1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



Постанова

Іменем України

07 грудня 2020 року

м. Київ

справа № 344/13507/18

провадження № 61-5014св20

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду: Олійник А. С. (суддя-доповідач), Погрібного С. О., Яремка В. В.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 ,

відповідачі: Приватне підприємство "Спрут", Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія "Рона",

розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 17 грудня 2019 року у складі судді Пастернак І. А. та постанову Івано-Франківського апеляційного суду від 19 лютого 2020 року у складі колегії суддів: Мелінишин Г. П., Пнівчук О. В., Томин О. О.,

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог

У серпні 2018 року ОСОБА_1 звернувся в суду з позовом до Приватного підприємства "Спрут" (далі - ПП "Спрут"), Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Рона" (далі - ТОВ "Компанія "Рона"), про визнання недійсним укладеного між ОСОБА_2 та ПП "Спрут" договору купівлі-продажу нежитлового приміщення від 07 березня 2012 року, що посвідчений приватним нотаріусом Івано-Франківського міського нотаріального округу Слободян Л. І. та зареєстрований в реєстрі за № 418.

Позов обґрунтований тим, що майно, яке було відчужене за спірним договором, не підлягало відчуженню. Договір був тимчасовим і фіктивним, а майно підлягало поверненню у власність ОСОБА_2 .

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Ухвалою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 17 грудня 2019 року позов залишено без розгляду.

Ухвала суду першої інстанції мотивована тим, що у судові засідання, призначені на 05 березня 2019 року, 20 серпня 2019 року та 17 грудня 2019 року, позивач і його представник не з`явились, подавали заяви про відкладення розгляду справи. Про розгляд справи повідомлені належним чином.

Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції

Постановою Івано-Франківського апеляційного суду від 19 лютого 2020 року ухвалу Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 03 вересня 2018 року залишено без змін.

Ухвала мотивована тим, що суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про залишення позову без розгляду. Суд апеляційної інстанції виходив з того, що повторне нез`явлення особи, яка бере участь у справі, та її представника у судові засідання без поважних причин, спрямоване на невиправдане затягування судового процесу, порушує права інших учасників процесу та суперечить вимогам статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) на розгляд справи протягом розумного строку.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

У березні 2020 року до Верховного Суду надійшла касаційна скарга ОСОБА_1, у якій він просив скасувати судові рішення суду першої та апеляційної інстанцій, які перешкоджають провадженню у справі, передати справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Рух касаційної скарги у суді касаційної інстанції

Ухвалою Верховного Суду від 08 квітня 2020 року відкрито касаційне провадження у справі.

У квітні 2020 року справа надійшла до Верховного Суду.

Аргументи учасників справи

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

Касаційна скарга обґрунтована тим, що суд першої інстанції не взяв до уваги письмові клопотання, в яких зазначені поважні причини неможливості прибуття в судове засідання представника, оскільки представник позивача був зайнятий в інших судових процесах. Причини відсутності у судових засіданнях представника позивача є поважними.

Суд необґрунтовано посилався на те, що в разі належного повідомлення позивача про розгляд справи повинна бути заява про розгляд справи без його участі.

Суд не надав належної оцінки причинам повторної неявки представника позивача у судове засідання, призначене на 17 грудня 2019 року, і не визнав їх неповажними.

Суд не вирішував питання про можливість розгляду справи без участі позивача з підстав, передбачених частиною третьою статті 223 ЦПК України, яка регламентує можливість розгляду справи за відсутності учасника справи або його представника, які були належним чином повідомлені про судове засідання, у разі повторної неявки таких учасників, крім відповідача, незалежно від причин неявки.

Аргументи інших осіб

Відзив на касаційну скаргу не надійшов.

Позиція Верховного Суду

Відповідно до статті 400 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими. Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції. Суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Згідно з частиною другою статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Вивчивши матеріали цивільної справи, зміст оскаржуваних судових ухвал, обговоривши доводи касаційної скарги, Верховний Суд дійшов висновку про залишення касаційної скарги без задоволення з огляду на таке.

Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права

Із матеріалів справи встановлено, що 30 серпня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ПП "Спрут", ТОВ "Компанія "Рона" про визнання недійсним договору купівлі-продажу нежитлового приміщення.

Ухвалою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 03 вересня 2018 року відкрито провадження у справі та вирішено розглядати її за правилами загального позовного провадження. Підготовче судове засідання призначено на 17 листопада 2018 року, представництво інтересів позивача здійснював адвокат Хоптій М. В., який був повідомлений про призначення розгляду справи 05 березня 2019 року (а. с. 58-59, 60).

У судове засідання 05 березня 2019 року сторони не з`явилися. ОСОБА_1 подав клопотання про відкладення розгляду справи у зв`язку із зайнятістю його представника в іншій справі (а. с. 65-68).

Розгляд справи відкладено на 20 серпня 2019 року, про що належним чином повідомлено позивача та його представника - адвоката Хоптія М. В. (а. с. 69-70, 75-76).

У судове засідання 20 серпня 2019 року позивач та його представник повторно не з`явились. Адвокат Хоптій М. В. подав заяву про відкладення розгляду справи, оскільки він в цей день здійснює представництво інтересів іншої особи під час розгляду справи Західним апеляційним господарським судом, водночас доказів на підтвердження цієї обставини не надав (а. с. 80).

Судове засідання відкладено на 17 грудня 2019 року, про що сторони повідомлені належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення ОСОБА_1 . Конверт з повісткою для його представника повернувся до суду з відміткою про причину невручення в зв`язку з відсутністю адресата (а. с. 92-93, 95-98).

Разом з тим суд встановив, що адвокат Хоптій М. В. був повідомлений про дату і час цього судового засідання 17 грудня 2019 року. Вказана обставина підтверджується змістом його клопотання, надісланого до суду засобами електронного зв`язку 16 грудня 2019 року, про відкладення розгляду справи, з посиланням на зайнятість його в Західному апеляційному господарському суді (а. с.102-106).

Позивач ОСОБА_1 та його представник Хоптій М. В. тричі не з`являлись в судові засідання, хоча були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи. Заяв про розгляд справи у їх відсутності до суду не подали.


................
Перейти до повного тексту