1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



Постанова

Іменем України

27 листопада 2020 року

м. Київ

справа № 141/945/16-ц

провадження № 61-21250св19


Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Червинської М. Є. (суддя-доповідач), Бурлакова С. Ю., Коротуна В. М.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідачі: ОСОБА_2, засновник газети " 33 й Канал" товариство з обмеженою відповідальністю "Регіна ЛТД",


розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Іллінецького районного суду Вінницької області в складі судді Олексієнка О. Ю. від 01 серпня 2019 року та постанову Вінницького апеляційного суду в складі колегії суддів: Рибчинсього В. П., Голоти Л. О., Денишенко Т. О. від 30 жовтня 2019 року,

ВСТАНОВИВ:

1.Описова частина

Короткий зміст позовних вимог

У серпні 2016 року ОСОБА_1 звернулася з позовом до ОСОБА_2, засновника газети "33 й Канал" ТОВ "Регіна ЛТД" про спростування поширених засобами масової інформації недостовірних відомостей, мотивуючи свої вимоги тим, що у НОМЕР_1 номері газети "33-й Канал" від ІНФОРМАЦІЯ_1 опубліковано статтю автора ОСОБА_3 "ІНФОРМАЦІЯ_2", у якій екс-голова Оратівської райдержадміністрації ОСОБА_4 розповіла журналістам про свій погляд на ситуацію із своїм звільнення з посади згідно Указу Президента України. Відповідаючи на запитання "У чому, на вашу думку, суть даного звинувачення, в абзаці 5 відповіді наведено слова відповідача: "На сьогоднішній день ОСОБА_1 очолює бюджетну комісію районної ради, її колишня заступниця ОСОБА_5 працює радником нинішнього голови районної ради ОСОБА_6, і, як сказала ОСОБА_1, "потихенько ми всі повернемося"… Як вбачається з тексту та розстановки знаків пунктуації, відповідач процитувала (дослівно навела), нібито, сказане ОСОБА_1 . Однак, вона не говорила таких слів: "потихенько ми всі повернемося", ні в спілкуванні з відповідачем, ні в спілкуванні з будь-ким іншим. Таким чином, наведена відповідачем інформація не відповідає дійсності.

Неправдиві слова "потихенько ми всі повернемося" та підзаголовок статті "потихенько вони всі повернуться, бо вищій владі на місцях потрібні ті, що вміють красти і знають табличку ділення" створюють в очах читачів - членів територіальної громади уяву про позивача, як про нечесну людину з корисливими намірами, що заподіює шкоди честі, гідності та діловій репутації позивача.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням Іллінецького районного суду Вінницької області від 31 липня 2019 року в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.

Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що позивачем не доведено вимогу щодо встановлення порушень її гідності, честі та ділової репутації фразою, яка процитована з її слів "потихенько ми всі повернемося", викладеній в статті газети "33-й Канал" від ІНФОРМАЦІЯ_1 НОМЕР_1.

Короткий зміст судового рішення суду апеляційної інстанції

Постановою Вінницького апеляційного суду від 30 жовтня 2019 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення. Рішення Іллінецького районного суду Вінницької області від 31 липня 2019 року залишено без змін.

Апеляційний суд, залишаючи рішення суду першої інстанції без змін, зазначив про те, що рішення місцевого суду є законним та обгрунтованими, відповідає обставинам справи, постановлене з дотриманням вимог матеріального та процесуального права, підстав для його скасування немає.

Узагальнені доводи касаційної скарги

У листопаді 2019 року на адресу Верховного Суду надійшла касаційна скарга ОСОБА_1 на рішення Іллінецького районного суду Вінницької області від 01 серпня 2019 року та постанову Вінницького апеляційного суду від 30 жовтня 2019 року, у якій заявник посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просила скасувати зазначені судові рішення, та ухвалити нове судове рішення про задоволення позову.

Касаційна скарга мотивована тим, що позивач є депутатом Оратівської районної ради та головою бюджетної комісії Оратівської районної ради, тому неправдива та недостовірна інформація, яка поширена відповідачем у засобах масової інформації прямо впливає на ділову репутацію позивача, формуючи ставлення територіальної громади до позивача, як до непорядної людини з корисливих мотивів. Інформація, яка поширена відповідачами про позивача не містить алегорій, сатири, гіпербол тощо, вона не є припущенням чи критикою позивача, її цілком можна перевірити на достовірність, тому вона не є оціночними судженнями. З огляду на характер використаних мовних засобів, інформація, яка була поширена відповідачами, є твердженням про факти, яких не існувало.

Відзив на касаційну скаргу не надходив.

Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції

Згідно зі статтею 388 ЦПК України судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.

Ухвалою Верховного Суду від 09 грудня 2019 року відкрито провадження у вказаній справі та витребувано цивільну справу № 141/945/16-ц х Іллінецького районного суду Вінницької області.

Зазначена справа надійшла до Верховного Суду.

Фактичні обставини справи, встановлені судом

Суд установив, що в газеті "33-й Канал" від ІНФОРМАЦІЯ_1 НОМЕР_1 опубліковано статтю автора ОСОБА_3 під заголовком "ІНФОРМАЦІЯ_2". В даній статті екс-голова Оратівської РДА ОСОБА_2 розповіла журналістам про свій погляд на ситуацію із своїм звільненням з посади.

Відповідаючи на запитання "У чому, на вашу думку, суть даного звинувачення, в абзаці 5 відповіді наведено слова ОСОБА_2 :

"На сьогоднішній день ОСОБА_1 очолює бюджетну комісію районної ради, її колишня заступниця ОСОБА_5 працює радником нинішнього голови районної ради ОСОБА_6, і, як сказала ОСОБА_1 : "потихенько ми всі повернемося"…

Позивач вказала, що фраза "потихенько ми всі повернемося", яка процитована ОСОБА_2 не відповідає дійсності та принижує честь, гідність та ділову репутацію позивача.

2.Мотивувальна частина

Позиція Верховного Суду

08 лютого 2020 року набрав чинності Закон України від 15 січня 2020 року

460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ".

Частиною другою розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" установлено, що касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.

За таких обставин, розгляд касаційної скарги ОСОБА_1 на рішення Іллінецького районного суду Вінницької області від 01 серпня 2019 року та постанову Вінницького апеляційного суду від 30 жовтня 2019 року здійснюється Верховним Судом в порядку та за правилами ЦПК України в редакції Закону від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII, що діяла до 08 лютого 2020 року.

Згідно із положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.


................
Перейти до повного тексту