ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 грудня 2020 року
м. Київ
справа № 440/2983/19
адміністративне провадження № К/9901/9622/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду (далі - Суд):
cудді-доповідача - Радишевської О.Р.,
суддів - Шевцової Н.В., Данилевич Н.А.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні як суд касаційної інстанції справу №440/2983/19
за позовом ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України, за участю третіх осіб - Варварівської сільської ради Карлівського району Полтавської області, Державного підприємства "Національні інформаційні системи" - про визнання протиправним і скасування наказу, провадження в якій відкрито
за касаційною скаргою Міністерства юстиції України на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2019 року, ухвалене в складі головуючого судді: Бойка С.С., і постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 17 лютого 2020 року, ухвалену в складі: головуючого судді: Бенедик А.П., суддів Гуцала М.І., Донець Л.О.,
УСТАНОВИВ:
І. Обставини справи
1. ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, державний реєстратор, позивачка) звернулася до суду з позовом до Міністерства юстиції України (далі - МЮ України, відповідач), за участю третіх осіб - Варварівської сільської ради Карлівського району Полтавської області (далі - Варварівська сільська рада, третя особа-1), Державного підприємства "Національні інформаційні системи" (далі - ДП "Національні інформаційні системи", третя особа-2), у якому просила визнати протиправним і скасувати наказ від 17 липня 2019 року №2178/5 "Про тимчасове блокування доступу державного реєстратора Варварівської сільської ради Карлівського району Полтавської області ОСОБА_1 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно".
2. Позовні вимоги мотивовані тим, що за результатом проведення МЮ України камеральної перевірки на підставі довідки комісії прийнято оспорюваний наказ про тимчасове блокування їй доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр речових прав).
3. Позивачка звертала увагу на те, що скарг або заяв щодо її діяльності не надходило, а тому в діях не вбачається порушення вимог Закону України "Про державну реєстрацію речових прав нерухоме майно та їх обтяжень" №1952-IV від 01 липня 2004 року (далі - Закон №1952-IV).
4. Також позивачка вважала, що оспорюваний наказ порушує не тільки її права та інтереси як державного реєстратора, але й створює ускладнення для інших осіб, які звертаються до неї для отримання послуг з державної реєстрації речових прав.
5. Зазначала, що копія наказу про проведення камеральної перевірки, а також оспорюваний наказ направлено МЮ України на її адресу поза межами строків, установлених Порядком здійснення контролю у сфері державної реєстрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2016 року №990 (далі - Порядок №990). Довідка, складена комісією за результатом камеральної перевірки, або належним чином засвідчена її копія, їй не направлялася.
6. Необізнаність позивачки про проведення МЮ України щодо неї камеральної перевірки позбавила права надати пояснення з приводу питань, які були предметом дослідження, а отже, можливості захистити свої права.
7. Приймаючи рішення про тимчасове блокування доступу державного реєстратора до Державного реєстру речових прав, МЮ України, всупереч вимогам абзацу 3 частини третьої статті 37-1 Закону №1952-IV, не вирішило питання про передачу на розгляд суб`єкту державної реєстрації прав, що забезпечує зберігання реєстраційних справ у паперовій формі, документів, які подані для проведення реєстраційних дій і перебувають на розгляді у відповідного державного реєстратора.
8. Уважаючи наказ МЮ України від 17 липня 2019 року №2178/5 "Про тимчасове блокування доступу державного реєстратора Варварівської сільської ради ОСОБА_1 до Державного реєстру речових прав" таким, що прийнято з порушенням вимог чинного законодавства, позивачка звернулася до суду із цим позовом.
ІІ. Установлені судами фактичні обставини справи
9. На підставі наказу МЮ України №379/7 від 07 лютого 2019 року "Про проведення моніторингу реєстраційних дій у Державному реєстрі речових прав та Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців і громадських формувань" було проведено моніторинг реєстраційних дій у Державному реєстрі речових прав державного реєстратора ОСОБА_1 .
10. За результатами моніторингу реєстраційних дій у Державному реєстрі речових прав державного реєстратора ОСОБА_1 . Комісією було складено акт від 10 червня 2019 року.
11. У акті зафіксовано, що в ході моніторингу реєстраційних дій встановлено, що державним реєстратором ОСОБА_1 під час розгляду заяв №27537290, №27969562, №27969640, №27971324, №27971693, №28794928, №28800578, №28806494 порушено вимоги статей 21 Закону №1952-IV, пункту 22 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року №1127 (далі - Порядок №1127), пункту 61 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року №1141 (далі - Порядок №1141), оскільки не сформовано витяги про державну реєстрацію прав.
