1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду





Постанова

Іменем України


02 грудня 2020 року

м. Київ


справа № 296/10727/18

провадження № 61-17693св19


Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Стрільчука В. А. (суддя-доповідач),

суддів: Жданової В. С., Ігнатенка В. М., Карпенко С. О., Тітова М. Ю.,


учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідач - Державне підприємство "Житомирський експертно-технічний центр Держпраці",


розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Корольовського районного суду міста Житомира від 22 січня 2019 року у складі судді Маслак В. П. та постанову Житомирського апеляційного суду від 14 серпня 2019 року у складі колегії суддів: Шевчук А. М., Талько О. Б., Коломієць О. С.,


ВСТАНОВИВ:


Короткий зміст позовних вимог і судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій.


У жовтні 2018 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Державного підприємства "Житомирський експертно-технічний центр Держпраці" (далі - ДП "Житомирський ЕТЦ") про стягнення заборгованості з оплати праці, в якому просила стягнути з відповідача на свою користь: 21 375,25 грн заборгованості з оплати праці, яка утворилася внаслідок невиплати їй персональної надбавки за високі досягнення у праці з жовтня 2015 року по червень 2016 року та з травня по вересень 2018 року; 17 347,28 грн - заборгованості з оплати праці, яка утворилася внаслідок незаконної невиплати їй 100 % премії з липня 2015 року по квітень 2016 року та з вересня по жовтень 2017 року; 5 000 грн - на відшкодування витрат на професійну правничу допомогу. Обґрунтовуючи позовні вимоги, ОСОБА_1 посилалася на те, що вона працює в ДП "Житомирський ЕТЦ" на посаді менеджера з адміністративної діяльності. Умовами колективного договору, укладеного між адміністрацією та трудовим колективом ДП "Житомирський ЕТЦ" (далі - Колективний договір),передбачено, що працівники мають право на надбавку за високі досягнення у праці в розмірі 50 % посадового окладу та премію за виконання виробничих завдань у розмірі 100 % посадового окладу. У випадку зменшення розміру виробничої премії або персональної надбавки за успіхи в роботі керівник підприємства кожного місяця повинен видавати наказ із зазначенням причин їх зменшення. За вищевказані періоди персональна надбавка за досягнуті успіхи у праці в розмірі 50 % посадового окладу, а також премія за виконання виробничих завдань в розмірі 100 % посадового окладу їй безпідставно не нараховані та не виплачені. При цьому вона не порушувала трудової дисципліни, своєчасно та якісно виконувала покладені на неї обов`язки, а тому невиплатою частини заробітної плати порушені її трудові права на отримання винагороди за виконану роботу.


Рішенням Корольовського районного суду міста Житомира від 22 січня 2019 року відмовлено в задоволенні позову в частині стягнення надбавки за високі досягнення у праці за періоди з жовтня 2015 року по червень 2016 року та з травня по липень 2018 року включно, а також - в частині стягнення 100 % премії за періоди з липня 2015 року по квітень 2016 року включно та з вересня по жовтень 2017 року. Позовні вимоги в частині стягнення надбавки за високі досягнення у праці за період з серпня по вересень 2018 року та в частині стягнення 5 000 грн на відшкодування витрат за надання правової допомоги адвокатом залишено без розгляду.


Рішення місцевого суду мотивоване тим, що ОСОБА_1 не доведено обставин, на які вона посилалася як на підставу своїх вимог. Умовами Колективного договору передбачено, що працівники мають право на надбавку за високі досягнення у праці в розмірі до 50 % посадового окладу. При цьому періодичність нарахування, підстави та порядок виплати надбавки в колективному договорі не закріплені, а тому керівник підприємства самостійно визначає її розмір персонально по кожному працівнику. Положенням "Про преміювання за виконання виробничих завдань і функцій підприємства штатних працівників ДП "Житомирський ЕТЦ" (далі - Положення про преміювання) передбачено, що загальна сума премій визначається на кожний місяць з урахуванням основних показників господарської діяльності, рентабельності та прибутковості підприємства. Премія для працівників, яким встановлено погодинно-преміальну систему оплати праці за підсумками роботи за місяць, встановлюється в розмірі до 100 % посадового окладу. Розмір премії визначається наказом керівника ДП "Житомирський ЕТЦ" залежно від особистого трудового внеску працівників у загальні результати роботи. Таким чином, розмір премій не є сталою величиною та визначається з урахуванням відповідних показників. За період з червня 2015 року по липень 2018 року ОСОБА_1 отримувала виробничу премію у відсотках до посадового окладу в розмірі від 10 % до 100 %, яка була нарахована виходячи з фінансового стану підприємства та залежно від її особистого трудового внеску у загальні результати роботи. Отже, визначаючи розмір премії та надбавки за високі досягнення у праці, відповідач діяв у межах наданих йому повноважень. З огляду на викладене доводи позивача про необхідність нарахування їй вказаних виплат у максимальних розмірах є безпідставними та такими, що не ґрунтуються на вимогах закону та положеннях локальних актів підприємства. На підставі заяви сторони позивача суд залишив позовні вимоги ОСОБА_1 в частині стягнення надбавки за високі досягнення у праці за період з серпня по вересень 2018 року та в частині стягнення 5 000 грн на відшкодування витрат за надання правової допомоги адвокатом без розгляду.


Рішення місцевого суду в частині залишення позовних вимог ОСОБА_1 без розгляду не оскаржувалося в апеляційному порядку, а тому судом апеляційної інстанції не переглядалося.


