ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2020 року
м. Київ
справа №824/1059/17-а
адміністративне провадження №К/9901/53563/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Стеценка С.Г.,
суддів: Желєзного І.В., Тацій Л.В.,
розглянувши в письмовому провадженні в касаційному порядку адміністративну справу № 824/1059/17-а
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Брусницька земля"
до Управління Держпраці у Чернівецькій області
про скасування постанов
за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Брусницька земля" на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 15 травня 2018 року (колегія у складі: головуючого судді Совгири Д. І., суддів: Загороднюка А. Г. Курка О. П.)
В С Т А Н О В И В:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. Товариство з обмеженою відповідальністю "Брусницька земля" (далі - ТОВ "Брусницька земля") звернулось до Чернівецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління Держпраці у Чернівецькій області, в якому просило скасувати постанови про накладення штрафу від 13 грудня 2017 року № 24-09-34/396/235 та № 24-09-34/396/236.
2. В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив про те, що відповідачем порушено порядок проведення позапланової перевірки та інспектування. Поряд з цим, Законом України від 05 квітня 2007 року
№ 877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон № 877-V) відповідальність за порушення вимог спеціальних законів, в тому числі Кодексу законів про працю України, не встановлена, а тому наявні підстави для висновку, що ч. 11 ст. 7 Закону № 877-V пов`язує обов`язок контролюючого органу не застосовувати до суб`єкта господарювання у разі виконання вимог розпорядчого документу саме фінансові та адміністративні санкції, передбачені спеціальними законами, в тому числі і щодо ст. 265 Кодексу законів про працю України. Також, Порядком здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 року № 295, відповідно до якого відповідачем проводилось інспекційне відвідування позивача, не передбачено можливості накладення штрафу за порушення законодавства про працю.
Крім того, обґрунтовуючи позов, ТОВ "Брусницька земля" зазначає, що усунення ним встановлених Управлінням Держпраці у Чернівецькій області порушень у встановлений термін виключає можливість застосування штрафу, передбаченого ст. 265 Кодексу законів про працю України. На думку позивача, відповідач повинен був дотримуватись норм закону та вживати заходи реагування щодо притягнення його до відповідальності тільки після закінчення строку, зазначеного в приписі, й у разі його не виконання.
Щодо виявленого відповідачем порушення, яке полягало у несвоєчасному та не в повному обсязі виплати заробітної плати, позивач зазначав про неврахування відповідачем наявності заяв від працівників про видачу відпускних разом з авансом або із заробітною платою, що відповідає нормам Конвенції про оплачувані відпустки від 24 червня 1970 року, ратифікованої Законом України від 29 травня 2001 року № 2481-ІІІ.
Відносно порушення недодержання мінімальних гарантій в оплаті праці позивач, посилаючись на статтю 12 Закону України "Про оплату праці", зазначав, що доказів встановлення відповідачем під час інспекційного відвідування використання позивачем праці неоформлених працівників, несвоєчасну та не в повному обсязі виплату ним заробітної плати, недодержання мінімальних гарантій в оплаті праці не має. На думку позивача, відповідачем безпідставно засновано до нього санкцію, передбачену абз. 4 ч. 2 ст. 265 Кодексу законів про працю України.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
3. Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 31 січня 2018 року позов задоволено повністю.
4. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що оскаржувані постанови від 13 грудня 2017 року № 24-09-34/396/236 та № 24-09-34/396/236, якими на підставі підпункту 54 пункту 4 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року №96, частини другої пункту 2 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2013 року № 509, абзацу 4 частини другої статті 265 Кодексу законів про працю України на ТОВ "Брусницька земля" накладено штраф у розмірі 640 000 грн та 3 200 грн прийняті з порушенням норм чинного законодавства, а тому являються протиправними та незаконними. Так, суд виходив з того, що угодою між роботодавцем та працівником можуть бути визначені інші, ніж ті, що наведенні в частині четвертій статті 115 Кодексу законів про працю України, строки виплати заробітної плати працівникам за час відпустки. За таких обставин, оскільки наявні заяви працівників про виплату відпускних разом із заробітною платою або авансом, то відсутні порушення позивачем строків виплати заробітної плати працівникам, яким надавалась відпустка.
