1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду




Постанова

Іменем України


10 грудня 2020 року

м. Київ


справа № 466/2293/16-ц

провадження № 61-40705св18

Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду: Мартєва С. Ю. (суддя-доповідач), Карпенко С. О., Фаловської І. М.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

представник позивача - ОСОБА_2,

відповідачі: Львівське обласне кооперативне міжгосподарське обʼєднання по агропромисловому будівництву "Львівоблагропромбуд", товариство з обмеженою відповідальністю "Облагро-Львів",

треті особи: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5,

розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4 на рішення Шевченківського районного суду м. Львова від 11 квітня 2017 року у складі судді Ковальчука О. І. та постанову Апеляційного суду Львівської області від 04 червня 2018 року у складі колегії суддів: Копняк С. М., Бойко С. М., Ніткевича А. В.,

ВСТАНОВИВ:

Описова частина

Короткий зміст позовних вимог

У березні 2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Львівського обласного кооперативного міжгосподарського обʼєднання по агропромисловому будівництву "Львівоблагропромбуд" (далі - ЛОКМО "Львівоблагропромбуд", обʼєднання), товариства з обмеженою відповідальністю "Облагро-Львів" (далі - ТОВ "Облагро-Львів") про відновлення становища, яке існувало.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 працювала в ЛОКМО "Львівоблагропромбуд" 36 років з 1969 року до 2005 року та має право на включення до списку осіб на отримання майнового паю, як член трудового колективу, який станом на 01 січня 1998 року брав участь у трудовій діяльності обʼєднання і безперервний стаж роботи в апараті обʼєднання та в апараті АПК області якого становив 29 і більше років та має право на майновий пай як вартісний показник частки колективного майна ЛОКМО "Львівоблагропромбуд", що належить особі, яка має на нього право в залежності від її трудової участі, стажу і заробітної плати.

Після припинення трудових відносин з відповідачем, враховуючи свою багаторічну працю, достатній трудовий стаж, добросовісно сподівалася на правомірну поведінку відповідача та отримання майнового паю, однак в силу різних поважних причин (сімейні обставини, стан здоровʼя, тощо) не могла постійно цікавитися приватизацією та розпаюванням майна відповідача між членами трудового колективу, тим більше, що її інформували колишні колеги. Це право встановлене судовими рішеннями, які набрали законної сили щодо інших членів трудового колективу, в тому числі пенсіонерів, а відповідно є актуальним й щодо позивача.

Позивач зазначала, що 22 грудня 2015 року прочитала в газеті "Високий замок" № 142 (5398) опубліковане повідомлення про те, що ЛОКМО "Львівоблагропромбуд" на виконання рішення Шевченківського районного суду від 27 лютого 2014 року проводить 25 лютого 2016 року загальні збори представників засновників обʼєднання для створення комісії з паювання і приватизації майна.

Після ознайомлення з публікацією, в результаті спілкування з колишніми колегами ОСОБА_3, ОСОБА_6, ОСОБА_5 та іншими, позивач довідалася, що в результаті протиправних дій керівництва відповідача, основне майно відповідача - нежитлові приміщення на пр. В. Чорновола, 67 в м. Львові, які підлягали розпаюванню, передані до статутного фонду ТОВ "Облагробуд-Львів" на підставі сфабрикованого рішення Ради обʼєднання від 14 листопада 2007 року № 335, яке в судовому порядку визнано недійсним та скасоване, а судові рішення вступили в законну силу. Проте, незважаючи на це, зазначене майно передане до статутного фонду ТОВ "Облагробуд-Львів" і зареєстроване на праві власності за ним.

Керівництво ЛОКМО "Львівоблагропромбуд", незважаючи на судові рішення, котрі набрали законної сили, відкриття кримінального провадження, не вчиняє жодних дій щодо повернення у свою власність неправомірно переданого ТОВ "Облагробуд-Львів" нерухомого майна.

Позивач вважала, що такими протиправними діями відповідачів грубо порушені її законні права та інтереси, які відповідно до статей 1, 3, 4, 11 ЦПК України, статей 1-3, 13, 15-16, 20 ЦК України мають бути захищені судом.

