ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 грудня 2020 року
м. Київ
справа № 826/5386/17
адміністративне провадження № К/9901/40323/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Яковенка М. М.,
суддів - Дашутіна І. В., Шишова О. О.,
розглянув у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної фіскальної служби України на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 08 червня 2017 року (головуючий суддя - Федорчук А. Б., судді: Качур І. А., Келеберда В. І.) та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 19 вересня 2017 року (головуючий суддя - Файдюк В. В.; судді: Мєзєнцев Є. І., Чаку Є. В.) у справі № 826/5386/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АС ІНВЕСТМЕНТ" до Державної фіскальної служби України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
У С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "АС ІНВЕСТМЕНТ" звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України, в якому просило визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо незабезпечення автоматичного збільшення в системі електронного адміністрування податку на додану вартість суми, на яку позивач має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на суму від`ємного значення в розмірі 6513020,00 грн., відображену Товариством з обмеженою відповідальністю "АС ІНВЕСТМЕНТ" у рядку 24 податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2015 року, а також зобов`язати Державну фіскальну службу України збільшити в системі електронного адміністрування податку на додану вартість суму, на яку позивач має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на суму від`ємного значення в розмірі 6513020,00 грн., відображену Товариством з обмеженою відповідальністю "АС ІНВЕСТМЕНТ" у рядку 24 податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2015 року, та відобразити відповідне збільшення у Витягу з системи електронного адміністрування податку на додану вартість.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 08 червня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 19 вересня 2017 року, позов задоволено повністю.
Державна фіскальна служба України звернулась до суду касаційної інстанції з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 08 червня 2017 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 19 вересня 2017 року у справі № 826/5386/17 та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
В обґрунтування своїх вимог відповідач посилається на порушення судами норм матеріального права, а саме: статті 200-1 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Зокрема, наголошує на безпідставності позовних вимог товариства та прийняття оскаржуваних рішень судовими інстанціями без надання правильної правової оцінки обставинам справи.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 11 грудня 2017 року, після усунення недоліків касаційної скарги, відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою відповідача, встановлено строк для подання заперечення на касаційну скаргу.
04 січня 2018 року на адресу Вищого адміністративного суду України надійшов відзив на касаційну скаргу, у якому позивач, посилаючись на те, що вимоги касаційної скарги є необґрунтовані та не можуть бути задоволені, просить в задоволенні касаційної скарги відмовити, а рішення суду першої та апеляційної інстанцій залишити без змін.
Вищим адміністративним судом України справа до розгляду не призначалася.
15 грудня 2017 року розпочав роботу Верховний Суд та набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" від 03 жовтня 2017 року.
Відповідно до підпункту 4 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), в редакції Закону України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII, який набрав чинності 15 грудня 2017 року, касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
19 березня 2018 року касаційну скаргу відповідача на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 08 червня 2017 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 19 вересня 2017 року у справі № 826/5386/17 передано для розгляду до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду (склад колегії суддів: ОСОБА_1. - головуючий суддя, Бившева Л. І., Хохуляк В. В.).
Ухвалою Верховного Суду від 20 березня 2020 року прийнято до провадження матеріали касаційної скарги ДФС України та визнано за можливе проведення попереднього розгляду цієї справи, призначено попередній розгляд справи на 07 квітня 2020 року.
07 квітня 2020 року розгляд справи № 826/5386/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АС ІНВЕСТМЕНТ" до Державної фіскальної служби України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії знявся з розгляду
На підставі розпорядження в.о. заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду від 26 листопада 2020 року № 2317/0/78-20 призначено повторний автоматизований розподіл цієї справи, у зв`язку з ухваленням Вищою радою правосуддя від 15 жовтня 2020 року № 2830/0/15-20 "Про звільнення ОСОБА_1 з посади судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у зв`язку з поданням заяви про відставку", що унеможливлює її участь у розгляді касаційної скарги.
Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 26 листопада 2020 року, визначено склад колегії суддів: Яковенко М. М. - головуючий суддя, Дашутін І. В., Шишов О. О.
Ухвалою Верховного Суду справу прийнято до провадження, закінчено підготовку даної справи до касаційного розгляду та призначено її касаційний розгляд в порядку письмового провадження.
Переглядаючи оскаржувані судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевіряючи дотримання судами першої та апеляційної інстанцій норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування ними норм матеріального права, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на таке.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 02 липня 2015 року позивачем подано до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2015 року, в якій задекларовано значення рядка 24 (сума від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду) на рівні 6513020,00 грн.
Вказана податкова звітність за червень 2015 року прийнята органом доходів і зборів 02 липня 2015 року, що підтверджується квитанцією № 2, тобто до 31 липня 2015 року.
Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28 грудня 2014 року № 71-VIII запроваджено з 01 липня 2015 року на постійний основі систему електронного адміністрування податку на додану вартість.
29 липня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість" від 16.07.2015 № 643-VIII, спрямований на вдосконалення роботи системи електронного адміністрування податку на додану вартість, яким внесено зміни до статті 200-1 та розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо адміністрування податку на додану вартість в системі електронного адміністрування податку.