Постанова
Іменем України
18 листопада 2020 року
м. Київ
справа № 651/181/19
провадження № 61-20539св19
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Синельникова Є. В.,
суддів: Осіяна О. М., Сакари Н. Ю., Хопти С. Ф.,
Шиповича В. В. (суддя - доповідач),
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідач - Верхньорогачицька районна рада Херсонської області,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Верхньорогачицького районного суду Херсонської області, у складі судді Загрунного В. Г., від 22 серпня 2019 року та постанову Херсонського апеляційного суду, у складі колегії суддів: Вейтас І. В., Кузнєцової О. А., Радченка С. В., від 23 жовтня 2019 року,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог
У березні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Верхньорогачицької районної ради Херсонської області про поновлення права на земельну ділянку.
Позовні вимоги мотивовані тим, що він є спадкоємцем після своєї матері
ОСОБА_2 .
Батьками ОСОБА_2 були ОСОБА_4 (1894-1957) та ОСОБА_5 (1895-1981) які 08 квітня 1930 року на підставі Постанови Центрального Виконавчого Комітету (далі - ЦВК) Союзу Радянських Соціалістичних Республік (далі - СРСР) і Ради Народних Комісарів) (далі - РНК) СРСР від 01 лютого 1930 року "Про заходи з укріплення соціалістичного переустрію сільського господарства в районах суцільної колективізації і по боротьбі з куркульством" та рішення засідання Зеленівської сільської ради були репресовані - розкуркулені та виселені з Мелітопольського округа на спецпоселення до Красноярського краю, з конфіскацією майна.
01 грудня 2009 року ОСОБА_2 видано довідку про реабілітацію членів її родини.
Мати позивача, як спадкоємець першої черги реабілітованих осіб, прийняла у спадщину і відповідні права свого батька, які були порушені внаслідок репресії.
12 лютого 2014 року комісія з питань поновлення прав реабілітованих Верхньорогачицької районної ради Херсонської області прийняла рішення, яким встановлено факт розкуркулення сім`ї ОСОБА_4 08 квітня 1930 року та виселення до Красноярського краю. Пунктом 3 вказаного рішення вирішено здійснити виплату грошової компенсації ОСОБА_2, яка є спадкоємцем першої черги, за конфісковане майно її батька, а пунктом 5 зобов`язано Зеленівську сільську раду повернути у власність ОСОБА_2 житловий будинок.
19 лютого 2017 року, з метою поновлення порушеного репресіями права на земельну ділянку площею 64 десятини, ОСОБА_2 звернулась до комісії
з питань поновлення прав реабілітованих Верхньорогачицької районної ради Херсонської області.
Рішенням комісії з питань поновлення прав реабілітованих Верхньорогачицької районної ради Херсонської області № 4 від 02 березня 2017 року, заяву ОСОБА_2 про поновлення права на земельну ділянку площею 64 десятини відхилено.
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 померла.
На думку позивача комісія не розглянула заяву його матері по суті, оскільки у своїй заяві ОСОБА_2 просила поновити право на земельну ділянку площею 64 десятини, незаконно порушене внаслідок репресії, а не повернути її в натурі.
З урахуванням викладеного, ОСОБА_1 просив суд поновити за ним на підставі частини другої статті 90 Земельного кодексу (далі - ЗК) України та
частини першої статті 4 Закону України від 17 квітня 1991 року № 962-XII "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму
1917-1991 років" (попередня назва - Закон України "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні") (далі по тексту- Закон № 962-XII) порушене репресією право на земельну ділянку площею 64 десятини (70 гектарів) в порядку спадкування за заповітом після смерті його матері ОСОБА_2 .
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Верхньорогачицького районного суду Херсонської області
від 22 серпня 2019 року у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
Ухвалюючи рішення про відмову в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що факт реабілітації родини позивача підтверджено; уповноваженими державою органами здійснено виплату грошової компенсації; повернуто житловий будинок, який не був конфіскований і зберігся до цього часу, а також присадибну ділянку площею 0,25 га для обслуговування будинку. Тобто, права жертв політичних репресій поновлено, в порядку і спосіб, що визначені Законом № 962-XII (тут і далі по тексту в редакції на час прийняття рішень комісією з питань поновлення прав реабілітованихза зверненнями ОСОБА_2 ) та Положенням про порядок виплати грошової компенсації, повернення майна або відшкодування його вартості реабілітованим громадянам або їхнім спадкоємцям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 112 від 18 лютого 1993 року (далі - Положення). Підстав для поновлення прав позивача на земельну ділянку площею 64 десятини (70 гектарів) судом не встановлено.
Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції
Постановою Херсонського апеляційного суду від 23 жовтня 2019 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а рішення Верхньорогачицького районного суду Херсонської області від 22 серпня
2019 року - без змін.
Апеляційний суд погодився з висновками суду першої інстанції про те, що права спадкоємців реабілітованих осіб поновлені в порядку і спосіб, що визначені Законом № 962-XII та Положенням. Крім того, колегія суддів вважала, що підстави для застосування до спірних правовідносин вимог частини другої статті 90 ЗК України відсутні.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У касаційній скарзі, поданій у листопаді 2019 року до Верховного Суду,
ОСОБА_1 , посилаючись на неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права, просить скасувати рішення Верхньорогачицького районного суду Херсонської області від 22 серпня
2019 року і постанову Херсонського апеляційного суду від 23 жовтня
2019 року, ухваливши нове рішення і про задоволення його вимог в повному обсязі.
