ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 листопада 2020 року
м. Київ
справа № 2340/4508/18
адміністративне провадження № К/9901/18191/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Загороднюка А.Г.,
суддів - Єресько Л.О., Соколова В.М.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 19 березня 2019 року (суддя Гарань С.М.) та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 22 травня 2019 року (судді: Бєлова Л.В., Аліменко В.О., Ганечко О.М.) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України у Черкаській області, в.о. голови Шполянського районного суду Черкаської області - Побережної Надії Петрівни, консультанта Шполянського районного суду Черкаської області по роботі з персоналом - ОСОБА_2 про визнання бездіяльності неправомірною та стягнення невиплаченої суддівської винагороди,
УСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог та їх обґрунтування.
У листопаді 2018 року позивач, ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом, у якому (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог) просив:
- визнати бездіяльність Територіального управління Державної судової адміністрації України у Черкаській області щодо невиплати судді Шполянського районного суду Черкаської області ОСОБА_1 суддівської винагороди за липень 2018 року протиправною та незаконною;
- визнати протиправними та незаконними дії консультанта (по роботі з персоналом) Шполянського районного суду Черкаської області ОСОБА_2 щодо внесення та підписання недостовірних даних до табелю обліку використання робочого часу з 01 липня 2018 року по 31 червня 2018 року, що призвели до невиплати суддівської винагороди за липень 2018 року;
- визнати протиправними та незаконними дії в.о. голови Шполянського районного суду Черкаської області Побережної Н.П. щодо внесення, шляхом підписання, недостовірних даних до табелю обліку використання робочого часу з 01 липня 2018 року по 31 червня 2018 року, що призвели до невиплати суддівської винагороди за липень 2018 року;
- стягнути з Територіального управління Державної судової адміністрації України у Черкаській області на користь ОСОБА_1 суддівської винагороди за липень 2018 року в розмірі 58 441,79 грн.
- рішення суду в частині стягнення суддівської винагороди за липень 2018 року допустити до негайного виконання.
Обґрунтовуючи вимоги позивачем зазначено, що він є суддею Шполянського районного суду Черкаської області. За липень 2018 року територіальним управлінням ДСА у Черкаській області йому безпідставно не виплачено суддівську винагороду. На підтвердження протиправності вказаної бездіяльності позивач зазначив, що суддівська винагорода регулюється виключно Законом України "Про судоустрій та статус суддів", а суддя не може бути позбавлений суддівської винагороди інакше, ніж в порядку визначеному законом. Крім того, звернув увагу, що суддівську винагороду йому не виплачено за липень 2018 року в результаті незаконного внесення службовими особами Шполянського районного суду Черкаської області до табеля обліку робочого часу недостовірних відомостей, а саме прогулів за цей період, в зв`язку з чим вважає їхні дії протиправними та незаконними. Також вважає бездіяльність посадових осіб територіального управлінням ДСА у Черкаській області, які відповідальні за нарахування та виплату заробітної плати протиправною, оскільки вона призвела до позбавлення позивача суддівської винагороди.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 19 березня 2019 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22 травня 2019 року в позові відмовлено.
Суд першої інстанції дійшов висновку, з яким погодився суд апеляційної інстанції про те, що внесення консультантом (по роботі з персоналом) Шполянського районного суду Черкаської області ОСОБА_2 даних до табелю обліку використання робочого часу з 01 липня 2018 року по 31 липня 2018 року щодо судді ОСОБА_1, відповідає вимогам закону. Позивачем не надано доказів або спростувань доводів відповідача щодо відсутності його на роботі у спірний період часу. За липень місяць 2018 року позивачу виплачено суддівську винагороду за 1 год 35 хв відпрацьованого часу, з врахуванням розміру суддівської винагороди для суддів, які не пройшли кваліфоцінювання, визначеному Законом України "Про судоустрій і статус суддів". Оскільки умовою для нарахування суддівської винагороди є фактичне здійснення правосуддя та, з огляду на те, що позивач не здійснював правосуддя, у зв`язку з закінченням повноважень та був відсутній на роботі протягом спірного періоду часу, суди дійшли висновку про правомірність нарахування позивачу суддівської винагороди з урахуванням фактично відпрацьованого часу.
Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги.
У касаційній скарзі позивач вказує на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить оскаржувані судові рішення скасувати та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позов повністю.
На обґрунтування касаційної скарги позивач зазначає:
-про неможливість застосування Правил внутрішнього трудового розпорядку Шполянського районного суду Черкаської області, з огляду на порушення порядку їх прийняття;
- про фальсифікацію та незаконність доповідних записок і актів про відсутність його на роботі;
- про неможливість позбавлення суддівської винагороди, інакше, ніж в порядку передбаченому Законом України "Про судоустрій і статус суддів";
- про протиправність внесення консультантом відомостей до табеля та визнання останньої протиправних дій, з огляду на не подання нею апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції;
- про посилання судів попередніх інстанцій суду на докази, які є недопустимими, так які одержані з порушенням встановленого законом порядку.
Позиція інших учасників справи.
Від в.о. голови Шполянського районного суду Черкаської області - Побережної Надії Петрівни до суду надійшов відзив на касаційну скаргу позивача, в якому просить залишити без задоволення касаційну скаргу позивача, а рішення судів попередніх інстанцій без змін.
Від в.о. голови Шполянського районного суду Черкаської області - Побережної Надії Петрівни до суду надійшов відзив на касаційну позивача, в якому просить залишити без задоволення касаційну скаргу позивача, а рішення судів попередніх інстанцій без змін.
Від Територіального управління Державної судової адміністрації України у Черкаській області до суду надійшов відзив на касаційну позивача, в якому просить залишити без задоволення касаційну скаргу позивача, а рішення судів попередніх інстанцій без змін.
Рух касаційної скарги.
Ухвалою Верховного Суду від 05 липня 2019 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 19 березня 2019 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 22 травня 2019 року.
Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду ухвалою від 25 листопада 2020 року зазначену адміністративну справу призначив до розгляду.
Установлені судами попередніх інстанцій обставини справи.
Указом Президента України "Про призначення суддів" №250/2011 від 02 березня 2011 року ОСОБА_1 призначено строком на п`ять років на посаду судді Шполянського районного суду Черкаської області.
14 березня 2011 року відповідно до наказу голови Шполянського районного суду Черкаської області №21, ОСОБА_1 приступив до виконання обов`язків судді Шполянського районного суду Черкаської області.
02 березня 2016 року закінчився п`ятирічний строк перебування ОСОБА_1 на посаді судді Шполянського районного суду Черкаської області
02,03,04,05,09,10,11,12,13,16,17,18,19,20,23,24,25,26,27,30 та 31 липня 2018 року консультантом Шполянського районного суду Черкаської області по роботі з персоналом - ОСОБА_2, у формі доповідних записок, доведено до відома В.о. голови Шполянського районного суду Черкаської області - Побережної Н.П. про відсутність судді ОСОБА_1 на робочому місці більше трьох годин та не повідомлення ним причин відсутності. Згідно зазначених доповідних записок, спеціальною комісією, уповноваженою фіксувати факти відсутності на роботі суддів та працівників апарату Шполянського районного суду Черкаської області, складено акти про відсутність на роботі судді Шполянського районного суду Черкаської області ОСОБА_1 .
У відповідності до табелю обліку використання робочого часу Шполянського районного суду Черкаської області з 01 липня 2018 року по 31 липня 2018 року, суддею ОСОБА_1 за зазначений період відпрацьовано 1 день.
Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України у Черкаській області, як розпорядником коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення оплати праці, зокрема, суддів місцевих загальних судів області, нараховано суддівську винагороду судді ОСОБА_1 за період роботи з 01 липня 2018 року по 31 липня 2018 року пропорційно до відпрацьованого часу, згідно табеля обліку використання робочого часу, за 1год 35хв.
Не погодившись з такою виплатою суддівської винагороди позивач звернувся до суду з цим позовом.