12. 14 червня 2019 року МЮ України на підставі акта за результатами проведення моніторингу реєстраційних дій від 10 червня 2016 року прийнято наказ №2293/7 "Про проведення камеральної перевірки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно Варварівської сільської ради" .
13. За результатом проведення камеральної перевірки у Державному реєстрі речових прав Комісією складено довідку від 05 липня 2019 року, в якій зафіксовано таке.
14. 10 січня 2019 року за результатом розгляду заяви №32096384 державним реєстратором ОСОБА_1 прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №44998411, на підставі якого у Державному реєстрі прав відкрито розділ №1739692653216 та зареєстровано за ОСОБА_2 право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 за відсутності договору про поділ спільного майна або договору про виділ у натурі частки із спільного майна, або відповідного рішення суду, оскільки житловий будинок знаходиться у спільній частковій власності. Указано про порушення вимог статей 3, 10, 23 Закону №1952-IV та пунктів 12, 14, 56 Порядку №1127.
15. За заявою №30510030 державним реєстратором ОСОБА_1 прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №43460741 та зареєстровано за ОСОБА_3 право власності у розмірі 9/20 частки щодо житлового будинку АДРЕСА_2 на підставі рішення суду в справі №2-318/1995, та за ОСОБА_4 у розмірі 11/20 частки щодо житлового будинку АДРЕСА_2 на підставі договору міни. Зазначено, що станом на час проведення перевірки у Єдиному державному реєстрі судових рішень указане рішення суду відсутнє. Отже, зафіксовано факт порушення вимог статей 3, 10, 23 Закону №1952-IV та пунктів 12, 14 Порядку №1127, оскільки не зупинено розгляд заяви з метою направлення до суду запиту про отримання інформації.
16. За результатом перевірки Комісією запропоновано тимчасово заблокувати доступ державного реєстратора Варварівської сільської ради ОСОБА_1 до Державного реєстру речових прав строком на 4 (чотири) місяці.
17. 17 липня 2019 року МЮ України прийнято оспорюваний наказ №2178/5 "Про тимчасове блокування доступу державного реєстратора Варварівської сільської ради ОСОБА_1 до Державного реєстру речових прав", яким наказано:
18.1. тимчасово заблокувати доступ державного реєстратора Варварівської сільської ради ОСОБА_1 до Державного реєстру речових прав строком на 4 (чотири) місяці;
18.2. виконання пункту 1 наказу покласти на ДП "Національні інформаційні системи".
19. Уважаючи наказ протиправним, позивачка звернулася до суду із цим позовом.
ІІІ. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їхнього ухвалення
20. Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2019 року, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 17 лютого 2020 року, позов задоволено: визнано протиправним і скасовано наказ МЮ України від 17 липня 2019 року "Про тимчасове блокування доступу державного реєстратора Варварівської сільської ради ОСОБА_1 до Державного реєстру речових прав".
21. Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, керувався тим, що МЮ України не надало доказів на підтвердження того, що за результатом проведення моніторингу реєстраційних дій у Державному реєстрі речових прав державним реєстратором ОСОБА_1 під час вчинення реєстраційних дій були допущені порушення вимог чинного законодавства.
ІV. Провадження в суді касаційної інстанції
22. Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, МЮ України подало касаційну скаргу.
23. За наслідками автоматизованого розподілу касаційну скаргу передано на розгляд колегії суддів у складі: судді-доповідача Радишевської О.Р., суддів Данилевич Н.А., Шевцової Н.В.
24. Ухвалою Верховного Суду від 09 липня 2020 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою МЮ України на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2019 року і постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 17 лютого 2020 року.
25. У касаційній скарзі МЮ України, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального права та недотримання норм процесуального права, просить скасувати судові рішення та ухвалити нове про відмову в задоволенні позову.
26. Вимоги касаційної скарги обґрунтовано тим, що на підставі наданої Комісією довідки від 05 липня 2019 року, складеної за результатом проведення камеральної перевірки у Державному реєстрі речових прав державного реєстратора ОСОБА_1, належним чином досліджено обставини та установлено факт грубого порушення законодавства у сфері державної реєстрації прав, що є підставою для застосування до неї такого заходу як тимчасове блокування доступу до Державного реєстру прав, який є найменш суворим та пропорційним до вчинених порушень.
