1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду









Постанова

Іменем України


03 грудня 2020 року

м. Київ


справа № 503/1597/18


провадження № 61-22998св19


Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Коротуна В. М. (суддя-доповідач), Бурлакова С. Ю., Червинської М. Є.,


учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідачі: Кодимська міська рада Одеської області, споживчий кооператив "Кодимський центральний районний кооперативний ринок",

треті особи: Головне управління Держгеокадастру в Одеській області, товариство з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Кодима", Кодимське районне споживче товариство,


розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Кодимського районного суду Одеської області від 13 березня 2019 року у складі судді Сердюка Б. С. та постанову Одеського апеляційного суду від 14 листопада 2019 року у складі колегії суддів: Вадовської Л. М., Колеснікова Г. Я.,

Сєвєрової Є. С.,


ВСТАНОВИВ:


ІСТОРІЯ СПРАВИ


Короткий зміст позовних вимог


У серпні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Кодимської міської ради Одеської області, споживчого кооперативу "Кодимський центральний районний кооперативний ринок", треті особи: Головне управління Держгеокадастру в Одеській області, товариство з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Кодима", Кодимське районне споживче товариство, про визнання недійсним державного акта на право постійного користування земельною ділянкою.


Позовна заява мотивована тим, що відповідно до договору купівлі-продажу, укладеного між Кодимським районним споживчим товариством Одеської облспоживспілки та ОСОБА_1, посвідченим 14 травня 2008 року приватним нотаріусом Кодимського районного нотаріального округу Одеської області Бабушкіною О. В., зареєстрованого в реєстрі за № 805, він набув право власності на таке майно: кафе " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", склад, заготпункт, розташовані на території Кодимського кооперативного ринку, загальною площею 206,9 кв. м, площа земельної ділянки 1000,00 кв. м, що знаходяться в АДРЕСА_1 .


На підставі договору купівлі-продажу право власності ОСОБА_1 на вказане нерухоме майно зареєстровано Кодимським районним бюро технічної інвентаризації 20 травня 2008 року за реєстраційний номером 23319478.


Рішенням виконавчого комітету Кодимської міської ради Одеської області

від 27 лютого 2018 року № 31 присвоєно поштову адресу кафе " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", складу, заготпункту, які належать ОСОБА_1 на праві приватної власності та знаходяться за адресою:

АДРЕСА_1.


Позивач вважає, що оскільки цілісний майновий комплекс Кодимський центральний кооперативний ринок фактично розділено на декілька земельних ділянок в силу передання у власність різним особам будівель і споруд, Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою від 18 грудня

1997 року серія І-ОД № 005159 мав би втратити чинність та бути скасованим компетентним органом місцевої ради, проте таке рішення не приймається, чим і порушується його право на набуття земельної ділянки під належними йому на праві власності будівлями у власність.


ОСОБА_1 , з урахуванням уточнень, остаточно просив визнати недійсним Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою

від 18 грудня 1997 року серія І-ОД № 005159, виданий Кодимському центральному кооперативному ринку, зареєстрований в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 14 від 18 грудня 1997 року.


Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій


Рішенням Кодимського районного суду Одеської області від 13 березня

2019 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив із того, що вони є безпідставними та не підлягають задоволенню.

Постановою Одеського апеляційного суду від 14 листопада 2019 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення.


Рішення Кодимського районного суду Одеської області від 13 березня

2019 року залишено без змін.


Суд апеляційної інстанції погодився з висновком суду першої інстанції, вказавши на відсутність правових підстав для скасування рішення суду та ухвалення нового про задоволення позову.


Короткий зміст вимог та доводів касаційної скарги


23 грудня 2019 року ОСОБА_1 через засоби поштового зв?язку подав до Верховного Суду касаційну скаргу, у якій просить скасувати рішення Кодимського районного суду Одеської області від 13 березня 2019 року та постанову Одеського апеляційного суду від 14 листопада 2019 року та передати справу на новий розгляд до суду першої інстанції.


Касаційна скарга мотивована тим, що ухвалюючи рішення у справі Кодимський районний суд Одеської області та Одеський апеляційний суд порушили права та законні інтереси ОСОБА_1 . Зокрема, заявник зазначає, що оскаржені судові рішення не відповідають вимогам статті 263 ЦПК України, а саме винесені без урахування висновків щодо застосування відповідних норм права, викладених у постанові Верховного Суду України від 12 жовтня 2016 року в справі № 6-2225цс16.


Доводи інших учасників справи


У лютому 2020 року до Верховного Суду від споживчого кооперативу "Кодимський центральний районний кооперативний ринок" надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому просить залишити касаційну скаргу ОСОБА_1 без задоволення, а рішення Кодимського районного суду Одеської області від 13 березня 2019 року та постанову Одеського апеляційного суду від 14 листопада 2019 року без змін.


Рух касаційної скарги та матеріалів справи


Ухвалою Верховного Суду від 24 січня 2020 року відкрито касаційне провадження у даній справі та витребувано матеріали цивільної справи з Кодимського районного суду Одеської області.


У березні 2020 року матеріали цивільної справи надійшли до Верховного Суду.


ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ У СКЛАДІ КОЛЕГІЇ СУДДІВ ДРУГОЇ СУДОВОЇ ПАЛАТИ КАСАЦІЙНОГО ЦИВІЛЬНОГО СУДУ


08 лютого 2020 року набрав чинності Закону України від 15 січня 2020 року

460-IX"Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ".


Частиною другою розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" установлено, що касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.


За таких обставин розгляд касаційної скарги ОСОБА_1 на рішення Кодимського районного суду Одеської області від 13 березня 2019 року та постанову Одеського апеляційного суду від 14 листопада 2019 року здійснюється Верховним Судом в порядку та за правилами ЦПК України в редакції Закону від 03 жовтня 2017 року

2147-VIII, що діяла до 08 лютого 2020 року.


Перевіривши доводи касаційної скарги, врахувавши аргументи, наведені у відзиві на касаційну скаргу, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення з таких підстав.


Положеннями частини другої статті 389 ЦПК України передбачено, що підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.


Вимогами частин першої та другої статті 400 ЦПК України визначено, що під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими. Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.


................
Перейти до повного тексту