1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду






Постанова

Іменем України

18 листопада 2020 року

м. Київ

справа № 367/3529/15-ц

провадження № 61-3082св19

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Ступак О. В.,

суддів: Гулейкова І. Ю., Олійник А. С. (суддя-доповідач), Усика Г. І., Яремка В. В.,

учасники справи:

позивач - перший заступник прокурора Київської області в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України,

відповідачі: Гостомельська селищна рада Київської області, ОСОБА_1,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Комунальне підприємство "Святошинське лісопаркове господарство",

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу Гостомельської селищної ради Київської області на постанову Київського апеляційного суду від 23 січня 2019 року у складі колегії суддів: Шебуєвої В. А., Оніщука М. І., Українець Л. Д.,

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог

У червні 2015 року перший заступник прокурора Київської області звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України до Гостомельської селищної ради Київської області, ОСОБА_1, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Комунальне підприємство "Святошинське лісопаркове господарство" (далі - КП "Святошинське лісопаркове господарство") про визнання недійсними рішення ради, державного акта на право власності на земельну ділянку та витребування земельної ділянки.

Позов обгрунтований тим, що рішенням Гостомельської селищної ради від 11 березня 2010 року № 1298-50-У "Про затвердження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки" затверджено проєкт землеустрою та передано безкоштовно у приватну власність ОСОБА_1 земельну ділянку, загальною площею 0,1000 га, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд у АДРЕСА_1 .

На підставі вказаного рішення на ім`я ОСОБА_1 видано державний акт, серії ЯЛ № 217596, на право власності на земельну ділянку, кадастровийномер 3210945900:01:101:0207, площею 0,1000 га, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд.

Перевіркою встановлено, що вказана земельна ділянка згідно з планово-картографічними матеріалами знаходиться за межами населеного пункту. На момент відведення спірна земельна ділянка за інформацією КП "Святошинське лісопаркове господарство" та Виробниче об`єднання "Укрдержліспроект"(далі - ВО "Укрдержліспроект") перебувала у постійному користуванні лісгоспу та відповідно до планово - картографічних матеріалів лісовпорядкування знаходилась у кварталі № 19 Київського лісництва.

При передачі земельної ділянки у приватну власність ОСОБА_1 порушено порядок зміни її цільового призначення.

Указом Президента України від 01 травня 2014 року № 446/2014 "Про зміну меж національного природного парку "Голосіївський" його територію розширено на 6 462,62 га за рахунок земель Київського комунального об`єднання зеленого будівництва та експлуатації зелених насаджень "Київзеленбуд".

Згідно з пояснювальною запискою та проєктними матеріалами до вищевказаного Указу розширення зазначеного заказника відбулося за рахунок лісових земель КП "Святошинське лісопаркове господарство", зокрема,кварталу № 19, за рахунок якого відведено спірну земельну ділянку. Відведена Гостомельською селищною радою Київської області під забудову земельна ділянка є територією національного природного парку "Голосіївський" та відноситься до земель природно-заповідного фонду.

Прокурор просив визнати недійсним рішення Гостомельської селищної ради Київської області від 11березня 2010 року № 1298-50-У "Про затвердження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки", яким передано у власність ОСОБА_1 земельну ділянку, площею 0,1000 га; визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку, серії ЯЛ № 217596, виданий ОСОБА_1 на земельну ділянку, кадастровий номер 3210945900:01:101:0207, площею 0,1000 га; витребувати з володіння ОСОБА_1 на користь держави в особі Кабінету Міністрів України вказану земельну ділянку.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням Ірпінського міського суду Київської області від 22 серпня 2018 року у позові першого заступника прокурора Київської області в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України відмовлено.

Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що на момент відведення спірна земельна ділянка згідно з інформацією КП "Святошинське лісопаркове господарство" та ВО "Укрдержліспроект" перебувала у постійному користуванні лісгоспу та відповідно до планово-картографічних матеріалів лісовпорядкування знаходилась у кварталі № 19 Київського лісництва. Спірна земельна ділянка передана у власність без вилучення із Держлісфонду України, а отже, надання спірної земельної ділянки у власність відповідачу є незаконним. Прокурор пропустив позовну давність, клопотання про поновлення строку не заявив, доказів поважності причин його пропуску не надав, тому порушене право держави в особі Кабінету Міністрів України на користування земельною ділянкою не підлягає захисту у зв`язку зі спливом позовної давності, про застосування якого заявлено відповідачем.

Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції

Постановою Київського апеляційного суду від 23 січня 2019 року рішення Ірпінського міського суду Київської області від 22 серпня 2018 року скасовано та ухвалено нове рішення про задоволення позову.

Визнано недійсним рішення Гостомельської селищної ради Київської області від 11 березня 2010 року № 1298-50-У "Про затвердження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки", яким передано у власність ОСОБА_1 земельну ділянку, площею 0,1000 га, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд у АДРЕСА_1 .

Визнано недійсним виданий ОСОБА_1 державний акт на право власності на земельну ділянку, серії ЯЛ № 217596, кадастровий номер 3210945900:01:101:0207, площею 0,1000 га, з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Витребувано з володіння ОСОБА_1 на користь держави в особі Кабінету Міністрів України земельну ділянку, кадастровий номер 3210945900:01:101:0207, площею 0,1000 га, з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Проведено розподіл судового збору.

Постанова суду апеляційної інстанції мотивана тим, що прокурор пред`явив позов в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України як належного розпорядника землі. В матеріалах справи немає доказів на підтвердження того, коли стало відомо про оспорюване рішення Гостомельської селищної ради Кабінету Міністрів України.

У позовній заяві прокурор зазначив, що прокуратура довідалася про допущені порушення лише після проведення перевірки додержання вимог земельного законодавства, проведеної на підставі постанови про проведення перевірки в порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів від 16 травня 2014 року № 51. Такі обставини відповідачі не спростували. З позовом до суду в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України прокурор звернувся в червні 2015 року. Суд першої інстанції дійшов безпідставного висновку про пропуск прокурором позовної давності при зверненні до суду з цим позовом.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

У лютому 2019 року Гостомельска селищна рада звернулася до Верховного Суду з касаційною скаргою на постанову Київського апеляційного суду від 23 січня 2019 року, просила скасувати судове рішення та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Рух справи у суді касаційної інстанції

Ухвалою Верховного Суду від 13 лютого 2019 року відкрито касаційне провадження у справі.

У березні 2019 року справа надійшла до Верховного Суду.

Ухвалою Верховного Суду від 20 жовтня 2020 року справу призначено до судового розгляду.

Аргументи учасників справи

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

Касаційна скарга обґрунтована тим, що суди не надали належної оцінки обставинам, що мають істотне значення для вирішення справи по суті.

Суди не звернули уваги, що на адресу Гостомельської седищної ради прокурор м. Ірпеня прокуратури Київської області 06 жовтня 2010 року за № 8802 направив вимогу про надання оригіналів рішень щодо передачі у власність земельних ділянок на вул Київська і Щорса . Зазначені документи отримані представником прокуратури, про що свідчить підпис на супровідному листі.

Вимоги на адресу Гостомельської селищної ради направлялись неодноразово: 13 січня 2011 року за № 312, 11 лютого 2011 року за № 1425, 04 липня 2011 року за № 5081, 05 листопада 2011 року за № 77-8238, які були виконані.

Розширення території національного парку відбулося за рахунок земель, що знаходяться в користуванні КП "Святошинське лісопаркове господарство" в межах Святошинського і Оболонського районів без вилучення із користування Комунального об`єднання Київської міської ради "Київзеленбуд" (далі - КО "Київзеленбуд"). Отже, особою якої права ймовірно порушені оскаржуваним рішенням є КО "Київзеленбуд", зокрема, підконтрольне йому підприємство КП "Святошинське лісопаркове господарство", якому відповідні обставини стали відомі ще в 2009 році. Відсутні докази порушення прав Кабінету Міністрів України та перебування спірних ділянок в його розпорядженні, володінні або віданні.

