ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 листопада 2020 року
м. Київ
справа № 191/1169/16-а(2-а/191/7/17)
адміністративне провадження № К/9901/14143/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Берназюка Я.О., судді Желєзного І.В., судді Коваленко Н.В., розглянувши у письмовому провадженні у касаційному порядку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до Синельниківської міської ради, треті особи: ОСОБА_5, Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Миру, 39, Зелений Гай ", ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 , ОСОБА_12, про визнання протиправними та скасування рішення органу місцевого самоврядування, провадження в якій відкрито за касаційною скаргою ОСОБА_13 на рішення Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області у складі судді Кухар Д.О. від 6 вересня 2018 року та постанову Третього апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Малиш Н.І., Білак С.В., Шальєвої В.А. від 17 квітня 2019 року,
В С Т А Н О В И В :
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
У лютому 2016 року ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 (далі - позивачі) звернулися до суду з адміністративним позовом до Синельниківської міської ради Дніпропетровської області (далі - Синельниківська МР, відповідач), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивачів: ОСОБА_5, ОСОБА_13, Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Миру, 39, Зелений Гай", треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 (далі - треті особи), в якому, з урахуванням зміни позовних вимог від 19 грудня 2017 року, просили визнати протиправним та скасувати рішення Синельниківської міської ради від 16 червня 2015 року № 941-51/VI "Про надання згоди на розроблення детального плану території для будівництва гаражів по вул. Миру з північної частини житлового будинку АДРЕСА_1 ".
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що проект оскарженого рішення відповідача не було оприлюднене відповідно до вимог статті 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації", статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Регламенту Синельниківської міської ради.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Рішенням Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 6 вересня 2018 року у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 17 квітня 2019 року скасовано рішення Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 6 вересня 2018 року та прийнято постанову про відмову у задоволенні позову. Скасування рішення суду першої інстанції мотивовано Третім апеляційним адміністративним судом тим, що оскарженим рішення було надано згоду Виконавчому комітету міської ради на розроблення детального плану території для будівництва гаражів по вул. Миру з північної частини житлового будинку АДРЕСА_1, однак суд першої інстанції не врахував зазначеного та не залучив до участі у справі Виконавчий комітет Синельниківської міської ради, порушивши норми процесуального права.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, з висновками погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що відсутні підстави вважати, що відповідач своїм рішенням про надання згоди на розроблення детального плану території для будівництва гаражів по АДРЕСА_1 порушив права мешканців даного будинку, оскільки ними дотримано у встановлену законом процедуру прийняття рішення, відповідач діяв відповідно до наданих йому повноважень. Суди також врахували, що надання дозволу на розроблення детального плату території є першим етапом для розроблення детального плану, та лише на етапі розроблення буде з`ясовано, чи можливо розміщення гаражів за даною адресою. Також позивачі у визначений Синельниківською міською радою термін не скористались можливістю внести свої пропозиції або зауваження до відділу архітектури та містобудування міської ради щодо рішення Синельниківської міської ради від 16 червня 2015 року № 941-51/У1 "Про надання згоди на розроблення детального плану території для будівництва гаражів по вул. Миру з північної частини житлового будинку АДРЕСА_1 ", яке було опубліковано на офіційному веб-сайті Синельниківської міської ради та газеті Синельниківські вісті.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
Не погоджуючись з рішенням Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 6 вересня 2018 року та постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 17 квітня 2019 року, посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права та порушення норм процесуального права, ОСОБА_13 звернулася із касаційною скаргою до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, в якій просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій та направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
У касаційній скарзі скаржник зазначає, що судами першої та апеляційної інстанцій витребувано та досліджено не всі докази, які просили витребувати позивачі, оскільки відповідачем надана лише частина витребуваних документів. На думку скаржника, на підставі недосліджених доказів суди мали встановити, ким та на якій правовій підставі було змінено бажане місце розташування гаражів та прийнято рішення побудувати гаражний бокс на 7 місць; чи були серед заявників учасники бойових дій в АТО та якими документами це підтверджується.
Також скаржник зазначає, що суди першої та апеляційної інстанцій у порушення норм процесуального права розглянули справу без залучення до участі Виконавчий комітет Синельниківської міської ради.
Крім того, скаржник зазначає, що суди попередніх інстанцій дійшли до помилкового висновку про те, що прийняття оскаржуваного рішення не свідчить про надання згоди громадянам, які звернулися із заявами про виділення земельних ділянок під будівництво гаражів, оскільки, на думку скаржника, надання дозволу на розроблення детального плану території здійснюється саме на підставі заяв громадян про відведення їм земельних ділянок.
Скаржник вважає також неправильним висновок судів першої та апеляційної інстанцій про те, що проект оскаржуваного рішення не підлягає обов`язковому громадському обговоренню, оскільки відповідно до частини третьої статті 21 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" міські ради та їх виконавчі органи забезпечують оприлюднення прийнятих рішень щодо розроблення містобудівної документації на місцевому рівні з прогнозованими правовими, економічними наслідками та наслідками для довкілля, у тому числі для здоров`я населення.
