ПОСТАНОВА
Іменем України
20 листопада 2020 року
Київ
справа №855/113/20
адміністративне провадження №А/9901/56/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Соколова В.М.,
суддів: Єресько Л.О., Загороднюка А.Г.,
за участю:
секретаря судового засідання - Совяк-Круковського М.В.,
позивача ОСОБА_1,
представника позивача Крикунова Д.О.,
представника відповідача Єзерської А.С.,
розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу Центральної виборчої комісії на рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 16 листопада 2020 року (судді Кучма А.Ю., Аліменко В.О., Бєлова Л.В.) у справі № 855/113/20 за позовом кандидата на посаду Овруцького міського голови Коростенського району Житомирської області ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови, зобов`язання вчинити певні дії,
УСТАНОВИВ:
14 листопада 2020 року кандидат на посаду Овруцького міського голови Коростенського району Житомирської області ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до Шостого апеляційного адміністративного суду як суду першої інстанції з адміністративним позовом до Центральної виборчої комісії (далі альтернативно - відповідач, ЦВК або Комісія) про:
- визнання протиправною та скасування постанови ЦВК від 13 листопада 2020 року № 480 "Про скаргу кандидата на посаду Овруцького міської голови Коростенського району Житомирської області ОСОБА_1, зареєстровану в Центральній виборчій комісії 10 листопада 2020 року за № 21-36/1-23186";
- зобов`язати відповідача повторно розглянути по суті скаргу кандидата на посаду Овруцького міської голови Коростенського району Житомирської області ОСОБА_1, зареєстровану в ЦВК 10 листопада 2020 року за №21-36/1 -23186;
- зобов`язати відповідача, з урахуванням вимог частини сьомої статті 72 Виборчого кодексу України, вирішити під час повторного розгляду по суті скарги кандидата на посаду Овруцького міської голови Коростенського району Житомирської області ОСОБА_1, зареєстровану в ЦВК 10 листопада 2020 року за №21-36/1-23186:
а) чи мало місце прийняття Овруцькою міською територіальною виборчою комісією Коростенського району Житомирської області (далі - Овруцька міська ТВК) протоколів про результати голосування на всіх виборчих дільницях з виборів Овруцького міського голови та виборів депутатів Овруцької міської ради на перших чергових місцевих виборах 25 жовтня 2020 року з порушенням вимог частини третьої статті 254 Виборчого кодексу України чи тільки на виборчих дільницях №180728, №180741, №180727, №180724, №180713, №180739, №180722, №180726, №180749, №180716, №180710, №180707, №180717, №180745, №180766, №180761, №180776, №180778, №180784, №180787, №180793, №180796, №180802, №180803, №180746, установлених рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2020 року у справі №240/19192/20;
б) чи мало місце прийняття Овруцькою міською ТВК рішень урахувати відомості про підрахунок голосів виборців на всіх без виключення виборчих дільницях з виборів Овруцького міського голови та виборів депутатів Овруцької міської ради на перших чергових місцевих виборах 25 жовтня 2020 року з порушенням вимог частини п`ятої статті 254 Виборчого кодексу України чи тільки на виборчих дільницях №180728, №180741, №180727, №180724, №180713, №180739, №180722, №180726, №180749, №180716, №180710, №180707, №180717, №180745, №180766, №180761, №180776, №180778, №180784, №180787, №180793, №180796, №180802, №180803, №180746, установлених рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2020 року у справі №240/19192/20;
в) чи мало місце прийняття Овруцькою міською ТВК протоколів про результати голосування на всіх виборчих дільницях з виборів Овруцького міського голови та виборів депутатів Овруцької міської ради на перших чергових місцевих виборах 25 жовтня 2020 року без фіксації в протоколі безперервного засідання часу прийняття територіальною виборчою комісією протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях, переліку прийнятих виборчих документів і занесених до протоколів про підрахунок голосів виборців на усіх без виключення виборчих дільницях відомостей з порушенням статті 254 Виборчого кодексу України;
г) чи мало місце незаконне складання Овруцькою міською ТВК протоколу Овруцької міської ТВК про підсумки голосування з виборів депутатів Коростенської районної ради у межах частини територіального округу від 02 листопада 2020 року об 11:20 та протоколу Овруцької міської ТВК про результати голосування з виборів Овруцького міського голови Коростенського району Житомирської області в єдиному одномандатному виборчому окрузі на перших та чергових місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, який було складено 02 листопада 2020 року об 11:10;
ґ) чи мало місце незаконне складання Овруцькою міською ТВК постанови №20-А Овруцької міської ТВК від 02 листопада 2020 року про визнання ОСОБА_2 обраним Овруцьким міським головою на перших та чергових місцевих виборах 25 жовтня 2020 року;
д) чи мало місце виконання обов`язків голови Овруцької міської ТВК ОСОБА_3 у період часу з 12 серпня по 05 листопада 2020 року;
е) чи оскаржувана бездіяльність щодо встановлення результатів виборів Овруцького міського голови та депутатів Овруцької міської ради здійснювалася (вчинялася) Овруцькою міською ТВК на законних підставах;
є) які рішення слід зобов`язати прийняти чи які дії вчинити, що випливають з факту визнання оскаржуваних дій чи бездіяльності Овруцької міської ТВК протиправними.
