1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



25 листопада 2020 року

м. Київ

Справа № 910/15226/19

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Міщенка І.С. - головуючого, Берднік І.С., Сухового В.Г.,

за участю секретаря судового засідання - Савінкової Ю.Б.,

розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Офісу великих платників податків ДПС

на постанову Північного апеляційного господарського суду від 30 вересня 2020 року (головуючий - Куксов В.В., судді: Яковлєв М.Л., Шаптала Є.Ю.) та ухвалу Господарського суду міста Києва від 10 лютого 2020 року (суддя Босий В.П.) у справі

за позовом Офісу великих платників податків ДПС

до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації ПАТ "Банк Траст" Кухарєва В.В.

про зобов`язання вчинити дії.

(представники сторін у судове засідання не з`явились)

ХРОНОЛОГІЯ СПОРУ

1. Офіс великих платників податків ДПС (далі також - "Позивач") звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації ПАТ "Банк Траст" Кухарєва В.В. (далі також - "Відповідач") про зобов`язання вчинити дії, а саме про прийняття кредиторських вимог у розмірі 413 955, 05 грн та їх внесення до акцептованого реєстру кредиторських вимог банку.

2. Ухвалою Господарського суду міста Києва від 10.02.2020, залишеною без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 30.09.2020, позов Офісу великих платників податків ДПС залишено без розгляду.

2.1. Вказані судові рішення з посиланням на приписи статей 202, 226 Господарського процесуального кодексу України мотивовані тим, що уповноважений представник Позивача не з`явився у призначене судове засідання, не подав до суду першої інстанції заяву про розгляд справи за його відсутності, не повідомив про неявку та про поважність причини такої неявки.

3. Не погодившись із прийнятими ухвалою та постановою, Позивач звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою у якій просить їх скасувати, а справу направити до господарського суду першої інстанції для продовження розгляду.

Доводи касаційної скарги Позивача (узагальнено)

4. У касаційній скарзі Позивач стверджує, що судами обох інстанцій порушено приписи процесуального закону, оскільки ними не враховано, що представник Офісу великих платників податків ДПС насправді з`являвся у призначені судові засідання, але цей представник не був допущений до участі у розгляді справи позаяк він не є адвокатом. Водночас, здійснюючи провадження у цій справі суди дійшли передчасних висновків про залишення позовної заяви без розгляду, адже перш ніж застосовувати такий наслідок вони мали з`ясувати дійсні причини неявки уповноваженого представника і об`єктивно оцінити їх поважність.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

5. Як вже зазначено вище, Офіс великих платників податків ДПС звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом у даній справі.

6. Ухвалою Господарського суду міста Києва від 04.11.2019 відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначено у справі підготовче засідання на 02.12.2019.

7. Ухвалами Господарського суду міста Києва від 23.12.2019 та 22.01.2020 підготовче засідання відкладалося на 22.01.2020 та 10.02.2020 у зв`язку з неявкою представників сторін.

8. Судами установлено, що уповноважений представник Позивача в підготовче засідання 10.02.2020 знову не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

9. Так, положеннями статті 13 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України) унормовано, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

9.1. Відповідно до частини першої статті 41 ГПК України у справах позовного провадження учасниками справи є сторони та треті особи.

9.2. За приписами пункту 2 частини першої та пункту 3 частини другої статті 42 ГПК України учасники справи мають право, зокрема брати участь у судових засіданнях, якщо інше не визначено законом, і разом з тим учасники справи зобов`язані з`явитися за викликом суду в судове засідання, якщо їх явка визнана обов`язковою.

9.3. Водночас частиною першою статті 45 ГПК України сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу.

9.4. Згідно з вимогами статті 46 ГПК України визначено, що сторони користуються рівними процесуальними правами. Крім прав та обов`язків, визначених у статті 42 цього Кодексу, сторони (позивачі та відповідачі) також мають ще коло прав і обов`язків, передбачених статтею 46 ГПК України.

9.5. Відповідно до частини першої статті 120 ГПК України суд викликає учасників справи у судове засідання або для участі у вчиненні процесуальної дії, якщо визнає їх явку обов`язковою.

9.6. Приписами статті 181 ГПК України встановлено, що для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання. Дата і час підготовчого засідання призначаються суддею з урахуванням обставин справи і необхідності вчинення відповідних процесуальних дій. Підготовче засідання має бути розпочате не пізніше ніж через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.


................
Перейти до повного тексту