ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 грудня 2020 року
м. Київ
справа № 704/893/17
адміністративне провадження № К/9901/39962/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Шевцової Н.В.,
суддів: Радишевської О.Р., Уханенка С.А.,
розглянувши у порядку письмового провадження, як суд касаційної інстанції адміністративну справу № 704/893/17
за позовом ОСОБА_1 до Тальнівського міського голови Юрченка Олексія Віталійовича, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача - ОСОБА_2, та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Тальнівської міської ради про зобов`язання вчинення дій,
за касаційною скаргою ОСОБА_1
на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 13 лютого 2018 року, прийняту у складі колегії суддів: головуючого судді Федотова І.В., суддів Літвіної Н.М., Парінова А.Б.,
І. Суть спору
1. ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до суду з адміністративним позовом до Тальнівського міського голови Юрченка Олексія Віталійовича (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача - ОСОБА_2, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог, на стороні відповідача - Тальнівська міська рада, в якому просив:
1.1 визнати незаконною бездіяльність Тальнівського міського голови щодо не підписання рішення сесії Тальнівської міської ради 8 скликання №1 від 14 січня 2017 року "Про обрання секретаря Тальнівської міської ради" ОСОБА_2 ;
1.2 зобов`язати Тальнівського міського голову усунути порушення законодавства шляхом виконання своїх повноважень, а саме підписати рішення сесії Тальнівської міської ради 8 скликання від 17 січня 2017 року №1 "Про обрання секретаря Тальнівської міської ради" ОСОБА_2, прийнятого та проголошеного на сесії;
1.3 зобов`язати Тальнівського міського голову Юрченка Олексія Віталійовича забезпечити виконання рішення Тальнівської міської ради від 17 січня 2017 року №1/8-1 "Про обрання секретаря Тальнівської міської ради" - ОСОБА_2 ;
1.4 зобов`язати Тальнівського міського голову подати звіт про виконання судового рішення протягом 3-х днів;
1.5 стягнути з Відповідача витрати по сплаті судового збору в сумі 1920 грн.
2. На обґрунтування позову позивач зазначив, що будучи депутатом Тальнівської міської ради та головою депутатської групи "За добробут Тальнівщини", відповідно до статті 49 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" представляючи інтереси територіальної громади, в числі інших депутатів, направив звернення до Тальнівського міського голови з вимогою від 10 травня 2017 року про підписання прийнятого і оголошеного за результатами таємного голосування рішення сесії Тальнівської міської ради 8 скликання від 17 січня 2017 року "Про обрання секретаря Тальнівської міської ради" ОСОБА_2 .
2.1. Враховуючи приписи пункту 3 частини четвертої статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та абзацу 3 підпункту 2.4. пункту 2 Розділу 2 Регламенту Тальнівської міської ради, що діяв на момент прийняття Рішення та підпункту 4.3. пункту 4 статті 15 Регламенту Тальнівської міської ради, затвердженого рішенням міської ради №3/8-1 від 27 лютого 2017 року, що є діючим на сьогодні - до повноважень міського голови віднесено питання підписання рішень міської ради та її виконавчого комітету. Проте, відповіді на вищевказану вимогу від 10 травня 2017 року позивач не отримав, а рішення сесії Тальнівської міської ради 8 скликання від 17 січня 2017 року "Про обрання секретаря Тальнівської міської ради" ОСОБА_2 залишається не підписане, не зважаючи на те на пленарному засіданні 1 сесії Тальнівської міської ради 8 скликання 17 січня 2017 року головуючим міським головою О.Юрченком за результатами таємного голосування було проголошено рішення про обрання секретарем Тальнівської міської ради ОСОБА_2 .
2.2. Позивач також зазначає, що 17 січня 2017 року на другому пленарному засіданні першої сесії Тальнівської міської ради 8 скликання розглядалося питання обрання секретаря Тальнівської міської ради та відповідно до затвердженого порядку денного відбувалися вибори секретаря ради, втім, запропоновану міським головою кандидатуру ОСОБА_3 депутати не підтримали. Було усно запропоновано розглянути питання щодо внесення кандидатури ОСОБА_2 на посаду секретаря міської ради. Пропозицію було розглянуто радою шляхом голосування і більшістю голосів вирішено внести пропозицію кандидатури ОСОБА_2 на посаду секретаря міської ради (за-15, проти-3, утримались-3, не голосували-1).