Позивач просила суд визнати недійсним рішення загальних зборів учасників ТОВ "Облагробуд-Львів", оформлене протоколом від 14 листопада 2007 року № 2 з питання № 2 порядку денного: "2. Збільшення розміру статутного капіталу товариства з обмеженою відповідальністю "Облагробуд-Львів" та визначення розміру внесків учасників та їх часток" в частині внесення ЛОКМО "Львівоблагропромбуд" до статутного капіталу ТОВ "Облагробуд-Львів" у вигляді майнового внеску нежитлових приміщень загальною площею 1 242,8 кв. м, які знаходяться за адресою: м. Львів, пр. В. Чорновола, 67; визнати недійсним акт приймання-передачі нежитлових приміщень загальною площею 1 242,8 кв. м, які знаходяться за адресою: м. Львів, пр. В. Чорновола, 67, складеного 29 січня 2008 року між ЛОКМО "Львівоблагропромбуд" в особі Галайко Р. Й. та ТОВ "Облагробуд-Львів" в особі директора товариства ОСОБА_7; скасувати державну реєстрацію права власності ТОВ "Облагробуд-Львів" на нежитлові приміщення загальною площею 1 231,8 кв. м, що знаходяться за адресою: м. Львів, пр. В. Чорновола, 67 та відновити становище, яке існувало до порушення права шляхом зобовʼязання відповідачів повернення і прийняття у власність ЛОКМО "Львівоблагропромбуд" нежитлових приміщень загальною площею 1 231,8 кв. м, що знаходяться за адресою: м. Львів, пр. В. Чорновола, 67.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням Шевченківського районного суду м. Львова від 11 квітня 2017 року у позові відмовлено.

Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що позивач не є власником спірного нерухомого майна, на яке зареєстровано право власності за відповідачем, заявлені позивачем права й інтереси не відповідають вимогам законодавства, спору щодо цього майна між позивачем та відповідачами немає, позивач не є належним субʼєктом оскарження зазначеного рішення про державну реєстрацію прав.

Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції

Постановою Апеляційного суду Львівської області від 04 червня 2018 року рішення суду першої інстанції залишено без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції мотивована тим, що при вирішенні справи суд першої інстанції правильно визначив характер правовідносин між сторонами, вірно застосував закон, що їх регулює, повно і всебічно дослідив матеріали справи та надав належну правову оцінку доводам сторін і зібраним у справі доказам.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

У касаційній скарзі, поданій у липні 2018 року до Верховного Суду, ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просять скасувати судові рішення та направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції

Ухвалою Верховного Суду від 30 серпня 2018 року відкрито касаційне провадження, витребувано справу з суду першої інстанції.

У вересні 2018 року справа надійшла до Верховного Суду.

У квітні 2020 року справа передана судді-доповідачу Мартєву С. Ю.

Аргументи учасників справи

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

Касаційна скарга мотивована тим, що ЛОКМО "Львівоблагропромбуд" затверджено внутрішні документи щодо паювання майна та визначено коло осіб, які мають право як члени трудового колективу апарату обʼєднання (в тому числі пенсіонери) на майновий пай і позивач, як пенсіонер і член трудового колективу апарату, має право на одержання майнового паю; спірні нежитлові приміщення як і інше майно обʼєднання належали до його пайового фонду, а право розпорядження пайовим фондом належало трудовому колективу; правління обʼєднання не наділене правом розпорядження майном, в тому числі створення чи вступу до інших юридичних осіб та прийняття рішення про передачу їм внеску, а таке право має виключно Рада обʼєднання; рішення про створення ТОВ "Облагробуд-Львів" є протиправним, Рада обʼєднання такого рішення не приймала, а рішення Ради обʼєднання від 14 листопада 2007 року № 335 сфальсифіковане, скасоване в судовому порядку; ТОВ "Облагробуд-Львів" незаконно набуло та зареєструвало право власності на спірні нежитлові приміщення; висновки судів про те, що процедура паювання майна не розпочалася суперечить обставинам справи, оскільки рішеннями Ради обʼєднання та зборами трудового колективу затверджено положення про паювання і приватизацію майна обʼєднання, ведеться робота по створенню комісії, членам трудового колективу апарату обʼєднання виплачувалися кошти в рахунок їх майнових паїв.

