ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 листопада 2020 року
м. Київ
справа № 820/2141/16
адміністративне провадження № К/9901/28166/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Пасічник С.С.,
суддів: Васильєвої І.А., Юрченко В.П.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу Акціонерної компанії "Харківобленерго" на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: головуючого судді Мельнікової Л.В., суддів Старосуда М.І., Донець Л.О. від 12 жовтня 2016 року у справі за позовом Акціонерної компанії "Харківобленерго" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС про скасування податкового повідомлення-рішення,
В С Т А Н О В И В:
У квітні 2016 року Акціонерна компанія "Харківобленерго" (далі - позивач, Компанія) звернулася до суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС (далі - відповідач, СДПІ), в якому просило скасувати повідомлення-рішення від 13 квітня 2016 року №0000074100 про нарахування штрафних санкцій за затримку реєстрації податкових накладних на суму 10598,91 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що в його діях відсутня ознака протиправності, оскільки ним вжито всіх можливих заходів для проведення своєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН), яка, однак, не відбулася внаслідок протиправної поведінки суб`єкта владних повноважень, від якого залежало забезпечення можливості належним чином виконати цей обов`язок, що унеможливлює притягнення платника податків до відповідальності.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 10 травня 2016 року позов задоволено у повному обсязі; скасовано оскаржуване податкове повідомлення-рішення.
Приймаючи таке рішення, суд першої інстанції зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесено відповідачем без достатніх правових підстав, оскільки невиконання контролюючими органами обов`язків, визначених пунктом 9 "Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року №569 (далі - Порядок №569), щодо поповнення електронного рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість (далі - ПДВ) за проведеними взаєморозрахунками унеможливило здійснення своєчасної реєстрації Компанією податкових накладних за січень 2016 року, що, у свою чергу, не свідчить про порушення саме платником податків законодавчих вимог та виключає підстави для застосування до нього штрафних санкцій.
Харківський апеляційний адміністративний суд постановою від 12 жовтня 2016 року постанову суду першої інстанції скасував та ухвалив нове рішення про відмову у задоволенні позову.
Апеляційний суд, постановляючи рішення, виходив з того, що на час прийняття відповідачем оскаржуваного податкового повідомлення-рішення норми Податкового кодексу України (далі - ПК України) та жодного іншого нормативно-правового акту не містили положень, які б звільняли платника податку від обов`язку своєчасної реєстрації податкових накладних в ЄРПН чи від відповідальності за невчинення таких дій.
Не погоджуючись із рішенням апеляційного суду, Компанія подала до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу, в якій просила його скасувати та залишити в силі постанову суду першої інстанції.
Обґрунтовуючи касаційну скаргу, посилалась на помилковість висновків суду апеляційної інстанції та прийняття ним рішення за неправильного застосування відповідних норм права, адже порушення Компанією строків реєстрації податкових накладних відбулося не з її вини, а внаслідок незабезпечення органом ДФС автоматичного збільшення реєстраційної суми у системі електронного адміністрування ПДВ, що також встановлено рішенням суду у справі №820/2884/16, яким визнано протиправною відповідну бездіяльність ДФС України, а тому, підстави для застосування до підприємства штрафних санкцій, передбачених пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України, відсутні.
СДПІ у письмових запереченнях на касаційну скаргу проти доводів та вимог останньої заперечила, вважаючи їх безпідставними, а рішення суду апеляційної інстанції, яке просить залишити без змін, - обґрунтованим та законним.
Справа передана до Верховного Суду, як суду касаційної інстанції в адміністративних справах відповідно до підпункту 4 пункту 1 Розділу VІІ "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Переглянувши судові рішення в межах доводів і вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права і дотримання норм процесуального права, касаційний суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення касаційної скарги.
Так, судами попередніх інстанцій встановлено, що 23 березня 2016 року СДПІ проведена камеральна перевірка правомірності нарахування Компанією від`ємного значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту за січень 2016 року, за результатами якої складено акт №152/28-09-41-14/00131954, у якому зафіксовано порушення позивачем вимог абзацу 11 пункту 201.10 статті 201 ПК України, а саме реєстрація підприємством в ЄРПН 292 податкових накладних, виданих у січні 2016 року, з порушення п`ятнадцятиденного терміну, визначеного статтею 201 ПК України.
На підставі вказаного акту та відповідно до вимог пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України контролюючим органом прийнято оскаржуване податкове повідомлення - рішення, яким до Компанії застосовано штраф у розмірі 10598,91 грн.
В аспекті заявлених вимог, з огляду на фактичні обставини, установлені судами, Верховний Суд вказує на таке.
Так, відповідно до підпункту 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 ПК України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) ЄРПН - це реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками ПДВ електронними документами.
В свою чергу за приписами підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов`язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Обов`язок платника податків на дату виникнення податкових зобов`язань скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений цим Кодексом термін визначений абзацом першим пункту 201.1 статті 201 ПК України.
Абзацом 11 пункту 201.10 статті 201.1 ПК України (у редакції, чинній на момент складення податкових накладних) було передбачено, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов`язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Порушення платниками ПДВ граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам ПДВ, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників ПДВ, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків від суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків від суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків від суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків від суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.