1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



Постанова

Іменем України


18 листопада 2020 року

м. Київ


справа № 314/5536/18

провадження № 61-3432св20


Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Жданової В. С. (суддя-доповідач), Ігнатенка В. М., Кузнєцова В. О.,


учасники справи:

позивач - селянське (фермерське) господарство "Лещенко В. М.",

відповідачі: ОСОБА_1, ОСОБА_2, товариство з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарський комплекс "ЮКА",

третя особа - державний реєстратор виконавчого комітету Дружелюбівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області,


розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу селянського (фермерського) господарства "Лещенко В. М." на рішення Вільнянського районного суду Запорізької області від 16 жовтня 2019 року в складі судді Кофанова А. В. та постанову Запорізького апеляційного суду від 22 січня 2020 року в складі колегії суддів: Онищенка Е. А., Бєлки В. Ю., Кухаря С. В.,


ВСТАНОВИВ:


Описова частина


Короткий зміст позовних вимог


У листопаді 2018 року селянське (фермерське) господарство "Лещенко В. М." (далі - СФГ "Лещенко В. М.") звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1, ОСОБА_2, товариства з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарський комплекс "ЮКА" (далі - ТОВ "Сільськогосподарський комплекс "ЮКА"), у якому просило визнати недійсним укладений між відповідачами договір оренди земельної ділянки від 06 вересня 2018 року № 30 та скасувати державну реєстрацію права оренди земельної ділянки, проведену згідно цього договору.

Позов мотивований тим, що 01 січня 2007 року СФГ "Лещенко В. М." уклало з ОСОБА_3 договір оренди земельної ділянки, за умовами якого позивач прийняв в користування земельну ділянку, кадастровий номер 2321584000:04:003:0003, площею 5,5151 га, строком на 10 років. Державна реєстрація вказаного договору оренди проведена 02 червня 2009 року.

Сторони передбачили, що договір набирає чинності після підписання сторонами і його державної реєстрації; після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 померла, новими власниками орендованої земельної ділянки в порядку спадкування стали відповідачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

У жовтні 2018 року СФГ "Лещенко В. М." стало відомо про існування іншого договору оренди тієї ж земельної ділянки від 06 вересня 2018 року, укладеного між відповідачами ОСОБА_1, ОСОБА_2 та новим орендарем - ТОВ "Сільськогосподарський комплекс "ЮКА".

Посилаючись на те, що земельна ділянка перебуває в його користуванні, строк дії її оренди не закінчився, у зв`язку з чим відповідачі не могли укласти оспорюваний договір, СФГ "Лещенко В. М." просило задовольнити позовні вимоги.


Короткий зміст рішення суду першої інстанції


Рішенням Вільнянського районного суду Запорізької області від 16 жовтня 2019 року в задоволенні позову відмовлено.


Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову, виходив з того, що відповідно до договору оренди земельної ділянки від 01 січня 2007 року СФГ "Лещенко В. М." та ОСОБА_3 визначили строк його закінчення 31 грудня 2017 року, у зв`язку з чим дійшов висновку, що укладений відповідачами 06 вересня 2018 року оспорюваний договір не порушує прав та законних інтересів позивача.


Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції


Постановою Запорізького апеляційного суду від 22 січня 2020 року апеляційну скаргу СФГ "Лещенко В. М." залишено без задоволення, рішення Вільнянського районного суду Запорізької області від 16 жовтня 2019 року залишено без змін.


Апеляційний суд погодився з висновком суду першої інстанції про відсутність правових підстав для задоволення позову. При цьому суд зазначив, що позивач не надав належних та допустимих доказів на підтвердження дій, спрямованих на продовження строку дії договору оренди земельної ділянки від 01 січня 2007 року.


Короткий зміст вимог касаційної скаргита узагальнення її доводів


У лютому 2020 року СФГ "Лещенко В. М." звернулось до Верховного Суду із касаційною скаргою, у якій посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати оскаржувані судові рішення, ухваливши нове рішення про задоволення позову.


Касаційна скарга мотивована тим, що суд апеляційної інстанції застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладених у постанові Верховного Суду від 15 серпня 2018 року в справі № 532/384/16-ц та постанові Великої Палати Верховного Суд від 02 жовтня 2019 року в справі № 587/2331/16-ц, в яких вказано, що строк дії договору оренди земельної ділянки починається після набрання таким договором чинності, а не з моменту його укладання.