27. Звертає увагу на наявність законодавчо закріпленого права адміністративного розсуду щодо встановлення строку блокування доступу державного реєстратора до Державного реєстру речових прав.
28. Указує на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального права, оскільки має місце факт недотримання державним реєстратором ОСОБА_1 вимог щодо державної реєстрації прав, а саме: учинення таких дій за відсутності договору про поділ майна або договору про виділ у натурі частки із спільного майна або відповідного рішення суду; не забезпечення зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію з метою направлення до суду запиту про отримання інформації, в зв`язку із відсутністю судового рішення, на підставі якого здійснено державну реєстрацію прав на нерухоме майно у Єдиному державному реєстрі судових рішень.
29. Щодо процедури проведення камеральної перевірки позивачка зазначає, що витребовування документів і пояснень є правом Комісії, а не її обов`язком.
30. Отже, уважає наказ МЮ України від 17 липня 2019 року №2178/5 "Про тимчасове блокування доступу державного реєстратора Варварівської сільської ради ОСОБА_1 до Державного реєстру речових прав" таким, що прийнятий на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений законодавством.
31. У відзиві на касаційну скаргу державний реєстратор ОСОБА_1, посилаючись на законність судових рішень, просить залишити їх без змін.
V. Джерела права та акти їхнього застосування
32. Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
33. Відповідно до частини другої статті 3 Закону №1952-IV речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
34. У частині третій статті 10 Закону №1952-IV (у редакції на час вчинення реєстраційних дій) передбачено, що державний реєстратор:
34.1. встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема:
34.2. відповідність обов`язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом;
34.3. відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав;
35. відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах;
36. наявність обтяжень прав на нерухоме майно;
37. наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов`язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації;
38. 2) перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення;
39. 3) під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 01 січня 2013 року, обов`язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником.
40. Органи державної влади, підприємства, установи та організації зобов`язані безоплатно протягом трьох робочих днів з моменту отримання запиту надати державному реєстратору запитувану інформацію в паперовій та (за можливості) в електронній формі;
41. 4) під час проведення реєстраційних дій обов`язково використовує відомості Державного земельного кадастру та Єдиного реєстру дозвільних документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, а також використовує відомості, отримані у порядку інформаційної взаємодії Державного реєстру прав з Єдиним державним реєстром судових рішень;
42. 5) відкриває та/або закриває розділи в Державному реєстрі прав, вносить до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об`єкти та суб`єктів таких прав;
43. 6) присвоює за допомогою Державного реєстру прав реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна у випадках, передбачених цим Законом;
44. 7) виготовляє електронні копії документів, поданих у паперовій формі, та розміщує їх у реєстраційній справі в електронній формі у відповідному розділі Державного реєстру прав (у разі якщо такі копії не були виготовлені під час прийняття документів за заявами у сфері державної реєстрації прав);
45. 8) формує за допомогою Державного реєстру прав документи за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав;
46. 9) формує реєстраційні справи у паперовій формі;
47. 9-1) надає в установленому порядку та у випадках, передбачених Законом України "Про виконавче провадження", інформацію органу державної виконавчої служби або приватному виконавцю;
48. 10) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
49. Частинами першою, другою статті 23 Закону №1952-IV (у редакції на час вчинення реєстраційних дій) визначено, що розгляд заяви про державну реєстрацію прав може бути зупинено державним реєстратором виключно у таких випадках:
50. 1) подання документів для державної реєстрації прав не в повному обсязі, передбаченому законодавством;
51. 2) неподання заявником чи неотримання державним реєстратором у порядку, визначеному у пункті 3 частини третьої статті 10 цього Закону, інформації про зареєстровані до 1 січня 2013 року речові права на відповідне нерухоме майно, якщо наявність такої інформації є необхідною для державної реєстрації прав.
52. Державний реєстратор у строк, установлений для державної реєстрації прав, приймає рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та невідкладно повідомляє про це заявника.
53. У абзаці першому та другому пункту 12, абзаці першому пункту 14, пункті 56 Порядку №1127 передбачено, що розгляд заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, здійснюється державним реєстратором, який встановлює черговість розгляду заяв, що зареєстровані в базі даних заяв на таке майно, відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами та їх обтяженнями, а також наявність підстав для проведення державної реєстрації прав, зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав.