5. Також задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки ні частиною першою статті 12 Закону України "Про оплату праці", ні Кодексом законів про працю України чітко не визначено, що нарахування та виплата індексації заробітної плати є саме мінімальними державними гарантіями, тому відповідачем помилково застосовано до позивача санкції, передбаченої абзацом 4 частини другої статті 265 Кодексу законів про працю України, за порушення вимог Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 щодо Порядку проведення індексації грошових доходів населення та статті 33 Закону України "Про оплату праці" в частині не нарахування не виплати індексації заробітної плати за 2015-2016 року та червень-жовтень 2017 року. Крім цього, ні Законом України "Про індексацію грошових доходів населення", ні Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, ні статтею 33 Закону України "Про оплату праці" не передбачено, що за не нарахування та не виплату індексації заробітної плати юридична особа притягується до відповідальності саме відповідно до абзацу 4 частини другої статті 265 Кодексу законів про працю України.
6. Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 15 травня 2018 року рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 31 січня 2018 року скасовано, прийнято нове про відмову у задоволенні позову повністю.
7. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд апеляційної інстанції виходив з того, що ТОВ "Брусницька земля" виплата заробітної плати за час щорічних відпусток проводилась в дні виплати заробітної плати, а не за три дні до початку відпустки, що є порушення норм чинного законодавства. Також, не нарахування позивачем індексації заробітної плати за 2015-2016 роки та червень жовтень місяці 2017 року є недодержанням мінімальних гарантій в оплаті праці, що є також порушенням норм Закону.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
8. Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, 18 червня 2018 року ТОВ "Брусницька земля" звернулось до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 15 травня 2018 року та залишити в силі рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 31 січня 2018 року.
9. Обґрунтовуючи касаційну скаргу, скаржник зазначає про те, що судом апеляційної інстанції з порушенням застосовані норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті. Наводить аргументи ідентичні, що і під час подання позовної заяви.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
10. 18 червня 2018 року в автоматизованій системі документообігу Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду зареєстровано вказану касаційну скаргу.
11. Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18 червня 2018 року, визначено склад колегії суддів: головуючий суддя Данилевич Н.А., судді: Шарапа В.М., Бевзенко В.М.
12. Ухвалою Верховного Суду від 20 липня 2018 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ТОВ "Брусницька земля" на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 15 травня 2018 року.
13. У зв`язку з постановленням Верховним Судом 12 листопада 2018 року ухвали про відведення судді-доповідача Данилевич Н.А., суддів Шарапи В. М., Бевзенка В. М., на підставі розпорядження заступника керівника апарату від 13 листопада 2018 року № 1111/0/78-18, протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 14 листопада 2018 року визначено колегію суддів для розгляду цієї справи у складі головуючого судді Гриціва М. І., суддів: Бевзенка В. М., Берназюка Я. О.
14. У зв`язку з обранням до Великої Палати Верховного Суду судді Гриціва М. І., на підставі розпорядження заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду від 13 червня 2019 року № 731/0/78-19, протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19 липня 2019 року, визначено колегію суддів для розгляду цієї справи у складі головуючого судді Стеценка С. Г., суддів: Желєзного І. В., Тацій Л. В.
15. 20 серпня 2018 року Управлінням Держпраці у Чернівецькій області подано до Верховного Суду відзив на касаційну скаргу, в якому відповідач просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення без змін.
16. Ухвалою Верховного Суду від 30 листопада 2020 року закінчено підготовку справи до касаційного розгляду і призначено такий в порядку письмового провадження.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
17. Як убачається з матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, на виконання вимог Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", відповідно до Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України віл 26 квітня 2017 року № 295, Порядку проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів, затвердженого наказом Мінсоцполітики від 02 липня 2012 року № 390 та Положення про Управління Держпраці в Чернівецькій області, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 22 червня 2017 року № 75, на підставі інформації ГУ ПФУ у Чернівецькій області від 19 вересня 2017 року № 16499/03 щодо страхувальників, які у червні 2017 року нарахували найманим працівникам заробітну плату менше мінімального рівня, 17 листопада 2017 року управлінням Держпраці у Чернівецькій області прийнято наказ № 442 про проведення інспекційного відвідування, яким головному державному інспектору відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області Моргоч В. І. в межах наданих повноважень наказано здійснити інспекційне відвідування на предмет дотримання вимог законодавства про працю у ТОВ "Брусницька земля" (код ЄДРПОУ 33330048) с. Брусниця Кіцманського району Чернівецької області тривалістю 2 (два) робочих дні у період з 21 листопада 2017 року по 22 листопада 2017 року.