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду від 28 листопада 2019 року відкрито касаційне провадження по справі № 651/181/19 та витребувано її матеріали
з Верхньорогачицького районного суду Херсонської області.
У грудні 2019 року матеріали справи надійшли до Верховного Суду.
Ухвалою Верховного Суду у складі колегії судді Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 28 липня 2020 року справу призначено до розгляду в складі колегії з п`яти суддів у порядку спрощеного позовного провадження.
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Касаційну скаргу мотивовано тим, що судами попередніх інстанцій порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Вважав, що сди не врахували, що він не заявляв вимог про повернення земельної ділянки, а просив поновити права на землю, що не заборонено
Земельним кодексом України. Декрет "Про землю" не обмежував право на землю його рідних. Хоча ЗК УРСР 1922 року і було скасовано право приватної власності на землю, проте було передбачено безстрокове право на землю, яке поширювалось у тому числі на родину його діда.
Відзив на касаційну скаргу у встановлений судом строк не подано
Фактичні обставини справи, встановлені судами
Згідно архівної довідки від 01 грудня 2009 року УМВС України в Херсонській області, 08 квітня 1930 року на підставі постанови ЦВК СРСР і РНК СРСР
від 01 лютого 1930 року "Про заходи з укріплення соціалістичного переустрою сільського господарства в районах суцільної колективізації і по боротьбі з куркульством" та рішення засідання Зеленівської сільської ради, ОСОБА_5, його дружина та їх діти: ОСОБА_8, ОСОБА_9 , ОСОБА_10 були репресовані, а саме розкуркулені та виселені із Мелітопольського округу на спецпоселення до Красноярського краю. У документальних матеріалах є відомості про те, що ОСОБА_5 мав власної землі 64 десятини, при розкуркулюванні відібрано майно та гроші в сумі 293, 50 рублів. З обліку спецпоселення звільнені у
1947 році. На підставі статті 3 Закону № 962-XII вказані особи - реабілітовані.
Рішенням комісії з питань поновлення прав реабілітованих Верхньорогачицької районної ради № 2 від 12 лютого 2014 року "Про звернення ОСОБА_2 щодо повернення майна, визнання права власності та підтвердження факту реабілітації":
1. Встановлено факт розкуркулення сім`ї ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 та виселення сім`ї до Красноярського краю.
2. Підтверджено факт реабілітації ОСОБА_2 .
3. Відповідно до пунктів 18, 19 постанови Кабінет Міністрів України № 112
від 18 лютого 1993 року "Про внесення змін і доповнень до Положення про порядок виплати грошової компенсації, повернення майна або відшкодування його вартості реабілітованим громадянам" та "Положення про комісії Рад народних депутатів з питань поновлення права реабілітованих" вирішено здійснити виплату ОСОБА_2, як спадкоємцю першої черги:
- грошової компенсації за конфісковане майно її батька ОСОБА_5 у розмірі 15 мінімальних заробітних плат;
- компенсації за вилучені 08 квітня 1930 року кошти в сумі 293,50 рублів під час розкуркулення її батька ОСОБА_5 .
4. Зобов`язано фінансове управління районної державної адміністрації провести відповідний розрахунок грошової компенсації.
5. Беручи до уваги той факт, що будинок, в якому проживала сім`я
ОСОБА_5 до репресії за адресою: АДРЕСА_1, не був конфіскований та зберігся до теперішнього часу, на даний момент в ньому ніхто не зареєстрований та не проживає, присадибна ділянка для обслуговування будинку вільна, зобов`язано Зеленівську сільську раду повернути даний будинок у власність ОСОБА_2 .
6. Згідно пункту 11 Положення, в зв`язку з тим, що на теренах колишнього Радянського Союзу земля була націоналізована (соціалізована), відмовлено у поверненні земельної ділянки у розмірі 64 десятини в натурі.
7. На підставі статті 6 Закону № 962-XII рекомендовано ОСОБА_2 звернутися для видачі посвідчення реабілітованого за місцем проживання заявниці.
Рішенням комісії з питань поновлення прав реабілітованих Верхньорогачицької районної ради Херсонської області № 4 від 02 березня
2017 року заяву ОСОБА_2 про поновлення права на земельну ділянку площею 64 десятини, що дорівнює 70 гектарам, відхилено. Пункт 6 рішення комісії
від 12 лютого 2014 року № 2 залишено без змін.
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 померла.
Відповідно до заповіту ОСОБА_2 заповіла все своє майно ОСОБА_1
18 грудня 2018 року державним нотаріусом Другої Нікопольської державної нотаріальної контори Апальковим Є. В. видано ОСОБА_1 Свідоцтво про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_2 на 2/3 частини у праві власності на житловий будинок АДРЕСА_2 .
Позиція Верховного Суду
Відповідно до статті 388 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.
Згідно із положенням частини другої статті 389 ЦПК України (тут і надалі по тексту в редакції Кодексу чинній на час подання касаційної скарги) підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.