ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 грудня 2020 року
м. Київ
справа № 560/744/20
провадження № К/9901/14707/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Єзерова А.А., суддів Кравчука В.М., Стародуба О.П.
розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу
за касаційною скаргою ОСОБА_1
на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 05.03.2020 (суддя Михайлов О.О.) та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 27.05.2020 (головуючий суддя Біла Л.М., судді Курко О.П, Гонтарук В.М.)
у справі № 560/744/20
за позовом ОСОБА_1
до Міністерства оборони України
про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії
I. РУХ СПРАВИ
1. У лютому 2020 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства оборони України, в якому просив:
- визнати протиправною відмову комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку зі встановленням ІІ групи інвалідності пов`язаної із захистом Батьківщини;
- скасувати п. 26 протоколу №182 засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги та компенсації сум від 27.12.2019;
- зобов`язати Міністерство оборони України прийняти рішення про призначення та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням ІІ групи інвалідності, пов`язаної із захистом Батьківщини, у розмірах передбачених п. "б" ч. 1 ст. 16-2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ (далі - Закон №2011-ХІІ), із врахуванням раніше виплачених сум.
2. Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду у від 05.03.2020, яке було залишене без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 27.05.2020, у позові відмовлено.
3. ОСОБА_1 з вищевказаними судовими рішеннями не погодився, тому звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить суд скасувати рішення Хмельницького окружного адміністративного суду у від 05.03.2020 і постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 27.05.2020 у справі №560/744/20 та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
4. Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено, що старший прапорщик ОСОБА_1 звільнений наказом командира військової частини А3290 (по особовому складу) від 25.10.2019 №16-РС у запас, відповідно до ч. 5 ст. 26 Закону №2011-ХІІ за п. 2 пп. "б" (за станом здоров`я), виключений зі списків особового складу та частини та всіх видів забезпечення.
5. Відповідно до довідки МСЕК від 05.10.2015 № 0004615, під час первинного огляду, ОСОБА_1 встановлено 5% втрати працездатності без встановлення інвалідності. Вказане стало підставою для отримання позивачем допомоги в сумі 4823 грн.
6. При повторному огляді, відповідно до довідки МСЕК від 08.11.2019 № 0050955, ОСОБА_1 встановлено ІІ групу інвалідності з 08.11.2019, внаслідок травми пов`язаної із захистом Батьківщини.
7. 15.11.2019 позивач звернувся до Кам`янець-Подільського об`єднаного міського військового комісаріату із заявою з проханням виплатити одноразову грошову допомогу у зв`язку із встановленням ІІ групи інвалідності внаслідок захворювання пов`язаного із захистом Батьківщини, яка була скерована спочатку до Хмельницького обласного військового комісаріату, а в подальшому до Міністерства оборони України.
8. Згідно з рішенням комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, викладеним в п.26 протоколу від 27.12.2019 № 182, позивачу відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги, оскільки ІІ групу інвалідності внаслідок травми, пов`язаної із захистом Батьківщини, встановлено йому понад дворічний термін після встановлення ступеня працездатності. Допомога у зв`язку з встановленням 5% втрати працездатності виплачена в сумі 4823 грн.
9. Вважаючи такі дії відповідача неправомірними, позивач звернувся до суду.
III. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
10. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, з позицією якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з правомірності рішення відповідача щодо відмови у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги позивачу, оскільки зміна підстав для призначення позивачу одноразової допомоги відбулася після спливу дворічного строку, визначеного п. 4 ст. 16-3 Закону №2011-ХІІ та п. 8 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 (далі - Порядок №975).
IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
11. У касаційній скарзі позивач зазначає про помилковість висновків судів першої та апеляційної інстанцій та, з посиланням на практику Верховного Суду, викладену у постанові від 30.09.2019 у справі №825/1380/18 та практиці ЄСПЛ (рішення у справах "Ковач проти України", "Чуйкіна проти України"), вважає, що у позивача як інваліда ІІ групи право на отримання одноразової грошової допомоги і таке право не може бути обмежено дворічним строком.
V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
12. Верховний Суд, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги в межах касаційного перегляду, визначених ст. 341 КАС України, вважає за необхідне зазначити таке.
13. Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбаченими Конституцією та законами України.
14. Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
15. Частиною 5 ст. 17 Конституції України передбачено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Стаття 46 Конституції України визначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
16. За приписами ст. 41 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов`язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом №2011-ХІІ.
17. Так, право на виплату одноразової грошової допомоги передбачено Законом №2011-ХІІ, який було доповнено ст.ст. 16-1, 16-2, 16-3, 16-4 Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань соціального захисту військовослужбовців" від 04.07.2012 №5040-VI. Цей Закон набрав чинності 01.01.2014 і застосовується до правовідносин, що виникли після 01.01.2014.
18. Відповідно до п. 4 ст. 16-3 Закону № 2011-XII у редакції, що діяла з 01.01.2014, якщо протягом двох років військовослужбовцю, військовозобов`язаному або резервісту після первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено вищу групу інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає їм право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, виплата провадиться з урахуванням раніше виплаченої суми.
19. Згодом, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 № 1774-VIII (набрав чинності з 01.01.2017) п. 4 ст. 16-3 Закону № 2011-XII доповнено абзацом другим такого змісту: "У разі зміни групи інвалідності, її причини або ступеня втрати працездатності понад дворічний термін після первинного встановлення інвалідності виплата одноразової грошової допомоги у зв`язку із змінами, що відбулися, не здійснюється".