Позовні вимоги мотивовані тим, що постанова ЦВК від 13 листопада 2020 року № 480 "Про скаргу кандидата на посаду Овруцького міської голови Коростенського району Житомирської області ОСОБА_1, зареєстровану в Центральній виборчій комісії 10 листопада 2020 року за № 21-36/1-23186" прийнята без розгляду скарги по суті, з порушенням частини сьомої статті 72 Виборчого кодексу України та не містить підстав для відмови, зокрема, які визначені частиною тринадцятою статті 72 зазначеного Кодексу.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Шостий апеляційний адміністративний суд рішенням від 16 листопада 2020 року адміністративний позов кандидата на посаду Овруцького міського голови ОСОБА_1 задовольнив частково. Визнав протиправною та скасував постанову ЦВК від 13 листопада 2020 року № 480 "Про скаргу кандидата на посаду Овруцького міської голови Коростенського району Житомирської області ОСОБА_1, зареєстровану в Центральній виборчій комісії 10 листопада 2020 року за № 21-36/1-23186". Зобов`язав ЦВК повторно розглянути по суті скаргу кандидата на посаду Овруцького міської голови Коростенського району Житомирської області ОСОБА_1, зареєстровану в ЦВК 10 листопада 2020 року за № 21-36/1 -23186, з урахуванням висновків суду. В іншій частині у задоволенні позову відмовив.
Приймаючи означене рішення, суд першої інстанції виходив з того, що зміст постанови ЦВК від 13 листопада 2020 року № 480 "Про скаргу кандидата на посаду Овруцького міської голови Коростенського району Житомирської області ОСОБА_1, зареєстровану в Центральній виборчій комісії 10 листопада 2020 року за № 21-36/1-23186" не свідчить про повний та всебічний розгляд скарги позивача, оскільки з її змісту не вбачається розгляд усіх поставлених позивачем питань та повне дослідження викладених у скарзі обставин, що суперечить приписам Виборчого кодексу України та положенням Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів, затвердженого постановою ЦВК від 21 серпня 2020 року № 192.
Суд першої інстанції не погодився з твердженням відповідача про те, що Овруцькою міською ТВК здійснюються заходи щодо встановлення результатів виборів депутатів Овруцької міської ради та Овруцького міського голови, а тому у ЦВК відсутні підстави для задоволення скарги ОСОБА_1, оскільки вважає, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень та орган, який наділений повноваженнями розгляду таких скарг, повинен був дослідити та встановити всі спірні обставини, а не обмежуватися виключно посиланнями на необґрунтованість поданої скарги. Зокрема, відповідач не перевірив належними доказами фактів, викладених у листі Овруцької міської ТВК, не витребував витяги з протоколу засідання комісії щодо проведення перерахунку голосів, не встановив стану виконання судових рішень на момент прийняття оскаржуваної постанови ЦВК, не надав оцінки тривалості виконання судового рішення, яке набрало законної сили, з урахуванням строків для прийняття рішення про підсумки голосування.