54. Під час розгляду заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор обов`язково використовує відомості з Реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна та Державного реєстру іпотек, які є архівною складовою частиною Державного реєстру речових прав, а також відомості з інших інформаційних систем, доступ до яких передбачено законодавством, у тому числі відомості з Державного земельного кадастру та Єдиного реєстру документів.
55. У разі коли під час розгляду заяви встановлено наявність підстав, передбачених законом для зупинення розгляду заяви, державний реєстратор невідкладно приймає рішення щодо зупинення розгляду заяви.
56. Для державної реєстрації права власності на нерухоме майно, що створюється шляхом поділу, виділу в натурі частки майна, що перебуває у спільній власності, та має наслідком припинення права спільної власності для усіх або одного із співвласників, подаються: 1) договір про поділ спільного майна, договір про виділ у натурі частки із спільного майна або відповідне рішення суду; 2) документи, передбачені пунктом 54 цього Порядку, крім документа, що посвідчує право власності на нерухоме майно до його поділу або виділу в натурі частки.
57. У разі коли в результаті виділу в натурі частки майна, що перебуває у спільній власності, у співвласників, які не здійснювали виділ в натурі частки, змінюється розмір часток у праві спільної власності, подається також письмова заява або договір співвласників про розподіл часток у спільній власності на таке майно.
58. Під час проведення державної реєстрації права власності на нерухоме майно, що залишається у спільній власності після виділу в натурі частки одного із співвласників, державний реєстратор зазначає рівні частки у праві спільної часткової власності на таке майно, крім випадку, передбаченого абзацом четвертим цього пункту, або якщо інше не встановлено законом.
59. Згідно з частиною першою статті 21 Закону №1952-IV (у редакції, чинній на час вчинення реєстраційних дій) рішення державного реєстратора, витяг з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав надаються в електронній та (за бажанням заявника) в паперовій формі.
60. Витяг з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав за бажанням заявника надається у паперовій формі. Такий витяг у паперовій формі надається з проставленням підпису та печатки державного реєстратора.
61. У абзаці 2 пункту 22 Порядку №1127 зазначено, що витяг з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав за бажанням заявника може бути наданий державним реєстратором у паперовій формі з урахуванням строку державної реєстрації, за який сплачено адміністративний збір, шляхом друку за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав на аркушах паперу форматом А4 (210x297 мм) без використання спеціальних бланків, з проставленням підпису та печатки державного реєстратора.
62. За змістом пункту 61 Порядку №1141 (у редакції, чинній на час вчинення реєстраційних дій) витяг з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав формується державним реєстратором за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав в електронній формі, що розміщується на вебпорталі МЮ України, та за бажанням заявника в паперовій формі на аркушах паперу форматом А4 (210х297 мм) без використання спеціальних бланків, з проставленням підпису та печатки державного реєстратора.
63. У абзацах 1, 2 частини першої статті 37-1 Закону №1952-IV передбачено, що контроль у сфері державної реєстрації прав здійснюється МЮ України, у тому числі шляхом моніторингу реєстраційних дій у Державному реєстрі прав з метою виявлення порушень порядку державної реєстрації прав державними реєстраторами, уповноваженими особами суб`єктів державної реєстрації прав.
64. За результатами моніторингу реєстраційних дій у Державному реєстрі прав у разі виявлення порушень порядку державної реєстрації прав державними реєстраторами, уповноваженими особами суб`єктів державної реєстрації прав МЮ України проводить перевірки державних реєстраторів чи суб`єктів державної реєстрації прав.
65. Пунктом 1 частини другої статті 37-1 Закону №1952-IV встановлено, що за результатами проведення перевірок державних реєстраторів чи суб`єктів державної реєстрації прав МЮ України у разі виявлення порушень порядку державної реєстрації прав державними реєстраторами, уповноваженими особами суб`єктів державної реєстрації прав приймає вмотивоване рішення про тимчасове блокування доступу державного реєстратора, уповноваженої особи суб`єкта державної реєстрації прав до Державного реєстру речових прав.
66. Статтею 38 Закону №1952-IV (у редакції, чинній на час спірних правовідносин) визначено, що державні реєстратори, суб`єкти державної реєстрації прав за порушення законодавства у сфері державної реєстрації прав несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність у порядку, встановленому законом.