ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 листопада 2020 року
м. Київ
справа №607/6422/16-а
адміністративне провадження №К/9901/44321/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Бучик А.Ю.,
суддів - Мороз Л.Л., Рибачука А.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Тернопільської міської ради на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 19 квітня 2017 року (Онишкевич Т.В., Кухтей Р.В., Сеник Р.П. ) у справі за позовом ОСОБА_1 до Тернопільської міської ради, третя особа - ОСОБА_2 про зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
В червні 2016 року ФОП ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому після уточнення своїх вимог просив:
визнати неправомірними дії відділу державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради (далі - ВДАБК) щодо проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил стосовно об`єкта будівництва "Церква та багатоквартирний житловий будинок з вбудованими приміщеннями громадського призначення по АДРЕСА_1 ";
визнати незаконним та скасувати припис ВДАБК про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 19 травня 2016 року;
визнати незаконною та скасувати постанову ВДАБК про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 3-125/27 від 06 червня 2016 року.
Постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 06 жовтня 2016 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 19 квітня 2017 року визнано нечинною постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 06 жовтня 2016 року у справі № 607/6422/16-а у частині відмови у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про визнання незаконним та скасування припису відділу державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 19 травня 2016 року та закрито провадження у адміністративній справі у цій частині у зв`язку з відмовою позивача від позову у вказаній частині.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 19 квітня 2017 року скасовано постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 06 жовтня 2016 року у частині відмови у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про визнання протиправною та скасування постанови відділу державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради № 3-125/27 від 06 червня 2016 року та прийнято нову, якою такі позовні вимоги задоволено.
У решті постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 06 жовтня 2016 року залишено без змін.
Не погоджуючись з постановою суду апеляційної інстанції, відповідач подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та залишити в силі постанову суду першої інстанції.
Касаційна скарга обґрунтована тим, що позивачем виконуються будівельні роботи з порушенням будівельних норм, про що зазначено в акті перевірки, а відтак позивача притягнуто до відповідальності за п. 8. ч. 3 ст. 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності". Вказує, що про розгляд справи суб`єкт містобудування повідомлявся належним чином.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 02.06.2017 відкрито касаційне провадження.
Відзив на касаційну скаргу не надходив.
Справу передано до Верховного Суду.
У зв`язку з відсутністю клопотань про участь в судовому засідання, справа розглядається в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю - доповідача, колегія суддів дійшла до висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
Судами встановлено, що в період з 13 травня 2016 року по 19 травня 2016 року спеціалістами ВДАБК на підставі доручення міського голови від 11.05.2016 № 05/11 проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил об`єкта будівництва "Церква та багатоквартирний житловий будинок з вбудованими приміщеннями громадського призначення по АДРЕСА_1 ", замовником якого є релігійна громада "парафія Преподобного Іова Почаївського" міста Тернополя Тернопільсько-Бучацької Єпархії УПЦ Київського Патріархату, а виконавцем будівельних робіт - ФОП ОСОБА_1 .
За результатами вказаної перевірки 19.05.2016 складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил об`єкта будівництва "Церква та багатоквартирний житловий будинок з вбудованими приміщеннями громадського призначення по АДРЕСА_1 " від 19.05.2016. В ході вказаної перевірки виявлено, що згідно проектної документації щодо вимог містобудівних умов та обмежень від 15.07.2014 №428 дозволено будівництво церкви на 80 прихожан і 36 квартирний житловий будинок, однак проектне рішення виготовлено на будівництво церкви на 100 прихожан і 44 квартирний житловий будинок, чим порушено ст.ст.7,ст.. ЗЗ Закону України "Про архітектурну діяльність, ст.31 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та п.4.3 ДБН А.2.2-3-2012 "Склад та зміст проектної документації на будівництво". Також виявлено, що на час перевірки 13.05.2016 року виконані будівельні роботи, а саме: улаштування фундаментів для будівництва церкви; улаштування фундаментів, стін підвалів і цокольного поверху, частково перекриття цокольного і підвального поверху багатоквартирного житлового будинку з офісними приміщеннями. Огородження та облаштування будови "Церква та багатоквартирний житловий будинок з вбудованими приміщеннями громадського призначення по АДРЕСА_1 " виконано з відхиленнями від буд генплану та проекту "Організація будівельного виробництва". Під час перевірки не було представлено виконавчу документацію щодо улаштування пальових фундаментів для будівництва церкви (виконавча схема забивки паль та журнал забивки паль), виявлені відступи зафіксовано в журналі авторського нагляду за будівництвом з терміном усунення до 16.03.2016 року, чим порушено п. 1.17 ДБН А.3.1-5-2009. Також виявлено, що згідно витягу з Державного земельного кадастру на земельну ділянку НВ-6100664742013 від 30.10.2013 року цільове призначення наданій замовнику земельної ділянки "для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій", фактично будується багатоквартирний житловий будинок, тобто має місце нецільового використання земельної ділянки.
Акт перевірки складено в присутності замовника будівництва - настоятеля церкви протоієрея О. Кіцілінського, директора ТВП "Тернопільархпроект" Водоп`яна А.І., головного архітектора проекту ТВП "Тернопільархпроект" Нетриб`яка М.М. та ФОП ОСОБА_1 та підписано всіма присутніми без зауважень.
На підставі зазначеного акту позапланової перевірки спеціалістами ВДАБК 19 травня 2016 року щодо ОСОБА_1 складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, відповідальність за яке передбачена п. 8. ч. 3 ст. 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", та внесено припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема, будівельним нормам, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт.
Постановою ВДАБК № 3-125/27 від 06 червня 2016 року ОСОБА_1 притягнуто до відповідальності за вчинення правопорушення передбаченого п. 8. ч. 3 ст. 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у сумі 62250,00 грн.
Не погоджуючись з діями, приписом та постановою, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1, суд першої інстанції виходив із того, що підстав для визнання неправомірними дій ВДАБК щодо проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил стосовно об`єкта будівництва "Церква та багатоквартирний житловий будинок з вбудованими приміщеннями громадського призначення по АДРЕСА_1 ", визнання незаконними та скасування припису про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 19.05.2016 року, постанови від 06.06.2016 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 3-125/27 від 06.06.2016 року відділу державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради немає.
Скасовуючи постанову суду першої інстанції в частині щодо відмови в задоволенні позову щодо визнання протиправною та скасування постанови, та задовольняючи позов в цій частині, апеляційний суд вказав на порушення відповідачем процедури притягнення суб`єкта містобудування до відповідальності, а саме неповідомлення про розгляд справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Колегія суддів, дослідивши спірні правовідносини, зазначає наступне.
Згідно з частиною першою та другою статті 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.