1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду









Постанова

Іменем України


03 грудня 2020 року

м. Київ


справа № 456/848/16-ц


провадження № 61-8206св19


Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Коротуна В. М. (суддя-доповідач), Бурлакова С. Ю., Червинської М. Є.,


учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідач - ОСОБА_2,


розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 12 січня 2017 року у складі судді

Янко Б. Я. та постанову Львівського апеляційного суду від 05 лютого 2019 рокуу складі колегії суддів: Ніткевича А. В., Бойко С. М., Копняк С. М.,


ВСТАНОВИВ:


ІСТОРІЯ СПРАВИ


Короткий зміст позовних вимог


У березні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до

ОСОБА_2 про розірвання шлюбу.


Позовну заяву ОСОБА_1 мотивував тим, що 19 жовтня 2006 року між сторонами було зареєстровано шлюб, про що у відділі державної реєстрації актів цивільного стану по місту Стрию реєстраційної служби Стрийського міськрайонного управління юстиції зроблено актовий запис № 450.


За час перебування у шлюбі, у сторін народилося двоє дітей: син - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, та дочка - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 .


Вказував, що після розірвання шлюбу діти залишаться проживати разом з відповідачем. На утримання дітей ОСОБА_1 сплачує відповідачці аліменти на підставі рішення Стрийського міськрайонного суду Львівської області.


Вважає, що подружнє життя у сторін не склалося, а їхня сім`я розпалась з вини відповідача, оскільки ще в 2014 році вона забрала дітей і своє майно та пішла від нього. З того часу вони проживають окремо, не підтримують подружніх відносин, не ведуть спільного господарства. Шлюб носить формальний характер.


ОСОБА_1 просив розірвати шлюб, укладений між ним та ОСОБА_2, який зареєстровано 19 жовтня 2006 року у відділу державної реєстрації актів цивільного стану по місту Стрию реєстраційної служби Стрийського міськрайонного управління юстиції, актовий запис № 450.


Ухвалою Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 17 жовтня

2016 року надано сторонам строк для примирення терміном один місяць.


Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу зупинено.


У грудні 2016 року ОСОБА_5 звернулась до суду із зустрічними позовними вимогами до ОСОБА_1 у якій просила стягнути на її утримання з ОСОБА_1 аліменти в розмірі 11,44 % його заробітку, але не менше встановленого законом прожиткового мінімуму для працездатної особи, до набуття повноліття дитиною-інвалідом ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 ; стягнути з ОСОБА_1 в її користь аліменти в розмірі 11,44 % його заробітку, але не менше встановленого законом прожиткового мінімуму для працездатної особи за минулий час, починаючи з березня 2016 року; встановити режим окремого проживання для подружжя.


Ухвалою Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 12 січня

2017 року відмовлено в прийнятті та об?єднанні зустрічної позовної заяви ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про стягнення аліментів та встановлення режиму окремого проживання для подружжя з позовними вимогами

ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу.


Короткий зміст рішення суду першої інстанції


Рішенням Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 12 січня

2017 року позовні вимоги задоволено.


Розірвано шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_2, зареєстрований

19 жовтня 2006 року у відділі державної реєстрації актів цивільного стану по місту Стрию реєстраційної служби Стрийського міськрайонного управління юстиції Львівської області, актовий запис № 450.


Задовольняючи позовні вимоги місцевий суд дійшов висновку про те, що сім`я позивача та відповідачки фактично розпалася та існує тільки формально, оскільки протягом тривалого часу вони не підтримуюсь сімейних стосунків і не ведуть подружнього життя, а подальше перебування їх у шлюбі суперечить інтересам кожного.


Постановою Львівського апеляційного суду від 05 лютого 2019 року апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишено без задоволення.


Рішення Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 12 січня

2017 року залишено без змін.


Залишаючи без задоволення апеляційну скаргу ОСОБА_2, апеляційний суд погодився з висновком суду першої інстанції. При цьому апеляційний суд погодився з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для прийняття до розгляду зустрічних позовних вимог, оскільки такі подані ОСОБА_2 після початку розгляду справи по суті.


Короткий зміст вимог та доводів касаційної скарги


13 квітня 2019 року ОСОБА_2 через засоби поштового зв?язку подала до Верховного Суду касаційну скаргу, у якій просить скасувати рішення Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 12 січня 2017 року та постанову Львівського апеляційного суду від 05 лютого 2019 року і передати справу на новий розгляд.


Аргументи касаційної скарги зводяться до того, що суди не мали підстав для втручання у сімейні відносини ОСОБА_1 і ОСОБА_2 .


Доводи інших учасників справи


01 червня 2019 року ОСОБА_1 через засоби поштового зв?язку подав до Верховного Суду відзив, у якому просить касаційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а рішення Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 12 січня 2017 року та постанову Львівського апеляційного суду

від 05 лютого 2019 року залишити без змін.


Рух касаційної скарги та матеріалів справи


Ухвалою Верховного Суду від 25 квітня 2019 року звільнено ОСОБА_2 від сплати судового збору за подання касаційної скарги на рішення Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 12 січня 2017 року та постанову Львівського апеляційного суду від 05 лютого 2019 року. Відкрито касаційне провадження у даній справі та витребувано матеріали цивільної справи з Стрийського міськрайонного суду Львівської області.


У липні 2019 року матеріали цивільної справи надійшли до Верховного Суду.


ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ У СКЛАДІ КОЛЕГІЇ СУДДІВ ДРУГОЇ СУДОВОЇ ПАЛАТИ КАСАЦІЙНОГО ЦИВІЛЬНОГО СУДУ


08 лютого 2020 року набрав чинності Закону України від 15 січня 2020 року

460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ".


Частиною другою розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" установлено, що касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.


За таких обставин розгляд касаційної скарги ОСОБА_2 на рішення Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 12 січня 2017 року та постанову Львівського апеляційного суду від 05 лютого 2019 року здійснюється Верховним Судом в порядку та за правилами ЦПК України в редакції Закону

від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII, що діяла до 08 лютого 2020 року.


Перевіривши доводи касаційної скарги, врахувавши аргументи, наведені у відзиві на касаційну скаргу, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення з таких підстав.


Положеннями частини другої статті 389 ЦПК України передбачено, що підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.


Вимогами частин першої та другої статті 400 ЦПК України визначено, що під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими. Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.


Фактичні обставини справи


Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що 19 жовтня 2006 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 було зареєстровано шлюб, про що у відділі державної реєстрації актів цивільного стану по місту Стрию реєстраційної служби Стрийського міськрайонного управління юстиції Львівської області зроблено актовий запис № 450.


За час перебування у шлюбі, у сторін народилося двоє дітей: син - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, та дочка - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 .


Сторони разом не проживають.


Мотиви з яких виходить Верховний Суд та застосовані норми права


У частинах першій, другій та п`ятій статті 263 ЦПК України встановлено, що судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.


Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.


Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.


................
Перейти до повного тексту