У жовтні 2018 року до суду надійшов відзив на касаційну скаргу, у якому ЛОКМО "Львівоблагропромбуд" та ТОВ "Облагробуд-Львів" просять касаційну скаргу залишити без задоволення, а судові рішення без змін, оскільки станом на сьогодні відбувається створення Комісії по паюванню і приватизації майна, тобто процедура паювання ще не розпочалася, і відповідно не відбулися подальші етапи паювання, зокрема, такі як визначення категорій осіб, які мають право на майновий пай, проведення повної інвентаризації майна та визначення майна, що входить до пайового фонду тощо. Нежитлові приміщення загальною площею 1 231,8 кв. м, які знаходяться за адресою: м. Львів, пр. В. Чорновола, 67, станом на 2008 рік не входили і станом на сьогодні не можуть входити до пайового фонду, оскільки процедура паювання ще не розпочалася. Передання ЛОКМО "Львівоблагропромбуд" вказаних нежитлових приміщень в статутний фонд ТОВ "Облагробуд-Львів" не порушує права ОСОБА_1

Фактичні обставини справи, встановлені судами

Суд установив, що 23 жовтня 2007 року загальними зборами учасників ТОВ "Облагробуд-Львів" прийнято рішення про створення TOB "Облагробуд-Львів", затвердження статуту, визначення розміру статутного капіталу, часток учасників, призначення директора та реєстрацію ТОВ "Облагробуд-Львів", яке оформлено протоколом від 23 жовтня 2007 року № 1 (а. с. 65-66 т. 1).

29 жовтня 2007 року головою правління на засіданні правління ЛОКМО "Львівоблагропромбуд" вирішено: передати до статутного фонду TOB "Облагробуд-Львів" частину майна, яка належить обʼєднанню "Львівоблагропромбуд", у вигляді нежитлових приміщень загальною площею 1 242,8 кв. м (пункт 1), та про прийняте рішення інформувати членів Ради обʼєднання "Львівоблагропромбуд" на черговому її засіданні (пункт 2), яке оформлене протоколом від 29 жовтня 2007 року (а. с. 67 т. 1).

05 листопада 2007 року проведено державну реєстрацію ТОВ "Облагробуд-Львів".

14 листопада 2007 року на черговому засіданні Ради обʼєднання "Львівоблагропромбуд" голова правління обʼєднання "Львівоблагропромбуд" ОСОБА_7 на виконання пункту 2 протоколу від 29 жовтня 2007 pоку повідомив про прийняте засіданням правління обʼєднання "Львівоблагропромбуд" рішення від 29 жовтня 2007 року.

14 листопада 2007 року на цьому ж черговому засіданні Ради обʼєднання "Львівоблагропромбуд" прийнято рішення про надання згоди на створення TOB Облагробуд-Львів" (пункт 2) та про передання до статутного фонду TOB "Облагробуд-Львів" приміщення 1 242,8 кв. м в виробничо-лабораторному корпусі на пр. В. Чорновола, 67 по залишковій балансовій вартості (пункт 3, а. с. 14 т. 1).

14 листопада 2007 року загальними зборами учасників TOB "Облагробуд-Львів" вирішено збільшити розмір статутного капіталу товариства та визначено його в розмірі 946 710,00 грн. Внески учасників та їх частки визначено наступним чином: ЛОКМО "Львівоблагропромбуд" 378 684,00 грн, з яких 366 684,00 грн у вигляді майнового внеску, а саме: нежитлові приміщення, загальною площею 1 242,8 кв. м, які знаходяться за адресою: м. Львів, пр. В. Чорновола, 67 (а. с. 69-70 т. 1).

06 лютого 2008 року TOB "Облагробуд-Львів" звернулося з листом № 01/39 до Львівської міської ради з метою переоформлення права власності на нежитлові приміщення зальною площею 1 231,8 кв. м, які знаходяться за адресою: м. Львів, пр. В. Чорновола, 67.

Відділом приватизації державного житлового фонду Шевченківського району м. Львова направлено TOB "Облагробуд-Львів" повідомлення від 01 квітня 2008 року № 66 про те, що проект рішення щодо вирішення питання про оформлення права власності на вказані нежитлові приміщення, який розглядався на засіданні виконавчого комітету Львівської міської ради 28 березня 2008 року, не був прийнятий, оскільки при голосуванні не набрав необхідної кількості голосів.

TOB "Облагробуд-Львів" звернулося в Господарський суд Львівської області з позовом до Львівської міської ради та відділу приватизації державного житлового фонду Шевченківського району м. Львова про визнання права власності.

Рішенням Господарського суду Львівської області від 09 жовтня 2008 року у справі 12/174 за позовом TOB "Облагробуд-Львів" до виконавчого комітету Львівської міської ради, відділу приватизації державного житлового фонду Шевченківського району м. Львова про визнання права власності, позов задоволено повністю, визнано право власності на нежитлові приміщення 1 231,8 кв. м, які знаходяться за адресою: м. Львів, пр. В. Чорновола, 67 за ТОВ "Облагробуд-Львів". Зазначене рішення не оскаржувалося та набрало законної сили 19 жовтня 2008 року (а. с. 15-16 т. 1).