Джерела права й акти їхнього застосування. Позиція Верховного суду.
Враховуючи положення пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України №460-ІХ, а також те, що касаційна скарга на судові рішення у цій справі була подана до набрання чинності цим Законом і розгляд їх не закінчено до набрання чинності цим Законом, Верховний Суд розглядає цю справу у порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом. Отже, застосуванню підлягають положення КАС України у редакції, чинній до 08 лютого 2020 року.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з приписами частин 1, 2, 9, 10 статті 135 Закону України від 02 червня 2016 року № 1402-VIII "Про судоустрій і статус суддів" (далі Закон 1402-VIII) суддівська винагорода регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.
Суддівська винагорода виплачується судді з дня зарахування його до штату відповідного суду, якщо інше не встановлено цим Законом.
Обсяги видатків на забезпечення виплати суддівської винагороди здійснюються за окремим кодом економічної класифікації видатків.
Суддя, який не здійснює правосуддя (крім випадків тимчасової непрацездатності, перебування судді у щорічній оплачуваній відпустці), не має права на отримання доплат до посадового окладу.
Згідно з частиною четвертою статті 148 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" встановлено, що функції розпорядника бюджетних коштів щодо місцевих судів здійснюють територіальні управління Державної судової адміністрації України.
Відповідно до частини першої статті 151 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" Державна судова адміністрація України є державним органом у системі правосуддя, який здійснює організаційне та фінансове забезпечення діяльності органів судової влади у межах повноважень, установлених законом.
Згідно з підпунктом 4.3 пункту 4 Положення про Територіальне управління Державної судової адміністрації України у Черкаській області, затверджене головою Державної судової адміністрації України 25 вересня 2015 року, до повноважень ТУ ДСА України у Черкаській області віднесено здійснення функції розпорядника коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності місцевих загальних судів Черкаської області, зокрема, фінансове забезпечення оплати праці суддів та працівників апаратів місцевих загальних судів області.
При цьому Закон №1402-VIII, не регламентує порядок виплати суддівської винагороди та порядок обліку робочого часу судді, а визначає лише розмір та складові суддівської винагороди.
У постанові від 17 лютого 2015 року №21-8а15 Верховний Суд України виклав правову позицію, що у відносинах публічної служби пріоритетними є норми спеціального законодавства, а трудове законодавство треба застосовувати у випадках, якщо нормами спеціального законодавства не врегульовано спірні правовідносини або коли про це йдеться в спеціальному законі.
Судді є спеціальними суб`єктами, при цьому ані Закон №1402-VIII, ані трудове законодавство не містить окремих положень щодо обліку робочого часу суддів, з огляду на що, для його визначення, необхідно керуватися загальними нормами трудового законодавства, яке поширюється на всіх працівників (стаття 1 Кодексу України законів про працю України).
Порядок обліку робочого часу працівників будь-яких підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності затверджений наказом Державного комітету статистики України від 05 грудня 2008 року № 489 "Про затвердження типових форм первинної облікової документації зі статистики праці".
Отже, враховуючи, що спеціальним законодавством не врегульовано спірні правовідносини, з метою обліку робочого часу суддів, застосуванню підлягають положення наказу Державного комітету статистики України від 05 грудня 2008 року № 489 "Про затвердження типових форм первинної облікової документації зі статистики праці".
Порядок організації обліку оплати праці працівників місцевих судів визначено Типовим положенням про організацію бухгалтерського обліку в місцевих та апеляційних загальних і спеціалізованих судах, Державній судовій адміністрації України, її територіальних управліннях, Вищій кваліфікаційній комісії суддів України, Національній школі суддів України, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 08 листопада 2017 року № 1025, зі змінами та доповненнями (далі -Типове положення).
Згідно з пунктом 3 розділу VII Типового положення організація обліку оплати праці для обліку робочого часу використовується Табель обліку використання робочого часу та/або типова форма № П-5, затверджена наказом Державного комітету статистики України від 05 грудня 2008 року № 489 "Про затвердження типових форм первинної облікової документації зі статистики праці".