 442 ЦПК України бути заміненим як сторона виконавчого провадження за вже винесеним рішенням суду, а не повторно звертати стягнення на предмет іпотеки. Вказане відповідає висновку, висловленому Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 13 березня 2019 року у справі № 202/30/17.
Також заявник зазначає, що фізична особа не наділена правом надавати фінансові послуги, оскільки такі надаються лише спеціалізованим установам, якими є банки, або іншими установами, які мають право на здійснення фінансових операцій та внесені до реєстру фінансових установ. Відступлення права вимоги за кредитним договором на користь фізичної особи суперечить положенням частини третьої статті 512 та статті 1054 ЦК України, оскільки для зобов`язань, які виникли на підставі кредитного договору, характерним є спеціальний суб`єкт, а саме: кредитор - банк або інша фінансова установа.
Заявник посилається на те, що ані він, ані відповідач не посилалися на те, що спірний договір відступлення прав вимоги є договором факторингу. У позовній заяві, а також в апеляційній скарзі міститься посилання на те, що оскаржуваний договір є договором про відступлення прав вимоги, і що за договором про відступлення прав вимоги (за кредитним та іпотечним договором) фізична особа не може бути стороною договору. Однак судами досліджено ті обставини, на які позивач не посилався.
Заявник наголошує на тому, що згідно з чинним законодавством України фізична особа не може бути учасником ні договору факторингу, ні договору відступлення прав вимоги за кредитним та іпотечним договором, що підтверджено у судових рішеннях Великої Палати Верховного Суду. Також вказує на те, що відповідачі не довели отримання ним вимоги про усунення порушень кредитного договору. Позивач стверджує, що він не отримував письмової вимоги іпотекодержателя про усунення порушень виконання зобов`язання за кредитним договором та попередження про застосування вимог статей 37, 38 Закону України "Про іпотеку". Станом на 03 березня 2019 року він перебував закордоном, а тому не отримував поштову кореспонденцію.
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду від 15 квітня 2020 року відкрито касаційне провадження у справі.
Ухвалою Верховного Суду від 08 грудня 2020 року справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ПАТ "КБ "Надра", треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Департамент реєстрації Харківської міської ради, приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Толочко Я. М., про визнання недійсними договору про відступлення права вимоги за кредитним договором та за іпотечним договором, скасування державної реєстрації права власності, усунення перешкод у здійсненні права власності, позбавлення права користування, виселення призначено до судового розгляду колегією у складі п`яти суддів у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відзив на касаційну скаргу не надходив
Фактичні обставини справи, встановлені судами
26 березня 2008 року між ВАТ КБ "Надра" та ОСОБА_1 було укладено кредитний договір № 6/4/2008/840-К/305, згідно з яким ОСОБА_1 отримав грошові кошти у сумі 172 163, 23 доларів США строком до 09 березня 2018 року з метою проведення розрахунків по договору купівлі-продажу № 1153 від 26 березня 2008 року, на підставі якого ОСОБА_1 придбав у власність нерухоме майно: двокімнатну квартиру АДРЕСА_1 .
З метою забезпечення виконання зобов`язань за вказаним кредитним договором, 26 березня 2008 року між ВАТ КБ "Надра" та ОСОБА_1 було укладено договір іпотеки № 6/4/2008/980-І/306, посвідчений приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Івановою І. В., предметом іпотеки за яким є належна на праві власності ОСОБА_1 двокімнатна квартира АДРЕСА_1 .
06 лютого 2015 року в ПАТ "КБ "Надра" на виконання рішення виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 05 лютого 2015 року № 26 було запроваджено тимчасову адміністрацію. З 05 червня 2015 року розпочато процедуру ліквідації банку ПАТ "КБ "Надра".
01 жовтня 2018 року Фонд гарантування вкладів фізичних осіб право вимоги ПАТ "КБ "Надра" за кредитним договором № 6/4/2008/840-К/305 від 26 березня 2008 року було виставлено на продаж.
24 січня 2019 року Фондом гарантування вкладів фізичних осіб було продано право вимоги ПАТ "КБ "Надра" за кредитним договором № 6/4/2008/840-К/305 від 26 березня 2008 року шляхом проведення відкритих торгів з продажу активів банку.