2.3. Внесення пропозиції щодо кандидатури ОСОБА_2 на розгляд міської ради в розумінні суті приписів частини першої статті 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" відбулося на підставі саме рішення Тальнівської міської ради, прийнятого за результатами голосування за це питання більшістю депутатів від загального складу ради.
2.4. За результатами прийнятого рішення кандидатуру ОСОБА_2 було включено до бюлетенів для подальшого таємного голосування. Таємним голосуванням більшістю кількісного складу депутатів (за-16, проти-9) секретарем Тальнівської міської ради було обрано ОСОБА_2, що підтверджується протоколом №2 засідання лічильної комісії по підрахунку голосів по виборах секретаря тальнівської міської ради 8 скликання від 17 січня 2017 року, який був зачитаний головою лічильної комісії Пономаренком О.А. на сесії.
2.5. Оскільки, відповідно до пункту 3 частини четвертої статті 42 закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та абзацу 3 підпункту 2.4. пункту 2 Розділу 2 Регламенту Тальнівської міської ради, що діяв на момент прийняття рішення та підпункту 4.3. пункту 4 статті 15 Регламенту Тальнівської міської ради, затвердженого рішенням міської ради від 27 лютого 2017 року №3/8-1, що є діючим на сьогодні, до повноважень міського голови віднесено питання підписання рішень міської ради та її виконавчого комітету. Рішення сесії Тальнівської міської ради 8 скликання від 17 січня 2017 року "Про обрання секретаря Тальнівської міської ради" ОСОБА_2 залишається не підписаним. Така бездіяльність Тальнівського міського голови призводить до того, що Тальнівська міська рада на даний час працює без секретаря ради, до повноважень якої відносяться ряд виключних питань, передбачених Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", а тому порушує інтереси територіальної громади.
3. Відповідач позовні вимоги не визнав посилаючись на те, що у позивача ОСОБА_1 відсутнє право на звернення з даним адміністративним позовом, оскільки оскаржується правовий акт індивідуальної дії, що регулює питання прийняття на публічну службу. Також, посилається на те, що позивачем пропущено строк звернення до суду з даним позовом.
4. Представник третьої особи на стороні відповідача - Солошенко М.І. в судовому засіданні заперечив проти позовних вимог надавши до суду письмове заперечення, просив залишити позов без розгляду, посилаючись на те, що Позивач ОСОБА_1 є особою, яка не має адміністративно-процесуальної дієздатності та не має повноважень на ведення справи, оскільки підставою і метою позову вбачається реалізація ОСОБА_2 публічного права на службу в органах місцевого самоврядування, затвердження її на виборній посаді на постійній основі, що є різновидом трудових відносин, як реалізація особою індивідуальних прав і свобод.
4.1. Зазначив, що факт підписання чи не підписання рішення не чинить впливу на правовий стан громадянки ОСОБА_2 і свідчить про відсутність предмету спору, з урахуванням того, що ОСОБА_2 не зверталась до суду. Просив відповідно до статті 121 Кодексу адміністративного судочинства України залишити позовну заяву без розгляду.
ІІ. Встановлені судами фактичні обставини справи
5. ОСОБА_1 є депутатом Тальнівської міської ради 2017-2021 років, що підтверджується посвідченням №1 виданим 12 травня 2017 року.
6. 17 січня 2017 року відбулася перша сесія Тальнівської міської ради Черкаської області 8 скликання.
7. До порядку денного вказаної сесії за пропозицією Міського голови Юрченка О.В. було внесено питання про обрання секретаря Тальнівської міської ради, запропоновано кандидатуру ОСОБА_3 та затверджено склад лічильної комісії, що підтверджується протоколом 2-го пленарного засідання першої сесії Тальнівської міської ради 8 скликання.
8. Відповідно до протоколу № 2 засідання лічильної комісії по підрахунку голосів по виборах секретаря Тальнівської міської ради 8 скликання від 17 січня 2017 року, при таємному голосуванні по виборах секретаря міської ради депутати не підтримали кандидатуру на посаду секретаря Тальнівської міської ради, яка було подана відповідачем, а саме ОСОБА_3 .
9. В ході засідання зазначеної вище сесії, депутатом ОСОБА_1 від імені депутатської групи "За добробут Тальнівщини" було внесену усну пропозицію щодо обрання на посаду секретаря Тальнівської міської ради ОСОБА_2 . Дану пропозицію депутати підтримали більшістю голосів.