Суд апеляційної інстанції не обгрунтував, на якій підставі земельну ділянку, яка перебувала у постійному користуванні КП "Святошинське лісопаркове господарство", як комунального підприємства Київської міської ради, вилучено та передано у власність держави в особі Кабінету Міністрів України.

Суд не звернув уваги, що розпорядження земельною ділянкою лісогосподарського призначення, площею 0,1000 га, не відноситься до повноважень Кабінету Міністрів України.

Кабінет Міністрів України міг довідатися про порушене право з моменту прийняття Гостомельською селищною радою оспорюваного рішення 11 березня 2010 року.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 30 травня 2018 року у справі № 359/2012/15-ц, провадження № 14-101цс18, зазначено, що пред`явлення позову особою, право якої порушено, і в разі пред`явлення позову в інтересах цієї особи іншою особою, уповноваженою на це особою, позовна давність починається обчислюватися з одного й того самого моменту: коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила. Це правило пов`язане не тільки з часом безпосередньої обізнаності особи про певні обставини (факти порушення її прав), а й з об`єктивною можливістю цієї особи знати про такі обставини.

Вимоги, що спірним рішенням передано у приватну власність земельну ділянку яка перебувала за межами населеного пункту селища Гостомель не відповідають дйсності.

Відповідно до затвердженої містобудівної документації території на вул. Київська та вул. Щорса входили до складу Гостомельської селищної ради.

Правомірність відведення земельних ділянок перевірялася прокуратурою м. Ірпеня, прокуратурою м. Києва, СВ Святошинського РУ ГУ МВС України в місті Києві. За наслідками перевірки прийнято рішення про відмову в порушенні кримінальних справ.

Аргументи інших учасників справи

У відзиві на касаційну скаргу прокурор Київської області просив залишити її без задоволення, а судове рішення без змін.

Згідно з матеріалами справи Кабінету Міністрів України стало відомо про порушення органом місцевого самоврядування вимог законодавства згідно з прийнятим спірним рішенням лише після отримання позовної заяви прокурора.

У матеріалах справи немає будь-яких доказів розробки та затвердження відповідного проєкту землеустрою про встановлення меж селища Гостомель і села Мостище. На сьогодні єдиним документом, який регламентує адмністративні межі Гостомельської селищної ради, є рішення Виконавчого комітету Київської обласної Ради народних депутатів трудящих від 28 жовтня 1968 року № 791.

Спірна земельна ділянка належить до лісових земель з одночасним розташуванням на їх території об`єктів природно-заповідного фонду національного значення, у зв`язку із чим повноваження її законного власника та розпорядження від імені держави належить Кабінету Міністрів України.

Відповідно до пояснювальної записки та проєктних матеріалів до Указу Президента України від 01 травня 2014 року № 446/2014, розширення відбулося за рахунок земель лісового призначення Святошинського лісництва, квартали 1-101 та Київського лісництва - квартали 7, 8 (частково до гостомельської траси), 18-21, 22 (частково до гостомельської траси), 26-30, 31 (частково до гостомельської траси), 35-43, 44 (частково до гостомельської траси), 46-57, 60-72, 74-85, 87-93, 99-105, 110-112, 113-122.

Спірна земельна ділянка відповідно до планово-картографічних матеріалів лісовпорядкування, розташована у кварталі № 19 Київського лісництва та знаходилася на момент її відчуження в державній власності в постійному користуванні КП "Святошинське лісопаркове господарство".

Позиція Верховного Суду

Відповідно до пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 15 січня 2020 року № 460-ІХ "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" (далі - Закон № 460-ІХ) касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом (08 лютого 2020 року).

Касаційна скарга у цій справі подана у лютому 2019 року, а тому вона підлягає розгляду в порядку, що діяв до набрання чинності Законом № 460-ІХ.