Від представника Синельниківської міської ради надійшов відзив на касаційну скаргу ОСОБА_13, в якому вказується на законність рішень судів першої та апеляційної інстанцій та необґрунтованість вимог касаційної скарги; просить залишити у силі судові рішення, а касаційну скаргу - без задоволення. У відзиві наголошується, що прийняття рішення про розроблення детального плану території та надання дозволу на таке розроблення здійснюється відповідною міськрадою, а тому доводи скаржника про необхідність залучення виконкому міськради до участі у справі є необґрунтованими.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Ухвалою Верховного Суду від 27 травня 2019 року відкрито касаційне провадження у справі № 191/1169/16-а(2-а/191/7/17), витребувано матеріали адміністративної справи та надано сторонам строк для подання відзиву на касаційну скаргу ОСОБА_13 .
Учасники справи до суду касаційної інстанції письмових клопотань не заявляли.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
Судами попередніх інстанцій встановлено та підтверджено наявними у матеріалах справи доказами, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: ОСОБА_6 , ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 звернулись до міського голови Синельниківської міської ради Зражевського Д.І. з заявами про виділення земельної ділянки для будівництва гаражу в районі житлового будинку АДРЕСА_1 .
З копії запиту начальника відділу архітектури та містобудування Щербак А.А. від 13 квітня 2015 року судами встановлено, що звернення останнього до міського голови Синельниківської міської ради з метою уточнення положення Генерального плану міста, визначення планувальної організації і функціонального призначення, просторової композиції і параметрів забудови та ландшафтної організації частини території населеного пункту, а саме - території для будівництва гаражів по вул. Миру з північної частини житлового будинку АДРЕСА_1, та враховувати заяви громадян щодо виділення земельної ділянки під будівництва гаражу у кількості 7 штук, надавши згоду на винесення проекту рішення "Про надання згоди на розроблення детальних планів території" на сесію міської ради. Фінансування робіт по розробленню детального плану території передбачається за кошти інвесторів з використання бюджетних коштів шляхом укладення трьохсторонньої угоди між виконавчим комітетом Синельниківської міської ради, відповідним виконавцем та інвестором.
Згідно листа керівника Департаменту по високовольтним мережам від 12 травня 2018 року Східні високовольтні електричні мережі погоджують будівництво 7 гаражів по вул. Миру з північної частини житлового будинку АДРЕСА_1 та дозволяється розміщення виробничих будинків і споруд, колективних гаражів і відкритих стоянок легкових транспортних засобів.
З протоколу засідання постійної комісії міської ради з питань архітектури, містобудування та земельних ресурсів від 10 червня вбачається розгляд проектів рішень із земельних питань, які виносяться на п`ятдесят першу сесію VI скликання Синельниківської міської ради, згідно запропонованого порядку денного сесії, у тому числі і розгляд проекту "Про надання згоди на розроблення детального плану території для будівництва гаражів по АДРЕСА_1 ".
З протоколу шостого скликання п`ятдесят першої сесії від 16 червня 2015 року встановлено, що відбулося голосування щодо питання про надання згоди на розроблення детального плану території для будівництва гаражів по АДРЕСА_1 . Зауважень та пропозицій по даному питанню не надходило. За результатами розгляду порядку денного від 16 червня 2015 року прийнято рішення № 941-51/VI та надано згоду на розроблення детального плану території для гаражів по вул. Миру з північної частини житлового будинку АДРЕСА_1 .
Вищезазначене рішення міської ради опубліковане на веб-сайті міської ради від 22 червня 2015 року, про що свідчить лист головного спеціаліста з інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю міської ради.
Договір з додатками № 15-073 на створення науково-технічної продукції від 8 липня 2015 року укладений між Державно-кооперативним проектно-вишукувальним інститутом "Дніпроагропроект" та Виконавчим комітетом Синельниківської міської ради в особі міського голови Зражевського Д.І., та фізичною особою ОСОБА_6. свідчить про створення Державно-кооперативним проектно-вишукувальним інститутом "Дніпроагропроект" НТП "Детальний план території для будівництва гаражів по АДРЕСА_1 ". Завдання на розробку детального плану території для будівництва гаражів по вул. Миру з північної частини житлового будинку АДРЕСА_1 затверджене 17 липня 2018 року Синельниківським міським головою Зражевським Д.І. у присутності головного архітектора м. Синельникове Щербак А.А., головного архітектора проекту Гуцкевич Ю. М.
Відповідно до звіту про громадське обговорення містобудівельної документації "Детальний план території для будівництва гаражів по АДРЕСА_3" виконавчий комітет міської ради повідомив в газеті Синельниківські вісті № 35 від 3 вересня 2015 року, що з 3 серпня 2015 року почалися громадські обговорення розробленої містобудівельної документації "Детального плану території для будівництва гаражів по АДРЕСА_3 " відповідно до рішення Синельниківської міської ради від 16 червня 2015 року № 941-51/VI та надано термін з 3 вересня 2018 року по 3 жовтня 2018 року для надання до відділу архітектури та містобудування міської ради пропозицій або зауважень. Також повідомлено про те, що з детальною інформацією та документацією з даного питання можливо ознайомитись на веб-сайті Синельниківської міської ради.
