Постанова
Іменем України
17 грудня 2020 року
м. Київ
справа №490/10831/18
провадження № 61-3894св20
Верховний Суд у складі постійної колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду:
Калараша А. А. (суддя-доповідач), Петрова Є. В., Ткачука О. С.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідач - Миколаївська міська рада в особі Миколаївського міського голови Сєнкевича Олександра Федоровича,
третя особа - Комунальне підприємство "Дирекція єдиного замовника "Океан",
розглянувши у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу Миколаївської міської ради на рішення Центрального районного суду м. Миколаєва від 04 листопада 2019 року, ухвалене під головуванням судді Черенкової Н. П., та на постанову Миколаївського апеляційного суду від 23 січня 2020 року, ухвалену у складі колегії суддів Царюк Л.М., Прокопчук Л.М., Самчишиної Н.В., у справі за позовом ОСОБА_1 до Миколаївської міської ради в особі Миколаївського міського голови Сєнкевича Олександра Федоровича, третя особа Комунального підприємства "Дирекція єдиного замовника "Океан", про скасування розпорядження про дострокове припинення дії контракту, поновлення на посаді
ВСТАНОВИВ:
Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У грудні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Миколаївської міської ради в особі Миколаївського міського голови Сєнкевича Олександра Федоровича про скасування розпорядження про дострокове припинення дії контракту та поновлення його на посаді.
З урахуванням уточнень до позовних вимог в їх обґрунтування позивач посилався на те, що 14 липня 2015 року між ним та Миколаївською міською радою укладено контракт, дію якого шляхом додаткових угод було остаточно продовжено до 01 липня 2019 року, за умовами якого, він був призначений на посаду керівника Комунального підприємства Миколаївської міської ради "Дирекція єдиного замовника "Океан".
За несвоєчасне подання фінансового плану 07 грудня 2018 року розпорядженням № 433рк Миколаївського міського голови дію зазначеного контракту з позивачем достроково припинено та звільнено його з посади керівника КП ДЄЗ "Океан" з 10 грудня 2018 року на підставі п. 8 ч. 1 ст. 36 КЗпП України, пунктів 6; 7.1; 7.2; 25; 26 "ж" контракту, пунктів 10, 19, 20 ч. 4 ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування" у зв`язку з порушенням Порядку складання, затвердження та контролю виконання фінансових планів комунальних підприємств, та порушення умов контракту.
Позивач вважав, що вищевказане розпорядження Миколаївського міського голови, є незаконним, оскільки він не допустив жодного порушення умов контракту, своєчасно надав фінансовий план, забезпечував виконання завдань підприємства, передбачених статутом.
Позивач остаточно просив суд (том 1, а.с.3,22):
- скасувати розпорядження Миколаївського міського голови № 433рк від 07 грудня 2018 року "Про дострокове припинення дії контракту з керівником КП ДЄЗ "Океан" ;
- поновити ОСОБА_1 на посаді керівника КП ДЄЗ "Океан".
Короткий зміст судових рішень
Рішенням Центрального районного суду м. Миколаєва від 04 листопада 2019 року, залишеним без змін постановою Миколаївського апеляційного суду від 23 січня 2020 року, позов задоволено частково.
Визнано незаконним розпорядження Миколаївського міського голови № 433рк від 07 грудня 2018 року "Про дострокове припинення дії контракту з керівником КП ДЄЗ "ОКЕАН" про припинення достроково дії контракту та звільнення ОСОБА_1 із займаної посади з підстав, передбачених п. 8 ч. 1 ст. 36 КЗпП України, з 10 грудня 2018 року та вирішено вважати ОСОБА_1 звільненим з посади керівника (директора) КП ДЄЗ "ОКЕАН" на підставі п. 2 ч. 1 ст. 36 КЗпП України, у зв`язку із закінченням строку трудового договору, з 01 липня 2019 року.
У задоволенні позовних вимог про поновленні на роботі на посаді керівника КП ДЄЗ "ОКЕАН" відмовлено. Вирішено питання про розподіл судових витрат.
Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив із того, що з урахуванням усіх обставин, які передували звільненню ОСОБА_1 та умов контракту, оскаржуване розпорядження міського голови від 07 грудня 2018 року не містить підстав розірвання контракту, що визначені сторонами в п. 26 "ж" цього контракту, оскільки фінансовий план був поданий та затверджений, що підтверджується доказами дослідженими у судовому засіданні, а саме аналітичним висновком, погодженнями та рішенням від 30 листопада 2018 року № 1183 про затвердження фінансового плану КП ДЄЗ "ОКЕАН" на 2019 рік, а за такого і не було підстав для дострокового розірвання контракту.
Оскільки на час ухвалення рішення встановлено, що строк повноважень ОСОБА_1 на посаді керівника (директора) закінчився 01 липня 2019 року, тому його слід вважати звільненим з посади керівника (директора) на підставі п. 2 ч. 1 ст. 36 КЗпП України, у зв`язку із закінченням строку трудового договору, з датою звільнення з 01 липня 2019 року.
