ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 листопада 2020 року
м. Київ
справа №240/478/19
адміністративне провадження №К/9901/1926/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді Желєзного І.В.,
суддів: Берназюка Я.О., Коваленко Н.В.
розглянув у попередньому судовому засіданні
касаційну скаргу ОСОБА_1
на постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: головуючого судді Смілянця Е.С., суддів: Капустинського М.М. Охрімчук І.Г. від 05.12.2019
у справі №240/478/19
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
І. РУХ СПРАВИ
1. У січні 2019 року ОСОБА_1 (далі також - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі також - відповідач), в якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просив: визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області щодо виплати пенсії в неповному розмірі відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі також - Постанова №103, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), а саме - 50% суми підвищення пенсії з 01.01.2018 та 75% суми підвищення пенсії з 01.01.2019; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 у розмірі з 100 % перерахованої пенсії з 01.01.2018; визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо неврахування при розрахунку пенсії ОСОБА_1 премії у розмірі 90%, що зазначений у довідці Житомирського обласного військкомату № ХЗ 67714 від 08.06.2012, яка була надіслана відповідачу згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 01.07.2012 перерахунок пенсії ОСОБА_1 з врахуванням премії у розмірі 90%, що зазначений у довідці Житомирського обласного військкомату № ХЗ 67714 від 08.06.2012, яка була надіслана відповідачу згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі також - Постанова №355); визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо виключення при перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 під час її перерахунку відповідно до Постанови № 103 від 21.02.2018 складових грошового забезпечення: доплати за роботу з таємними виробами та носіями 10%; надбавки за службу в Збройних Сипах України 40%; надбавки за безперервну службу 70%; надбавки за особливо важливі завдання 50%; премії 90%; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 з врахуванням наступних складових грошового забезпечення: доплати за роботу з таємними виробами та носіями 10%; надбавки за службу в Збройних Силах України 40%; надбавки за безперервну службу 70%; надбавки за особливо важливі завдання 50%; премії 90%, враховуючи попередні виплати.
2. Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 23.09.2019 позов задоволено частково: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в частині зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати 50% суми підвищення до пенсії з 01.01.2018 та 75% суми підвищення до пенсії з 01.01.2019 на підставі Постанови №103; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії у розмірі, який обчислено з урахуванням 100% суми підвищення до пенсії, починаючи з 01.01.2018. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
3. Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 05.12.2019 рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 23.09.2019 скасовано, ухвалено нове, яким у задоволенні позову відмовлено.
4. У січні 2020 року позивач подав до Верховного Суду касаційну скаргу на постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 05.12.2019, в якій просить її скасувати та залишити в силі рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 23.09.2019.
5. Ухвалою Верховного Суду від 27.01.2020 відкрито касаційне провадження у справі.
6. 19.02.2020 від відповідача надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
7. Як встановлено судами попередніх інстанцій, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного Фонду України в Житомирській області та з 07.05.2009 отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
8. З метою перевірки правильності нарахування та проведення пенсійних виплат, позивач звернувся до відповідача із відповідною заявою від 18.12.2018, в якій просив: надіслати копії детальних розрахунків пенсії за 2012 - 2018 роки; копію довідки Міністерства оборони України про складові грошового утримання за посадою, яку обіймав перед звільненням, виданої відповідно до Постанови № 355; копію довідки Міністерства оборони України про складові грошового утримання за посадою, яку обіймав перед звільненням, що була надіслана до Головного управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області відповідно до Постанови №103; провести з 01.01.2018 повний стовідсотковий перерахунок пенсії на підставі довідки Міністерства оборони України; при перерахунку пенсії врахувати складові, що сплачувались у 2017 році, а саме: за роботу з таємними виробами та носіями, за особливо важливі завдання під час проходження служби, премії, тощо.
9. Листом №Є-5287 від 29.12.2018 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило позивача, зокрема, про те, що з 07.05.2009 він отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" в розмірі 60% грошового забезпечення. Загальний розмір пенсії з 01.07.2012 по 31.08.2012 становив 1753,50 грн, в тому числі: основний розмір пенсії - 1579,73 грн (2632,88 грн х 60%); підвищення відповідно до Постанови №355 - 11% - 173,77 грн; з 01.09.2012 по 31.12.2012 загальний розмір пенсії становив 1943,07 грн, в тому числі: основний розмір пенсії - 1579,73 грн (2632,88 грн х 60%); підвищення відповідно до Постанови №355 - 23% - 363,34 грн; з 01.01.2013 по 31.12.2017 загальний розмір пенсії з становив 2090,93 грн, в тому числі: основний розмір пенсії - 1579,73 грн (2632,88 грн х 60%); підвищення відповідно до Постанови №355 (в максимальному розмірі) - 511,20 грн. Також зазначено, що відповідно до Постанови № 103 з 01.01.2018 здійснено перерахунок пенсії на підставі довідки Житомирського обласного військового комісаріату, відповідно до якої грошове забезпечення для перерахунку пенсії становить 8990,00 грн, в тому числі: посадовий оклад - 4790,00 грн; оклад за військове звання - 1410,00 грн; надбавка за вислугу років 45% - 2790,00 грн. Розрахунковий розмір перерахованої пенсії становить 5394,00 грн (8990,00*60%). Виплата перерахованого відповідно до Постанови №103 підвищення проводиться у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50%, що становить 1651,54 грн; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75% підвищення, що становить 2477,30 грн; з 01.01.2020 - 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, що становить 3303,07 грн, загальний розмір пенсії до виплати з 01.01.2018 становить 3742, 47 грн, з 01.01.2019 загальний розмір пенсії до виплати буде становити 4568,23 грн. Підстави для виплати підвищення в розмірі 100% у 2018 році відсутні.