Згідно з частиною другою статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Відповідно до статті 400 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими. Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції. Суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Вивчивши матеріали цивільної справи, зміст оскаржуваного судового рішення, обговоривши доводи касаційної скарги, відзиву на касаційну скаргу, Верховний Суд дійшов висновку про залишення касаційної скарги без задоволення з таких підстав.

Фактичні обставини справи, встановлені судами

Суди встановили, що рішенням Гостомельської селищної ради Київської області від 11 березня 2010 року № 1298-50-У "Про затвердження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки" затверджено проєкт землеустрою та передано безкоштовно у приватну власність ОСОБА_1 земельну ділянку, загальною площею 0,1000 га, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд на АДРЕСА_1 .

На підставі цього рішення на ім`я ОСОБА_1 видано державний акт серії ЯЛ № 217596, на право власності на земельну ділянку, кадастровий номер 3210945900:01:101:0207, площею 0,1000 га, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, зареєстрований відділом Держкомзему у м. Ірпінь за № 011096601159.

На сьогодні власником зазначеної земельної ділянки є ОСОБА_1 .

Відповідно до Указу Президента України від 01 травня 2014 року "Про зміну меж національного природного парку "Голосіївський" змінено межі національного природного парку "Голосіївський" шляхом розширення його території на 6 462,62 га за рахунок земель Київського комунального об`єднання зеленого будівництва та експлуатації зелених насаджень міста "Київзеленбуд", що включаються до складу національного природного парку "Голосіївський" без вилучення у землекористувача. Відповідно до цього Указу Кабінет Міністрів України зобов`язано забезпечити розроблення протягом 2015-2016 років проєкту землеустрою з організації та встановлення меж території, що включається до складу національного природного парку "Голосіївський" без вилучення у землекористувача.

Згідно з відповіддю на запит прокуратури Київської області від 27 лютого 2015 року № 05/1-378 та від 04 березня 2015 року № 05/1-437 вих-15 щодо надання планово-картографічних матеріалів на селище Гостомель, на яких відображені межі населеного пункту станом на 01 січня 2011 року, Управління Держземагенства у м. Ірпені Київської області від 20 березня 2015 року № 0-1017-0.4-315/2-15 повідомило, що в зв`язку з відсутністю землевпорядної документації із зазначенням меж парку "Голосіївський", Управління не має можливості надати інформацію про входження земельних ділянок з вказаними у листі кадастровими номерами до меж парку "Голосіївський".

Відповідно до відповіді КП "Святошинське лісопаркове господарство" від 21 листопада 2014 року № 873 згідно з статутом підприємства, зареєстрованого Святошинською районною у м. Києві державною адміністрацією 11 березня 2002 року, підприємство є правонаступником державного лісопаркового господарства, заснованого на комунальній власності та здійснює лісогосподарську діяльність на закріпленій території. Також в цьому листі зазначено, що з листа прокуратури м. Києва стало відомо, що протягом 2011-2012 років пред`явлено 18 позовів на площу 2,7 га про скасування рішень Гостомельської селищної ради, державних актів та повернення земельних ділянок.

Згідно з постановою про проведення перевірки у порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів від 16 травня 2014 року № 51 постановлено провести перевірку в порядку нагляду за додержанням та застосуванням законів в Гостомельській селищній раді Київської області з питань додержання вимог земельного законодавства під час відведення земельних ділянок у власність громадян для будівництва житлових будинків, загальною площею 12,75 га.

Відповідно до інформації Українського державного проєктного лісовпорядного виробничого об`єднання "Укрдержліспроект" від 08 жовтня 2014 року спірна територія належала до лісів з радянських часів. Так, на підставі Постанови ЦК КПУ і Ради Міністрів УРСР від 20 червня 1956 року № 673 та рішення Виконавчого комітету Київської міської ради від 07 серпня 1956 року № 1186 створено Святошинське лісопаркове господарство, яке ввійшло до складу управління зеленої зони м. Києва. Загальна площа Святошинського лісопаркового господарства на момент створення становила 14 167,00 га, вказані землі передані без вилучення із Держлісфонду України.


................
Перейти до повного тексту