1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду




Постанова

Іменем України

12 листопада 2020 року

м. Київ

справа № 201/13163/18

провадження № 61-19348св19

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду: Гулейкова І. Ю. (суддя-доповідач), Ступак О. В., Усика Г. І.,

учасники справи:

позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Кредитні ініціативи",

відповідач - ОСОБА_1,

третя особа - Соборний відділ державної виконавчої служби міста Дніпра Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області,

розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Кредитні ініціативи" на рішення Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 29 травня 2019 року

в складі судді Ткаченко Н. В. та постанову Дніпровського апеляційного суду

від 24 вересня 2019 року в складі колегії суддів: Демченко Е. Л., Куценко Т. Р., Макарова М. О.,

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог і рішень судів

У грудні 2018 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Кредитні ініціативи" (далі - ТОВ "Кредитні ініціативи") звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1, третя особа - Соборний відділ державної виконавчої служби міста Дніпра Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області (далі - Соборний ВДВС міста Дніпра ГТУЮ у Дніпропетровській області), про звільнення майна з-під арешту.

В обґрунтування позову зазначало, що 28 листопада 2012 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Факторингова компанія Вектор Плюс" (далі -

ТОВ "ФК "Вектор Плюс") та ТОВ "Кредитні ініціативи" укладений договір факторингу, за умовами якого позивач набув статусу нового кредитора за кредитним договором від 10 липня 2008 року, укладеним з позичальником ОСОБА_1 .

Вказувало, що відповідно до укладеного 28 листопада 2012 року договору про передачу прав за іпотечним договором, ТОВ "Кредитні ініціативи" набуло статусу іпотекодержателя нерухомого майна - квартири

АДРЕСА_1 , яка є предметом іпотеки за іпотечним договором, укладеним з відповідачем на забезпечення виконання основного зобов`язання за кредитним договором від 28 листопада 2012 року.

Звертало увагу, що відповідач своїх зобов`язань за кредитним договором

від 28 листопада 2012 року не виконує, у зв`язку із чим має заборгованість за кредитом та відсотками. З огляду на це, позивач розпочав процедуру звернення стягнення на іпотечне майно, проте позбавлений можливості реалізувати заставне майно, оскільки постановою державного виконавця Соборного ВДВС міста Дніпра ГТУЮ у Дніпропетровській області від 11 січня 2016 року накладено арешт на нерухоме майно боржника ОСОБА_1 та заборону на його відчуження.

Посилаючись на те, що арешт іпотечного майна перешкоджає позивачу реалізувати своє право на першочергове задоволення своїх вимог за рахунок предмету іпотеки, позивач просив звільнити з-під арешту належне відповідачу нерухоме майно,

а саме - квартиру АДРЕСА_1, який накладений постановою державного виконавця Соборного ВДВС міста Дніпра ГТУЮ у Дніпропетровській області від 11 січня 2016 року.

Рішенням Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 29 травня 2019 року в задоволенні позову відмовлено.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що на час звернення позивачем з зазначеним позовом ТОВ "Кредитні ініціативи", як іпотекодержатель, задовольнило свої вимоги за основним зобов`язанням відповідача шляхом звернення стягнення на предмет іпотеки в позасудовому порядку, а тому посилання позивача на порушення його прав, як іпотекодержателя, в здійснені права задовольнити свої вимоги, забезпечені іпотекою, є безпідставними.

Судом першої інстанції також зазначено, що під час розгляду справи, судом в Автоматизований системі виконавчого провадження здійснено перевірку інформації щодо стану виконавчих проваджень щодо боржника ОСОБА_1, за результатами якої з`ясовано, про наявність двох виконавчих проваджень, які станом на час проведення перевірки завершенні у зв`язку із фактичним виконанням. Позивачем не зазначено який саме виконавчий документ був підставою для відкриття виконавчого провадження та накладення арешту згідно з постановою про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження від 11 січня

2016 року, як і не надано відповідних доказів.

Враховуючи наведене, суд першої інстанції зробив висновок, що відсутність можливості вирішення даного спору без участі у справі стягувача, в інтересах якого накладено арешт (якщо він є відмінним від іпотекодержателя), оскільки задоволення позову про звільнення спірного майна з-під арешту, призведе до порушення права стягувача, який не залучений до участі у справі.

Постановою Дніпровського апеляційного суду від 24 вересня 2019 року апеляційну скаргу ТОВ "Кредитні ініціативи" залишено без задоволення, рішення суду першої інстанції залишено без змін.

Колегія суддів апеляційного суду погодилась з висновками суду першої інстанції щодо відсутності правових підстав для задоволення позову, зазначивши, що постанова про арешт майна боржника та оголошення заборони його відчуження була винесена Соборним ВДВС міста Дніпра ГТУЮ у Дніпропетровській області 11 січня 2016 року, а право власності на предмет іпотеки за позивачем зареєстроване

15 листопада 2018 року. При цьому позивачем не надано жодних доказів, з яких би вбачалось на підставі якого процесуального документу винесено постанову про арешт майна боржника від 11 січня 2016 року.

Апеляційним судом також зазначено, що колегія суддів не може перевірити правових підстав винесення постанови від 11 січня 2016 року, а ТОВ "Кредитні ініціативи" в апеляційній скарзі не наведено жодних доводів, які б підтверджувались належними та допустимими доказами щодо наявності правових підстав передбачених частинами четвертою, п`ятою статті 59 Закону України "Про виконавче провадження" та наявності в позивача права звертатись до суду з пред`явленими ним вимогами.

