ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 листопада 2020 року
м. Київ
Справа № 913/82/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Мачульського Г.М. - головуючого, Чумака Ю.Я., Пількова К.М.
секретар судового засідання Лихошерст І.Ю.
розглянувши касаційну скаргу Фермерського господарства "Легас"
на постанову Східного апеляційного господарського суду від 26.08.2020 (колегія суддів у складі: головуючий Ільїн О.В., Россолов В.В., Хачатрян В.С.) та на рішення Господарського суду Луганської області від 03.07.2020 (суддя Смола С.В.)
за позовом Фермерського господарства "Легас"
до Військово-цивільної адміністрації сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області
про скасування розпорядження та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
1. Короткий зміст і підстави позовних вимог
1.1. Фермерське господарство "Легас" (далі - позивач) звернулося з позовом до Військово-цивільної адміністрації сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області (далі - відповідач), згідно якого просило визнати протиправним та скасувати розпорядження керівника відповідача від 29.11.2019 № 107 "Про надання в оренду нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок" в частині визначення строку дії договорів оренди земельних ділянок строком на один рік (далі-Розпорядження) та зобов`язати керівника відповідача Шевченка М.А. шляхом видання відповідного розпорядження укласти з позивачем на строк не менше семи років договори оренди трьох земельних ділянок загальною площею 47,4023 га у вигляді ріллі та поліпшених пасовищ, які відповідно до Проекту організації території земельних ділянок (паїв) знаходяться на території Троїцької сільської ради Попаснянського району Луганської області за межами населених пунктів та відносяться до нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок колишнього КСП "Попаснянський".
1.2. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Розпорядження суперечить вимогам законодавства, у зв`язку з чим воно підлягає скасуванню в судовому порядку.
2. Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
2.1. Рішенням Господарського суду Луганської області від 03.07.2020, залишеним без змін постановою Східного апеляційного господарського суду від 26.08.2020, в позові відмовлено повністю.
2.2. Судові рішення мотивовані тим, що вимога позивача про скасування Розпорядження не є ефективним способом захисту його прав та інтересів, а вимога про зобов`язання відповідача вчинити певні дії є необґрунтованою, оскільки позивач не оскаржує договори оренди землі, які укладені між ним та відповідачем.
3. Короткий зміст вимог касаційної скарги та позиція інших учасників справи
3.1. У касаційній скарзі заявник просить скасувати вказані судові рішення та прийняти нове, яким позов задовольнити повністю.
3.2. В обґрунтування касаційної скарги позивач посилався на те, що оскаржувана постанова суду апеляційної інстанції прийнята з неправильним застосуванням норм матеріального права та порушенням норм процесуального права. Заявник касаційної скарги вважає, що суд апеляційної інстанції в оскаржуваній постанові застосував норми права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Великої Палати Верховного Суду від 15.01.2020 у справі № 322/1178/17.
4. Мотивувальна частина
4.1. 19.11.2019 позивач звернувся до відповідача з клопотанням від 19.11.2019 №13, у якому просив передати в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва строком на 10 років, до дня державної реєстрації права власності на такі земельні ділянки, а саме: земельну ділянку кадастровий номер 4423885200:09:005:0013, загальною площею 26,9259 га (контур №101 колишнього КСП Попаснянський), земельну ділянку кадастровий номер 4423885200:09:005:0014, загальною площею 10,8964 га (контур №41 колишнього КСП Попаснянський), земельну ділянку кадастровий номер 4423885200:09:006:0037, загальною площею 9,5800 га (контур №69 колишнього КСП Попаснянський), які сформовані за технічною документацією із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж нерозподіленої (невитребуваної) земельної ділянки в натурі на місцевості, розробленої КП Попаснянське РБТІ, що розташовані за межами населених пунктів на території Троїцької сільської ради Попаснянського району Луганської області.
Відповідачем 29.11.2019 прийнято спірне розпорядження №107 "Про надання в оренду нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок", згідно з яким вирішено передати в оренду позивачу нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки загальною площею 47,4023 га, в т.ч. 37,8223 га пасовища поліпшені, 9,58 га рілля, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва строком на 1 рік до дня державної реєстрації права власності на такі земельні ділянки, а саме: земельну ділянку кадастровий номер 4423885200:09:005:0013, загальною площею 26,9259 га пасовища поліпшені (контур №101 колишнього КСП Попаснянський), земельну ділянку кадастровий номер 4423885200:09:005:0014, загальною площею 10,8964 га пасовища поліпшені (контур №41 колишнього КСП Попаснянський), земельну ділянку кадастровий номер 4423885200:09:006:0037, загальною площею 9,5800 га рілля (контур №69 колишнього КСП Попаснянський), які відповідно до Проекту організації території земельних ділянок (паїв), розташовані за межами населених пунктів на території Троїцької сільської ради Попаснянського району Луганської області (п.1 розпорядження). Зобов`язано у встановлений термін зареєструвати речове право нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок відповідно до порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень (п.4 розпорядження).
Листом №148 від 29.11.2019 відповідач повідомив позивача про те, що законом заборонено передачу в оренду земельних ділянок на строк понад один рік, з посиланням на приписи ч. 1 ст. 1, п. 27 ст. 24 Закону України Про військово-цивільні адміністрації, ч.11 ст.93 Земельного кодексу України.
Сторонами 02.12.2019 підписано три договори оренди землі №15, №16, та №17 у яких зазначено, що договори укладаються строком на 1 рік, з 01.12.2019 по 02.12.2020.
В подальшому позивач оспорював правомірність укладення цих договорів щодо строку, вважаючи, що договори оренди мають бути укладені на строк не менше семи років, у зв`язку із чим і звернувся у суд із даним позовом.
4.2. Відповідно до положень статті 14 Конституції України, статті 1 Земельного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
За змістом статті 116 вказаного кодексу громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об`єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Положеннями статті 13 Конституції України визначено, що земля є об`єктом права власності Українського народу, від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Згідно статті 1 Закону України "Про військово-цивільні адміністрації" для виконання повноважень місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування у випадках, встановлених цим Законом, в районі відсічі збройної агресії Російської Федерації, зокрема в районі проведення антитерористичної операції, можуть утворюватися військово-цивільні адміністрації.
4.3. У справі, що переглядається, суди обох інстанцій правильно виходили із того, що у спірних правовідносинах уповноваженим органом державної влади права власника здійснює відповідач, ця обставина сторонами не заперечується.
4.4. Виходячи із викладеного необхідною передумовою виникнення права користування земельними ділянками має бути відповідне рішення про передання у користування цих ділянок, прийняте компетентним органом, який діє від імені власника.