ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 грудня 2020 року
м. Київ
справа № 826/10829/18
адміністративне провадження № К/9901/27125/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-допвідача - Уханенка С.А.,
суддів: Кашпур О.В., Радишевської О.Р.,
розглянув у письмовому провадженні як суд касаційної інстанції справу
за позовом ОСОБА_1 до Міністерства закордонних справ України про визнання протиправним і скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, провадження у якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Шостого апеляційного адміністративного суду від 22 вересня 2020 року (суддя-доповідач Коротких А.Ю., судді Єгорова Н.М., Сорочко Є.О.),
У С Т А Н О В И В:
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 січня 2020 року (суддя Скочок Т.О.) у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено повністю.
Не погодившись із вказаним судовим рішенням, ОСОБА_1 оскаржив його в апеляційному порядку.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 10 червня 2020 року апеляційну скаргу залишено без руху, а ухвалою суду від 22 вересня 2020 року - відмовлено у відкритті апеляційного провадження з мотивів пропуску строку апеляційного оскарження і визнання судом неповажною наведеної позивачем підстави для його поновлення.
У касаційній скарзі ОСОБА_1 просить скасувати ухвалу Шостого апеляційного адміністративного суду від 22 вересня 2020 року та направити справу для продовження апеляційного розгляду. Посилається на порушення судом апеляційної інстанції статті 251 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) при наданні оцінки причині пропуску строку на апеляційне оскарження на предмет її поважності.
У відзиві на касаційну скаргу Міністерство закордонних справ України просить залишити ухвалу Шостого апеляційного адміністративного суду від 22 вересня 2020 року без змін, погоджуючись з висновком апеляційного суду щодо відсутності у позивача поважних причин пропуску процесуального строку, враховуючи своєчасне надсилання йому копії рішення суду першої інстанції, яке не було отримане ним з незалежних від суду причин, а також можливість ознайомитися з рішенням окружного суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень або шляхом ознайомлення з матеріалами справи.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Частиною другою статті 295 КАС України передбачено, що учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
За приписами частини п?ятої статті 251 КАС України учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено в порядку письмового провадження, копія судового рішення надсилається протягом двох днів із дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності у особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення - якщо така адреса відсутня.
Частиною шостою статті 251 КАС України встановлено, що днем вручення судового рішення є: 1) день вручення судового рішення під розписку; 2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи; 3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; 4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; 5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Як убачається з матеріалів справи, ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 липня 2018 року відкрито провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства закордонних справ України про визнання протиправним і скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та зазначено, що справа розглядатиметься суддею одноособово у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Рішення у цій справі складено Окружним адміністративним судом міста Києва 13 січня 2020 року у письмовому провадженні.
Копію судового рішення надіслано учасникам справи рекомендованою кореспонденцією 16 січня 2020 року.
Водночас поштове відправлення, надіслане на вказану ОСОБА_1 у позовній заяві адресу, повернулося до окружного суду з відміткою "за закінченням встановленого строку зберігання".