Постановою Житомирського апеляційного суду від 14 серпня 2019 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а рішення Корольовського районного суду міста Житомира від 22 січня 2019 року - без змін.


Судове рішення апеляційного суду мотивоване тим, що висновки місцевого суду по суті вирішеного спору є правильними, підтверджуються наявними у справі доказами, яким суд дав належну правову оцінку. Доводи апеляційної скарги не спростовують цих висновків і не свідчать про порушення судом норм матеріального та процесуального права. Посилання позивача на те, що у випадку зменшення розміру виробничої премії або персональної надбавки за успіхи в роботі керівник підприємства кожного місяця повинен видавати наказ із зазначенням причин їх зменшення, не заслуговують на увагу, оскільки у спірному періоді роботодавець не зменшував позивачу премію та надбавки, а встановлював їх розмір з урахуванням фінансового стану підприємства та залежно від трудового внеску працівників у загальні результати роботи.


Короткий зміст та узагальнені доводи касаційної скарги, позиції інших учасників справи.


У жовтні 2019 року ОСОБА_1 подала до Верховного Суду касаційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права і порушення норм процесуального права, просила скасувати рішення Корольовського районного суду міста Житомира від 22 січня 2019 року та постанову Житомирського апеляційного суду від 14 серпня 2019 року, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.


Касаційна скарга ОСОБА_1 мотивована тим, що за відсутності доказів порушення нею трудової дисципліни відповідач безпідставно не виплатив їй персональну надбавку за досягнуті успіхи у праці в розмірі 50 % посадового окладу, а також премію за виконання виробничих завдань в розмірі 100 % посадового окладу. При цьому у випадку зменшення розміру виробничої премії або персональної надбавки керівник підприємства зобов`язаний був кожного місяця видавати наказ із зазначенням причин їх зменшення. Під час розгляду справи її представник неодноразово заявляв клопотання про витребування у відповідача наказів про зменшення розміру вказаних виплат, однак суди попередніх інстанцій безпідставно відмовили в задоволенні цих клопотань.

У листопаді 2019 року ДП "Житомирський ЕТЦ" подало відзив на касаційну скаргу, в якому просило відмовити в її задоволенні, посилаючись на те, що оскаржувані судові рішення є законними та обґрунтованими, ухваленими відповідно до вимог чинного законодавства України, з урахуванням всіх фактичних обставин справи.Наведені у скарзі доводи були предметом дослідження й оцінки судом апеляційної інстанції. Ці доводи зводяться до переоцінки доказів та обставин справи. Керівник ДП "Житомирський ЕТЦ" має право преміювати працівників відповідно до їх особистого внеску в загальні результати роботи з урахуванням специфіки та особливостей виконання покладених на них обов`язків, а також - показників прибутку підприємства за місяць, від яких залежить розмір фонду преміювання. При цьому наказ про зменшення (позбавлення) премії та/або надбавки виноситься лише тоді, коли працівнику вже були призначені ці виплати на підставі відповідного наказу, однак такий працівник допустив проступки, які впливають на їх розмір.


Рух справи в суді касаційної інстанції.


Ухвалою Верховного Суду у складі судді Касаційного цивільного суду від 18 жовтня 2019 року відкрито касаційне провадження в цій справі та витребувано її матеріали з Корольовського районного суду міста Житомира.


06 листопада 2019 року справа № 296/10727/18 надійшла до Верховного Суду.


Ухвалою Верховного Суду у складі Касаційного цивільного суду від 23 листопада 2020 року справу призначено до судового розгляду.


Позиція Верховного Суду.


Згідно з частиною третьою статті 3 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.


08 лютого 2020 року набрав чинності Закон України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ". Пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону встановлено, що касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.


Вивчивши матеріали справи, перевіривши доводи касаційної скарги, Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.


Відповідно до частини другої статті 389 ЦПК України в редакції, чинній на час подання касаційної скарги, підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.


Згідно з частиною першою статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.


Під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими (частина перша статті 400 ЦПК України в редакції, чинній на час подання касаційної скарги).


Судами встановлено, що наказом від 22 лютого 2010 року № 19-к ОСОБА_1 була призначена на посаду секретаря канцелярії ДП "Житомирський ЕТЦ", а наказом від 30 вересня 2015 року № 134-к - переведена на посаду менеджера з адміністративної діяльності.


Умовами Колективного договору на 2016-2019 роки передбачено, що додаткова заробітна плата працівників ДП "Житомирський ЕТЦ" включає, зокрема: надбавки за високі досягнення у праці в розмірі до 50 % від посадового окладу;премію за виконання виробничих завдань, яка призначається на підставі Положення про преміювання.


Періодичність нарахування, підстави та порядок виплати надбавки за високі досягнення у праці в Колективному договорі не закріплені.


Згідно з пунктами 1.2, 1.3 Положення про преміювання загальна сума премій визначається на кожний місяць з урахуванням виконання основних показників господарської діяльності, рентабельності та прибутковості ДП "Житомирський ЕТЦ". Премія для працівників, яким встановлено погодинно-преміальну систему оплати праці за підсумками роботи за місяць встановлюється в розмірі до 100 % посадового окладу.


Пунктами 2.1, 2.2 Положенням про преміювання передбачено, що преміювання працівників ДП "Житомирський ЕТЦ", яким встановлено погодинно-преміальну систему оплати, здійснюється щомісяця з урахуванням виконання показників, зазначених у пункті 1.3 цього Положення, за результатами роботи за попередній місяць у розмірах: за виконання показника плану по реалізації - до 85 %; за виконання показника чистого прибутку до оподаткування - до 15 %.


................
Перейти до повного тексту