1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



11 листопада 2020 року

м. Київ

справа № 804/9278/15

адміністративне провадження № К/9901/41449/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Юрченко В.П.,

суддів: Васильєвої І.А., Пасічник С.С.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.10.2015 (суддя - О.М. Турова) та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 24.11.2016 (колегія суддів: В.Є. Чередниченко, С.М. Іванов, А.В. Суховаров) у справі №804/9278/15 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "МК-Монтаж" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:



Товариство з обмеженою відповідальністю "МК-Монтаж" звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Криворізької південної об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (правонаступник якого є Головне управління ДПС у Дніпропетровській області) про скасування податкового повідомлення-рішення №0000942205 від 15.06.2015.

В обґрунтування вимог позивач зазначає, що висновки відповідача щодо нереальності господарських операцій позивача з Товариством з обмеженою відповідальністю "ЖК Сварщик" (далі - ТОВ "ЖК Сварщик", код ЄДРПОУ 34008479) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Баріум Стіл" (далі - ТОВ "Баріум Стіл", код ЄДРПОУ 30559050) викладені у акті № 311/22.05/33452566 від 21.05.2015 на підставі якого було прийнято оскаржене рішення є безпідставними та необґрунтованими.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що висновки податкового органу про безтоварність господарських операцій по поставці ТМЦ від контрагента Товариства з обмеженою відповідальністю "ЖК Сварщик" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Баріум Стіл", на підставі укладених договорів поставки, зроблені в ході проведення планової і позапланової виїзних перевірок позивача, не відповідають фактичним обставинам справи. Позивач вказує, що факт здійснення господарських операцій із придбання товару у вказаних контрагентів-постачальників підтверджується належним чином оформленими документами первинного бухгалтерського обліку, які були надані під час перевірки. В подальшому придбана продукція реалізована позивачем третім компаніям. З огляду на викладене позивач вважає, що ним правомірно здійснено формування податкового обліку по зазначених операціях, тому оскаржуване податкове повідомлення-рішення вважає протиправними і просить скасувати.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.10.2015, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 24.11.2016 позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Криворізької південної об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області форми "Р" від 15.06.2015 №0000942205.

Рішення судів обґрунтовано тим, що позивачем було надано належні та допустимі докази, які підтверджують правові наслідки вчиненого правочину та те, що господарські операції мали реальний характер, а товар/послуги використовувалися в господарській діяльності позивача, однак відповідачем при винесенні спірного податкового повідомлення-рішення такі докази не були прийняті до уваги. Також судом було зазначено, що придбані у контрагентів товари було використано позивачем у власній господарській діяльності та реалізовано іншим покупцям. При цьому, суд першої інстанції, з чим погодився суд апеляційної інстанції перевірив всі доводи відповідача які ним вказувались в акті перевіри, а саме відзначено що ТТН не є належним доказом удаваності операцій позивача із такими суб`єктами господарювання, оскільки такі операції не виникали з правовідносин перевезення; доказів відсутності за місцем знаходження контрагентів позивача відповідачем не надано. Відсутність трудових ресурсів у останніх, а також неналежний спосіб ведення ними податкового обліку, як сплати податкових зобов`язань не може ставити у залежність право позивача на формування власного податкового обліку.

Не погоджуючись з рішенням судів першої та апеляційної інстанцій, відповідач подав касаційну скаргу, в яких просить їх скасувати, у задоволені позову відмовити. Вказується, що суди попередніх інстанцій в порушення принципу офіційного з`ясування матеріалів справи не надали правового значення виявлених фактів під час проведення перевірки здійснення ним удаваних господарських операції із його контрагентом, так як не було надано оцінки відсутності ТТН. При цьому, в більшості повторює доводи акту перевірки та апеляційної скарги, що не потребують додаткового зазначення.

Письмового відзиву на вказану касаційну скаргу від позивача до суду касаційної інстанції не надходило, що не перешкоджає її розгляду по суті.

