1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



Постанова

Іменем України

17 грудня 2020 року

м. Київ

справа № 646/6171/18

провадження № 61-6718св20

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду: Черняк Ю. В. (суддя-доповідач), Воробйової І. А., Луспеника Д. Д.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідач - Харківське відділення Центральної філії Публічного акціонерного товариства "Кредобанк",

треті особи: приватний нотаріус Львівського міського нотаріального округу Черник Марія Степанівна, приватний виконавець Семендяєв Олександр Сергійович,

розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу Акціонерного товариства "Кредобанк", від імені якого діє адвокат Чирва Віталій Григорович, на постанову Харківського апеляційного суду від 25 березня 2020 року у складі колегії суддів Сащенка І. С., Коваленко І. П., Тичкової О. Ю., у справі за позовом ОСОБА_1 до Харківського відділення Центральної філії Публічного акціонерного товариства "Кредобанк", треті особи: приватний нотаріус Львівського міського нотаріального округу Черник Марія Степанівна, приватний виконавець Семендяєв Олександр Сергійович, про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню,

ВСТАНОВИВ:

1. Описова частина

Короткий зміст позовних вимог, заяв сторін та ухвал суду першої інстанції

У вересні 2018 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Харківського відділення Центральної філії Публічного акціонерного товариства "Кредобанк" (далі - ПАТ "Кредобанк"), треті особи: приватний нотаріус Львівського міського нотаріального округу Черник М. С., приватний виконавець Семендяєв О. С., про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню.

Одночасно з пред`явленням позову ОСОБА_1 просила суд забезпечити позов шляхом зупинення стягнення на підставі виконавчого напису № 20, вчиненого приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Черник М. С. від 03 січня 2018 року щодо звернення стягнення на предмет застави, зокрема, автомобіль "КІА Sportage", 2016 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1, що належить ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2, виданого 14 травня 2016 року Центром 6341, до завершення розгляду справи судом та набрання рішення суду законної сили.

Заява мотивована тим, що на час подачі позову до суду на предмет застави автомобіль "КІА Sportage", 2016 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1, що належить їй на праві власності, проводиться оцінка з метою подальшої реалізації його через торги. Продаж автомобіля на торгах зі знижкою порушить принцип збалансованості прав та інтересів сторін договору. Реалізація цього автомобіля позбавить її того на, що вона розраховувала при передачі автомобіля в заставу. Невжиття заходів забезпечення позову може утруднити чи зробити неможливим виконання рішення суду.

Ухвалою Червонозаводського районного суду м. Харкова від 14 вересня 2018 року у складі судді Теслікової І. І. заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову задоволено.

Зупинено стягнення на підставі виконавчого напису № 20, вчиненого приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Черник М. С. від 03 січня 2018 року щодо звернення стягнення на предмет застави, зокрема, автомобіль "КІА Sportage", 2016 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1, що належить ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2, виданого 14 травня 2016 року Центром 6341.

Ухвалу суду мотивовано тим, що виконавчий напис № 20, вчинений приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Черник М. С. від 03 січня 2018 року щодо звернення стягнення на предмет застави, зокрема, автомобіль "КІА Sportage", 2016 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1, є оспорюваним у цій справі, існує реальна загроза, що у разі продажу цього автомобіля може призвести до неможливості або утруднення виконання рішення суду, яке може бути ухвалене у цій справі на користь позивача, внаслідок чого законі підстави не будуть захищені.

У грудні 2019 року Акціонерне товариство "Кредобанк" (далі - АТ "Кредобанк") як правонаступник ПАТ "Кредобанк" звернулося до суду із клопотанням про зустрічне забезпечення позову.

Клопотання обґрунтоване тим, що у зв`язку із грубим порушенням ОСОБА_1 умов кредитного договору від 16 травня 2016 року № 1908/2016 станом на 07 листопада 2017 року виникла заборгованість в розмірі 561 394 грн 62 коп.

АТ "Кредобанк" просило суд визначити розмір зустрічного забезпечення - 517 900 грн, що є стартовою ціною торгів переданого в заставу транспортного засобу, оскільки в діях позивача вбачається пряме зловживання своїми процесуальними правами.

