ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 листопада 2020 року
м. Київ
справа № 360/3590/19
адміністративне провадження № К/9901/7159/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Мельник-Томенко Ж.М.,
суддів - Жука А.В.,
Мартинюк Н.М.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу
за касаційною скаргою ОСОБА_1
на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 20.11.2019 (головуючий суддя - В.С. Шембелян)
та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 11.02.2020 (головуючий суддя - Е.Г. Казначеєв, судді - А.В. Гайдар, І.В. Геращенко)
у справі № 360/3590/19
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Національної поліції в Луганській області
про визнання протиправним та скасування наказу,
встановив:
Короткий зміст позовних вимог та їх обґрунтування
1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Луганській області, в якому просив визнати протиправним та скасувати наказ від 21.05.2019 № 1225 начальника Головного управління Національної поліції в Луганській області про оголошення догани.
2. В обґрунтування позовних вимог позивач вказує про протиправність спірного наказу, оскільки в його діях ознаки дисциплінарного проступку відсутні.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
3. Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 20.11.2019, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 11.02.2020, у задоволенні позову відмовлено повністю.
4. При прийнятті рішення суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, дійшов висновку щодо правомірного прийняття спірного наказу, оскільки висновком службового розслідування підтверджено порушення позивачем службової дисципліни.
Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги
5. У касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить рішення судів попередніх інстанцій скасувати, ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги.
6. В обґрунтування вимог касаційної скарги, серед іншого, вказує, що в його діях відсутні складові частини дисциплінарного проступку, а саме вина та протиправність, оскільки позивач зробив всі належні дії в повному обсязі та у встановлені строки, а також в рамках нормативного обґрунтування кількісного складу наявних сил, чого не було взято до уваги судами попередніх інстанцій під час винесення рішень.
Позиція інших учасників справи
7. У відзиві на касаційну скаргу відповідач з доводами та вимогами скаржника не погоджується, просить у задоволенні касаційної скарги відмовити, рішення судів попередніх інстанції залишити без змін.
Рух касаційної скарги
8. Ухвалою Верховного Суду від 24.04.2020 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 .
9. Ухвалою Верховного Суду від 19.11.2020 справу призначено до розгляду у попередньому судовому засіданні.
Встановлені судами попередніх інстанцій обставини справи
10. ОСОБА_1 проходить службу на посаді начальника вибухотехнічного відділу Головного управління Національної поліції в Луганській області.
11. Пунктом 12 наказу Головного управління Національної поліції в Луганській області від 08.04.2019 № 860 зобов`язано ОСОБА_1 як керівника Вибухотехнічного відділу Головного управління Національної поліції та Соловйова В.О. як керівника Кінологічного центру Головного управління Національної поліції забезпечити створення та чергування у період з 19.04.2019 та до моменту завершення виборчого процесу достатньої кількості вибухотечнічних груп та фахівців зі службовими собаками, які розмістити у населених пунктах: Сєвєродонецьк, Біловодськ, Сватове, Старобільськ та Щастя, для забезпечення перевірки приміщень окружних та територіальних виборчих дільниць у разі отримання повідомлень про їх замінування. Остаточні списки особового складу, залученого до складу вказаних груп, із зазначенням контактних телефонів надати до 12.00 16.04.2019 Управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції каналами електронної пошти на адресу ugb@lg.npu.gov.ua.
12. ОСОБА_1 направлено начальнику Управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Луганській області Д. Зайцеву лист від 15.04.2019 № 369/111/23-2019 з інформацію про кількість особового складу вибухотехнічного відділу Головного управління Національної поліції та додаткових сил, що увійдуть до спільних груп, з розрахунком мінімальної кількості вибухотехніків у групі не менше двох, станом на 15.04.2019. Відповідно до зазначеного листа створено спільні 4 групи вибухотехніків з кінологами з місцями дислокації в м. Сєвєродонецьк, м. Сватове, м. Біловодськ, м. Щастя. Зазначено, що на час складання листа, інформація з Державної служби з надзвичайних ситуацій щодо кількості придатних сил, транспорту та їх розташування, ще не надійшла (знаходиться на узгодженні керівництва).
13. Вказаний лист позивачем було відправлено на електронну адресу Управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Луганській області, та отримано відповідачем до 12.00 16.04.2019.
14. Наказом Головного управління Національної поліції в Луганській області від 11.03.2019 № 595 закріплено за виборчими округами і виборчими дільницями відповідальних від керівництва Головного управління Національної поліції під час проведення виборів Президента України на території Луганської області, відповідно до якого на період проведення виборчого процесу розподілено територію Луганської області на 5 зон оперативного реагування і контролю, зокрема, п`ята зона - Старобільський, Білокуракинський, Новопсковський відділи поліції Головного управління Національної поліції та керівництво п`ятої зони покладено на заступника начальника Головного управління Національної поліції в Луганській області Ю.М. Слухаєнка.