Крім того суд вказав на те, що оскаржувана постанова ЦВК від 13 листопада 2020 року № 480 не містить передбаченої частиною тринадцятою статті 72 Виборчого кодексу України підстави для відмови у задоволенні скарги позивача. Також відповідачем не в повній мірі надана оцінка іншим фактам, викладеним в скарзі позивача, не проаналізовано в якій частині позивач скаржиться на дії, а в якій на бездіяльність ТВК і чи віднесені такі питання до повноважень відповідача.
Разом із тим, Шостий апеляційний адміністративний суд відмовив у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про зобов`язання ЦВК, з урахуванням вимог частини сьомої статті 72 Виборчого кодексу України, вирішити під час повторного розгляду скарги позивача певний перелік питань, оскільки дійшов висновку про те, що розгляд таких питань віднесено до дискреційних повноважень відповідача.
Короткий зміст вимог апеляційної скарги, узагальнені доводи скаржника та виклад позиції ( відзив та пояснення) інших учасників справи
Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, ЦВК звернулася до Верховного Суду з апеляційною скаргою, у якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 16 листопада 2020 року в частині позовних вимог ОСОБА_1, які задоволені, та ухвалити в цій частині нове рішення - про відмову в задоволенні позову. В іншій частині рішення суду першої інстанції залишити без змін.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач вказує на те, що Комісією повно та всебічно вивчено і проаналізовано скаргу позивача, сформульовані ним у скарзі та похідні від них вимоги, досліджено питання дотримання строку оскарження та належності суб`єкта звернення зі скаргою. Так, відповідачем було встановлено, що по суті скарги позивач оскаржує бездіяльність Овруцької міської ТВК щодо виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2020 року у справі № 240/19192/20, зокрема непроведення повторного підрахунку голосів виборців з виборів депутатів Овруцької міської ради та Овруцького міського голови. ЦВК установила, що є належним суб`єктом розгляду скарги кандидата на посаду Овруцького міського голови ОСОБА_1, у якій порушено питання саме щодо бездіяльності Овруцької міської ТВК. Також Комісія констатувала подання скарги належним суб`єктом з дотримання строку, а отже, скарга позивача підлягала розгляду по суті.
На спростування висновку суду першої інстанції про те, що ЦВК належним чином не дослідила обставини скарги позивача та не перевірила їх належними доказами апелянт вказує, що на виконання частини п`ятої статті 70 Виборчого кодексу України та пункту 8.6 Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів, затвердженого постановою ЦВК від 21 серпня 2020 року № 192, копію скарги позивача було надіслано суб`єкту оскарження та повідомлено про можливість подання письмових пояснень по суті скарги. 11- 13 листопада 2020 року Комісією отримано інформацію від голови Овруцької міської ТВК про те, що ТВК здійснюється повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2020 року у справі № 240/19192/20. Більше того, судом не враховано того факту, що під час розгляду по суті скарги суб`єкта звернення його представником визнавався факт вчинення Овруцькою міською ТВК здійснення повторного підрахунку голосів виборців на виконання рішення суду, яке набрало законної сили, що підтверджується записом засідання ЦВК 13 листопада 2020 року. Неврахування судом зазначених обставин є, на думку апелянта, порушенням норм процесуального права.
Також апелянт зауважує про те, що Комісією за власною ініціативою розглянуто окремі питання, викладені в скарзі позивача, проте незважаючи на це, Шостий апеляційний адміністративний суд скасував оскаржувану постанову ЦВК від 13 листопада 2020 року № 480 повністю, не навівши жодних аргументів стосовно її протиправності в частині скасування постанови Овруцької міської ТВК і звернення до Національної поліції України для проведення перевірки обставин та вжиття належних заходів реагування у разі наявності підстав.
Щодо твердження суду першої інстанції про те, що оскаржувана постанова ЦВК не містить передбаченої частиною тринадцятою статті 72 Виборчого кодексу України підстави відмови у задоволенні скарги позивача, то апелянт зазначає, що Комісія керувалася положеннями Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів, який визначає підстави для відмови в задоволенні скарги аналогічні тим, що закріплені в указаній нормі Кодексу.
