1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду






Постанова

Іменем України

12 листопада 2020 року

м. Київ

справа № 464/8366/16-к

провадження № 51-6237 км 19

Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:


головуючого Білик Н.В.,

суддів Ємця О.П., Остапука В.І.

за участю:

секретаря судового засідання Ковтюка В.В.,

прокурора Вараниці В.М.


розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Львівського апеляційного суду від 02 жовтня 2019 року у кримінальному провадженні № 32016140000000003 за обвинуваченням


ОСОБА_1 ,ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та жителя АДРЕСА_1, раніше не судимого,


у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 27, ч. 2 ст. 205 КК України.


Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини


За вироком Сихівського районного суду м. Львова від 17 листопада 2017 року ОСОБА_1 засуджено за ч. 3 ст. 27, ч. 2 ст. 205 КК України до покарання у виді штрафу в розмірі п`ять тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 85 000 грн.

Цим же вироком засуджені ОСОБА_2 та ОСОБА_3, судові рішення щодо яких не оскаржені.

Ухвалою Львівського апеляційного суду від 02 жовтня 2019 року вирок районного суду скасовано, кримінальне провадження щодо ОСОБА_1, ОСОБА_3 закрито на підставі п. 4 ч. 1 ст. 284 КПК України у зв`язку із набранням чинності Законом України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо зменшення тиску на бізнес" від 18 вересня 2019 року в частині декриміналізації ст. 205 КК України.

Кримінальне провадження відносно ОСОБА_2 закрито на підставі п. 5 ч. 1 ст. 284 КПК України у зв`язку зі смертю обвинуваченого.


За вироком суду ОСОБА_1 визнаний винуватим у тому, що він спільно з ОСОБА_2 у період з жовтня 2015 року по березень 2016 року у Львівській області, з корисливих мотивів, з метою приховування злочинної діяльності, направленої на здійснення імітації фінансово-господарської діяльності, організував групу осіб, об`єднав співучасників - виконавців ОСОБА_3, а також ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 (яких засуджено вироками Сихівського районного суду м. Львова за вчинення злочину, передбаченого ч. 2 ст. 27, ч. 1 ст. 205 КК України) на вчинення злочину, координував поведінку членів групи і в результаті сумісної злочинної діяльності здійснював фіктивне підприємництво, повторно.

ОСОБА_1 разом з ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за попередньою змовою між собою, з метою прикриття незаконної діяльності, у період з жовтня 2015 року по березень 2016 року перереєстрували на спеціально підібраних осіб з числа малозабезпечених місцевих мешканців ( ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 ) фіктивні підприємства ТОВ "Люфт Сервіс", ТАВ "Надін груп", які у подальшому використали для імітації фінансово-господарської діяльності шляхом незаконного формування податкового зобов`язання та податкового кредиту для підприємств контрагентів, незаконного обернення безготівкових коштів у готівкові.

У результаті злочинної діяльності суб`єктами господарювання, які входили до "конвертаційного центру", безпідставно сформовано податковий кредит реально-діючим підприємствам-вигодонабувачам на загальну суму податку на додану вартість 6 885 015 грн., незаконно обернено безготівкових коштів у готівкові на суму 4865000 грн.


Вимоги касаційної скарги та доводи особи, яка її подала


У касаційній скарзі ОСОБА_1 просить скасувати ухвалу апеляційного суду та закрити кримінальне провадження щодо нього на підставі п. 3 ч. 1 ст. 284 КПК України через невстановлення достатніх доказів для доведення його винуватості в суді. Зазначає, що суд апеляційної інстанції порушив принцип безпосередності, не дослідив повторно докази, не дав обґрунтовані відповіді на усі доводи апеляційних скарг, чим порушив вимоги ст. 419 КПК України, натомість закрив кримінальне провадження щодо нього на підставі п. 4 ч. 1 ст. 284 КПК України. Крім того, вказує на порушення апеляційним судом права на захист, оскільки судовий розгляд відбувся за відсутності захисника, а також посилається на те, що суд не з`ясував у родичів померлого ОСОБА_2 чи бажають вони продовжувати провадження з метою його реабілітації.


Позиції інших учасників судового провадження


Прокурор у судовому засіданні заперечував проти задоволення скарги та просив залишити судове рішення без зміни.


Мотиви суду


Згідно ст. 433 КПК України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги. При цьому він перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин і не має права досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в оскарженому судовому рішенні, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.


Із будь-яких інших підстав касаційний суд не вправі втручатися у рішення судів нижчих ланок. Тому суд касаційної інстанції не перевіряє судових рішень у частині неповноти судового розгляду, а також невідповідності висновків суду фактичним обставинам кримінального провадження та не може давати оцінку цим обставинам, оскільки це вимагає безпосереднього дослідження доказів, що не передбачено приписами вищенаведеної норми закону. При перевірці доводів, наведених у касаційній скарзі, колегія суддів виходить із фактичних обставин, встановлених місцевим та апеляційним судами.


Твердження ОСОБА_1 про те, що суд апеляційної інстанції не розглянув доводів апеляційної скарги та безпідставно закрив кримінальне провадження щодо нього відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 284 КПК України не ґрунтуються на законі.


................
Перейти до повного тексту