18. 11 листопада 2017 року головному державному інспектору відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області Моргоч В. І. видано направлення на проведення вказаного вище інспекційного відвідування невиїзного інспектування № 04-222.
19. За результатами інспекційного відвідування складено акт перевірки (інспекційного відвідування) додержання суб`єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов`язкове державне соціальне страхування №24-09-34/396.
20. Відповідачем виявлено такі допущені позивачем порушення:
1) перевіркою штатних розписів та розрахункових відомостей за 2015-2016 роки та січень-жовтень 2017 року встановлено порушення вимог Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 щодо Порядку проведення індексації грошових доходів населення та ст. 33 Закону України "Про оплату праці" в частині не нарахування не виплати індексації заробітної плати за 2015-2016 року та червень-жовтень 2017 року.
Так, протягом 2015-2016 років не нараховувалась та не виплачувалась індексація заробітної плати наступним працівникам: ОСОБА_1 -директор, ОСОБА_2 - водій, ОСОБА_3 - сторож, ОСОБА_4 - електрик, ОСОБА_5 - бухгалтер, ОСОБА_6 - головний бухгалтер, ОСОБА_7 - підсобний працівник, ОСОБА_8 - підсобний працівник, ОСОБА_9 - підсобний працівник, ОСОБА_10 - тракторист, ОСОБА_11 - економіст.
Індексація заробітної плати не здійснювалась протягом червня - жовтня 2017 року наступним працівникам, зокрема: ОСОБА_12 - підсобний працівник, ОСОБА_13 - підсобний працівник, ОСОБА_3 - сторож, ОСОБА_14 - водій, ОСОБА_4 - електрик, ОСОБА_5 - касир-бухгалтер, ОСОБА_1 - директор, ОСОБА_15 - заступник директора (базовий місяць квітень 2017 року, індекс інфляції 3.1 % -52.20 грн (вересень 2017 року) за жовтень 2017 року індекс інфляції -3.1 % -52,20 грн ОСОБА_16 - тракторист, ОСОБА_17 - підсобний робітник, ОСОБА_9 - підсобний працівник, ОСОБА_6 - головний бухгалтер, ОСОБА_18 - підсобний робітник, ОСОБА_19 - водій, ОСОБА_20 - підсобний працівник, ОСОБА_21 - підсобний працівник.
2) Виплата заробітної плати за час щорічних відпусток проводилася протягом 2015-2016 років та січня-жовтня 2017 року в дні виплати заробітної плати, чим порушені вимоги ч. 4 ст. 115 Кодексу законів про працю України "Строки виплати заробітної плати" щодо виплати відпускних за три дні до початку відпустки.
Так, вибірково перевірена виплата відпускних, зокрема: ОСОБА_4 (підстава наказ № 10 від 01 серпня 2017 року) надавалася щорічна відпустка з 01 серпня 2017 року виплата відпускних проведена - 21 серпня 2017 року; ОСОБА_17 (підстава: наказ № 10 від 01 серпня 2017 року) надавалася щорічна відпустка з 01 серпня 2017 року виплата відпускних проведена 21 серпня 2017 року; ОСОБА_3 (підстава: наказ № 9 від 20 липня 2017 року) надавалася щорічна відпустка з 01 липня 2017 року виплата відпускних проведена 20 липня 2017 року; ОСОБА_18 (підстава: наказ № 9 від 20 липня 2017 року) надавалася щорічна відпустка з 01 липня 2017 року виплата відпускних проведена - 20 липня 2017 року; ОСОБА_6 (підстава: наказ № 16 від 01 грудня 2016 року) надавалася щорічна відпустка з 01 грудня 2016 року виплата відпускних проведена - 20 грудня 2016 року; ОСОБА_22 (підстава: наказ № 14 від 03 жовтня 2016 року) надавалася щорічна відпустка з 01 жовтня 2016 року виплата відпускних проведена - 20 жовтня 2016 року; ОСОБА_1 (підстава: наказ № 13 від 01 листопада 2015 року) надавалася щорічна відпустка з 01 листопада 2015 року виплата відпускних проведена - 20 листопада 2015 року.