Згідно протоколу електронних торгів від 24 січня 2019 року актив (право вимоги за кредитним договором № 6/4/2008/840-К/305 від 26 березня 2008 року з забезпеченням (квартира)) було продано переможцю аукціону ОСОБА_2 за 615 тис. грн. Умовами цього аукціону було також передбачено, що переможець торгів, крім іншого, зобов`язується підписати договір (договори) купівлі-продажу/відступлення права вимоги придбаного активу (майна) протягом 20 робочих днів з наступного за днем формування протоколу електронного аукціону.
18 лютого 2019 року між ПАТ КБ "Надра" в особі уповноваженої особи фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ КБ "Надра" та ОСОБА_2 було укладено договір купівлі-продажу (відступлення) прав вимоги за кредитним договором № 6/4/2008/840-К/305, за умовами якого кредитор передає у власність новому кредитору за результатами відкритих торгів (аукціону), а новий кредитор приймає у власність права вимоги до позичальника за кредитним договором № 6/4/2008/840-К/305 від 26 березня 2008 року з додатковими угодами.
Згідно пункту 4.1 цього договору сторони домовились, що новий кредитор сплачує первісному кредитору до укладення цього договору ціну продажу відповідно до протоколу за результатами відкритих торгів (аукціону) у сумі 615 тис. грн, інших фінансових зобов`язань між сторонами не передбачено. До договору наданий реєстр заборгованості позичальника на дату укладення договору.
18 лютого 2019 року між ПАТ КБ "Надра" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ КБ "Надра" та ОСОБА_2 укладено договір відступлення прав за іпотечним договором, за умовами якого первісний іпотекодержатель відступає (передає), а новий іпотекодержатель набуває (приймає) належні первісному права за іпотечним договором, включаючи, не обмежуючі у разі невиконання позичальником зобов`язань за кредитним договором, право задовольнити вимоги за кредитним договором шляхом звернення стягнення на предмет іпотеки за іпотечним договором. Вказано, що предметом іпотеки є квартира АДРЕСА_1 .
17 липня 2019 року до Департаменту реєстрації Харківської міської ради подано заяву за реєстраційним номером № 33699682 про державну реєстрацію права власності на квартиру, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 . Разом із заявою було подано: витяг з реєстру серія та номер: 156664517, видавник: приватний нотаріус КМНО Толочко Я. М.; лист № 21-06/170, видавник Укрпошта; дублікат договору іпотеки, серія та номер 1156, видавник: приватний нотаріус ХМНО Іванова О. С., дублікат видано 22 лютого 2019 року за № 159; договір про відступлення прав за іпотечним договором, серія та номер 184, видавник: приватний нотаріус КМНО Толочко Я. М.; договір купівлі-продажу (відступлення), серія та номер: 6/4/2008/840-К/305, видавник: ПАТ КБ "Надра"/ ОСОБА_2 ; вимога, видавник: ОСОБА_2 ; лист б/н, видавник: ОСОБА_2 ; квитанція, серія та номер: 215600426655, видавник Укрпошта; накладна, серія та номер: 6105402029950, видавник Укрпошта; опис вкладення, серія та номер б/н, видавник: Укрпошта; рекомендоване повідомлення, серія та номер 6105402029950, видавник Укрпошта.
24 квітня 2019 року державним реєстратором було розглянуто документи, подані для державної реєстрації прав та їх обтяжень, та вирішено провести державну реєстрацію права власності на квартиру АДРЕСА_1 .
Посилання ОСОБА_1 на те, що він не отримував письмову вимоги про усунення порушень визнані безпідставними, оскільки 22 лютого 2019 року ОСОБА_2 на адресу ОСОБА_1 направив вимогу про зобов`язання виконання зобов`язань за кредитним договором та попередження про застосування вимог статей 37, 38 Закону України "Про іпотеку". Вказана вимоги була вручена ОСОБА_1 06 березня 2019 року, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення та довідка Укрпошта.
Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги та матеріали справи, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Частиною третьою статті 3 Цивільного процесуального кодексу України визначено, що провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Згідно з положеннями частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пункті 1частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно у таких випадках: якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку; якщо скаржник вмотивовано обґрунтував необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні; якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах; якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами першою, третьою статті 411 цього Кодексу.
Відповідно до частини першої статті 400 ЦПК України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.