ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 грудня 2020 року
м. Київ
справа № 460/1546/19
адміністративне провадження № К/9901/3167/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Шарапи В.М.,
суддів: Бевзенка В.М., Чиркіна С.М.,
розглянув у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Члена релігійної організації "Релігійна громада Свято-Пантелеймонівської парафії Сарненської єпархії Української Православної Церкви с. Лісопіль Костопільського району" ОСОБА_1 на ухвалу Рівненського окружного адміністративного суду від 02.07.2019 у складі судді Щербакова В.В. та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23.12.2019 у складі колегії суддів: Качмара В.Я. (суддя-доповідач), Курильця А.Р., Мікули О.І. у справі №460/1546/19 за позовом Члена релігійної організації "Релігійна громада Свято-Пантелеймонівської парафії Сарненської єпархії Української Православної Церкви с. Лісопіль Костопільського району" ОСОБА_1 до Рівненської обласної державної адміністрації, Державного реєстратора Управління культури і туризму Рівненської обласної державної адміністрації Бороденко Іванни Василівни про визнання дій протиправними, визнання протиправними та скасування розпорядження, рішення, запису
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій:
1. Член релігійної організації "Релігійна громада Свято-Пантелеймонівської парафії Сарненської єпархії Української Православної Церкви с. Лісопіль Костопільського району" ОСОБА_1 (далі -позивач, ОСОБА_1 ) звернулась до суду з позовом до Рівненської обласної державної адміністрації (далі - відповідач 1, Рівненська ОДА), Державного реєстратора Управління культури і туризму Рівненської обласної державної адміністрації Бороденко Іванни Василівни (далі - відповідач 2, державний реєстратор Бороденко І.В.), в якому просила:
1.1. визнати протиправними дії Рівненської ОДА щодо проведення реєстрації змін до Статуту Релігійної організації "Релігійна громада Свято - Пантелеймонівської парафії Сарненської єпархії Української Православної Церкви с. Лісопіль Костопільського району Рівненської області" шляхом реєстрації Статуту Релігійної організації "Релігійна громада Свято - Пантелеймонівської парафії Сарненської єпархії Української Православної Церкви с. Лісопіль Костопільського району Рівненської області" в новій редакції;
1.2. визнати протиправним та скасувати Розпорядження Голови Рівненської ОДА "Про реєстрацію статуту релігійної громади у новій редакції" №482 від 23.05.2019 стосовно реєстрації статуту Релігійної організації "Релігійна громада Свято - Пантелеймонівської парафії Сарненської єпархії Української Православної Церкви с. Лісопіль Костопільського району Рівненської області" в новій редакції з новою юридичною назвою;
1.3. визнати протиправним та скасувати рішення Державного реєстратора Бороденко І.В. про державну реєстрацію внесення змін до установчих документів юридичної особи - Релігійної організації "Релігійна громада Свято - Пантелеймонівської парафії Сарненської єпархії Української Православної Церкви с. Лісопіль Костопільського району Рівненської області", на підставі якого внесено записи в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №15981050006000559 та №15981070007000559 від 03.06.2019;
1.4. визнати протиправним та скасувати записи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №15981050006000559 та №15981070007000559 від 03.06.2019, що внесені Державним реєстратором Бороденко І.В. щодо державної реєстрації внесення змін до установчих документів юридичної особи - Релігійної організації "Релігійна громада Свято-Пантелеймонівської парафії Сарненської єпархії Української Православної Церкви с. Лісопіль Костопільського району Рівненської області".
2. Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 02.07.2019 у відкритті провадження в адміністративній справі відмовлено. Роз`яснено, що розгляд даного спору віднесений до юрисдикції Господарського суду Рівненської області.
3. Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23.12.2019 змінено ухвалу Рівненського окружного адміністративного суду від 02.07.2019 в частині мотивів відмови у відкритті провадження у справі. В решті - залишено без змін.
3.1. В основу висновків судів попередніх інстанцій про необхідність відмови у відкритті провадження у справі покладено те, що спір у цій справі стосується прав та інтересів релігійної громади і її учасників на канонічне підпорядкування, а заявлені позовні вимоги спрямовані на захист цивільного права. Тому, на переконання суду першої інстанції, даний спір має вирішуватись за правилами господарського судочинства. Водночас, суд апеляційної інстанції наголосив, що суд першої інстанції невірно визначив суд, до юрисдикції якого віднесено розгляд такої справи, оскільки вирішення спору має здійснюватися за правила цивільного судочинства.
Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:
4. Позивач - ОСОБА_1, подала касаційну скаргу на ухвалу Рівненського окружного адміністративного суду від 02.07.2019 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23.12.2019, в якій просить оскаржувані судові рішення скасувати і направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції, а також передати вказану справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду.
4.1. Аргументи скаржника на обґрунтування доводів даної касаційної скарги зводяться до порушення судами попередніх інстанцій норм процесуального права. Зокрема, посилається на те, що переданий на вирішення суду спір стосується порушень відповідачами норм спеціального законодавства у сфері державної реєстрації змін до статутних документів юридичної особи - релігійної громади, що свідчить про те, що такий спір належить до сфери публічно-правових відносин. Наголошує, що підставою для звернення до суду стало не порушення прав та інтересів учасників релігійної громади, а саме дії суб`єктів владних повноважень, які є відповідачами у справі, що полягають у недотриманні процедури державної реєстрації змін до статут юридичної особи, які призвели, фактично, до її ліквідації. Скаржник посилається на наявність підстав, передбачених частинами 5-6 статті 346 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), для передачі даної справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду
5. Відповідачами відзивів на касаційну скаргу подано не було.
МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА
Висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги з посиланням на норми права, якими керувався суд касаційної інстанції:
6. Під час розгляду касаційних скарг колегія суддів враховує норми частин 1-2 статті 341 КАС України (в редакції, чинній до 08.02.2020), відповідно до яких суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
7. Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
8. Згідно пункту 7 частини 1 статті 4 КАС, суб`єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
9. Пунктом 1 частини 1 статті 19 КАС передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом установлено інший порядок судового провадження.
10. Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
11. Публічно-правовий спір має особливий суб`єктний склад. Участь суб`єкта владних повноважень є обов`язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Проте сама собою участь у спорі суб`єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір із публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції.
12. Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
13. Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
14. Разом з тим приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу (як правило майнового) конкретного суб`єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб`єктів владних повноважень.
15. Фактично підставою для звернення позивача до суду стало прийняття протиправного, на її думку, розпорядження Голови Рівненської ОДА "Про реєстрацію статуту релігійної громади у новій редакції" №482 від 23.05.2019, яким зареєстровано статут Релігійної організації "Релігійна громада Свято - Пантелеймонівської парафії Сарненської єпархії Української Православної Церкви с. Лісопіль Костопільського району Рівненської області" в новій редакції з новою юридичною назвою, а також реєстраційні дії Державного реєстратора Бороденко І.В., вчинені за наслідками прийняття цього розпорядження.