Ухвалою Червонозаводського районного суду м. Харкова від 03 січня 2020 року у складі судді Шелест І. М. клопотання Акціонерного товариства "Кредобанк" про зустрічне забезпечення позову задоволено.

Зобов`язано ОСОБА_1 внести на депозитний рахунок Червонозаводського районного суду м. Харкова грошові кошти у розмірі 517 900 грн протягом десяти днів з дня постановлення ухвали.

Суд першої інстанції виходив із того, що відповідно до частини першої статті 159 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) особа, чиї права або охоронювані законом інтереси порушені внаслідок вжиття заходів забезпечення позову, має право на відшкодування збитків, заподіяних забезпеченням позову, за рахунок особи, за заявою якої таки заходи забезпечення позову вживалися дотримуючись принципу співмірності.

Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції

Постановою Харківського апеляційного суду від 25 березня 2020 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено, ухвалу Червонозаводського районного суду м. Харкова від 03 січня 2020 року скасовано, у задоволенні заяви Акціонерного товариства "Кредобанк" про зустрічне забезпечення позову відмовлено.

Суд апеляційної інстанції постановив, що матеріали справи не містять доводів та аргументів, згідно з якими зупинення стягнення за виконавчим написом нотаріуса, застосоване судом першої інстанції в якості забезпечення позову ОСОБА_1, може завдати збитків відповідачу, оскільки вказані обмеження мають тимчасовий характер та не позбавляють відповідача можливості реалізувати заставне майно у разі залишення позову без задоволення.

До того ж жодних доказів на підтвердження того, в чому саме можуть полягати збитки, завдані забезпеченням позову, відповідач не надав.

Не містять матеріали справи й доказів наявності передбачених частиною першою статті 154 ЦПК України випадків обов`язкового застосування зустрічного забезпечення.

Короткий зміст вимог касаційної скарги та її доводів

У касаційній скарзі, поданій у квітні 2020 року до Верховного Суду, АТ "Кредобанк", посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просило скасувати постанову Харківського апеляційного суду від 25 березня 2020 року і направити справу на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.

Касаційна скарга мотивована тим, що суд апеляційної інстанції під час розгляду справи не застосував висновки Верховного Суду, викладені в постановах від 19 грудня 2018 року в справі № 331/5517/17 (провадження № 61-9474св18), від 30 травня 2019 року в справі № 456/2438/17 (провадження № 61-473св19), від 10 квітня 2019 року в справі № 753/2380/18-ц (провадження № 61-38399св18), відповідно до яких зустрічне забезпечення - це гарантія відшкодування ймовірних для відповідача збитків. Воно має на меті зберегти певний баланс сторін і нейтралізувати можливі негативні наслідки, які можуть виникнути в результаті застосування судом забезпечення заходів за заявою позивача. При цьому єдиним критерієм застосування судом зустрічного забезпечення позову є забезпечення можливості відшкодування збитків, яких може зазнати відповідач у зв`язку із забезпеченням позову.

Суд апеляційної інстанції не врахував, що тривале знаходження автомобіля на штраф-майданчику Державного підприємства "СЕТАМ" з 2018 року, його зовнішній вид та технічний стан втрачає свій попит.

Таким чином, сума реалізації автомобіля на публічних торгах буде меншою порівняно з тією, на яку розраховувало АТ "Кредобанк".

Короткий зміст позиції інших учасників справи

У відзиві на касаційну скаргу ОСОБА_1 зазначила, що касаційна скарга АТ "Кредобанк" не підлягає задоволенню, оскільки не містить обґрунтування неправильного застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

У відповіді на відзив ОСОБА_1 АК "Кредобанк" зазначило, що касаційна скарга містить обґрунтовані підстави для скасування оскаржуваної постанови суду апеляційної інстанції.

Надходження касаційних скарг до суду касаційної інстанції

Ухвалою Верховного Суду від 04 травня 2020 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою АТ "Кредобанк", від імені якого діє адвокат Чирва В. Г., на постанову Харківського апеляційного суду від 25 березня 2020 року і витребувано з Червонозаводського районного суду м. Харкова цивільну справу № 646/6171/18.

2. Мотивувальна частина

Позиція Верховного Суду

Згідно зі статтею 388 ЦПК України судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 389 ЦПК України підставою касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пункті 1 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно у таких випадках: якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку.


................
Перейти до повного тексту