Короткий зміст відзиву на касаційну скаргу та узагальнення його доводів


У травні 2020 року представник ОСОБА_2 та ОСОБА_1 - адвокат Сашков М. В. подав відзив на касаційну скаргу, в якому просить залишити її без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.


Відзив мотивований тим, що право орендаря СФГ "Лещенко В. М." не порушено, оскільки позивач не виконав умов, визначених договором та чинним законодавством, для продовження дії договору, у зв`язку з чим останній припинив свою дію 31 грудня 2017 року.


Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції


Ухвалою Верховного Суду від 31 березня 2020 року відкрито провадження у справі та витребувано її з суду першої інстанції.


Статтею 388 ЦПК України передбачено, що судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.


У квітні 2020 року вказана справа надійшла до Верховного Суду.


Фактичні обставини справи, встановлені судами

Суди встановили, що 01 січня 2007 року між СФГ "Лещенко В. М." як орендарем, та ОСОБА_3 як орендодавцем, укладений договір оренди земельної ділянки, згідно якого орендар прийняв у строкове платне користування земельну ділянку, кадастровий номер 2321584000:04:003:0003, площею 5,5151 га.

Згідно з пунктом 3.1 вказаного договору передбачено, що він укладений на 10 років, тобто до 31 грудня 2017 року. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар не повинен не пізніше 60-ти днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

Відповідно до пункту 15.1 цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.

02 червня 2009 року вищевказаний договір оренди земельної ділянки зареєстрований у ЗРФ "Центр ДЗК".

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 померла.

Земельну ділянку, кадастровий номер 2321584000:04:003:0003, площею 5,5151 га, успадкували ОСОБА_1 та ОСОБА_2

06 вересня 2018 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 уклали з ТОВ "Сільськогосподарський комплекс "ЮКА" договір оренди земельної ділянки, кадастровий номер 2321584000:04:003:0003, площею 5,5151 га.

Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права


Згідно з частиною третьою статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.


Відповідно до пунктів 1, 3, 4 частини другої статті 389 Цивільного процесуального кодексу України підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених в частині першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно у таких випадках: якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку; якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах; якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами першою, третьою статті 411 цього Кодексу.


Відповідно до вимог частин першої і другої статті 400 ЦПК переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.


Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.


Частиною третьою статті 401 ЦПК України передбачено, що суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судових рішень.


Згідно з частиною першою статті 402 ЦПК України у суді касаційної інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи з урахуванням статті 400 цього Кодексу.


Вивчивши матеріали цивільної справи, перевіривши доводи касаційної скарги, колегія суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду вважає, що касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення з таких підстав.


Відповідно до статті 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Право власності є непорушним.


Згідно з частинами другою та третьою статті 13 ЦК України при здійсненні своїх прав особа зобов`язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб, та не допускаються дії особи, що вчиняються з наміром завдати шкоди іншій особі, а також зловживання правом в інших формах.


У статті 11 ЦК України надано перелік підстав виникнення юридичних прав та обов`язків (юридичних фактів), які виникають як із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, так і з дій, що не передбачені такими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.


Однією з таких підстав є відповідно до пункту 1 частини другої статті 11 ЦК України договори та інші правочини.


Вказані обставини мають певний часовий проміжок дії, який має початок та закінчення.


У частині першій статті 251 ЦК України строк визначено як певний період у часі, зі спливом якого пов`язана дія чи подія, яка має юридичне значення.


Строк може бути визначено актами цивільного законодавства, правочином чи рішенням суду (частина третя статті 251 ЦК України).


Загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, передбачені у статті 203 ЦК України.


Згідно із частиною третьою статті 6 ЦК України сторони в договорі можуть відступити від положень актів цивільного законодавства і врегулювати свої відносини на власний розсуд.


У частині першій статті 627 ЦК України деталізовано принцип свободи договору. Зазначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.


Тому вольовий характер визначення строку не викликає сумніву. Тобто сторони наділені значними можливостями впливати на момент настання або закінчення строків, оскільки можуть змінювати строк, наближати або віддаляти його настання.


................
Перейти до повного тексту