ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 листопада 2020 року
м. Київ
справа № 802/1029/16-а
адміністративне провадження № К/9901/44862/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Бучик А.Ю.,
суддів - Мороз Л.Л., Рибачука А.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Хлібороб" на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 15 листопада 2016 року (колегія суддів: Бошкова Ю.М., Дончик В.В., Сало П.І.) та постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 21 лютого 2017 року (колегія суддів: Сапальова Т.В., Боровицький О.А., Матохнюк Д.Б.) у справі № 802/1029/16-а за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Хлібороб" до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області, Державної архітектурно-будівельної інспекції України про скасування постанов,
ВСТАНОВИВ:
В липні 2016 року Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Хлібороб" (далі - СТОВ "Хлібороб", позивач) звернулося з адміністративним позовом до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області (далі - Департамент ДАБІ у Київській області, відповідач) про скасування постанов від 24.06.2016:
№ З-2406/1-10/10-45/2406/06/02 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, відповідно до якої СТОВ "Хлібороб" визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абз. 4 п. 4 ч. 2 ст. 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", та накладено штраф у сумі 130500,00 грн.;
№ З-2406/2-10/10-46/2406/06/02 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, відповідно до якої СТОВ "Хлібороб" визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п. 8 ч. 2 ст. 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", та накладено штраф у сумі 65250,00 грн.;
№ З-2406/3-10/10-47/2406/06/02 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, відповідно до якої СТОВ "Хлібороб" визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п. 7 ч. 2 ст. 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", та накладено штраф у сумі 52200,00 грн.
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 15 листопада 2016 року позов задоволено частково: визнано протиправними та скасовано постанови № 3-2406/2-10/10-46/2406/06/02 від 24.06.2016 року та № 3-2406/3-10/10-47/2406/06/02 від 24.06.2016 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 21 лютого 2017 року постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 15 листопада 2016 року скасовано в частині визнання протиправними та скасування постанов № 3-2406/2-10/10-46/2406/06/02 від 24.06.2016 та № 3-2406/3-10/10-47/2406/06/02 від 24.06.2016 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Ухвалено в цій частині нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог про визнання протиправними та скасування постанов № 3-2406/2-10/10-46/2406/06/02 від 24.06.2016 року та № 3-2406/3-10/10-47/2406/06/02 від 24.06.2016 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності відмовлено.
В іншій частині постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 15 листопада 2016 року залишено без змін.
Не погоджуючись з судовими рішеннями, позивач подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати та ухвалити нове про задоволення позову.
Касаційна скарга обґрунтована тим, що судами не враховано, що перевірка проводилася без повідомлення та участі в ній представника забудовника, що унеможливило подання документів, що підтверджують належне здійснення авторського та технічного нагляду на об`єкті будівництва. Вказує, що позивачем п`ять разів подавалась декларація про початок виконання будівельних робіт, а судами не надано оцінку підстави відмови в її реєстрації та недотримання відповідачем п`ятиденного строку на її опрацювання.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 17.03.2017 відкрито касаційне провадження.
Справу передано до Верховного Суду.
Відзив на касаційну скаргу не надходив.
У зв`язку з відсутністю клопотань про участь в судовому засідання, справа розглядається в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю - доповідача, колегія суддів дійшла до висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
Судами встановлено, 09.06.2016 посадовими особами Департаменту ДАБІ у Київській області, на підставі необхідності проведення перевірки достовірності даних, наведених в декларації про початок виконання будівельних робіт від 22.04.2016 вхідний № 10/10-2204/24/П, проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил СТОВ "Хлібороб" під час будівництві офісно-складських будівель по вул. Фонтанна, 47, 48, 49, 50 в с. Капітанівка, Києво-Святошинського району, Київської області.
За результатами перевірки встановлено, що будівельні роботи з будівництва офісно-складських будівель за вищевказаною адресою виконуються позивачем без документу, що надає права на виконання будівельних робіт, чим порушено вимоги ст. 34, 36 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності".
Проведеною перевіркою також встановлено, що замовником будівельних робіт не забезпечено здійснення авторського та технічного нагляду за будівництвом, чим порушено ст. 11 Закону України "Про архітектурну діяльність".
Вказані вище правопорушення зафіксовано в акті перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 09.06.2016.
