Постанова
Іменем України
09 листопада 2020 року
м. Київ
справа № 687/659/19
провадження № 61-955св20
Верховний Суд у складі постійної колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Кузнєцова В. О. (суддя-доповідач), Жданової В. С., Ігнатенка В. М.,
учасники справи:
позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Промінь Галичина",
відповідачі: ОСОБА_1, Товариство з обмеженою відповідальністю "Мрія Фармінг Поділля",
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Мрія Фармінг Поділля" на рішення Чемеровецького районного суду Хмельницької області від 26 вересня 2019 року у складі судді Горобець Н. О. та постанову Хмельницького апеляційного суду від 16 грудня 2019 року у складі колегії суддів: Корніюк А. П., П`єнти І. В., Талалай О. І.,
ВСТАНОВИВ:
Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У травні 2018 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Промінь Галичина" (далі - ТОВ "Промінь Галичина") звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1, Товариства з обмеженою відповідальністю "Мрія Фармінг Поділля" (далі - ТОВ "Мрія Фармінг Поділля") про визнання недійсним договору оренди землі.
На обґрунтування позовних вимог зазначало, що 02 грудня 2009 року між товариством та ОСОБА_2 був укладений договір оренди земельної ділянки № 98, за умовами якого ОСОБА_2 передала в оренду належну їй на праві власності земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,6324 га, кадастровий номер 6825284600:05:004:0108, яка розташована на території Кормильчанської сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області, строком на десять років. Договір зареєстровано у Чемеровецькому районному відділі Хмельницької регіональної філії Державного підприємства "Центр Державного земельного кадастру" 31 травня 2010 року за № 041076300202.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла, її спадкоємцем є донька ОСОБА_1, яка 27 листопада 2015 року уклала договір оренди вказаної земельної ділянки із ТОВ "Мрія Фармінг Поділля", про що товариству стало відомо у лютому 2018 року при підготовці документів для перереєстрації права оренди.
Посилаючись на те, що договір оренди спірної земельної ділянки, укладено між відповідачами під час дії договору оренди цієї ж земельної ділянки № 98 від 02 грудня 2009 року, що порушує права орендаря, ТОВ "Промінь Галичина" просила визнати такий договір недійсним.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Чемеровецького районного суду Хмельницької області від 26 вересня 2019 року позов задоволено. Визнано недійсним договір оренди земельної ділянки № 51, укладений 27 листопада 2015 року між ОСОБА_1 та ТОВ "Мрія Фармінг Поділля" щодо земельної ділянки площею 1,6324 га, кадастровий номер 6825284600:05:004:0108, яка розташована на території Кормильчанської сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області, зареєстрований у Реєстраційній службі Городоцького районного управління юстиції Хмельницької області 22 грудня 2015 року за № 12757499.
Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що оспорюваний договір оренди земельної ділянки, укладений між відповідачами під час дії договору оренди землі, укладеного із позивачем, що порушує його права як орендаря земельної ділянки та в силу положень статей 203, 215 ЦК України є недійсним.
Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції
Постановою Хмельницького апеляційного суду від 16 грудня 2019 року апеляційну скаргу ТОВ "Мрія Фармінг Поділля" залишено без задоволення, рішення Чемеровецького районного суду Хмельницької області від 26 вересня 2019 року залишено без змін.
Залишаючи рішення суду першої інстанції без змін, суд апеляційної інстанції погодився з висновками місцевого суду, який всебічно та повно з`ясував дійсні обставини справи, перевірив доводи та заперечення сторін, дослідив надані сторонами докази, унаслідок чого ухвалив законне і обґрунтоване рішення про задоволення позовних вимог.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та узагальнення її доводів
У січні 2020 року ТОВ "Мрія Фармінг Поділля" подало до Верховного Суду касаційну скаргу, у якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить ухвалені у справі судові рішення скасувати і ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити.
Касаційна скарга мотивована тим, що судами першої та апеляційної інстанцій неправильно застосовано положення статей 261, 267 ЦК України та не застосовано наслідки пропуску строку позовної давності позивачем при зверненні до суду з даним позовом, про що відповідачем було заявлене відповідне клопотання та не відмовлено в задоволенні позову з цих підстав. При цьому, судами протиправно не взято до уваги, що всі ризики вчинення чи не вчинення відповідної дії покладаються в даному випадку саме на позивача, який однозначно мав змогу бути обізнаним про наявність оспорюваного договору оренди землі з грудня 2015 року, проте своїм правом не скористався, внаслідок чого пропустив строк позовної давності щодо оскарження договору оренди землі, укладеного між відповідачами.
Ухвалою Верховного Суду від 24 січня 2020 року відкрито касаційне провадження у цій справі, витребувано її матеріали із суду першої інстанції.
Узагальнений виклад позиції інших учасників справи
У поданому 25 лютого 2020 року відзиві, ТОВ "Промінь Галичина" просить касаційну скаргу ТОВ "Мрія Фармінг Поділля" залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін, посилаючись на те, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку, що оскаржувані судові рішення ухвалено з порушенням норм матеріального і процесуального права, а переважно зводяться до переоцінки доказів у справі, що відповідно до положень статті 400 ЦПК України знаходиться поза межами повноважень касаційного суду. Крім того, враховуючи факт існування гарантованого права оренди щодо земельної ділянки та фактичний її обробіток і сплату орендної плати, позивач не знав і не зобов`язаний був вчиняти дії по перевірці існування вже зареєстрованого права оренди землі.
Мотивувальна частина
Позиція Верховного Суду
08 лютого 2020 року набрав чинності Закон України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ".
Частиною другою розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" установлено, що касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.
За таких обставин розгляд касаційної скарги ТОВ "Мрія Фармінг Поділля" здійснюється Верховним Судом в порядку та за правилами ЦПК України в редакції Закону від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII, що діяла до 08 лютого 2020 року.
Відповідно до вимог частин першої і другої статті 400 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.
Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Згідно із положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Вивчивши матеріали цивільної справи, перевіривши доводи касаційної скарги, колегія суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду дійшла висновку про залишення касаційної скарги без задоволення, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій - без змін.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
Встановлено, що 02 грудня 2009 року між ТОВ "Промінь Галичина" та ОСОБА_2 був укладений договір оренди землі № 98, згідно якого ОСОБА_2 передала в оренду позивачу належну їй на праві власності земельну ділянку площею 1,6324 га, кадастровий номер 6825284600:05:004:0108, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Кормильчанської сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області.
Вказаний договір зареєстровано у Чемеровецькому районному відділі Хмельницької регіональної філії Державного підприємства "Центр Державного земельного кадастру" 31 травня 2010 року за № 041076300202.
Відповідно до пункту 3.1 договору оренди земельної ділянки від 02 грудня 2009 року № 98 цей договір діє з моменту його державної реєстрації та укладений сторонами строком на десять років.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла, спадщину після її смерті прийняла донька ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за заповітом від 06 липня 2013 року.