У своїй діяльності обʼєднання "Львівоблагропромбуд" керується статутом в редакції 2001 року, зареєстрованим 29 серпня 2001 року за № 1097-ш начальником відділу реєстрації та ліцензування Департаменту економічної політики та ресурсів Львівської міської ради та Установчим договором, зареєстрованим 29 серпня 2001 року за № 1097-ш начальником відділу реєстрації та ліцензування Департаменту економічної політики та ресурсів Львівської міської ради.

Згідно з пунктом 1.1. статуту "Львівоблагропромбуд" створене для ведення господарської діяльності в галузі будівництва, виробництва будівельних матеріалів, торгівлі, надання послуг. Обʼєднання здійснює свою діяльність і реалізує права відповідно до Законів України "Про господарські товариства", "Про підприємства в Україні", "Про підприємництво" та іншого чинного законодавства України.

Пунктом 1.8. статуту визначено, що учасниками "Львівоблагропромбуд" (Обʼєднання) є акціонерні товариства, товариства з обмеженою відповідальністю, приватні підприємства та обʼєднання, які на добровільних засадах ввійшли в структуру обʼєднання згідно з додатком 1 Установчого договору.

Відповідно до Установчого договору засновниками і одночасно учасниками Львівоблагропромбуд є 33 юридичні особи, з яких існують на сьогодні - 16.

Права та обовʼязки обʼєднання "Львівоблагропромбуд", органи управління повноваження визначенні розділом 3 та 7 статуту, а також розділом 4 Установчого договору.

Згідно з пунктом 3.1.3. статуту обʼєднання "Львівоблагропромбуд" обʼєднання відповідно з метою та предметом своєї діяльності та, в порядку, встановленому чинним законодавством, володіє невідʼємними правами юридичної особи, зокрема: будувати, набувати, відчужувати, брати та здавати в найм в Україні та за її межами різного роду рухоме та нерухоме майно. Продавати та передавати іншим юридичним та фізичним особам (в тому числі Учасникам та працівникам апарату "Обʼєднання"), обмінювати, здавати в оренду, надавати безкоштовно у тимчасове користування або в борг належні йому споруди, обладнання, транспортні засоби та інше майно чи кошти, а також списувати їх з балансу.

Відповідно до абз. 8, 9 пункту 7.11. статуту обʼєднання "Львівоблагропромбуд", Голова правління, окрім іншого, вирішує питання про передачу майна та коштів відокремленим структурним підрозділам "Обʼєднання"; укладає та підписує від імені "Обʼєднання" господарські та інші договори, угоди, контракти, приймає рішення про залучення кредитних ресурсів в будь-якій формі, виступає розпорядником його коштів та майна, видає довіреності на право вчинення дій та його представництво.

Згідно з пунктом 4.7.5. Установчого договору обʼєднання "Львівоблагропромбуд" Голова правління розпоряджається майном та фінансами Обʼєднання.

Мотивувальна частина

Позиція Верховного Суду

Відповідно до пункту 2 розділу II "Перехідні положення" Закону України від 15 січня 2020 року № 460-ІХ "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Частиною другою статті 389 ЦПК України (у редакції, чинній на час подання касаційної скарги) передбачено, що підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права

У частині третій статті 3 ЦПК України визначено, що провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Відповідно до вимог частин першої і другої статті 400 ЦПК України (у редакції, чинній на час подання касаційної скарги) під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.

Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.

Відповідно до частини першої статті 4, частини першої статті 5 ЦПК України правом на звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів, а також у разі звернення до суду органів і осіб, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб або державні та суспільні інтереси. Суд повинен установити, чи були порушені, невизнані або оспорені права, свободи чи інтереси цих осіб, і залежно від установленого вирішити питання про задоволення позовних вимог або відмову в їх задоволенні.

Згідно з статтею 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності встановлена судом.

Положеннями цієї статті закріплюється презумпція правомірності набуття права власності на певне майно, тобто право власності на конкретне майно вважається набутим правомірно, якщо інше не буде встановлено в судовому порядку або незаконність права власності не випливатиме із закону.

Частиною другою статті 331 ЦК України передбачено, що якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

Згідно з частиною першою статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обмежень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, що супроводжується внесенням даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обмежень.


................
Перейти до повного тексту