15. Згідно з рапортом від 20.04.2019 заступника начальника Головного управління Національної поліції в Луганській області Ю.М. Слухаєнка під час виїзду до зони оперативного реагування № 5 з метою перевірки та організації несення служби поліцейськими під час виборчого процесу встановлено відсутність груп вибухотехнічної та кінологічної служби, які повинні були знаходитися у місці дислокації разом з Батальйоном поліції особливого призначення Головного управління Національної поліції.
16. Згідно з поданням начальника Департаменту внутрішньої безпеки Луганського управління Національної поліції України начальнику Головного управління Національної поліції в Луганській області від 23.04.2019 № 1203/42-12/01-2019 запропоновано вжити заходів реагування для усунення виявлених недоліків та проінформовано про необхідність проведення службового розслідування щодо встановленого факту відсутності груп вибухотехнічної та кінологічної служби у м. Старобільську.
17. Наказом начальника Головного управління Національної поліції в Луганській області від 23.04.2019 № 1014 "Про призначення службового розслідування та утворення дисциплінарної комісії" призначено службове розслідування за вказаним фактом.
18. 06.05.2019 ОСОБА_1 надано пояснення щодо обставин службового розслідування, в яких зазначено, що на другий тур виборів Президента України розгорнути п`ять повноцінних груп фізично не було можливо з причини відсутності достатньої кількості особового складу та перед першим туром виборів Президента України ОСОБА_1 була надана інформація до Управління превентивної діяльності про можливу кількість створення вибухотехічних груп та чисельність особового складу, який може бути задіяний на виборах; на виконання пункту 12 наказу від 08.04.2019 на начальника Управління превентивної діяльності було надіслано листа від 15.04.2019 № 369/111/23-2019 про сили та засоби для участі у другому турі виборів, в якому було зазначено про можливість створення лише 4 вибухотехнічних груп з містами їх розташування та відповідно цим було вказано про неможливість створення п`ятої групи; на зазначений вище лист від Управління превентивної діяльності ніяких зауважень не надходило.
19. За результатами вказаного службового розслідування складено висновок, затверджений 17.05.2019 начальником Головного управління Національної поліції в Луганській області Колесниковим С.П.
20. В ході службового розслідування комісією встановлено, що начальник вибухотехнічного відділу Головного управління Національної поліції підполковник поліції ОСОБА_1, в порушення вимог пункту 1 статті 5 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, після ознайомлення з наказом Головного управління Національної поліції в Луганській області від 08.04.2019 № 860, повинен був у визначений строк забезпечити неухильне його виконання в частині створення достатньої кількості вибухотехнічних груп, у тому числі у м. Старобільськ. У разі неможливості виконати наказ Головного управління Національної поліції, відповідно до пункту 2 статті 5 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, підполковник поліції ОСОБА_1 був зобов`язаний негайно повідомити керівництво Головного управління Національної поліції про відсутність можливості виконання наказу з обґрунтуванням причин невиконання і вжиття заходів до подолання перешкод у виконанні наказу однак цього не зробив, а самостійно прийняв рішення щодо створення недостатньої кількості вибухотехнійчних груп, необхідних для належного та своєчасного виконання завдань, у разі надходження повідомлень про замінювання під час проведення другого туру виборів Президента України.
21. У резолютивній частині висновку службового розслідування зазначено, що комісія вважає за необхідне за порушення пункту 1 та пункту 2 статті 5 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України "Про Дисциплінарний статут Національної поліції України" від 15.03.2018 № 2337-VІІІ, що полягає у неналежному виконанні своїх функціональних обов`язків під час виконання наказів керівництва Головного управління Національної поліції в Луганській області, у ході проведення повторного голосування з виборів Президента України 2019 року підполковнику поліції ОСОБА_1, начальнику вибухотехнічного відділу Головного управління Національної поліції в Луганській області, оголосити догану.
22. Наказом Головного управління Національної поліції в Луганській області від 21.05.2019 № 1255 "Про покарання" за порушення статті 1, частини першої та частини другої статті 5 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, що полягає у неналежному виконанні пункту 12 наказу Головного управління Національної поліції в Луганській області від 08.04.2019 № 860 у ході проведення повторного голосування з виборів Президента України начальнику вибухотехнічного відділу Головного управління Національної поліції в Луганській області підполковнику поліції ОСОБА_1 оголошено догану.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Релевантні джерела права й акти їх застосування (чинні на час виникнення спірних правовідносин)
23. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
24. Згідно із пунктами 1, 2 частини першої статті 18 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейський зобов`язаний неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; професійно виконувати свої службові обов`язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов`язків, наказів керівництва.
25. Частиною першою статті 59 Закону України "Про Національну поліцію" передбачено, що служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
26. Відповідно до частини першої статті 60 Закону України "Про Національну поліцію" проходження служби в поліції регулюється цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.