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції та рух справи у суді касаційної інстанції
У лютому 2020 року Миколаївська міська рада подала засобами поштового зв`язку до Верховного Суду касаційну скаргу на рішення Центрального районного суду м. Миколаєва від 04 листопада 2019 року та на постанову Миколаївського апеляційного суду від 23 січня 2020 року.
Ухвалою Верховного Суду від 28 квітня 2020 року поновлено Миколаївській міській раді строк на касаційне оскарження рішення Центрального районного суду м. Миколаєва від 04 листопада 2019 року та постанови Миколаївського апеляційного суду від 23 січня 2020 року. Відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Миколаївської міської ради на рішення Центрального районного суду м. Миколаєва від 04 листопада 2019 року та на постанову Миколаївського апеляційного суду від 23 січня 2020 року.
Витребувано з Центрального районного суду м. Миколаєва матеріали цивільної справи №490/10831/18.
У травні 2020 року справа надійшла до Верховного Суду.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
Скаржник просив суд оскаржувані судові рішення в частині визнання незаконним розпорядження скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Касаційна скарга мотивована тим, що судом апеляційної інстанції не було враховано висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду від 17 квітня 2019 року у справі №235/774/18 (застосування пункту 8 частини першої статті 36 КЗпП України) (пункт 1 частини другої статті 389 ЦПК України).
Судом апеляційної інстанції застосовано норму права щодо встановлення належного відповідача без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду від 17 квітня 2018 року у справі №523/9076/16-ц, від 12 грудня 018 року у справі №372/51/16-ц, від 27 лютого 2019 року у справі №200/23151/14-ц та від 21 грудня 2018 року у справі №803/1252/17, в результаті чого судом не було враховано, що належним відповідачем є голова Миколаївської міської ради, а не Миколаївська міська рада в особі голови.
Суди вийшли за межі позовних вимог та визнали незаконним розпорядження Миколаївського міського голови № 433рк від 07 грудня 2018 року, однак позивач таких позовних вимог не заявляв.
Доводи інших учасників справи
Інші учасники справи не скористались правом на подання відзиву на касаційну скаргу.
Фактичні обставини справи
Судами встановлено, що 14 липня 2015 року між Миколаївською міською радою в особі Миколаївського міського голови та ОСОБА_1 укладено контракт, за яким останній був призначений на посаду керівника (директора) КП ММР " Дирекція єдиного замовника "Океан" строком до 01 листопада 2015 року.
30.10.2015 року строк дії контракту додатковою угодою продовжений до 01.01.2017 року.
15.12.2016 року додатковою угодою строк дії контракту продовжений до 30.06.2017 року.
16.06.2017 року додатковою угодою строк дії контракту продовжено до 01.07.2018 року.
Додатковою угодою від 07 червня 2018 року строк дії контракту продовжений до 14.07.2019 року.
У відповідності до п. 6 Контракту з керівником комунального підприємства від 14 липня 2015 року, керівник у своїй діяльності підзвітний власнику, виконавчому комітету Миколаївської міської ради, департаменту ЖКГ Миколаївської міської ради, управлінню з використання та розвитку комунальної власності Миколаївської міської ради у межах, встановлених чинним законодавством, статутом підприємства та цим контрактом.
За п. 7.1 Контракту, керівник забезпечує складання в установленому порядку річного з поквартальною розбивкою фінансового плану підприємства на кожний наступний рік згідно з Порядком складання, затвердження та контролю виконання фінансових планів комунальних підприємств, затвердженого рішенням виконавчого комітету міської ради від 24.04.2009 №1130.
Згідно п. 7.2 Контракту керівник подає в установленому порядку квартальну та річну фінансову звітність підприємства, а також квартальний та річний звіти про виконання фінансового плану підприємства разом з пояснювальною запискою щодо результатів діяльності до управління з використання та розвитку комунальної власності Миколаївської міської ради, управління економіки та інвестицій Миколаївської міської ради.
У відповідності до п. 25 Контракту, контракт припиняється: а) після закінчення терміну дії контракту; б) за згодою сторін; в) з ініціативи власника, у тому числі за поданням власника з боку виконкому міської ради, управління з використання та розвитку комунальної власності міської ради, департаменту ЖКГ Миколаївської міської ради до закінчення терміну дії контракту за умов, передбачених п. 26 цього контракту; г) з ініціативи керівника до закінчення терміну дії контракту у випадках, передбачених п. 27 цього контракту; д) з інших підстав, передбачених законодавством та цим контрактом.
За п.п. "ж" п. 26 Контракту, керівник може бути звільнений з посади, а цей контракт розірваний з ініціативи власника, в тому числі за поданням власника з боку виконкому міської ради, департаменту ЖКГ Миколаївської міської ради, управління з використання та розвитку комунальної власності міської ради до закінчення строку його дії у разі неподання в установленому порядку на затвердження або погодження до органу управління річного з поквартальною розбивкою фінансового плану підприємства.