Переглянувши рішення судів першої та апеляційної інстанцій в межах доводів касаційної скарги, перевіривши повноту встановлення судовими інстанціями фактичних обставин справи та правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, Верховний Суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги, з огляду на наступне.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що на підставі виданих Криворізькою південною ОДПІ на виконання вимог абз. 1,4,5 п.п.75.1, п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78, п.81.1, ст.81, п.82.2 ст. 82 Податкового кодексу України (далі- ПК України) проведено позапланову виїзну документальну перевірку ТОВ "МК-МОНТАЖ" з питань достовірності формування податкового кредиту з податку на додану вартість під час здійснення фінансово-господарських взаємовідносин з Товариством з обмеженою відповідальністю "ЖК Сварщик" (далі - ТОВ "ЖК Сварщик", код ЄДРПОУ 34008479) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Баріум Стіл" (далі - ТОВ "Баріум Стіл", код ЄДРПОУ 30559050) за січень 2015 р., та достовірності сформованого податкового зобов`язання з податку на додану вартість по реалізації товарів (робіт, послуг), придбаних у зазначених контрагентів, та достовірності сформованого податкового зобов`язання з податку на додану вартість під час здійснення фінансово-господарських взаємовідносин з Товариством з обмеженою відповідальністю "Інкорпорація" (далі - ТОВ "Інкорпорація", код ЄДРПОУ 30001349) та Публічним акціонерним товариством "Арселорміттал Кривий Ріг" (далі - ПАТ "Арселорміттал Кривий Ріг", код ЄДРПОУ 24432974).

За результатами перевірки складено акт № 311/22.05/33452566 від 21.05.2015, яким зафіксовано встановлене під час перевірки порушення позивачем приписів п.198.1, п.198.2, п.198.3 ст.198 ПК України, в результаті чого ТОВ "МК-Монтаж" завищено податковий кредит у січні 2015 року на суму 188 908,72 грн. по взаємовідносинам з ТОВ "ЖК Сварщик" та ТОВ "Баріум Стіл" (а.с.43-55 т.1).

В акті зазначено, що позивачем протягом періоду, що перевірявся, було укладено правочини з контрагентами ТОВ "ЖК Сварщик" та ТОВ "Баріум Стіл", реальне виконання яких не підтверджується, оскільки: TOB "МК-Монтаж" в ході перевірки не надано транспортні документи (товарно-транспортні накладні та дорожні листи вантажних автомобілів), тобто перевіркою не встановлено факту перевезення товарно-матеріальних цінностей від продавців до покупця, в зв`язку з відсутністю документів, що засвідчують їх транспортування;

- ТОВ "ЖК Сварщик" та ТОВ "Баріум Стіл" за юридичним адресом відсутні, фактичне місцезнаходження встановити немає можливості;

- на підставі податкової інформації встановлено, що у ТОВ "ЖК Сварщик" та ТОВ "Баріум Стіл" відсутня можливість для виконання укладених договорів, оскільки відсутні основні засоби, трудові ресурси; сировина, матеріали для ведення господарської діяльності;

- у видаткових накладних відсутня інформація щодо довіреностей, на підставі яких здійснювалось отримання товарів; журнал реєстрації довіреностей до перевірки не надано;

- за перевіряємий період між ТОВ "МК-МОНТАЖ" та ТОВ "ЖК Сварщик" існують розбіжності за січень 2015 р. у сумі ПДВ 161206,6 грн., які виникли на підставі акту про неможливість проведення перевірки ТОВ "ЖК Сварщик" за січень 2015 р. від 04.03.2015 р., проведеною Словянською ОДПІ, яким "не підтверджено реальність господарських відносин ТОВ "ЖК Сварщик" з платниками податків за січень 2015 р. у зв`язку з відсутністю платника за місцем знаходження".

На підставі акта перевірки № 311/22.05/33452566 від 21.05.2015 Криворізькою південною ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення №0000942205 від 15.06.2015, яким товариству збільшено суму грошового зобов`язання з податку на додану вартість на 188909 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 94454,5 грн.

Не погоджуючись із вказаними податковими повідомленнями-рішеннями, позивач звернувся до суду, який їх скасував, з чим погоджується Верховний Суд, з огляду на наступне.

Відповідно до приписів підпункту "а" пункту 198.1 та пунктів 198.2, 198.3 статті 198 ПК України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг.


................
Перейти до повного тексту