Короткий зміст та узагальнюючі доводи касаційної скарги, позиція інших учасників справи

У жовтні 2019 року ТОВ "Кредитні ініціативи" засобами поштового зв`язку надіслало до Верховного Суду касаційну скаргу на рішення Жовтневого районного суду

м. Дніпропетровська від 29 травня 2019 року та постанову Дніпровського апеляційного суду від 24 вересня 2019 року, в якій просить скасувати зазначені вище судові рішення та ухвалити нове рішення про задоволення позову, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права.

Зазначає, що суди безпідставно зазначили, що права позивача не порушені накладанням арешту на спірну квартиру. Вважає також безпідставним посилання апеляційного суду на те, що позивачем не залучено до участі в справі стягувача у виконавчому провадженні, в межах якого накладено оспорюваний арешт та не зазначено в якому саме провадженні була накладена заборона відчуження спірного нерухомого майна. Стверджує, що права осіб, які не залучені до участі в справі не порушуються, оскільки позивач був стягувачем у виконавчому провадженні в межах якого накладено оспорюваний арешт.

Звертає увагу, що судами не враховано правового висновку, викладеного в постанові Верховного Суду від 15 травня 2019 року в справі № 310/5737/17, фактичні обставини в якій є аналогічними фактичним обставинам справи, що переглядається, проте спір вирішено правильно.

Відзиву на касаційну скаргу позивача від інших участинків справи до Верховного Суду не надходило.

Рух справи у суді касаційної інстанції

Ухвалою Верховного Суду від 23 грудня 2019 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ТОВ "Кредитні ініціативи" на рішення Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 29 травня 2019 року та постанову Дніпровського апеляційного суду від 24 вересня 2019 року, витребувано цивільну справу та надано учасникам справи строк на подання відзивів на касаційну скаргу.

Позиція Верховного Суду

08 лютого 2020 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" (далі - Закон № 460-ІХ).

Відповідно до пункту 2 Розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону

460-ІХ касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.

За таких обставин касаційна скарга ТОВ "Кредитні ініціативи" на рішення Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 29 травня 2019 року та постанову Дніпровського апеляційного суду від 24 вересня 2019 року підлягає розгляду Верховним Судом в порядку за правилами Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), в редакції чинній на час її подання, тобто до 08 лютого 2020 року.

Згідно з частиною другою статті 389 ЦПК України, в редакції чинній на час подання касаційної скарги, підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим (частина перша статті 263 ЦПК України).

Частиною першою статті 400 ЦПК України, в редакції чинній на час подання касаційної скарги, передбачено, що під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.

Вивчивши матеріали справи, перевіривши доводи касаційної скарги, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції та постанова апеляційного суду - без змін, оскільки їх ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Фактичні обставини справи, установленні судами попередніх інстанцій

Судами встановлено, що 10 липня 2008 року між Відкритим акціонерним

товариством "Сведбанк" (далі - ВАТ "Сведбанк"), правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство "Сведбанк" (далі - ПАТ "Сведбанк"), та

ОСОБА_1 укладено кредитний договір, відповідно до умов якого позичальник отримала кредит у розмірі 90 000,00 доларів США зі сплатою 12,5% річних на термін до 09 липня 2018 року.

На забезпечення виконання зобов`язань позичальника за зазначеним вище кредитним договором, 10 липня 2008 року між банком та ОСОБА_1 укладено іпотечний договір, за умовами якого остання передала в іпотеку банку квартиру

АДРЕСА_1 .

28 листопада 2012 року між ПАТ "Сведбанк" та ТОВ "ФК "Вектор Плюс" укладено договір факторингу. Цього ж дня між ТОВ "ФК "Вектор Плюс" та ТОВ "Кредитні ініціативи" також було укладено договір факторингу. Внаслідок укладення зазначених вище договорів ТОВ "Кредитні ініціативи" набуло статусу нового кредитора (стягувача) за кредитним договором від 10 липня 2008 року, укладеним з

ОСОБА_1 .

Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 16 листопада 2018 року, на підставі договору факторингу та відступлення на користь ТОВ "Кредитні ініціативи" прав вимоги за договором про передачу прав за іпотечним договором, зареєстровано зміни іпотекодержателя за зазначеним вище договором іпотеки, права позивача, як іпотекодержателя, за договором іпотеки зареєстровані у державному реєстрі іпотек 06 грудня 2012 року за реєстровим № 7543635.

Також судами встановлено, що 19 січня 2016 року державним реєстратором Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області

Ткачук К. О., вчинено реєстраційний запис про накладання арешту на квартиру

АДРЕСА_1 , що належить

ОСОБА_1 .Підстава для обтяження -постанова про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження, винесена 11 січня 2016 року Соборним (Жовтневим) ВДВС міста Дніпра (Дніпропетровська) ГТУЮ у Дніпропетровській області.

Згідно з інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 16 листопада 2018 року рішенням про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) від 15 листопада 2018 року, індексний

44054963, прийнятим державним реєстратором Дніпровської філії комунального підприємства "Агенція адміністративних послуг" Дніпропетровської області Чернецьким М. А., право власності на квартиру АДРЕСА_1 зареєстровано за ТОВ "Кредитні ініціативи"; номер запису про право власності 28927068; підстава виникнення права власності: іпотечний договір, повідомлення про звернення стягнення на предмет іпотеки шляхом позасудового врегулювання на підставі договору та анулювання залишку заборгованості за основним зобов`язанням.

Нормативно-правове обґрунтування

Статтею 12 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) передбачено, що особа здійснює свої цивільні права вільно, на власний розсуд.

Відповідно до частини першої статті 15 ЦК Україникожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорення.


................
Перейти до повного тексту