Постанова
Іменем України
08 грудня 2020 р.
м. Київ
справа №757/22433/20-к
провадження № 51-4912 км 20
Верховний Суд колегією суддів другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого Могильного О. П.,
суддів: Марчука О. П., Слинька С. С.,
секретаря
судового засідання Слободян О.М.,
за участю:
прокурора Круценко Т. В.,
особи, яка подала
касаційну скаргу - ОСОБА_1 (в режимі відеоконференції)
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Київського апеляційного суду від 30 вересня 2020 року про повернення апеляційної скарги.
Зміст оскаржуваних судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини
Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 23 червня 2020 року залишено без задоволення скаргу ОСОБА_1 на бездіяльність Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Києві, яка полягає у невнесенні відомостей до ЄРДР після отримання заяви про вчинення кримінального правопорушення.
Ухвалою Київського апеляційного суду від 30 вересня 2020 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 на вищевказану ухвалу слідчого судді повернуто особі, яка її подала, як таку, що подана після закінчення строку апеляційного оскарження і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку.
Вимоги касаційної скарги і узагальнені доводи особи, яка її подала та короткий зміст заперечень на касаційну скаргу
У касаційній скарзі ОСОБА_1, посилаючись на істотні порушення вимог кримінального процесуального закону, просить скасувати ухвалу суду апеляційної інстанції про повернення її апеляційної скарги і призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції. Вважає необґрунтованими висновки апеляційного суду про те, що апеляційну скаргу на ухвалу слідчого судді подано з пропуском строку на апеляційне оскарження. Зазначає, що апеляційний суд не переконався в тому, що в матеріалах провадження №757/22433/20-к відсутні докази її повідомлення про дату, час та місце розгляду провадження та виклику її у судове засідання, тому відповідно до ч. 3 ст. 395 КПК України строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії судового рішення. Ухвала слідчого судді нею була отримана 22 вересня 2020 року. Після отримання ухвали, вона у п`ятиденний строк звернулася з апеляційною скаргою, у зв`язку з чим строк для подання апеляційної скарги відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 395 КПК України нею був не пропущений.
Позиції учасників судового провадження
ОСОБА_1 підтримала свою касаційну скаргу та просила її задовольнити.
Прокурор Круценко Т. В. вважає касаційну скаргу необґрунтованою та просить її залишити без задоволення.
Представники Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Києві в судове засідання не з`явилися, про причини неявки не повідомили, проте це не перешкоджає розгляду скарги по суті, оскільки вони належно ознайомлені про місце та час розгляду даного провадження.
Мотиви суду
Заслухавши доповідача, доводи учасників провадження, перевіривши матеріали провадження та обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла до наступних висновків.
Згідно зі ст. 433 КПК України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.
Відповідно до ст. 438 КПК України предметом перегляду справи в касаційному порядку можуть бути істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність, невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення та особі засудженого.
Згідно з вимогами п. 1 ч. 1 ст. 438 КПК України підставою для скасування або зміни судових рішень при розгляді справи в суді касаційної інстанції є: істотне порушення вимог кримінального процесуального закону. Істотними порушеннями вимог кримінального процесуального закону є такі порушення вимог цього Кодексу, які перешкодили чи могли перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення (ч. 1 ст. 412 КПК України).
Відповідно до ст. 370 КПК України ухвала суду апеляційної інстанції повинна бути законною, обґрунтованою та вмотивованою. Вмотивованим є рішення, в якому наведені належні і достатні мотиви та підстави для його ухвалення.
Згідно ст. 419 КПК України ухвала суду апеляційної інстанції, окрім іншого, має містити короткий зміст вимог апеляційної скарги, узагальнені доводи особи, яка її подала, мотиви, з яких суд апеляційної інстанції виходив при постановленні ухвали, і положення закону, яким він керувався, а також висновки суду апеляційної інстанції по суті вимог апеляційної скарги.
Апеляційна скарга повертається, якщо: особа не усунула недоліки апеляційної скарги, яку залишено без руху, в установлений строк; апеляційну скаргу подала особа, яка не має права подавати апеляційну скаргу; апеляційна скарга не підлягає розгляду в цьому суді апеляційної інстанції; апеляційна скарга подана після закінчення строку апеляційного оскарження і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку або суд апеляційної інстанції за заявою особи не знайде підстав для його поновлення (ч. 3 ст. 399 КПК України).