ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 грудня 2020 року
м. Київ
справа № 496/147/17
адміністративне провадження № К/9901/42738/18
Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Хохуляка В.В.,
суддів - Бившевої Л.І., Ханової Р.Ф.,
розглянув в порядку письмового провадження як суд касаційної інстанції справу за позовом ОСОБА_1 до Одеської митниці ДФС про визнання незаконною та скасування постанови у справі про порушення митних правил, провадження у якій відкрито за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Біляївського районного суду Одеської області від 11.04.2017 (суддя - Трушина О.І.) та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 11.07.2017 (головуючий суддя- Коваль М.П., судді: Домусчі С.Д., Кравець О.О.) у справі №496/147/17.
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Біляївського районного суду Одеської області з позовом, в якому просив скасувати постанову Одеської митниці ДФС у справі про порушення митних правил від 30.11.2016 №1256/50009/16 про притягнення до адміністративної відповідальності за частиною третьою статті 470 Митного кодексу України та накладення адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 8500,00 грн.
Постановою Біляївського районного суду Одеської області від 11.04.2017, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 11.07.2017, в позові відмовлено.
Не погодившись з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, ОСОБА_1 оскаржив їх у касаційному порядку.
У касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Біляївського районного суду Одеської області від 11.04.2017, ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 11.07.2017 та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.
В обґрунтування своїх вимог ОСОБА_1 зазначає, що митницею була порушена процедура притягнення його до адміністративної відповідальності, передбаченої частиною четвертою статті 526 Митного кодексу України, в частині розгляді справи за його відсутності, а також протиправно позбавлено його прав, закріплених у статті 498 цього Кодексу, та статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
В письмових запереченнях на касаційну скаргу Одеська митниця ДФС зазначає, що рішення судів першої та апеляційної інстанції постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правову оцінку обставинам справи судами надано правильно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими. Отже, позивач просить залишити касаційну скаргу відповідача без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.
Переглядаючи прийняті у справі судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевіряючи дотримання судами першої та апеляційної інстанцій норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування ними норм матеріального права, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Згідно частини першої статті 90 Митного кодексу України транзит - це митний режим, відповідно до якого товари та/або транспортні засоби комерційного призначення переміщуються під митним контролем між двома органами доходів і зборів України або в межах зони діяльності одного органу доходів і зборів без будь-якого використання цих товарів, без сплати митних платежів та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до статті 381 Митного кодексу України громадянам дозволяється ввозити транспортні засоби особистого користування з метою транзиту через митну територію України за умови їх письмового декларування в порядку, передбаченому для громадян, та внесення на рахунок органу доходів і зборів, що здійснив пропуск таких транспортних засобів на митну територію України, грошової застави в розмірі митних платежів, що підлягають сплаті при ввезенні таких транспортних засобів на митну територію України з метою вільного обігу. Зазначені вимоги не поширюються на транспортні засоби, постійно зареєстровані у відповідних реєстраційних органах іноземної держави, що підтверджується відповідним документом.
За змістом статті 93 Митного кодексу України товари, транспортні засоби комерційного призначення, що переміщуються у митному режимі транзиту, повинні: не використовуватися з жодною іншою метою, крім транзиту та бути доставленими у орган доходів і зборів призначення до закінчення строку, визначеного статтею 95 цього Кодексу.
Частиною другою статті 200 Митного кодексу України передбачено, що доставка товарів та документів на них повинна бути здійснена у строк, визначений статтею 95 цього Кодексу.
Згідно частини шостої статті 379 Митного кодексу України строки тимчасового ввезення громадянами товарів на митну територію України (крім випадків, передбачених статтею 380 цього Кодексу) встановлюються відповідно до статті 108 цього Кодексу, а строки ввезення з метою транзиту - відповідно до статті 95 цього Кодексу.
Статтею 95 Митного кодексу України передбачено, що строк транзитних перевезень для автомобільного транспорту становить 10 діб (у разі переміщення діяльності одного митного органу - 5 діб).
Згідно з пунктом 1 частини другої цієї статті, до строків, зазначених у частині першій цієї статті, не включається: час дії обставин, зазначених у статті 192 цього Кодексу.
У свою чергу, статтею 192 Митного кодексу України передбачено, що якщо під час перевезення товарів транспортний засіб внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили не зміг прибути до органу доходів і зборів призначення, допускається вивантаження товарів в іншому місці. При цьому перевізник зобов`язаний: 1) вжити всіх необхідних заходів для забезпечення збереження товарів та недопущення будь-якого їх використання; 2) терміново повідомити найближчий орган доходів і зборів про обставини події, місцезнаходження товарів і транспортного засобу.
Статтею 460 Митного кодексу України передбачено, що вчинення порушень митних правил, передбачених частиною третьою статті 469, статтею 470, частиною третьою статті 478, статтею 481 цього Кодексу, внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами, а також допущення у митній декларації помилок, які не призвели до неправомірного звільнення від сплати митних платежів або зменшення їх розміру, до незабезпечення дотримання заходів тарифного та/або нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, якщо такі помилки не допускаються систематично (стаття 268 цього Кодексу), не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої цим Кодексом.
Як з`ясовано судами попередніх інстанцій, 16.08.2016 через пункт пропуску "Кучурган-Первомайськ" митного поста "Роздільна" Одеської митниці ДФС, в напрямку з Молдови до України, на смугу руху "зелений коридор" позивачем в митному режимі "транзит" було ввезено автомобіль "Opel Omega", реєстраційний номер НОМЕР_1, країна реєстрації - Литва.
Таким чином, позивачу необхідно було доставити автомобіль "Opel Omega", реєстраційний номер НОМЕР_1, до митниці ДФС не пізніше 26.08.2016 або сповістити останнього про неможливість прибуття.