Позивач відзив на апеляційну скаргу не подав.
Відповідно до частини четвертої статті 304 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.
Рух адміністративної справи
Ухвалою Верховного Суду від 19 листопада 2020 року відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ЦВК на рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 16 листопада 2020 року та призначено справу до розгляду в судовому засіданні (з повідомленням сторін) на 17 годину 19 листопада 2020 року.
У судовому засіданні 19 листопада 2020 року оголошено перерву до 17 години 30 хвилин 20 листопада 2020 року, у зв`язку з витребуванням додаткових доказів.
На виконання протокольної ухвали від 19 листопада 2020 року представником ЦВК надано належним чином завірену копію протоколу безперервного засідання Овруцької міської ТВК від 25 жовтня 2020 року.
20 листопада 2020 року представником позивача до Верховного Суду подано додаткові докази.
Розгляд справи продовжено.
Представник ЦВК у судовому засіданні підтримав апеляційну скаргу, просив рішення Шостого апеляційного адміністративного суду скасувати в частині позовних вимог ОСОБА_1, які задоволені, та ухвалити в цій частині нове рішення - про відмову в задоволенні позову.
Позивач та його представник позовні вимоги підтримали з підстав, викладених у позовній заяві, та просили відмовити в задоволенні апеляційної скарги ЦВК.
Установлені судом попередньої інстанції обставини справи
Постановою Центральної виборчої комісії від 08 серпня 2020 року № 160 "Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року" на території міста Овруч розпочато виборчий процес з виборів депутатів Овруцької міської ради Коростенського району Житомирської області та Овруцького міського голови.
10 листопада 2020 року кандидат на посаду Овруцького міського голови ОСОБА_1 звернувся до ЦВК зі скаргою вх. № 21-36/1-23186 на бездіяльність Овруцької міської ТВК, у якій просив:
- достроково припинити весь склад та сформувати новий склад Овруцької міської ТВК;
- зобов`язати Овруцьку міську ТВК встановити результати виборів з виборів Овруцького міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі на перших чергових місцевих виборах 25 жовтня 2020 року з урахуванням перерахунку голосів на виборчих дільницях №180728, №180741, №180727, №180724, №180713, №180739, №180722, №180726, №180749, №180716, №180710, №180707, №180717, №180745, №180766, №180761, №180776, №180778, №180784, №180787, №180793, №180796, №180802, №180803, №180746;
- зобов`язати Овруцьку міську ТВК встановити результати виборів з виборів депутатів Овруцької міської ради Коростенського району Житомирської області на перших чергових місцевих виборах 25 жовтня 2020 року з урахуванням перерахунку голосів на виборчих дільницях №180728, №180741, №180727, №180724, №180713, №180739, №180722, №180726, №180749, №180716, №180710, №180707, №180717, №180745, №180766, №180761, №180776, №180778, №180784, №180787, №180793, №180796, №180802, №180803, №180746;
- прийняти рішення про визнання виборів Овруцького міського голови та виборів депутатів Овруцької міської ради на перших чергових місцевих виборах 25 жовтня 2020 року такими, що не відбулися, та призначити у зв`язку з цим повторні вибори Овруцького міської голови та депутатів Овруцької міської ради.
За результатом розгляду скарги позивача ЦВК прийняла постанову від 13 листопада 2020 року № 480 "Про скаргу кандидата на посаду Овруцького міської голови Коростенського району Житомирської області ОСОБА_1, зареєстровану в Центральній виборчій комісії 10 листопада 2020 року за № 21-36/1-23186".
Зазначеною постановою Комісія вирішила:
1. Відмовити в задоволенні скарги кандидата на посаду Овруцького міського голови Коростенського району Житомирської області ОСОБА_1, зареєстровану в ЦВК 10 листопада 2020 року за № 21-36/1-23186;
2. Скасувати постанову Овруцької ТВК від 12 серпня 2020 року № 1;
3. Зобов`язати Овруцьку міську ТВК привести свою діяльність та рішення у відповідність із вимогами виборчого законодавства України, з урахуванням обставин, викладених у цій постанові;
4. Звернути увагу Овруцької міської ТВК на необхідність неухильного дотримання вимог законодавства в ході реалізації повноважень щодо підготовки і проведення місцевих виборів та організації своєї роботи;
5. Звернутися до Національної поліції України для проведення перевірки обставин, викладених у цій постанові, та вжиття належних заходів реагування в разі наявності відповідних підстав.