10. Вважаючи таку відмову відповідача у перерахунку пенсії протиправною, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
11. Суд першої інстанції, частково задовольняючи позов, виходив з того, що положення Постанови №103 відносно саме виплати сум перерахованих пенсій до спірних правовідносин не можуть бути застосовані, оскільки відповідно до змісту частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Кабінет Міністрів України не наділений такими повноваженнями. Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яка набрала законної сили, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі також - Порядок №45, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), а тому при вирішенні даної справи по суті судом не застосовуються положення вказаної постанови Кабінету Міністрів України. Позивачем доведено та підтверджується матеріалами справи протиправні дії відповідача в частині зменшення розміру пенсії за рахунок виплати 50% з 01.01.2018 та 75% з 01.01.2019 суми підвищення до пенсії на підставі Постанови №103 та з метою належного способу захисту порушеного права дійшов висновку про необхідність зобов`язання відповідача виплачувати позивачу пенсію у розмірі, який обчислено з урахуванням 100% суми підвищення до пенсії, починаючи з 01.01.2018 з урахуванням проведених виплат.
12. Суд апеляційної інстанції, переглядаючи рішення суду першої інстанції в частині задоволення ним позовних вимог та скасовуючи його з ухваленням нового про відмову у задоволенні позову, виходив з того, що 24.02.2018 набула чинності Постанова № 103, якою було внесено зміни, зокрема до пункту 1 Порядку № 45. Відповідачем були повністю виконані приписи Постанови №103, оскільки на час виготовлення довідки та перерахунку пенсії позивача, положення Постанови №103 та Порядку №45 були чинні. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, у адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1 та 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку №45. Вказані норми втратили чинність з моменту набрання рішенням законної сили - 05.03.2019, але до цього часу, тобто зокрема на момент виникнення спірних правовідносин у цій справі, були чинними та підлягали застосуванню суб`єктами владних повноважень. Відповідач при проведенні перерахунку та виплати пенсії позивачу впродовж 2018 року не мав правових підстав не враховувати та не застосовувати до спірних правовідносин положення норм статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Постанови №103 та у інший спосіб здійснювати виплату перерахованої пенсії, оскільки втрата чинності пункту 2 Постанови №103, який передбачав виплату лише 50 % суми підвищення, відбулася лише 05.03.2019.
ІV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ ТА ВІДЗИВУ НА НЕЇ
13. Позивач у касаційній скарзі не погоджується з рішенням суду апеляційної інстанції та зазначає, що судом апеляційної інстанції не враховано, що пункти 1 та 2 Постанови №103 визнані судом протиправними та скасовані. Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння суті соціальних гарантій військовослужбовців та прирівняних до них осіб, зміст та обсяг соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства. При постановленні рішення у даній справі необхідно врахувати позицію, викладену у рішенні від 06.08.2019 у справі №160/3586/19.
14. Відповідач у відзиві на касаційну скаргу зазначає, що судом апеляційної інстанції правильно встановлено фактичні обставини справи, а судове рішення ухвалене із правильним застосуванням норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Відповідач, здійснюючи перерахунок пенсії позивача, діяв відповідно до вимог чинного на той час законодавства. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, у адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1 та 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку №45. З огляду на викладене, припинення врегулювання спірних правовідносин згідно з Постановою №103 можливе з 05.03.2019, оскільки нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду. Постанова №103 на час виникнення спірних правовідносин була чинною, не була визнана протиправною та підлягала застосуванню до спірних правовідносин. Визнання нечинними в подальшому пунктів 1, 2 постанови №103 не може мати наслідком визнання протиправними дій відповідача, вчинених до цього моменту.
V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
15. Перевіривши доводи касаційної скарги, правильність застосування норм матеріального та процесуального права, а також виходячи з меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - КАС України), колегія суддів зазначає наступне.
16. Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
17. Згідно з положеннями частини другої статті 2 КАС України в справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
18. Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі є, зокрема, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (тут і далі - в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
19. Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
20. Згідно з пунктами 1, 2 та 3 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.