3) Виплата працівникам належних сум при звільненні протягом 2017 року проводилась в порушення вимог статті 116 Кодексу законів про працю України "Строки розрахунку при звільненні" в день звільнення постійно.
Так, вибірково перевірена виплата розрахункових, зокрема: наказом №9 від 20 липня 2017 року звільнений ОСОБА_9, виплата розрахункових проведена 10 серпня 2017 року; наказом № 7 від 15 червня 2017 року звільнений ОСОБА_23, виплата розрахункових проведена 20 червня 2017 року; наказом №4 від 19 квітня 2017 року звільнений ОСОБА_24, виплата розрахункових проведена 20 квітня 2017 року.
21. 22 листопада 2017 року головним державним інспектором Управління Держпраці у Чернівецькій області Моргоч В. І. винесено припис № 24-09-34-396/235, яким відповідач вимагав нарахування та виплату індексації заробітної плати за 2015-2016 року та червень-жовтень місяці поточного року привести у відповідність вимог закону України "Про індексацію грошових доходів населення" постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 щодо Порядку проведення індексації грошових доходів населення та статті 33 Закону України "Про оплату праці" до 22 грудня 2017 року. Виплату заробітної плати за час щорічних відпусток проводити відповідно до вимог частини четвертої статті 115 Кодексу законів про працю України "Строки виплати заробітної плати" за три дні до початку відпустки. Виплату працівникам належних сум при звільненні проводити відповідно до вимог статті 116 Кодексу законів про працю України "Строки розрахунку при звільненні в день звільнення постійно.
22. Позивачу в строк до 22 грудня 2017 року необхідно було письмово повідомити про виконання вимог припису за адресою:
АДРЕСА_1 . 24 листопада 2017 року головним державним інспектором управлінням Держпраці у Чернівецькій області Моргоч В. І. складено протокол № 24-09-34/217 про те, що директор ТОВ "Брусницька земля" ОСОБА_1 своїми діями, бездіяльністю не забезпечив дотримання законодавства про працю, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 41 Кодексу законів про працю України.
24. 01 грудня 2017 року листом № 3162/0/04-2/17 Управління Держпраці у Чернівецькій області повідомило директора ТОВ "Брусницька земля" ОСОБА_1 про розгляд справи за статтею 265 Кодексу законів про працю України за результатами проведення перевірки дотримання законодавства про працю та зайнятість населення, який відбудеться 13 грудня 2017 року о 10 год. 00 хв.
25. 13 грудня 2017 року відповідачем винесено постанову № 24-09-34/396/235 про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами, якою на підставі підпункту 54 пункту 4 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 96, частини другої пункту 2 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2013 року № 509, абзацу 8 частини другої статті 265 Кодексу законів про працю України на ТОВ "Брусницька земля" накладено штраф у розмірі 3 200 грн.
26. В той же день, відповідачем винесено постанову № 24-09-34/396/236 про накладення штрафу, якою на позивача накладено штраф у розмірі 640 000 грн.
27. Вказані постанови директором ТОВ "Брусницька земля" ОСОБА_1 отримано 13 грудня 2017 року.
28. Вважаючи вказані постанови протиправними, ТОВ "Брусницька земля" звернулось до суду з цим позовом.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
28. Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи з меж касаційного перегляду справи, визначених ст. 341 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.
29. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
30. Згідно з положеннями ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
31. Отже, суди, перевіряючи рішення, дії чи бездіяльність суб`єктів владних повноважень, у першу чергу повинні з`ясувати, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
32. Статтею 43 Конституції України передбачено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку він вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.
33. Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються Законом № 877-V, дія якого поширюється на відносини, пов`язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.