6. Копію цієї постанови надіслати кандидату на посаду Овруцького міського голови Коростенського району Житомирської області ОСОБА_1, Овруцькій ТВК, Житомирському окружному адміністративному суду.
7. Оприлюднити постанову на офіційному вебсайті ЦВК.
Позивач вважаючи, що подана ним до ЦВК скарга по суті не розглянута, звернувся з даним позовом до суду.
Висновки за результатами розгляду апеляційної скарги з посиланням на норми права, якими керувався суд апеляційної інстанції
Згідно з частиною першою статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Верховний Суд, заслухавши суддю-доповідача, учасників справи, вивчивши матеріали справи, дослідивши й проаналізувавши доводи апеляційної скарги в межах, визначених статтею 308 КАС України, дійшов наступних висновків.
В силу частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 38 Конституції України закріплено право громадян брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Відповідно до пункту 20 частини першої статті 92 Конституції України організація і порядок проведення виборів і референдумів визначаються виключно законами України.
01 січня 2020 року набрав чинності Виборчий кодекс України, який відповідно до Конституції України визначає гарантії права громадян на участь у виборах, регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів.
Статтею 1 Виборчого кодексу України визначено, що вибори в Україні є основною формою народного волевиявлення, способом безпосереднього здійснення влади Українським народом.
Відповідно до Конституції України в Україні проводяться такі типи виборів, зокрема місцеві вибори (стаття 3 Кодексу).
Відповідно до частини другої статті 19 Виборчого кодексу України забезпечення умов для реалізації виборчих прав громадян, дотримання основних засад виборчого права, належне здійснення виборчих процедур і механізмів, передбачених цим Кодексом, точне і достовірне встановлення результатів виборів гарантується.
Згідно з частиною першою статті 1 Закону України від 30 червня 2004 року № 1932-IV "Про Центральну виборчу комісію" (далі - Закон № 1932-IV) ЦВК є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України, цього та інших законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів в порядку та в межах, встановлених цим та іншими законами України.
За змістом частини другої статті 1, пункту 3 частини першої статті 17, пунктів 1, 2 частини першої статті 21 Закону № 1932-IV на ЦВК покладено повноваження щодо контролю за діяльністю виборчих комісій, які утворюються для організації підготовки та проведення місцевих виборів, а також за додержанням та однаковим застосуванням законодавства про місцеві вибори на всій території України.
Відповідно до частини другої статті 3 Закону № 1932-IV Комісія та її члени зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, цим та іншими законами України.
Частинами першою, третьою та четвертою статті 14 Закону № 1932-IV передбачено, що виборці, виборчі комісії, комісії з референдумів, інші суб`єкти виборчого і референдумного процесів, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, об`єднання громадян, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, іноземці та особи без громадянства, а також органи влади іноземних держав, міжнародні організації мають право звернутися до Комісії із зверненнями з питань, що належать до повноважень Комісії, в порядку, встановленому цим Законом, Законом України "Про звернення громадян" та іншими законами України. Звернення може бути подано як окремою особою (індивідуальне), так і групою осіб (колективне).
Під зверненням за цим Законом слід розуміти, зокрема скаргу, в якій міститься інформація про порушення законодавства України про вибори і референдуми та вимога забезпечити реалізацію і захист виборчих прав, права на участь у референдумі, законних інтересів суб`єктів виборчого і референдумного процесів, поновити порушені виборчі права та право на участь у референдумі.
Скарги, що стосуються виборів чи референдумів, подаються до Комісії у порядку та строки, встановлені законом про вибори чи законом про референдуми.
Порядок і строки подання та розгляду скарг, що стосуються місцевих виборів, а також вимоги до їх форми та змісту визначено розділом ХІ Виборчого кодексу України.