Судами попередніх інстанцій оглянуті наступні документи: Лист начальника Синельниківського районного Управління Головного управління Держсанепідслужби у Дніпропетровській області від 4 вересня 2015 року № 0731; Експертний висновок, Детальний план території для будівництва гаражів по АДРЕСА_1 з пояснювальною запискою та графічними матеріалами інституту "Дніпроагропроект", з яких вбачається що в роботі враховані всі обмежуючі фактори, пов`язані з перспективним напрямком використання території і врахуванням державних інтересів. Розташування гаражів на запитуваній ділянці відповідає положенням генерального плану міста. Одночасно вирішується питання зберігання власного автотранспорту мешканців міста, безпосередньо району багатоповерхової забудови.
Відповідно до протоколу засідання містобудівельної ради від 25 листопада 2015 року при обговоренні членами ради рекомендовано розроблену містобудівну документацію "Детальний план території для будівництва гаражів по АДРЕСА_1 винести на сесію міської ради для затвердження".
На підставі колективного звернення 23 грудня 2015 року від частини мешканців будинку АДРЕСА_1 щодо недоцільності проведення забудови території, на якій плануються розмістити гаражі на засіданні міської ради 24 грудня 2015 року депутатами прийнято рішення направити проект рішення "Про затвердження детального плану території для будівництва гаражів по вул. Миру з північної частини житлового будинку АДРЕСА_1 " на доопрацювання - витяг з протоколу.
Згідно протоколу від 13 січня 2016 року проведено виїзд комісії за участю представників інженерних мереж міста, комунальних підприємств, установ, які погоджували містобудівну документацію, в присутності замовників будівництва та мешканців житлового будинку АДРЕСА_1, де порушень не виявлено, але депутатами прийнято рішення з метою остаточного вирішення спірного питання, провести 20 січня 2016 року засідання постійних комісій міської ради з питань законності та депутатської діяльності, з питань архітектури, містобудування та земельних відносин.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що протокол комісії щодо вивчення питання стосовно затвердження детального плану території для будівництва гаражів з північної частини житлового будинку АДРЕСА_1 у складі депутатів Синельниківської міської ради від 20 січня 2016 року. До складу цієї комісії входила постійна комісія міської ради з питань архітектури, містобудування та земельних відносин, голови постійних комісії міської ради з питань житлово-комунального господарства, благоустрою, екології, транспорту та з питань комунальної власності та з питань соціальної політики та праці, освіти, культури, сім`ї, молоді та спорту та інші депутати та встановив, що відповідно до висновку даної комісії порушень з боку установ, які погоджували містобудівну документацію, не виявлено. Процедура щодо надання дозволу на затвердження детального плану території для будівництва гаражів з північної частини житлового будинку № 39 в м. Синельниковому Дніпропетровської області витримана відповідно до норм чинного законодавства.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи з меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно з положенням частини четвертої статті 328 КАС України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Відповідно до частин першої, другої та третьої статті 242 КАС України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Крім того, стаття 2 та частина четверта статті 242 КАС України встановлюють, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Зазначеним вимогам процесуального закону рішення Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 6 вересня 2018 року та постанова Третього апеляційного адміністративного суду від 17 квітня 2019 року відповідають не повністю, а викладені у касаційній скарзі вимоги скаржника є частково обґрунтованими з огляду на наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями частини третьої статті 2 КАС України (у редакції, чинній на момент винесення оскаржуваних судових рішень) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Повноваження Синельниківської міської ради та виконавчих органів міськради у спірних правовідносинах регулюються, зокрема, законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про регулювання містобудівної діяльності" (тут і далі - у редакціях, чинних на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до статей 28, 31 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема: підготовка і подання на затвердження ради відповідних місцевих містобудівних програм, генеральних планів забудови населених пунктів, іншої містобудівної документації; встановлення на відповідній території режиму використання та забудови земель, на яких передбачена перспективна містобудівна діяльність.
Статтею 12 Закону України "Про основи містобудування" визначено, що до компетенції сільських, селищних, і міських рад у сфері містобудування на відповідній території належить затвердження відповідно до законодавства місцевих програм, генеральних планів відповідних населених пунктів, планів зонування територій, а за відсутності затверджених в установленому законом порядку планів зонування території - детальних планів територій. До компетенції виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері містобудування належать: затвердження детальних планів територій за наявності затверджених в установленому законом порядку планів зонування території: визначення територій для містобудівних потреб.
Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" встановлено правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Статтею 7 цього Закону визначено, що управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється шляхом:
1) планування територій на державному, регіональному та місцевому рівнях;
2) моніторингу стану розроблення та реалізації містобудівної документації на всіх рівнях;
3) визначення державних інтересів для їх врахування під час розроблення містобудівної документації;
4) проведення ліцензування і професійної атестації;