У відповідності до п. 6.3. Статуту комунального підприємства "Дирекція єдиного замовника "Океан", затвердженого рішенням міської ради від 20 червня 2018 року №39/61, виконавчим органом на Підприємстві є одноосібний директор. При призначенні директора з ним укладається контракт, яким визначаються права, обов`язки та відповідальність, умови його матеріального забезпечення, умови його звільнення з посади з урахуванням гарантій, передбачених чинним законодавством. Директор вирішує усі питання діяльності Підприємства, за винятком тих, що належать до виключної компетенції Власника чи уповноваженого ним органу.
У відповідності до п.4 рішення Миколаївської міської ради від 24.04.2009 року №1130 з послідуючими змінами, проект фінансового плану підприємства, прошитий, пронумерований, скріплений печаткою та підписом уповноваженої особи, у трьох примірниках за формою згідно з додатком 1 у паперовому та електронному вигляді подається структурному підрозділу виконавчих органів Миколаївської міської ради за підпорядкованістю до 15 серпня року, що передує плановому. Інформацію про дату подання проекту фінансового плану підприємства до структурного підрозділу виконавчих органів за підпорядкованістю та про назву структурного підрозділу, до якого було подано проект фінансового плану підприємства, надавати до управління економіки та інвестицій Миколаївської міської ради в термін до 20 серпня року, що передує плановому.
16 серпня 2018 року департаментом житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради зареєстровано фінансовий план на 2019 рік КП "ДЄЗ "Океан".
28 вересня 2018 року на ім`я директора КП "ДЄЗ "Океан" директором департаменту ЖКГ Миколаївської міської ради направлено лист, згідно якого з метою погодження фінансового плану терміново до 03 жовтня 2018 року необхідно надати до департаменту доопрацьований фінансовий план з урахуванням пооб`єктної розшифровки житлових будинків, які фактично обслуговуються даним підприємством.
На даний лист 02 жовтня 2018 року, директором КП "ДЄЗ "Океан" направлений запит щодо надання роз`яснень, якими рішеннями міської ради слід керуватись для формування фінансового плану, оскільки на даний час змін в дислокації житлових будинків, які обслуговує дане комунальне підприємство не внесено.
Департаментом ЖКГ 10 жовтня 2018 року на ім`я начальника управління комунального майна Миколаївської міської ради надісланий лист щодо розгляду фінансових планів комунальних підприємств на 2019 рік, за яким, департамент в ході розгляду фінансових планів ( в тому числі КП "ДЄЗ "Океан"), стикнувся з ситуацією, коли колишні надавачі послуг з утримання будинків надають плани без урахування результатів конкурсу з призначення управителів багатоквартирних будинків, що був проведений ЖКГ ММР в червні-липні поточного року. Станом на 01 жовтня 2018 року розпоряджень управління комунального майна Миколаївської міської ради про зняття будинків з балансу підприємств відсутні.
Дані питання були винесені на нараду.
Протоколом наради від 12 листопада 2018 року з вирішення питань комунальних підприємств Корабельного та Інгульського районів міста Миколаєва, затвердженого заступником директора департаменту ЖКГ ММР- начальником управління житлового господарства О.В. Рєпіна, вирішено: 1) керівникам житлово-комунальних підприємств Корабельного та Інгульського районів міста: - надати уточнюючу інформацію щодо переліку житлових будинків: які Ви продовжуєте обслуговувати відповідно до умов діючого законодавства з урахування п.3-1 прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про житлово-комунальні послуги; - надати доопрацьовані фінансові плани на 2019 рік, з урахуванням переліку житлових будинків, які обслуговуються, - надати листи з інформацією щодо скорочення штату працівник підприємства з указівкою кінцевого терміну та копії наказів про скорочення. 2) Управлінню житлового господарства департаменту ЖКГ ММР ( ОСОБА_2: разом з юристом департаменту ЖКГ ММР ( ОСОБА_3 ): підготувати листа до міського голови з висвітленням нагальних питань та шляхів їх вирішення; підготувати листи інформаційного характеру до постійних депутатських комісій (ОСОБА_5, ОСОБА_4 ) з проблемним питанням щодо визначення кінцевої дати виплати працівникам житлово-комунальних підприємств Корабельного та Інгульського районів міста заборгованості з заробітної плати, податками, зборами та компенсацією звільненим працівникам.
Аналітичним висновком, та погодженнями до фінансового плану на 2019 рік КП "ДЄЗ "Океан" (дата відсутня), в запропонованому для затвердження фінансовому плані, виконані вимоги щодо збалансованості доходів і видатків без урахування витрат та надходжень на поточний ремонт та додаткових витрат після зміни мінімальної заробітної плати. Даний план погоджений та передається на затвердження у порядку, встановленому рішенням виконкому Миколаївської міської ради від 24.04.2009 року №1130" Про затвердження Порядку складання, затвердження та контролю виконання фінансових планів комунальних підприємств".
Рішенням виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 30 листопада 2018 року № 1183 Про внесення доповнень до рішення виконкому міської ради від 23.11.2018 року № 1174 Про затвердження фінансових планів комунальних підприємств м. Миколаєва на 2019 рік, фінансовий план КП "ДЄЗ "Океан" на 2019 рік - затверджений( том 1, а.с.209,210).