Згідно із приписами статті 63 Виборчого кодексу України рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, можуть бути оскаржені до суду або до виборчої комісії. Оскарження рішень, дій чи бездіяльності, що стосуються виборчого процесу, до відповідної виборчої комісії, а також розгляд скарг та прийняття рішення виборчою комісією здійснюються в порядку, визначеному цим Кодексом.
Суб`єктом звернення до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу, може бути, зокрема кандидат, зареєстрований для участі у відповідних виборах. Від імені кандидата суб`єктом звернення зі скаргою може бути також довірена особа кандидата, представник кандидата у Центральній виборчій комісії, територіальній виборчій комісії (пункт 1 частини першої статті 65 Виборчого кодексу України).
За правилами частин другої, третьої статті 65 Виборчого кодексу України кандидат, зареєстрований для участі у відповідних виборах та від його імені довірена особа можуть оскаржити до відповідної виборчої комісії рішення, дії чи бездіяльність суб`єктів оскарження, якщо такі рішення, дії чи бездіяльність стосуються відповідного регіону, округу, де цей кандидат зареєстрований для участі у виборах.
До Центральної виборчої комісії може бути подана скарга, серед іншого, на бездіяльність територіальної виборчої комісії, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів.
Частиною восьмою статті 67 Виборчого кодексу України передбачено, що суб`єкт звернення може у скарзі заявляти вимоги, зокрема про визнання бездіяльності суб`єкта оскарження такою, що не відповідає вимогам законодавства (є протиправною), порушує виборчі права громадян, права та законні інтереси суб`єкта виборчого процесу та зобов`язання вчинити певні дії.
Статтею 72 Виборчого кодексу України регламентовано порядок розгляду скарги виборчою комісією, дії комісії під час розгляду скарги та перелік рішень, які можуть бути прийняті за результатами її розгляду.
Зокрема, перед розглядом скарги по суті виборча комісія вивчає скаргу для встановлення: 1) чи подано скаргу належним суб`єктом звернення зі скаргою, визначеним цим Кодексом; 2) чи віднесено цим Кодексом розгляд скарги до повноважень виборчої комісії (належний суб`єкт розгляду скарги); 3) чи дотримано суб`єктом звернення зі скаргою строки оскарження, встановлені цим Кодексом.
У разі якщо скаргу подано належним суб`єктом звернення зі скаргою до належного суб`єкта розгляду такої скарги в установлені цим Кодексом строки, виборча комісія переходить до розгляду скарги по суті.
Під час розгляду по суті скарги щодо дії (бездіяльності) суб`єкта оскарження виборча комісія вирішує: 1) чи мала місце оскаржувана дія (бездіяльність) суб`єкта оскарження; 2) чи оскаржувана дія (бездіяльність) здійснювалася (вчинялася) суб`єктом оскарження на законних підставах; 3) чи підтверджуються викладені у скарзі вимоги наданими доказами; 4) які правові норми належить застосувати до цих правовідносин; 5) чи належить задовольнити кожну з вимог суб`єкта звернення зі скаргою, чи відмовити в їх задоволенні; 6) чи належить поновити порушені права чи законні інтереси суб`єкта звернення зі скаргою в інший спосіб; 7) які рішення слід зобов`язати прийняти чи які дії, що випливають із факту визнання оскаржених дій чи бездіяльності протиправними, вчинити.
При розгляді скарги по суті виборча комісія може задовольнити скаргу повністю або частково чи відмовити в її задоволенні.
Виборча комісія вищого рівня за результатом розгляду скарги, на підставі рішення суду або з власної ініціативи може скасувати рішення виборчої комісії нижчого рівня та прийняти рішення по суті питання.
Якщо виборча комісія при розгляді скарги визнає необхідним проведення перевірки зазначених у скарзі обставин правоохоронними органами, відповідні правоохоронні органи за зверненням виборчої комісії перевіряють ці обставини та вживають відповідних заходів для припинення порушення законодавства у триденний строк з дня отримання звернення виборчої комісії, а якщо таке звернення отримано ними менше ніж за три дні до дня голосування (повторного голосування), у день голосування чи в наступний за ним день - невідкладно. Про наслідки перевірки та вжиті заходи відповідні органи повідомляють виборчу комісію, яка до них звернулася.