10. З протоколу № 2 засідання лічильної комісії по підрахунку голосів по виборах секретаря Тальнівської міської ради 8 скликання від 17 січня 2017 року вбачається, що таємним голосуванням більшістю кількісного складу депутатів секретарем Тальнівської міської ради було обрано ОСОБА_2 .
11. 11 травня 2017 року позивач звернувся до Тальнівського міського голови Юрченка О.В. зі зверненням щодо підписання рішення сесії Тальнівської міської ради 8 скликання від 17 січня 2017 року № 1 "Про обрання секретаря Тальнівської міської ради" ОСОБА_2 .
12. Позивач відповіді на вищевказане звернення від відповідача не отримав. Вважає, що в даному випадку має місце бездіяльність міського голови, що полягає у невиконанні ним певних дій, які відноситься до його виключної компетенції, а саме обов`язку підписати рішення ради, прийнятого за результатами голосування. Тому вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
ІІІ. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення
13. Постановою Тальнівського районного суду Черкаської області від 05 грудня 2017 року адміністративний позов задоволено частково:
13.1 визнано незаконною бездіяльність Тальнівського міського голови щодо не підписання рішення сесії Тальнівської міської ради 8 скликання від 17 січня 2017 року № 1 "Про обрання секретаря Тальнівської міської ради" ОСОБА_2 .
13.2 зобов`язано Тальнівського міського голову усунути порушення законодавства шляхом виконання своїх повноважень, а саме підписати рішення сесії Тальнівської міської ради 8 скликання від 17 січня 2017 року № 1 "Про обрання секретаря Тальнівської міської ради" ОСОБА_2 прийнятого та проголошеного на сесії.
13.3 в задоволенні іншої частини позову було відмовлено.
14. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що не підписання міським головою рішення прийнятого на сесії міської ради суперечить нормам частини четвертої статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування", оскільки це є обов`язком міського голови, а не його правом.
15. Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 13 лютого 2018 року постанову Тальнівського районного суду Черкаської області від 05 грудня 2017 року скасовано та ухвалено нову, якою у задоволені позову ОСОБА_1 відмовлено.
16. Скасовуючи постанову суду першої інстанції та відмовляючи у задоволенні позову суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що прийняття рішення сесії Тальнівської міської ради 8 скликання від 14 січня 2017 року № 1 "Про обрання секретаря Тальнівської міської ради" не створює для позивача ніяких прав чи обов`язків, а тому не породжує для нього права на захист, тобто права на звернення з даним адміністративним позовом.
IV. Касаційне оскарження
17. Не погодившись з постановою суду апеляційної інстанції, позивач подав до Верховного Суду касаційну скаргу, яку зареєстровано 16 березня 2018 року.
18. У касаційній скарзі позивач просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції та залишити в силі постанову суду першої інстанції.
19. На обґрунтування касаційної скарги позивач зазначає, що у цій справі позов подано суб`єктом прийняття рішення Тальнівською міською радою від 17 січня 2017 року №1/8-1 "Про обрання секретаря Тальнівської міської ради" та фактично стосується не виконання рішення, в ухваленні, якого він приймав участь. А отже, на думку позивача, вказане рішення стосується його прав та охороняєм законом інтересів позивача, як депутата місцевої ради.
20. 21 березня 2018 року ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів: головуючого судді Шарапи В.М., суддів Бевзенка В.М., Данилевич Н.А. відкрито касаційне провадження та витребувано із Тальнівського районного суду Черкаської області справу № 704/893/17.
21. 02 квітня 2018 року справа № 704/893/17 надійшла до Верховного Суду.
22. 13 квітня 2018 року до Верховного Суду надійшов відзив відповідача на касаційну скаргу, в якій відповідач спростовуючи її доводи просить залишити оскаржуване рішення без змін.
23. 24 червня 2019 року на підставі розпоряджень заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду від 24 червня 2019 року № 812/0/78-19 проведено повторний автоматизований розподіл судової справи між суддями.
24. Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено склад суду: головуючого суддю - Шевцову Н.В., суддів - Радишевську О.Р., Уханенка С.А.
V. Релевантні джерела права й акти їх застосування
25. Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
26. 08 лютого 2020 року набрав чинності Закон України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" (далі - Закон № 460-IX).
27. Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 460-IX касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.
28. Згідно з частинами першою, другою статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України (тут і далі - в редакції, яка діяла до набрання чинності Законом № 460-IX; далі - КАС України) суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.