ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 листопада 2020 року
м.Київ
справа №806/5119/15
адміністративне провадження №К/9901/25231/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Пасічник С.С.,
суддів: Васильєвої І.А., Юрченко В.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 13 червня 2016 року (головуючий суддя Жизневська А.В., судді: Котік Т.С., Малахова Н.М.) у справі за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Коростишівської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
В С Т А Н О В И В:
В листопаді 2015 року фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - Підприємець, позивач) звернулась до суду з позовом до Коростишівської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області (далі - Інспекція, відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 29 вересня 2015 року №0000522205, №0000512205, №0000502205.
Обґрунтовуючи позовну заяву, Підприємець вказувала, що оприбуткування готівки нею здійснювалось своєчасно, що підтверджується копією книги обліку розрахункових операцій (далі - КОРО); встановлений же перевіряючими факт неведення в повному обсязі обліку товарних запасів (алкогольних напоїв та тютюнових виробів) за місцем їх реалізації спростовується видатковою накладною №ЖТ15-000082849 від 14 вересня 2015 року; крім того законодавством не передбачено обов`язку фізичної особи-підприємця вести облік товарних запасів за місцем їх реалізації, відтак застосування до неї штрафних (фінансових) санкцій на підставі оскаржуваних податкових повідомлень-рішень є неправомірним.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 01 лютого 2016 року позов задоволено частково: визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 29 вересня 2015 року №0000502205 в частині застосування штрафної (фінансової) санкції на суму 33 678,00 грн.; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Приймаючи таке рішення, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем не надано розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, підтверджуючих своєчасне та належне оприбуткування нею готівки; крім того, продаж алкогольних напоїв в період з 24 липня 2015 року по 08 вересня 2015 року здійснювався Підприємцем за цінами, нижчими за встановлені мінімальні ціни, що підтверджено поданими відповідачем доказами; до того ж позивачем не надано накладні на алкогольні напої, які зберігались та були реалізовані (за заниженими цінами) в період з 24 липня 2015 року по 08 вересня 2015 року; в той же час ані акт перевірки, ані додатки до нього не містять чіткого опису із конкретним зазначенням найменування тютюнових виробів, їх кількості та ціни на суму 16 665,20 грн., які бралися до розрахунку штрафної санкції; водночас, як встановив суд, позивач перебуває на загальній системі оподаткування, а тому відповідно до пункту 12 статті 3 Закону України №265/95-ВР від 06 липня 1995 року "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі - Закон №265/95) повинна вести облік товарних запасів.
Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 13 червня 2016 року постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 01 лютого 2016 року в частині визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 29 вересня 2015 року №0000502205 на суму 33 330,00 грн. скасовано та прийнято в цій частині нову постанову, якою в задоволенні позову відмовлено; в решті постанову залишено без змін.
При цьому, апеляційний суд, погодившись із мотивами суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позовних вимог, разом з тим вказав, що Підприємцем видаткова накладна від 14 вересня 2015 року №ЖТ15-000082849 на тютюнові вироби контролюючому органу ані під час проведення перевірки, ані в подальшому не надавалась, а відтак останнім правомірно застосовано до неї штрафну (фінансову) санкцію в сумі 33 678,00 грн., розмір якої обраховано на підставі складеного під час перевірки опису необлікованих тютюнових виробів.
Не погоджуючись з прийнятим судом апеляційної інстанції рішенням, Підприємець звернулась до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просила його скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції, зазначаючи, що не скористалась своїм правом на подачу до контролюючого органу заперечень на акт перевірки та додаткових документів, а оскаржила прийняті ним повідомлення-рішення в судовому порядку, додавши до позовної заяви всі наявні у неї докази в підтвердження, зокрема, належного обліку товарів, що знаходились на реалізації, у тому числі й видаткову накладну від 14 вересня 2015 року №ЖТ15-000082849.
При цьому зміст касаційної скарги свідчить, що позивачем рішення суду попередньої інстанції оскаржується лише в частині скасування рішення суду першої інстанції та прийняття нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, а відтак відповідно до статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) саме в цій частині воно й підлягає касаційному перегляду.
Відповідач своїм правом на подання письмових заперечень (відзиву) на касаційну скаргу не скористався.
В подальшому справа передана до Верховного Суду як суду касаційної інстанції в адміністративних справах відповідно до підпункту 4 пункту 1 Розділу VІІ "Перехідні положення" КАС України.
Переглянувши судові рішення та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіривши правильність застосування норм матеріального і процесуального права, Верховний Суд приходить до наступного висновку.
Судами встановлено, що з 15 вересня 2015 року на підставі наказу Головного управління ДФС в Житомирській області №511 від 14 вересня 2015 року та направлень №410, №411 від 14 вересня 2015 року посадовими особами контролюючого органу проведена фактична перевірка магазину, що знаходиться за адресою: Житомирська область, м.Коростишів, Червона площа, 1 та належить Підприємцю, з питань додержання суб`єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов`язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, нафтовими виробами, нафтопродуктами, паливом моторним альтернативним, скрапленим газом, за результатами якої складено акт №122/212298200102 від 18 вересня 2015 року, яким, в свою чергу, встановлено наступні порушення:
- здійснення реалізації алкогольних напоїв за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни, в період з 24 липня 2015 року по 08 вересня 2015 року на загальну суму 736,00 грн. (опис алкогольних напоїв, реалізованих за заниженими цінами, наведений у додатку №1 до акту перевірки);
- незабезпечення своєчасного оприбуткування готівкової виручки в сумі 3 585,45 грн. в повному обсязі в день надходження в розділі №2 "Облік руху готівки та суми розрахунків" КОРО №0610000972"Р"/7, яка зареєстрована в органах ДФС 05 червня 2015 року, відповідно до фіскальних звітних чеків та контрольних стрічок;
- неведення в повному обсязі у порядку, встановленому законодавством, обліку товарних запасів за місцем їх реалізації, а саме: Підприємцем не надано накладних на алкогольні напої, які зберігались та були реалізовані за заниженими цінами в період з 24 липня 2015 року по 08 вересня 2015 року на загальну суму 736,00 грн. (опис алкогольних напоїв у додатку №1 до акту перевірки), а також в повному обсязі накладних на тютюнові вироби (згідно з описом) на загальну суму 16 665,20 грн. (відповідно до опису загальна кількість продукції станом на 15 вересня 2015 року становила 18 560,05 грн., а на перевірку надано документи про походження товару на суму 1 894,85 грн., тобто накладних на суму 16 665,20 грн. не надано).
Виходячи з висновків акту перевірки Інспекцією 29 вересня 2015 року прийняті податкові повідомлення-рішення:
- №0000522205, яким на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України (далі - ПК України) та абзацу 3 статті 1 Указу Президента України від 12 червня 1995 року №436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" визначено штрафні (фінансові) санкції на суму 17 927,25 грн.;
- №0000512205, яким на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 ПК України та статті 17 Закону України №481/95-ВР від 19 грудня 1995 року "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (далі - Закон №481/95) нараховано штрафні (фінансові) санкції на суму 10 000,00 грн.;