1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



10 грудня 2020 року


м. Київ

справа №266/2058/15-а

провадження №К/9901/42924/18



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Желєзного І.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області, третя особа - управління соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради, про визнання незаконним та скасування рішення, за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Шишова О.О., Сіваченка І.В., Чебанова О.О. від 6 березня 2017 року,



УСТАНОВИВ:



ІСТОРІЯ СПРАВИ



Короткий зміст позовних вимог



1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області, третя особа - управління соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради, про визнання незаконним та скасування рішення, в якому просив:

- визнати незаконним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області від 25 вересня 2012 року, яким переведено ОСОБА_1 з пенсії, призначеної в порядку статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", на пенсію по інвалідності згідно статті 30 Закону України "Про загальнодержавне обов`язкове пенсійне страхування";

- зобов`язати управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області поновити ОСОБА_1 виплату пенсії, призначену згідно статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з 1 жовтня 2012 року.



Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій



2. Постановою Приморського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 21 грудня 2016 року ОСОБА_1 поновлено строк звернення до суду з позовом.

Позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено.

Визнано незаконним та скасовано рішення управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області від 25 вересня 2012 року в відношенні ОСОБА_1 про переведення ОСОБА_1 з пенсії, призначеної в порядку статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на пенсію по інвалідності згідно статті 30 Закону України "Про загальнодержавне обов`язкове пенсійне страхування".

Зобов`язано управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області поновити ОСОБА_1 виплату пенсії, призначену згідно статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з 1 жовтня 2012 року.



3. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_1 звертався за захистом своїх порушених прав до Іллічівського районного суду м. Маріуполя.

З рішень судів від 9 листопада 2009 року, 11 серпня 2010 року, 10 листопада 2010 року, 20 січня 2012 року, при розгляді справ за позовами ОСОБА_1 встановлено той факт, що він має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, є інвалідом 3 групи.

Відповідно до положень статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції чинній на час винесення рішення судом першої інстанції) обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Посилання на постанову Комісії від 9 квітня 2012 року, в якій зафіксовано безпідставність видачі ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 3(1); не підтвердження факту виконання позивачем робіт у зоні відчуження; та зазначено про необхідність вилучення посвідчення з повідомленням місцевих органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, та постанову Комісії від 18 грудня 2013 року, якою підтверджено рішення від 9 квітня 2012 року, суд визнав безпідставним, оскільки вони не скасовують рішення судів, які набрали законної сили та є обов`язковими для виконання на всій території України.

Суд дійшов висновку, що рішення управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області від 25 вересня 2012 року про переведення позивача з пенсії, згідно статті 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" на пенсію по інвалідності відповідно до статті 30 Закону України "Про загальнодержавне обов`язкове пенсійне страхування" до уточнення правомірності надання ОСОБА_1 статусу особи, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, є безпідставною, оскільки правомірність надання статусу було встановлено рішеннями судів, які набрали законної сили, тому скасування рішення є єдиним можливим способом захисту прав позивача.



4. Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 6 березня 2017 року постанову Приморського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 21 грудня 2016 року скасовано та ухвалено нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 залишено без задоволення.



5. Ухвалюючи постанову про відмову у задоволенні позовних вимог, суд апеляційної інстанції виходив з того, що посилання суду першої інстанції стосовного того, що постановою Іллічівського районного суду м. Маріуполя від 10 листопада 2010 року були задоволені позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя про визнання неправомірними дії відповідача щодо виплати в меншому розмірі пенсії ОСОБА_1 відповідно до положень статей 49, 50, 53, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та на ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 20 січня 2012 року, якою постанова суду першої інстанції залишена в силі, є безпідставними з огляду на те, що суди не розглядали питання правомірності видачі посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, а рішення комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, прийнято після ухвалення судових рішень.




Короткий зміст вимог касаційної скарги



6. Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, ОСОБА_1 звернувся із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 6 березня 2017 року та залишити в силі постанову Приморського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 21 грудня 2016 року.



СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ



7. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 з 9 квітня 1997 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області та отримує пенсію призначену згідно статті 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, Міністерства соціальної політики України, що зафіксовано у протоколі № 44 від 9 квітня 2012 року, визнано безпідставним видача позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2.

Рішенням управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області від 25 вересня 2012 року ОСОБА_1 було переведено на пенсію по інвалідності відповідно до статті 30 Закону України "Про загальнодержавне обов`язкове пенсійне страхування", в зв`язку із запобіганням виникнення переплати пенсії до з`ясування правомірності надання йому статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Рішенням Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, Міністерства соціальної політики України від 18 грудня 2013 року (протокол № 69) підтверджено рішення Комісії від 9 квітня 2012 року (протокол № 44) щодо визнання безпідставною видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 та 3(1) ОСОБА_1 .

На підставі рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, Міністерства соціальної політики України відповідачем 17 червня 2014 року та 3 грудня 2014 року було відмовлено ОСОБА_1 в переведенні на пенсію в порядку статті 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" в зв`язку із визнанням неправомірним видачі ОСОБА_1 посвідчення.


................
Перейти до повного тексту