За фактом вчинених правопорушень СТОВ "Хлібороб" видано припис № С-1306/2 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 13.06.2016 року, з вимогою усунути виявлені порушення в термін до 13.09.2016 року, та припис № С-1306/3 про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства від 13.06.2016 року, з вимогою зупинити виконання будівельних робіт з 17.06.2016.
Крім того, за фактом вчинених правопорушень, 13.06.2016 головним інспектором Департаменту ДАБІ у Київській області складено протоколи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності № № 1-Л-З-1306/1, 1-Л-З-1306/2, 1-Л-З-1306/3.
24.06.2016, розглянувши вищевказані матеріали справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, головним інспектором Департаменту ДАБІ у Київській області винесено наступні постанови:
№ З-2406/1-10/10-45/2406/06/02 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, відповідно до якої СТОВ "Хлібороб" визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абз. 4 п. 4 ч. 2 ст. 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", а саме: проведення будівельних робіт з будівництва офісно-складських будівель без документу, що надає права на виконання будівельних робіт, та накладено штраф у сумі 130500,00 грн.;
№ З-2406/2-10/10-46/2406/06/02 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, відповідно до якої СТОВ "Хлібороб" визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п. 8 ч. 2 ст. 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", а саме: замовником не забезпечено здійснення авторського нагляду за будівництвом, та накладено штраф у сумі 65250,00 грн.;
№ З-2406/3-10/10-47/2406/06/02 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, відповідно до якої СТОВ "Хлібороб" визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п. 7 ч. 2 ст. 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", а саме: замовником не забезпечено технічного нагляду, та накладено штраф у сумі 52200,00 грн.
Не погодившись з вказаними постановами СТОВ "Хлібороб" звернулось з даним адміністративним позовом до суду.
Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем правомірно винесено постанову № З-2406/1-10/10-45/2406/06/02 від 24.06.2016 року про накладення на СТОВ "Хлібороб" штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, оскільки у позивача відсутня зареєтрована декларація про початок виконання будівельних робіт. Однак штрафи за правопорушення у сфері містобудівної діяльності за незабезпечення здійснення технічного та авторського нагляду за будівництвом до позивача застосовані безпідставно, оскільки позивачем подано всі необхідні документи про їх здійснення.
Дослідивши спірні правовідносини, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно з абз. 4 п. 4 ч. 2 ст. 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", суб`єкти містобудування, які є замовниками будівництва об`єктів (у разі провадження містобудівної діяльності), або ті, що виконують функції замовника і підрядника одночасно, несуть відповідальність у вигляді штрафу за виконання будівельних робіт без реєстрації декларації про початок виконання таких робіт, а також наведення недостовірних даних у зазначеній декларації на об`єктах III категорії складності - у розмірі дев`яноста мінімальних заробітних плат.
Пунктом 2 ч. 1 статті 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" встановлено, що замовник має право виконувати будівельні роботи після реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об`єктів будівництва, що належать до I-III категорій складності.
Відповідно до ст. 36 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об`єктах, що належать до I-III категорій складності, підключення об`єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.
Частиною 2 ст. 36 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" встановлено, що реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт проводить орган державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом п`яти робочих днів з дня надходження декларації .
Згідно з ч. 4 ст. 36 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" орган державного архітектурно-будівельного контролю повертає декларацію про початок виконання будівельних робіт замовникові для усунення виявлених недоліків, якщо у декларації не відображено інформації щодо замовника, назви чи адреси об`єкта будівництва, документа, що підтверджує право власності чи користування земельною ділянкою (крім випадків, визначених частиною четвертою статті 34 цього Закону), містобудівних умов та обмежень (крім об`єктів будівництва, для проектування яких містобудівні умови та обмеження не надаються), проектувальника, головного архітектора та/або головного інженера проекту, осіб, відповідальних за проведення авторського і технічного нагляду, з обґрунтуванням причини у строк, передбачений для її реєстрації. Після усунення недоліків декларація розглядається органом державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, передбаченому для її реєстрації.
Частиною п`ятою статті 36 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" передбачено, що у разі якщо орган державного архітектурно-будівельного контролю не зареєстрував декларацію про початок виконання будівельних робіт або не прийняв рішення про відмову в її реєстрації в установлений цією статтею строк, право на виконання будівельних робіт виникає на одинадцятий робочий день з дня, коли декларація повинна бути зареєстрована або повернена. У такому разі декларація вважається зареєстрованою.