1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Ухвала суду




У Х В А Л А



30 листопада 2020 року

м. Київ

Справа № 616/80/20

Провадження № 11-360за20

Велика Палата Верховного Суду у складі:

судді-доповідача Прокопенка О. Б.,

суддів Антонюк Н. О., Анцупової Т. О., Бакуліної С. В., Британчука В. В., Власова Ю. Л., Гриціва М. І., Гудими Д. А., Данішевської В. І., Єленіної Ж. М., Золотнікова О. С., Кібенко О. Р., Князєва В. С., Лобойка Л. М., Ситнік О. М., Сімоненко В. М., Ткачука О. С., Уркевича В. Ю., Яновської О. Г.,

перевіривши матеріали заяви ОСОБА_1 про переглядухвали Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 15 жовтня 2020 року у справі за його позовом до Сектора державної реєстрації Близнюківської районної державної адміністрації Харківської області про визнання неправомірними дій та скасування рішення,

ВСТАНОВИЛА:

У лютому 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив:

- визнати неправомірними дії Близнюківської районної державної адміністрації Харківської області при прийнятті рішення та внесенні запису в реєстр на право оренди земельної ділянки кадастровий номер 6320686300:02:001:0014, що розташована за адресою: Харківська область, Близнюківський район, с/рада Софіївська;

- скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 2 грудня 2015 року, індексний номер 26693390, на право оренди земельної ділянки, зареєстроване за фермерським господарством "Віола-Агро".

Ухвалою Великобурлуцького районного суду Харківської області від 26 лютого 2020 року справу передано на розгляд до Харківського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 30 березня 2020 року, залишеною без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 8 вересня 2020 року відмовлено у відкритті провадження на підставі пункту 1 частини першої статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС).

Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду ухвалою від 15 жовтня 2020 року відмовив у відкритті касаційного провадження на підставі пункту 5 частини першої статті 333 КАС, оскільки суд дійшов висновку, що касаційна скарга є необґрунтованою.

Не погодившись із зазначеним судовим рішенням суду касаційної інстанції, ОСОБА_1 подав до Великої Палати Верховного Суду заяву, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати та направити справу до суду на новий касаційний розгляд.

Проте подана заява не може бути прийнята до розгляду Великою Палатою Верховного Суду з огляду на таке.

КАС чітко визначає випадки, в яких перегляд судових рішень (залежно від категорії справи) здійснює саме Велика Палата Верховного Суду, а також підстави такого перегляду в окремих випадках.

Так, відповідно до частини третьої статті 23 КАС у випадках, визначених цим Кодексом, Велика Палата Верховного Суду переглядає в апеляційному порядку як суд апеляційної інстанції судові рішення у справах, розглянутих Верховним Судом як судом першої інстанції.

Згідно із частиною четвертою статті 22 КАС Верховному Суду як суду першої інстанції підсудні справи щодо встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів або всеукраїнського референдуму, справи за позовом про дострокове припинення повноважень народного депутата України, а також справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Отже, Велика Палата Верховного Суду може переглядати в апеляційному порядку виключно судові рішення Верховного Суду, ухвалені ним лише як судом першої інстанції в зазначених вище справах.

Відповідно до частини першої статті 24 КАС Верховний Суд переглядає судові рішення місцевих та апеляційних адміністративних судів у касаційному порядку як суд касаційної інстанції.

Касаційний перегляд судових рішень Великою Палатою Верховного Суду може бути здійснено лише за визначених статтями 346 та 347 КАС передумов.

Зі змісту зазначених норм убачається, що саме суд, який розглядає справу в касаційному порядку у складі колегії або палати, має право передати справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду, якщо дійде висновку, що справа містить виключну правову проблему і така передача необхідна для забезпечення розвитку права та формування єдиної правозастосовної практики.

Тобто питання про передачу адміністративної справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду вирішує саме касаційний суд (у цьому випадку - Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду) після подання учасником справи касаційної скарги відповідно до статті 331 КАС.

Як убачається з матеріалів заяви, ОСОБА_1 оскаржує ухвалу Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 15 жовтня 2020 року, постановлену за наслідками розгляду його касаційної скарги на ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 30 березня 2020 року та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 8 вересня 2020 року.


................
Перейти до повного тексту